Sign in to follow this  
Followers 0
Agnie

Αναζήτηση Τραγουδιού

22 posts in this topic

Εχθές στο ραδιόφωνο άκουσα ένα τραγούδι του Νταλάρα

Έχι όμως κολήσει το μυαλό μου και δεν μπορώ να καταλάβω ποιο τραγούδι είναι και σε ποιο cd!!!!!!!

Στο ρεφρέν λέει

Είμαι τρελός που ακόμα σε ρωτάω

Είμαι τρελός που ακόμα σ' αγαπάω

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει????? :):):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ήθελα να σ' αντάμωνα"... από το δίσκο "Μη μιλάς Μη Γελάς" του 1989. Ομοίως και εγώ είχα κολλήσει πριν ένα χρόνο με το ίδιο τραγούδι.. και αναρωτιόμουν που είναι..!! :):)

Πάντως γνωρίζοντας μόνο και μια λέξη ή μια φράση από ένα τραγούδι μπορείς να πας στην ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ στη δισκογραφία στο site εδώ και να βρείς περί ποιού τραγουδιού πρόκειται..!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ήθελα να σ' αντάμωνα"!!! One of the best songs of the record "Μη μιλάς Μη Γελάς"!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

παλι λαθος τοπικ..ουπς..

λοιπον εγω εχω μια απορια τη ρωτας εδω

ειναι ενα τραγουδι του νταλαρα, τιτλο δν ξερω, λογια καταλαβαινω ελαχιστα αλλα εσεις θα το ξερετε.

λοιπον τα κλουζ που εχω ειναι τα εξης:1)εχω δει το βιντεο κλιπ ειναι λαηβ απο το ηρωδειο και εχει την κιθαρα του και παιζει μουσικη

2)λεει μεσα τις λεξεις "βαστώ". "μάτια μου", κατι λεει καπου οτι εκαναν "τα φυλλα της καρδιας" νομιζω..γενικα σε ρυθμο κλπ ειναι γρηγορο, οχι κανα αργο

3)εχει σιγουρα και ξενες λεξεις, τωρα θα σας γελασω για τη γλωσσα με μπερδευει..ακουγεται αλλου σα να μιλαει μια ιδιομορφη ελληνικη διαλεκτο και αλλου σα να ειναι τελειως ξενη γλωσσα

4)το βαζει σχεδον καθε πρωι τετοια ωρα το βιντεο κλιπ στο σμαρτ(καναλι)

αυτα..αν μ πει καποιος πως το λενε για να το βρω τον ευχαριστω εκ των προτερων..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τραγούδι που ψάχνεις λέγεται "Is oria-mu" και περιλαμβάνεται στο live δίσκο "Μεσόγειος", ζωντανά ηχογραφημένο στο Ηρώδειο το 2004. Η γλώσσα είναι τα "ελληνοιταλικά" της κάτω Ιταλίας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ευχαριστω:razz:

καλα μολις βρηκα και στιχους, ολα τα ασχετα ελεγα

:huh:

που να το βρω ομψς?

τεσπα ευχαριστω ουανς εγκαιν

Share this post


Link to post
Share on other sites
που να το βρω ομψς?

τεσπα ευχαριστω ουανς εγκαιν

Σε όλα τα δισκοπωλεία :huh::music::music:

Παρακαλώ :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα!

Για ψάξε το λίγο καλύτερα. Υπάρχει στο lime με το όνομα του Νταλάρα. Θα το βρεις και βάζοντας στο πεδίο "artist" το όνομα της Dulce Pontes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημερα σε ολους και χρονια πολλα!

Εχω να συμμετασχω στο φορουμ κατι χρονια και ο λογος που με φερνει τωρα εδω ειναι ενα σχετικα αγνωστο τραγουδι του Νταλαρα που με εχει πραγματικα συναρπασει :music: . Επι επτα μηνες το ακουγα αρκετες φορες την εβδομαδα απο το σπιτι του γειτονα (επισης νταλαροφιλου) αλλα δεν τολμουσα να τον ρωτησω τι ειναι λογω καποιων οικονομικων εκκρεμοτητων που (ο ιδιος πιστευε οτι) ειχαμε. Τελος παντων, οταν τελικα το αποφασησα, ο ανθρωπος οχι μονο δεν μου κρατουσε κακια αλλα προσφερθηκε να μου δωσει το cd να αντιγραψω το τραγουδι και ετσι τωρα το εχω!

Οι στιχοι πανε ως εξης

Ηταν Απριλης μηνας, δισεκτου χρονου μερες

Οταν .......................... χωρις πανια, διχως ιστο

Να πολεμησουν βγηκαν των Σταυροφορων τις γαλερες

Που μπρος στα τειχη ανεμιζαν τις φραγκικες .............

