christos-regnis

Lefteris Papadopoulos view about Dalaras

6 posts in this topic

An extract from what Lefteris Papadopoulos wrote in 1994 as an introduction (prologue) for the 3-cd-box of Stavros Kougioumtzis with the original recordings of his top songs between 1969-1986. L. Papadopoulos speaks mainly about Stavros Kougioumtzis but also for Kougioumtzis' main singer: George Dalaras! Here, some characteristic extracts, mainly about Dalaras:

[...]

Ο συνθέτης Κουγιουμτζής, γράφει δραματικά τραγούδια. Έχουν ένα βάθος ψυχής, όλ' αυτά τα τραγούδια. Τα τραγουδούν άνθρωποι μοναχικοί, που πόνεσαν που εγκαταλείφθηκαν, που προδόθηκαν. Δεν είναι της αφίσας ο Κουγιουμτζής ("...Λιγότερα συνθήματα και πιο πολλή δουλειά". Ούτε της σπέκουλας ("Με τραγούδια για τη φτώχια και την ξενιτιά/ ρετιρέ παίρνω στην Κηφισιά"). Σκαλίζει με τα νύχια του το βράχο, για ν' ανοίξει ένα λούκι και ν' ανακαλύψει την πηγή με το νερό. Τα νιώθεις τα νύχια του τα ματωμένα, σε κάθε μελωδία. Ακόμα και την πιο απλή.

Ο συνθέτης Κουγιουμτζής βυζαίνει το γάλα της έμπνευσης του από το δημοτικό τραγούδι ("Μη μου θυμώνεις μάτια μου", "Στα Ψηλά τα Παραθύρια", "Μάτια Μου" κ.λ.π.), από το Ρεμπέτικο ("Πάρε το στρατί και Γύρνα", "Το σακάκι μου κι αν στάζει") αλλά και από την κλασσική μουσική. Και κατορθώνει, χωρίς ποτέ να μιμείται - αντίθετα, η φωνή του είναι μοναδική και αναγνωρίσιμη κι έρχεται κατ' ευθείαν από το χάος της πρωτογενούς έμπνευσης - να φτιάχνει τραγούδια εξαιρετικά: "Μ' Έκοψαν, με χώρισαν στα δυο", "Κάπου Νυχτώνει", "Όλα καλά κι όλα Ωραία", "Όταν ανθίζουν Πασχαλιές", "Ένας Κόμπος Η χαρά μου", "Τώρα που θα φύγεις", "Ο ουρανός φεύγει Βαρύς", "Ήταν πέντε, ήταν έξι", "Δίψασα στην πόρτα σου", "Παραμύθι Ξεχασμένο", "Θα 'ταν 12 του Μάρτη", "Χρόνια σαν βροχή" και πολλά άλλα).

Ο Κουγιουμτζής, είπα, είναι ένας σημαντικός συνθέτης. Αλλά και μέτριος συνθέτης να ήταν, το ελληνικό τραγούδι θα του χρωστούσε πολλά. Γιατί στο δημιουργό αυτό οφείλει το Νταλάρα. Τον "τρομερό" αυτό τραγουδιστή, που επί σειρά ετών βρίσκεται στην κορυφή, γεμίζει στάδια και καρδιές και αποτελεί υπόδειγμα επαγγελματικότητας, εργατικότητας, ταλέντου και σεβασμού ενός καλλιτέχνη προς το κοινό.

Συνηθίσαμε να κρίνουμε τους συνθέτες μόνο από το έργο τους. Τα τραγούδια τους. Πιστεύω, όμως, ότι αυτό δεν είναι σωστό. Και είναι και μίζερο. Γιατί το τραγούδι, δεν είναι μονάχα μια μελωδία παιγμένη στο πιάνο, στην κιθάρα ή από ορχήστρα. Είναι -πριν απ' όλα- και επιλογή στίχων. Και, φυσικά και επιλογή ερμηνευτών. Που θα πάρουν το τραγούδι απ' το "εργαστήρι" του καλλιτέχνη- δημιουργού και θα το μεταφέρουν σε όλο τον κόσμο. Μεταφέροντας, συγχρόνως και το ήθος του συνθέτη.

Τι ήταν ο Νταλάρας, πριν συναντηθεί με τον Κουγιουμτζή; Ένας νεαρός τραγουδιστής και μουσικός, που έψαχνε να μια βρει μια θεσούλα στον ήλιο, αφού τις καίριες θέσεις τις είχαν καταλάβει, προ πολλού, ο Καζαντζίδης και ο Μπιθικώτσης, η Μοσχολιού και η Πόλυ Πάνου, ο Γαβαλάς και ο Αγγελόπουλος και τόσοι άλλοι. Κι όμως, αυτό το νεαρό τραγουδιστή, τον άπειρο και ανώριμο, τον πήρε στα χέρια του ο Κουγιουμτζής, τον ζύμωσε, τον έπλασε, τον διαμόρφωσε και τελικά του καθόρισε τη μοίρα: τον έστρεψε προς ένα δραματικό λαϊκό τραγούδι, με εξαίσιες μελωδίες και θαυμάσιους στίχους και θαυμάσιους στίχους - ένα τραγούδι, που και σήμερα ακόμη, συγκινεί βαθύτατα.

Δεν θέλω, εδώ να πω, ότι ο Κουγιουμτζής είναι θαυματοποιός. Όχι. Βρήκε στο νεαρό Νταλάρα το πρόσφορο έδαφος, για να φυτέψει το σπόρο του. Σκεφτείτε, όμως: αν ο Νταλάρας, με το αναμφισβήτητο ταλέντο, ακολουθούσε την πορεία της "Εποχής του Πάγκαλου", ποια θα ήταν η εξέλιξη του; Πιστεύω θα ήταν καλή, αλλά σίγουρα δεν θα είχε καμιά σχέση μ' αυτόν που ξέρουμε.

