Sign in to follow this  
Followers 0
christos-regnis

new links (from the past!)

38 posts in this topic

Very good link with short articles about Greek composers and singers. It should suit our Greek-learning friends. Thanks, Niki... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thank you so much Apostolis!! ;) We enjoyed your find so much!! :D

But we ask us, what this picture means? There are clouds,gras,flowers!

And in the middle,what is that??

Franz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περιγράφω τη σκηνή με το φουστάνι και τον κόμπο.

Ο βασιλιάς ήθελε να παντρευτεί τη βασίλισσα αλλά εκείνη για να το παντρευτεί ήθελε τρία φουστάνια. Ένα από αυτά ήταν το φουστάνι που είχε μέσα όλο τον ουρανό. Ο βασιλιάς πήγε αμέσως στο ράφτη. Ο ράφτης δεν μπορούσε να το φτιάξει και το έφτιαξε το βασιλόπουλο ανοίγοντας το καρύδι που του είχε δώσει η βασίλισσα στον κάτω κόσμο.

Γιωργιάννα Νταλάρα

:rolleyes:;) :lol: Ok... As it seems, she and her classroom attended a fairy tail (show) and they all had to draw a scene that they liked! :D

Can someone translate it? :)

PS: Hristaki, when are you coming to Greece?

Share this post


Link to post
Share on other sites
I'm describing the scene with the dress and the knot.

The king wanted to marry the queen but she, in order to marry him, wanted to have three dresses, One of those was the dress that had the whole sky in it. The king run to the tailor. The tailor could not make it and the royal prince did so, by opening the walnut that the queen had given him in the under world.*

Giwrgianna Dalara

* under world: I suppose the world of deads, or fairies...

Thanks Michael! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Η ικανότητα για καλή ερμηνεία έχει ή θα έπρεπε να έχει, και τα όριά της.

Poios to leei auto?

Afou h ermhneia einai "teleia"...tote einai kai dekth...kai epi8umhth!

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Μυρίζω ακόμα το άρωμα από το γιασεμί στην αυλή της μάνας μου" λέει ο Γ. Νταλάρας

Είμαι κοντά στον άνθρωπο της κάθε γειτονιάς με τα τραγούδια μου

Της Δέσποινας Σωτηροπούλου

URL: http://www.hellasmani.gr/t4/13.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ ξέρω πως το τραγούδι <<Του Έρωτα>> με τον Νταλάρα,απογειώνεται στην κυριολεξία.Όλα τα άλλα είναι φιλοσοφικές ανησυχίες ή βλακείες-και να με συγχωρείτε. Μια ζωή τους φταίει ο Νταλάρας και οι τέλειες ερμηνείες :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
"Μυρίζω ακόμα το άρωμα από το γιασεμί στην αυλή της μάνας μου" λέει ο Γ. Νταλάρας

Είμαι κοντά στον άνθρωπο της κάθε γειτονιάς με τα τραγούδια μου

Της Δέσποινας Σωτηροπούλου

URL: http://www.hellasmani.gr/t4/13.htm

:)

and this we had already

http://www.dalaras.com/forum/index.php?act...8607e46f1b2d235

Share this post


Link to post
Share on other sites

Symfono apolyta mazi sou Ekostel kai na prostheso oti den mporousa na fantasto oti yparxei anthropos pou na theorei "apla kalh" thn ektelesh tou Notou me ton Dalara kai ton Fragkoulh.Akoma kai oi pleon antidalarikoi (opos o kathghths mou ths ektheshs pou tsakonomaste gia auto) theoroun yperoxh thn ermhneia i tis ermhneies kai ton duo an protimate. Epipleon den mporo na katalavo pos merikoi anthropoi exoun thn ikanothta na sygkrinoun entelos anomoia pragmata kai na katastrefoun monoi tous ton syllogismo tous. Ma pos einai dynaton na krineis ermhneies rempetikou kai sygxronou tragoudiou; An theleis na kaneis sygkrish pare ton disko me ta rempetika to '75 kai ta torina afieromata. Ta ypoloipa einai gia gelia, na pernaei i ora kai na kathgoroume ton Dalara.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εγώ ξέρω πως το τραγούδι <<Του Έρωτα>> με τον Νταλάρα,απογειώνεται στην κυριολεξία.Όλα τα άλλα είναι φιλοσοφικές ανησυχίες ή βλακείες-και να με συγχωρείτε. Μια ζωή τους φταίει ο Νταλάρας και οι τέλειες ερμηνείες :pity:

Δεν έχει σχέση ούτε με φιλοσοφικές ανησυχίες ούτε με βλακείες όταν κάποιος δεν έχει την ίδια γνώμη σε καλλιτεχνικά ζητήματα. Απλώς για διαφορετικά προσωπικά γούστα πρόκειται.

