Sign in to follow this  
Followers 0
Agnie

Ζυγός 2003

134 posts in this topic

Έχετε όλοι χαιρετισμούς από τον Νταλάρα!

Και πώς το καταφερες, ρε; Για πες μας! :)

Χαιρετισματα και για'σενα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χθες λοιπόν, πήγα μαζί με την Geske ξανά στο Ζυγό, στο μπαρ.

Εκεί συναντήσαμε τον aldebaran και τον αδελφό του (anemologio)

Καταρχήν πρέπει να πω ότι σα πρόγραμμα μου άρεσε περισσότερο από εκείνο της παρασκευής 27/12

Κι αυτό γιατί είπε το una moneda le di (επιτέλους το άκουσα live)

και επιπλέον τα

το "τί να θυμηθώ τί να ξεχάσω"

τη "γιορτή ζεϊμπέκηδων"

και το τραγούδι με το οποίο τελείωσε οριστικά το πρόγραμμά του (αφου τον καλέσαμε ξανά στη σκηνή) ήταν πολύ μεγάλη και ευχάριστη έκπληξη:

"Όμορφη και παράξενη πατρίδα"

Καθ' όλη τη διάρκεια της παράστασης είχε πάρα πολύ κέφι κι έκανε πλάκα με τον Ζέρβα (κιθάρα) και την Ασλανίδου.

Ενδεικτικό είναι, ότι αφού τελείωσε την παρουσίαση των μουσικών, αυτοί έπαιζαν ένα σταθερό ρυθμό και το ίδιο ακκόρντο, και τότε ο Νταλάρας μας ρώτησε ποιο τραγούδι πιστεύαμε ότι ταίριαζε. Ακούστηκαν διάφορα, κυριάρχησε όμως η φαντασία, και τότε ο Νταλάρας είπε: Η φαντασία? Πιστεύετε ότι ταιριάζει η φαντασία; Δηλαδή πώς θα πήγαινε; κάπως έτσι;

Κι άρχισε να λέει τους στίχους της φαντασίας (δε φταις εσύ) σε τελείως διαφορετικό ρυθμό και μελωδία από αυτόν που ξέρουμε, που θύμιζε αμανέ και ταίριαζε απόλυτα με το ακκόρντο και το ρυθμό. Είχε πολύ πλάκα!

Όταν τελείωσε η παράσταση πήγαμε (οι τέσσερίς μας) στα καμαρίνια, και τον βρήκαμε στις ηλεκτρονικές κονσόλες (κάτι έφιαχνε με τους τεχνικούς). Του θύμήσαμε ότι την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε έρθει "με μια μεγάλη παρέα με τον Νικόλα το Γαλάνη που έχει τη σελίδα" και μας θυμήθηκε. Του θύμησα ότι του είχαμε ζητήσει το una moneda le di (που δεν το είχε παίξει την προηγούμενη Παρασκευή) και τον ευχαρίστησα εκ μέρους όλων που το τραγούδησε.

Ήταν φιλικότατος, γλυκύτατος και ευγενέστατος όπως πάντα. Όταν τελικά τον χαιρετήσαμε, καθώς φεύγαμε είπε "Χαιρετισμούς στα παιδιά!"

Αυτά συνέβησαν πάνω κάτω. Πάντως πρέπει να τονίσω το γεγονός ότι αυτός ο άνθρωπος ακόμα και το πιο απλό πράγμα να πει, το λέει με μια ευγένεια εντυπωσιακή, που σε κάνει να θες να λες συνέχεια "ευχαριστώ"

:confused::confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ήταν φιλικότατος, γλυκύτατος και ευγενέστατος όπως πάντα. Όταν τελικά τον χαιρετήσαμε, καθώς φεύγαμε είπε "Χαιρετισμούς στα παιδιά!"

"Στα παιδια..." :confused::confused::blush::music::confused::blush:

Και το κειμενο του Γιαννι Φερτι "Σαν ημουνα παιδι και εγω", πριν αρχισει το "Φερτε μου νερο", το πει κανενας ακομα; Ειναι συμαντικο, νομιζω!!!!

Σ'ευχαριστω, Παυλο!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ήταν φιλικότατος, γλυκύτατος και ευγενέστατος όπως πάντα. Όταν τελικά τον χαιρετήσαμε, καθώς φεύγαμε είπε "Χαιρετισμούς στα παιδιά!"

"Στα παιδια..." :confused::confused::blush::music::confused::blush:

Και το κειμενο του Γιαννι Φερτι "Σαν ημουνα παιδι και εγω", πριν αρχιζει το "Φερτε μου νερο", το λει κανενας ακομα; Ειναι σημαντικο, νομιζω!!!!

