francois

Μανώλης Μητσιάς

172 posts in this topic

To 2o μέρος του αφιερώματος σ'ένα μεγάλο τραγουδιστή (Με σπάνιο ηχητικό,video, κατάλογο δισκογραφίας και αφηγήσεις του ίδιου του Μητσιά)

Τα 45άρια του Μανώλη Μητσιά (Μέρος Δεύτερο)

Υπογράφει:Θανάσης Γιώγλου

28/02/2012

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=2138&Itemid=29

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O Mανώλης Μητσιάς τραγουδά Βασίλη Τσιτσάνη και Μάνο Χατζιδάκι και θυμάται περιστατικά από τη συνεργασία του με τους δυο συνθέτες, μέσα από συνέντευξή του στον υπογράφοντα το κείμενο...

Μανώλης Μητσιάς - «Από τον Τσιτσάνη στον Χατζιδάκι»

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

15/07/2012

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=3118&Itemid=40

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιλώντας για τον Αντώνη Σαμαρά, ο Μανώλης Μητσιάς τον χαρακτηρίζει ως «μέγα πατριώτη». «Παρακολουθώ πολύ τις προσπάθειες του. Ο Σαμαράς είναι μέγας πατριώτης. Ακούω μερικούς ηλίθιους στην τηλεόραση που τον βρίζουν και μιλάνε εναντίον του και θυμώνω. Πρόκειται περί ηλιθίων. Είναι ο καταλληλότερος άνθρωπος την εποχή αυτή να βγάλει την Ελλάδα από την κρίση. Ξέρω πόσο αγαπάει την Ελλάδα. Μέρα-νύχτα το μυαλό του είναι στο πώς θα βγούμε από το τούνελ».

http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/493630/o-samaras-einai-megas-patriotis/

3 πουλάκια κάθονταν...

Πάει, χάζεψε ο Μητσιάς. Η κοινωνία βέβαια δεν θα αντιδράσει όπως αντέδρασε με τον Νταλάρα και την στήριξή του στον Παπανδρέου.

Edited by Apostolis
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και καλό είναι να μην αντιδράσει όπως έκανε στον Νταλάρα. Αλλά καλό θα ήταν να μην έκαναν αυτά που έκαναν στον Νταλάρα όχι η κοινωνία αλλά οι καθοδηγούμενοι τραμπούκοι.

Μάλλον είναι ανεκτά γιατί δεν φοβούνται τον Μητσιά και τις όποιες απόψεις του.Με τις οποίες διαφωνώ! Μία ακόμη ηλίθια -κατά τον κ.Μητσιά. Κι ας μην είμαι στην τηλεόραση. Σε κάποιες άλλες δηλώσεις του τάχθηκε και υπέρ του Τσίπρα και υπέρ του Σαμαρά, Σου λέει ας πω και καλά και για την ανερχόμενη δύναμη...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν είπα για αντίδραση της κοινωνίας δεν αναφερόμουν στα γιαούρτια και στους τραμπούκους. Αυτοί δεν είναι οι κοινωνία. Αναφερόμουν στην πλειοψηφία του κόσμου, του κοινού. Blogs, comments, facebook και twitter είχαν πάρει φωτιά τότε να κράζουν τον Νταλάρα.

Εδώ βλέπουμε και την σεμνότητα του Νταλάρα στον λόγο του. Βλέπεις την αντίθεση με τον Μητσιά αμέσως. Ο Μητσιάς όχι απλά στηρίζει τον Σαμαρά, αλλά βρίζει και τον κόσμο που έχει αντίθετη άποψη. Φαντάσου τον Νταλάρα να έκανε το ίδιο......

Edited by Apostolis
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μετά την διευκρίνησή σου, Αποστόλη!

Τα αντιμνημονιακά τραγούδια τα τραγούδησε επί κυβερνήσεως Παπανδρέου. Τώρα επί Σαμαρά υπάρχει συνέπεια; όχι τίποτε άλλο αλλά θυμάμαι κάποιες δηλώσεις του περί Νταλάρα κι εξουσίας.

Α!Κι ο Μίκης ακόμα να στείλει δελτίο τύπου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μανώλης Μητσιάς – «Η γελοιότητα και αναισχυντία κάποιων δεν έχει όρια»

 

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου
26/02/2013

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=5735&Itemid=16

 