Το αν "απογειώνεται" αυτό το συγκεκριμένο τραγούδι (ή κανένα άλλο) είναι αποκλειστικά θέμα προσωπικού γούστου (ή νοοτροπίας, αν θέλεις).

Πάρε για παράδειγμα εμένα:

"Απογειώνομαι", σύμφωνα με το λεξικό του Μπαμπινιώτη: "οδηγώ σε ύψιστη συγκίνηση, αποσπώ από την πραγματικότητα προκαλώντας μεγάλη ευχαρίστηση".

:) Μα τίποτε, απολύτως τίποτε από αυτά δεν τα νιώθω εγώ, ακούγοντας το εν λόγω τραγούδι!!

Και αυτό δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την ("υπέροχη", "καλή", "κακή", "μέτρια", ...) ερμηνεία του Νταλάρα αλλά απλώς με το τραγούδι αυτό καθαυτό. Αν έλεγε μόνο τέτοια κομμάτια ο Νταλάρας, ποτέ δε θα μου έκανε εντύπωση η φωνή του (έστω κι αν από τεχνικής πλευράς η ερμηνεία τους μπορεί να είναι υπέροχη, τέλεια ή δεν ξέρω τι άλλο)!

Από αυτή την άποψη δεν μπορεί κανείς να ξεχωρίσει πλήρως το "πώς" κάποιας ερμηνείας από το τι ερμηνεύει ο τραγουδιστής. Τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ. Συγκεκριμένα: Αν με ενδιαφέρει και μου αρέσει τόσο λίγο ένα τραγούδι όπως συμβαίνει στο κομμάτι "Του έρωτα" (και στα περισσότερα άλλα αυτού του δίσκου), με αφήνει αδιάφορο και η ερμηνεία.

ΥΓ:

Να το σχετικό απόσπασμα από το σχόλιο στο οποίο αναφέρθηκε η EKOSTEL (και στη συνέχεια η nefelii):

"Είναι όμως εντελώς διαφορετικό το να μας αρέσει η ερμηνεία ενός καλλιτέχνη σε ένα τραγούδι κι άλλο το να του το αποδίδουμε. Είναι σαν να θαυμάζουμε το μυροδοχείο και όχι το άρωμα. Είναι δηλαδή εντελώς διαφορετικό το να πούμε το «Του Έρωτα» με τον Νταλάρα, κι άλλο να πούμε το «Του Έρωτα» του Νταλάρα."

Ολόκληρο το κείμενο (κάποιου Θοδωρή Σίδερη) εδώ: http://www.musicwave.gr/el/h&s/h&s.asp?new_id=596

Δε λέω, και εμένα μου φαίνεται υπερβολικά "φιλοσοφικό" το κείμενο, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως υποστηρίζω την απόλυτη στάση της ΕKOSTEL ("Εγώ ξέρω ... Όλα τα άλλα είναι ...").

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο κείμενο γίνεται αναφορά και σε ερμηνείες.Το συγκεκριμένο τραγούδι <<Του Έρωτα>> ΠΙΣΤΕΥΩ πως η ερμηνεία του Νταλάρα το απογειώνει.Μπορεί να υπάρχουν άλλες απόψεις σεβαστές.Υπάρχουν κάποιοι όμως που αναλώνονται σε ψυχολογικοφιλοσοφικού περιεχομένου αναλύσεις όσον αφορά στον Νταλάρα.Από την εποχή που ξεκίνησε ακόμη μέχρι και σήμερα.Έχει αναπτυχθεί και η επιστήμη της Νταλαρολογίας :lol: Δεν κοιτάνε την ουσία.Τέλεια η ερμηνεία του Νταλάρα αλλά απλώς τέλεια.Και η κατάληξη:αλλά χωρίς ψυχή.Αυτό καυτηριάζω στο κείμενο ως βλακώδες κι όχι την αντίθετη άποψη. Δεν αναφέρομαι φυσικά σε μέλη του forum και σε καλοπροαίρετες κριτικές.

Ασμένως αποδέχομαι τον χαρακτηρισμό <<απόλυτη στάση>> για τον εαυτό μου.Κανένα πρόβλημα.Τι γίνεται όμως με τη μιζέρια και με τη γκρίνια τη συνεχή για τον Νταλάρα;

Με όλο τον σεβασμό στην αντίθετη άποψη και σε όλους

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το συγκεκριμένο τραγούδι <<Του Έρωτα>> ΠΙΣΤΕΥΩ πως η ερμηνεία του Νταλάρα το απογειώνει.Μπορεί να υπάρχουν άλλες απόψεις σεβαστές. [...]

Με όλο τον σεβασμό στην αντίθετη άποψη και σε όλους

Καλά τότε. Σ ευχαριστώ για την διευκρίνιση. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0