Sign in to follow this  
Followers 0
soc

Τα νέα

9 posts in this topic

20 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ

Η ξαφνική επιτυχία φέρνει και ανασφάλεια

ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ

Η ζωή κύκλους κάνει. Για τον Γιώργο Νταλάρα και τη Μαρινέλλα χρειάστηκε να περάσουν 30 χρόνια για να κλείσει ένας κύκλος και να βρεθούν «Μαζί» ξανά, αυτήν τη φορά στο Μέγαρο Μουσικής. Η συνάντησή τους δίνει και στους δύο χαρά και εργασία, όπως λέει ο Γιώργος Νταλάρας. Ο οποίος, με αφορμή το αντάμωμά τους, επιθυμεί να ανταποδώσει στη μεγάλη κυρία του λαϊκού τραγουδιού «ένα πολύ μικρό κομμάτι από την αγάπη και την ευγνωμοσύνη για όσα μου προσέφερε στο ξεκίνημά μου» και σε όσους τους συντροφεύσουν, και τις πέντε βραδιές στο Μέγαρο Μουσικής, εκπλήξεις.

Η εμφάνιση με τη Μαρινέλλα στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών τι προκαλεί;

Ενδιαφέρον, αν κρίνουμε από την ανταπόκριση του κόσμου. Σε μας τους δύο, χαρά και εργασία!

Έχετε αγωνία, άγχος;

Βεβαίως, όπως κάθε φορά πριν βγούμε στη σκηνή και τώρα ακόμη περισσότερο, διότι είμαστε και οι δύο συναισθηματικά ευάλωτοι.

Πόσο ψηλά ανεβάζει τον πήχυ σας το πρόγραμμα «Μαζί»;

Τόσο όσο έχουμε και οι δύο δείξει μέσα από τη δουλειά μας.

Τι να περιμένουν οι θεατές;

Τη συνάντηση. Για την έκπληξη έχουμε φροντίσει εμείς.

Τι προσδοκάτε εσείς;

Να ανταποδώσω στη Μαρινέλλα ένα πολύ μικρό κομμάτι από την αγάπη και την ευγνωμοσύνη για όσα μου προσέφερε στο ξεκίνημά μου.

Ταιριάζει το λαϊκό τραγούδι με το Μέγαρο Μουσικής;

Δεν ξέρω πόσο ταιριάζει το λαϊκό τραγούδι στο Μέγαρο Μουσικής, εκείνο που ξέρω είναι πως στο λαϊκό τραγούδι ταιριάζει ένας τόσο καλός και άρτιος τεχνικά χώρος.

Γιατί η σύμπραξη τούτη να είναι για λίγους;

Πέντε συνεχόμενες παραστάσεις στο Μέγαρο Μουσικής δεν θα έλεγα ότι είναι και για πολύ λίγους. Αν και η υποδοχή ήταν τέτοια, που μας δεσμεύει να τις επαναλάβουμε.

Πώς ερμηνεύετε το γεγονός ότι οι συναντήσεις, οι κοινές εμφανίσεις πρωτοκλασάτων ονομάτων, είναι τόσο σπάνιες;

Δεν ξέρω, ειλικρινά. Εγώ επιδιώκω πάντα συνεργασίες με αυτούς που θεωρώ «πρώτους», ανεξάρτητα από την επωνυμία και τη φήμη τους.

Γιατί δεν υπάρχουν σήμερα τραγούδια με πολιτικό ή κοινωνικό στίχο;

Υπάρχουν. Όχι πολλά, αλλά υπάρχουν καλά τραγούδια, με κοινωνικό κυρίως στίχο. Νομίζω όμως ότι δεν πολυαρέσουν στα μέσα ενημέρωσης και κυρίως στην τηλεόραση, για τούτο και δεν προβάλλονται.

Είναι υπερτιμημένο (τιμές CD, νυχτοκάματα) το ελληνικό τραγούδι σήμερα;

Το ελληνικό; Δεν νομίζω...

Είχατε εκφράσει την επιθυμία για έναν μικρό χώρο, σαν μπουάτ, για να τραγουδάτε. Τι απέγινε;

Δύο χρόνια στον «Ζυγό» έκανα πραγματικά το κέφι μου και όποτε μπορώ θα το επαναλάβω.

Εξουσία και πλούτος είναι ρυθμιστικοί παράγοντες της ζωής σας;

Μάλλον απορρυθμιστικοί! Στη ζωή μου είχα την τύχη να καλύψω πολύ νωρίς τις ανάγκες μου. Όσο για την εξουσία, αυτό που διεκδίκησα από πολύ μικρός είναι η εξουσία αποκλειστικά και μόνον στη δουλειά μου.

Πόσο ψηλά στοχεύετε;

Περίπου στο... ύψος μου.

Γιατί πιστεύετε πως δέχεστε πυρά, κατά καιρούς, για τις αφιλοκερδείς συμμετοχές σας;

Δεν ξέρω. Ίσως γιατί πια το αυτονόητο θέλει εξήγηση. Εκείνο που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι τα πυρά που δέχομαι είναι συντριπτικά λιγότερα από τις προτάσεις για να κάνω πράγματα που αξίζουν και αυτό, αντιλαμβάνεσθε, μου δίνει χαρά και ηθική ικανοποίηση.