Απαντώντας στα διάφορα σχόλια που προέκυψαν μετά τη συνέντευξή του, ο Μανώλης Μητσιάς δήλωσε χθες τα εξής:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απλά μπήκε στη θέση κάποιου που βρήκε ευκαιρία να επιτεθεί...Αυτά που βιώνει είναι μικροπράγματα σε σχέση με όσα βίωσε συνάδελφός του στον οποίο δεν ήταν καθόλου αλληλέγγυος. Γιατί αυτό δεν κατάλαβε το συνάφι πέρσι. Τότε ο Γιώργος, σήμερα ο Μανώλης, λίγο πιο πριν από το ''σήμερα'' η Χαρούλα, αύριο ίσως ο Γιάννης. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Μητσιάς στη συνέντευξη του στα "Παραπολιτικά" χαρακτήρισε όσους καταφέρονται αρνητικά για το Σαμαρά,"ηλίθιους"...και παράλληλα βάφτισε το Σαμαρά "μέγιστο πατριώτη"...συγγνώμη,αλλά επειδή και θύμηση έχω και πολιτική συνείδηση,θα κρίνω και θα κατακρίνω και όποιον λέει τους Ελληνες "ηλίθιους",αλλά και όποιον χρυσώνει το χάπι ενός πολιτικού,υπευθύνου για πολλά δεινά που βιώνουμε σήμερα,ελέω των πεπραγμένων του στην κυβέρνηση Μητσοτάκη,ως Υπουργός Εξωτερικών...όσο για τον ίδιο ως καλλιτέχνη-τραγουδιστή,ας μην έχει επιλεκτική μνήμη και κριτική...όταν καταφερόταν εναντίον του Νταλάρα,για τα γεγονότα του περασμένου Μάρτη,τότε δεν ήταν ο Μητσιάς,των μπουντρουμιών και των βασανιστηρίων της Χούντας..;;τώρα το θυμήθηκε που κρίνεται και ο ίδιος για δηλώσεις του..;;ένα χρόνο έγραφα και πολλοί εξημών τονίζαμε την ανάγκη,η τέχνη να είναι ενωμένη...προς ώτα μη ακουόντων όμως μιλούσαμε......είχατε ό,τι είχατε να πείτε,προσοχή η μνήμη επιστρέφει και θα επιστρέφει..............................

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Μανώλης Μητσιάς για όλους και για όλα «Στο Κόκκινο» 105,5 fm (28/2)

 

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου
27/02/2013

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=5747&Itemid=13

Share this post


Link to post
Share on other sites

EKOSTEL, η περίπτωση του Νταλάρα δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την περίπτωση του Μητσιά. Γιατί εκτός από τα αυτονόητα, ο Νταλάρας είναι πάντα αξιοπρεπής και συνεπής.

Προσωπικά την πιο κακή εντύπωση μου έκανε η μικροπρέπεια ή η μικρότητα της απάντησής του Μητσιά, με την οποία υπερασπίστηκε τον εαυτό του. Ιδιαίτερα στο σημείο που αναφέρει τον Καραμανλή, τα κολλητιλίκια με εκπροσώπους της Αριστεράς, κλπ.

Πέφτοντας λοιπόν κι εγώ στο ίδιο επίπεδο, έχω μία απορία:
Την προεκλογική περίοδο των δημοτικών εκλογών του 2006, όταν τραγούδησε σε κομματική εκδήλωση της υποψηφίας δημάρχου της ΝΔ στη Δραπετσώνα, ποιον υποστήριζε ιδεολογικά: Την Αριστερά ή τον Καραμανλή;

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Η γενιά μου διεκδίκησε το καλό τραγούδι και έζησε στο πετσί της όλες τις κοινωνικές καταστάσεις της χώρας. Η Γαλάνη, ο Νταλάρας, ο Μητροπάνος, ο Πάριος".

 

Από συνέντευξη του Μανώλη Μητσιά στο τρέχον τεύχος (Νο. 2248) της "Ραδιοτηλεόρασης".

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πότε δημοσιεύθηκε αυτή η συνέντευξη, Σιδερή; Είναι εύκολο;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα το έχω σημειώσει Ελίνα. Στη "Ραδιοτηλεόραση" αυτής της βδομάδας, τεύχος 2248.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με συγχωρείς, Σιδερή. Ρίχνω ματιές μεταξύ δικογράφων και άρθρων του Αστικού Κώδικα. Οπότε κατανοείς... Ευχαριστώ!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Γιάννης Σπανός-Μανώλης Μητσιάς «Πλησιάζοντας τον Καβάφη….» (ΝΕΟΣ ΔΙΣΚΟΣ!)
 
Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου
03/06/2013
 
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Μητσιάς κορυφαίος σε αρχαία κωμωδία

 
 

http://www.gossip-tv.gr/lifestyle/Exodos/story/265698/o-mitsias-koryfaios-se-arhaia-komodia

 

Έχω άδικο που γκρινιάζω;

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δισκογραφικά τουλάχιστον ο Μητσιάς το έχει ξανακάνει. Το καλοκαίρι του1986 ανέβηκε η "Λυσιστράτη" σε ελεύθερη απόδοση του Λάκη Λαζόπουλου, σκηνοθεσία Αντρέα Βουτσινά, σκηνικά-κοστούμια Σάββα Χαρατσίδη, μουσική Σταμάτη Κραουνάκη, στίχους Λίνας Νικολακοπούλου και χορογραφίες Καιής Χόλντεν. Στον ομώνυμο ρόλο ο Λάκης Λαζόπουλος. Στη δισκογραφική έκδοση μέρος από τα χορικά τραγουδούν ο Μανώλης Μητσιάς και η Άλκηστις Πρωτοψάλτη. Δεν ξέρω αν ο Μητσιάς συμμετείχε και στην παράσταση...


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν κορυφαίος δηλαδή;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό λέω.

Δεν ξέρω αν συμμετείχε στην παράσταση. Δε νομίζω. Ο Σιδερής ίσως ξέρει κάτι περισσότερο. Ξέρω πως τραγουδά στο δίσκο με τα τραγούδια της παράστασης.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΤΩΡΑ στο toradiofono.gr η Κυριακή Αιλιανού συζητάει με τον Μανώλη Μητσιά. Για ν' ακούσουμε...

http://www.toradiofono.gr/popup.html



(Το θέμα της εκπομπής είναι ο Μάνος Χατζιδάκις.)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τίποτα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...