Σ'ευχαριστω, Παυλο!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ήταν φιλικότατος, γλυκύτατος και ευγενέστατος όπως πάντα. Όταν τελικά τον χαιρετήσαμε, καθώς φεύγαμε είπε "Χαιρετισμούς στα παιδιά!"

"Στα παιδια..." :confused::confused::blush::music::confused::blush:

Και το κειμενο του Γιαννι Φερτι "Σαν ημουνα παιδι και εγω", πριν αρχιζει το "Φερτε μου νερο", το λει κανενας ακομα; Ειναι σημαντικο, νομιζω!!!!

Σ'ευχαριστω, Παυλο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι 4 μέρες που πέρασα το προηγούμενη εβδομάδα στην Αθήνα θα μείνουν αξέχαστες.. :confused:

Είχα την ευκαιρία να συναντήσω ξανά αγαπητούς φίλους αλλά και να γνωρίσω μέλη που δεν είχα

γνωρίσει ως σήμερα.. Το ταξίδι, η διαμονή, οι συνατήσεις μου στην Αθήνα και οι 2 επισκέψεις μου στο Ζυγό

είναι μια εμπειρία ξεχωριστή..

Η βραδιά της Παρασκευής στο Ζυγό πραγματικά μοναδική.. Ανάμεσα σε φίλους που τελικά έχουμε πολλά κοινά ενδιαφέροντα

εκτός βεβαίως από το εμφανές κοινό μας (ενδιαφέρον) που είναι ο Γ. Νταλάρας και η μουσική του.. Η όλη βραδιά δεν θα ήταν ξεχωριστή και μοναδική αν δεν υπήρχαν γύρω όλοι αυτοί οι φίλοι..

Το πρόγραμμα νομίζω πως περιγράφτηκε αναλυτικά από άποψη τραγουδιών όπως επίσης και η μετέπειτα ομαδική συνάντηση μας και

συνομιλία μας με το Νταλάρα μετά από την παρέμβαση του Νικόλα.. Όντως συγκλονιστική εμπειρία και ένας Νταλάρας πραγματικά

γαληνίος να προσπαθεί να απαντήσει σ' ένα χείμαρρο ερωτήσεων της παρέας!! (Όμορφη και η στιγμή με τα "Κεράκια" και τις ευχές για "Καλή Ανάσταση" από το Γιώργο!!)

Μόνο παράπονο .. θα ήθελα το πρόγραμμα με τα LATIN να ήταν λίγο μεγαλύτερο και να άκουγα το Una Moneda Le Di.. :confused::music:, το οποίο δεν άκουσα ούτε το δέυτερο βράδυ (γιατί δεν γίνεται να βρίσκεσαι στην Αθήνα ειδικά για τον Νταλάρα και να μην πας και ένα ακόμη βράδυ!!) που βρέθηκα ξανά στο Ζυγό και γενικώς δεν έχω ακούσει ποτέ μου LIVE εκτός από Video... Επίσης και η παρένθεση με τα 3 έντεχνα-ροκ τραγούδια (Ιπτάμενο Χαλί, Ανόητες Αγάπες, Σ' Ακολουθώ) θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη.. :blush:

Anyway.. Το δεύτερο βράδυ μπορώ να πω πως ευχαριστήθηκα περισσότερο το πρόγραμμα (παρόλλο που έχασα το πρώτο μέρος με τα LATIN :blush: ) μιας και από τον εξώστη του μπαρ που βρισκόμασταν ο Αποστόλης, η Ρένα κι εγώ μπορούσαμε να αφοσιωθούμε αποκλειστικά στο Γιώργο και τα τραγούδια και μπορώ να πω πως κι ο Γιώργος ήταν σε μεγάλυτερα κέφια από την προηγούμενη μέρα .. ακούσαμε -εκτός προγράμματος- τα "Μ' Ένα Παράπονο" και το "Αυτά Τα Χέρια Είναι Πικρά" ενώ και γενικώς με την φωνή του έκανε διάφορα κόλπα.. με αποκορύφωμα το φινάλε του "Που 'ναι Τα Χρόνια" στο τέλος της παράστασης όπου ο Γιώργος παρατώντας την κιθάρα και πιάνοντας το μικρόφωνο στο χέρι έδωσε μια νέα εκδοχή του "στη παγωνιά ά ά ααά"