Φαίνεται να βρίσκεστε πολύ συχνά στο προσκήνιο της επικαιρότητας. Το επιδιώκετε, το έχετε ανάγκη;

Μα τι λέτε τώρα! Εδώ χαλάει ο κόσμος. Ανοίγουν οι ουρανοί και βρέχει «stars»! Και μου λέτε εμένα, που επί 30 χρόνια κάνω επίμονα το ίδιο βαρετό πράγμα, εκ των οποίων τα 28 σ' ένα στούντιο με μια κιθάρα (υπάρχει και σχετικό ανέκδοτο), ότι βρίσκομαι στο προσκήνιο της επικαιρότητας; Νομίζω ότι μου το λέτε από ευγένεια.

Η επιτυχία φέρνει και ανασφάλεια;

Η ξαφνική φέρνει.

«Πού 'ναι τα χρόνια, ωραία χρόνια...»;

Αυτό μάλιστα. Φέρνει ανασφάλεια. Φέρνει την ανασφάλεια της απώλειας των αγαπημένων μας.

Η... απατηλή λάμψη της ματαιοδοξίας σάς θάμπωσε ποτέ;

Να κι ένα διδακτικό μπεστ σέλερ. Για να μην ξεχνάνε οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεώτεροι τις βλαβερές συνέπειες του vertigo.

Ποια συμβουλή φυλάτε ως κόρην οφθαλμού;

Η φήμη είναι αρρώστια.

Η «αχίλλειος πτέρνα» σας;

Η κόρη μου.

Κάποτε τον ρωτήσανε αν γράφει στίχους. Είπε οτί δε γράφει στίχους για τραγούδια αλλα καμιά φορά γράφει χιουμοριστικούς. Σε πολλούς αυτό μπορεί να φάνηκε παράξενο, αλλά αυτό το:

"Μα τι λέτε τώρα! Εδώ χαλάει ο κόσμος. Ανοίγουν οι ουρανοί και βρέχει «stars»! "

is really hillarious

I think I shouldn't keep this for myself.

This is not my work, it's Soc's so he deserves all the credit. Thank you.

Singer

Life is full of cycles. And for George Dalaras and Marinela 30 years were necessry for cycle to end, so they could find eachother again, but this time at the Megaron. This colaboration gives to both of them happiness and Labor as George Dalaras says (Χαρά και εργασία is a common expression in Greece"), whose desire is to return to the Lady of popular Songs, "a small piece of my love, and thanks, for everything she has done for him when he was starting", and to those will be with them at the Megaro in those five nights, he wants to give surprises.

The appearance with Marinela at the Megaro, is causing what?

If we go by the people's response, interest. For us two, Hapinnes and Labor

Are you nervous?

Of course I am nervous, like everytime before we go on stage, and now even more since we both are very sensitive

How high is this collaboration is setting the standards?

As high as we have both shown through our work

What should the spectators expect?

The collaboration. We took care of the surprises for them

What are you expecting?

To give back to her a small piece of the love she gave me when I was starting

Is laiko tragoudi compatible with the Megaron

I don't know how compatible the laiko tragoudi is with Megaron, but what I know is that the laiko tragoudi deserves such a good and perfect technically venue

Why is this collaboration for the few?

Five performances at the Megaron are not for the few. Although, the response was such that obliges us to do it again

Can you explain the fact that collaborations and common appearances of people who are the "first" happen very rarely?

I honestly don't know. Hoever, I always try collaborations with those who are first on my list, independently of their name or fame

Why aren't there today songs with political or social lyrics?

There are. Not many, but there are good songs, especially with social lyrics. But I think that the media don't like them, and particularly the TV in which they are never played

Is "the greek song" overpriced today?

The greek? I don't think so

You had expressed the wish for a small place, like a music scene, for you to sing. What happened to that?

Two years in Zygos, I really enjoyed them , and I will do it again when I can

Are power and wealth defining factors in your life?

I would say undefining. I was lucky enough to cover my needs early in my life. As far as power goes, what I asked since I was very young was the power to my job exclusively

How high do you aim

Roughly at my height

Why do you think you are been accused sometimes for your "free of charge" appearances?

I don't know. Probably because we have the need to explain the self explaining. What I can say for sure is that the accusations are by far less than the invitations to do things that are really worth it, and as you understad, this gives me happines and moral satisfaction

You are in the news, reports, interviews, very often. DO you go after it? DO you need that?

Are you kidding??? Here the situation is uncontrollable. The stars are opening and it's raining stars. And you are telling me, who is doing the very same thing for the past 30 years, 28 of which in a studio with a guitar (there is a relevent joke for this), that I am out there too often? I think you are being really kind to me.

Does success bring insecurity?

The sudden success, yes

Που ναι τα χρόνια ωραια χρονια?

Now, we are talking. It does bring insecurity. The insecurity of losing our loved ones

Has the deceptive shyness of vanity ever blinded you?

There is a very useful best seller. So the old ones don't forget and the young ones are learning the bad side effects of vertigo

What is the advice you always keep very carefully?

Reputation is an illness

And your weakness?

My daughter

Σε μια συνέντευξή του ο Νικολόπουλος είχε πει για τον Νταλάρα :

ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΡΑΤΗΣΕΙ, "ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑΣ"

(Εικόνες 31/8/2002

post-10-1039197670.jpg

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0