[...]

Το τιτλο ειναι "ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ", and, if you wish, we can give here the full list of titles.

An absolute Number One of my Greek recordings collection. :blush:

CD 1:

1. Που ειναι τα χρονια

2. Καπου νυχτονει

3. Το πουκαμισο το θαλασσι

4. Καποιος χτυπησε την πορτα

5. Στα χρονια της υπομονης (Αννα Βισση Γ. Νταλαρας)

6. Σαν τα πουλια σκορπισαμε (Γιαννις Παριος)

7. Ντυλαν Τομας

8. Τωρα πυ θα φυγεις

9. ΗΣΟΥΝ ΩΡΑΙΑ (Γιαννης Καλατζης)

10. Δωσε μου το χερι σου

11. Ενας κομπος η χαρα μου

12. Το καλοκαιρι το μορτακι (Κοστας Σμοκοβιτης)

13. Ματια μου ματια μου (Χ. Αλεχιου)

14. Μη γυρευεις ομορφιες

15. Τα σκουρα ματια (Χ. Αλεχιου)

16. Αν δεις στον υπνο σου ερημια

17. Αν σε δω σε ξενα χερια

18. Θαταν 12 του μαρτη (Χ. Αλεχιου)

19. Μη μου θυμωνεις, ματια μου

20. Βασανακι, βασανακι

CD 2

1. Στα ψυλα τα παραφυρια

2. Ηφελα ναμουνα πουλι (Γιαννης Καλατζης)

3. Χρονια σαν βροχη (Χ. Αλεχιου)

4. Καποιον αλλον φιλησες

5. Οι ελευτεροι και ωραιοι

6. Ο ουρανος φεβγει βαρυς

7. Χαντρα στο κομβολοι σου

8. Απτον περασμενο μαρτη (Χ. Αλεχιου)

9. Η μικρη οθονη (Κοστας Σμοκοβιτης)

10. Το λιμανι

11. Διχως την καρδουλα σου

12. Οταν ανθιζουν πασχαλιες

13. Γεια χαρα καλη

14. Σου στελνω χαιρετισματα (Χ. Αλεχιου)

15. Καπου στα Πετραλωνα (Γ. Παριος)

16. Το σακκαακι μου και αν σταζει

17. Ολα καλα

18. Σαγαπω (Αννα Βισσι)

19. Το κατω κοσμου τα πουλια

20. Μεκοψαν, με χωρισαν στα δυο

3.

1. Τρεις η ωρα νυχτα (Χ. Αλεχιου)

2. Ετσι εινα οι ανθτροποι

3. Το κοκκινο φουστανι (Ε. Αρβανιτακη)

4. Αυγερινο παραπονο

5. Το δεσποινακι (Γ. Παριος)

6. Σ αυτι την πολη

7. Τα μαυρα κοροιδεβεις (Χ. Αλεχιου)

8. Νατανε το 21

9. Ηταν πεντε ηταν εξι

10. Το λεωφορειο (Αιμιλια Κουγιουμτζη)

11. Τα κατα Ματθαιον παθη

12. Αδειοι δρομοι

13. Τα χρει της καρδιας σου

14. Διψασα στην πορτα σου (Ανωα Βισσι)

Ηλιοσκοπιο:

15. Το πρωτο περιστερι

16. Πως να σε παρω (Α. Κουγιουμτζη)

17. Χασαπικο

18. Λιγη ειν η σαρκα

19. Τσαμικος (Ορχηστρα)

20. Μητηρ θεου (Α. Κουγιουμτζη Χορωδια)

21. Η πρωτη Ανασταση Πασχα των Ελληνων

All the music and all the texts are by Stavros Koujoumtzis. Where no name is given, sings Giorgos Dalaras. And Emilia is Stavros wife.

From the other titles, I gave an underline to these ones, which I like most.

Unfortunately, the dates to particular songs are missing (would be important for the songs not sung by Giorgos Dalaras).

If someone can complete infοrmations to ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΛΑΤΖΗΣ (he was singing with Kyrios Giorgos together in Οταν ανθιζουν πασχαλιες»), please do it. Not such a good, mature voice like Giorgos Dalaras, but one of these I like very much indeed, and know almost nothing more about him. Help please.

Franz, on the CD you sent to me, its one of the songs sung by him, too (Το λεβεωτοπαιδο,

M. Loizos).

Since I got it, I can sing along to almost all songs and know the order even, but hearing to this again yesterday I could finish only after the last song and with repetitions of 1/19.

And it was almost τρεις η ωρα νυχτα.

I wrote it already, more times even, this I was told in Iraklion/Crete in a music shop, October 2001:

«Κουγιουμτζης εκανε Νταλαρα» (Koujoumtzis made Dalaras).

I could have put this question in another topics like:

Artists/Giannis Kalatzis

or: Artists/Missing informations,

or even Thesauros vathia krimmenos

but can anybody tell me, what is the original recording of "Isoun oraia", a Giannis Kalatzis' song reedited in this particular collection (CD 1/9)?

Even in the middle of the snowy winter time, a big amount of lilacs, πασχαλίες, for this unique song, to both of them.

Or some flowers of the jacarandas from Los Bosques de Palermo in Buenos Aires :) , They have the same colours, as I can see here already a round year (muchas gracias, Maria.....).

I could have put this question in another topics like:

Artists/Giannis Kalatzis

or: Artists/Missing informations,

or even Thesauros vathia krimmenos

but can anybody tell me, what is the original recording of "Isoun oraia", a Giannis Kalatzis' song reedited in this particular collection (CD 1/9)?

I wrote the answer in the topic dedicated to Kalatzis.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...