Συνοψίζοντας.. 2 βραδιές στο Ζυγό (με το Γιώργο να είναι ακόμα καλύτερη φάση από πέρυσι και τη φωνή του σε μεγάλα κέφια!!), 4 μέρες Αθήνα που πέρασαν πάρα πολύ γρήγορα τρέχοντας να τα προλάβουμε όλα (!) .. με αναμνήσεις που θα περιμένουν ως την επόμενη συνάντηση που μάλλον θα είναι πολύ γρήγορα.. :confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνοψίζοντας.. 2 βραδιές στο Ζυγό (με το Γιώργο να είναι ακόμα καλύτερη φάση από πέρυσι και τη φωνή του σε μεγάλα κέφια!!), 4 μέρες Αθήνα που πέρασαν πάρα πολύ γρήγορα τρέχοντας να τα προλάβουμε όλα (!) .. με αναμνήσεις που θα περιμένουν ως την επόμενη συνάντηση που μάλλον θα είναι πολύ γρήγορα.. :confused:

Το εύχομαι!!!!!! :blush::confused::confused::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

They have a very good bar-tender in Zygos. When I turned up for the third evening in a row, she poured the vodka-portokali without my needing to ask for it.

The best seat in the house is not at any table, but on the middle step of the stairs that go down from the balcony on the right-hand side (as you look to the stage). Get there early, though, sit down and sit tight. (And don't wear a tight skirt).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thanks for the details to all of you and Francois :confused:,

who could answer my question concerning "Φερτε μου νερο"?

And, when Giorgos Dalaras is singing "Poy einai ta xronia", does he these times sing just only two, and not three verses?

Should anybody have a chance to ask him NOT to shorten this song in Paris - please, do it!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια υπέροχη βραδυά και η χθεσινή στο Ζυγό με ένα Νταλάρα στα κέφια του και με ένα κοινό πραγματικά πολύ κεφάτο και ξεσηκωμένο!!!!

Αφου είπε με το Στέλιο Βαμβακάρη και το "Παιχνιδιάρα" όταν ήρθε η σειρά της Μελίνας Ασλανίδου με το" Να πεθάνεις.." μαζί με το Βαμβακάρη ο Νταλάρας δεν σταμάτησε να τους πειράζει λέγοντας τους " εγω να φύγω μην φάω καμιά αδέσποτη..." Σε κάθε τραγούδι ήταν κάποιος κύριος απο το κοινό που διαρκώς έλεγε "πάμε Γιώργαρε !πάμε , πάμε ...." δεν σας κρύβω ότι με το πάθος του και την συγκήνηση που έβγαζε σε κάθε τραγούδι του Γιώργου είχε καταφέρει να ξεσηκώσει το μισό μαγαζί...και ο Νταλάρας δεν το άφησε ασχολιάστο λέγοντας του " πάντως διευθύνεις καταπληκτικά, πάμε μαέστρο..." και τότε είναι που μπαίνει με τη " Φαντασία " απο την αρχή ως το τέλος!!!! και τι τέλος !!!! με τις εκπλήξεις που μας επιφυλάσει η φωνή αυτού του ανθρώπου....ξέρετε τώρα εσείς απο γυρίσματα!!! όπως ήταν φυσικό αποθεόθηκε !

Στην τελευταία εμφάνηση το συγκρότημα της Reyes Martin μαζί με τον Νταλάρα της τραγούδησαν το Happy Birthday και αυτή συγκηνημένη ευχαριστήσε όλους και το κοινό.

Με την επανεμφάνησή του στην σκηνή τραγούδησε το Λεβερκούζεν, οι κυβερνήσεις πέφτουνε, Που ναι τα χρόνια.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση πως πρόσεξε στο πατάρι του μαγαζιού ένα παιδάκι που τον χειροκροτούσε και τότε έκανε στον κόσμο νόημα για ησυχία και το ρωτάει 'Πως σε λένε εσένα? Πόσο χρονών είσαι ? πόσο ? οχτώ!Φούσκωσε τις ρόδες του ποδηλάτου σου και έρχομαι" μετά γύρνάει σε ένα άλλο κοριτσάκι πάλι στο πάνω διάζωμα εσύ πόσο χρονών εισαι ? ΕΞΙ!! τι δώρο μου κάνατε σήμερα!!! και συνέχισε τραγουδόντας με τρόπο που μόνο αυτός ξέρει!!!

Οlga I'm trying to do my best at the end of the programme I went to find Dalaras among others and tell him your wish NOT to shorten this song "poune ta xronia" in Paris. He smiled at me and signed positive . I'm not sure for the result but I tried to do my best :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0