Το πληρωμα σου εντρομο, στη γη γονατιστο

Οταν να φευγει απο κοντα τους ειδαν το Χρηστο

Τους αγιους ικετεψαν εκει να μεινουν ολοι

Να δουν το τι εφορτωναν των Βενετων οι στολοι

Απο μονες κι απο εκκλησιες που σιλησαν στην Πολη

Επρεπε τοτε Παναγια μου να ριξεις κεραυνο

Στο Βοσπορο να σηκωθει μπορα και τρικυμια

Και να ποντισουν αυτανδρα των ασεβων τα πλοια

Αντι ν' αφησεις σκλαβους στο χερι τους και λεια

Εμας που κατω απ' το δικο σου ζουσαμε ουρανο

Εκτοτε μυρια ειδαμε τερατα και σημεια

Εσβησε το αγλαϊσμα του κοσμου απο τον χαρτη

Η Βασιλευουσα επεσε και δευτερη φορα

Εγιναν τα παλατια της των Τουρκων η βορα

Και εμεις που ανανειψαμε δειλα και μολις αρτι

Ειπαμε να ξεχασουμε ποιος εχει την ευθυνη

Για οσα θρηνει και θρηνησε χρονια η Ρωμιοσυνη

Ειπαμε να ξεχασουμε ποιος εχει την ευθυνη

Για οσα θρηνει και θρηνησε χρονια η Ρωμιοσυνη

Τι να πρωτοπει κανεις? Οι στιχοι τσακιζουν κοκκαλα, το "α" στο "κοντα", το "ο" στο "μπορα" και το "ε" στο "θρηνησε" σκιζουν τους αιθερες, και η μελωδια, το γρηγορο χασαπικο με τελεια βυζαντινη ενορχηστρωση και κατι απιστευτα μινορε περασματα που σε στελνουν σε αλλη διασταση... δεν περιγραφεται με λογια.

Εν παση περιπτωσει, για να μη βγω και εκτος θεματος, με ενδιαφερει αν καποιος εχει ακουσει το τραγουδι, τι γνωμη εχει και κυριως οποιαδηποτε πληροφορια οσον αφορα τους δημιουργους του, το ποτε γραφτηκε, σε ποιο δισκο βρισκεται (εχω την εντυπωση οτι προκειται για ζωντανη ηχογραφηση, αλλα - που?), αν υπαρχουν προηγουμενες εκτελεσεις απο τον Νταλαρα η αλλους, την ορθοτητα των στιχων που εχω και τελος - τον τιτλο (συμβατικα το αποκαλεσα "Η Αλωση") ;)

Ευχαριστω

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε μου, πολύ σωστά το ονόμασες το τραγούδι. Έπεσες πολύ κοντά στον τίτλο. :music:

Λέγεται "Πρώτη ’λωση (1204)". Σε ποίηση της Ελένης Αρβελέρ και μουσική του Νίκου Πλάτανου. Είναι από τη συναυλία "Η φωνή της Ιστορίας" που έγινε στις 15/11/2004 στο REX. Περισσότερα στοιχεία για τη συναυλία θα βρεις εδω:

http://www.dalaras.com/forum/index.php?act...ccea266e5d91b95

Οι στίχοι του τραγουδιού είναι:

Ήταν Απρίλης μήνας, δισέχτου χρόνου μέρες

όταν ακάτια σαθρά, χωρίς πανιά, δίχως ιστό,

να πολεμήσουν βγήκαν των σταυροφόρων τις γαλέρες

που μπρος στα τείχη ανέμιζαν τις φράγκικες παντιέρες.

-Το πλήρωμά σου, έντρομο στη γη γονατιστό,

όταν να φεύγει από κοντά τους είδαν τον Χριστό,

τους ’γιους ικέτευσαν εκεί να μείνουν όλοι,

να δουν το τι εφόρτωναν των Βενετών οι στόλοι

από μονές και από εκκλησιές που σύλλησαν στην Πόλη.

-Έπρεπε τότε Παναγιά μου, να ρίξεις κεραυνό,

στο Βόσπορο να σηκωθεί μπόρα και τρικυμία,

και να ποντίσουν αύτανδρα των ασεβών τα πλοία,

αντί ν' αφήσεις σκλάβους στο χέρι τους και λεία,

εμάς, που κάτω απ' τον δικό σου ζούσαμε ουρανό.

-Έκτοτε μύρια είδαμε τέρατα και σημεία...

Έσβυσε το αγλάισμα του κόσμου από τον χάρτη,

η Βασιλεύουσα έπεσε και δεύτερη φορά,

έγιναν τα παλάτια της των Τούρκων η βορά,

κι εμείς, που ανανήψαμε, δειλά και μόλις άρτι,

είπαμε να ξεχάσουμε ποιός έχει την ευθύνη

για όσα θρηνεί και θρήνησε, χρόνια η Ρωμιοσύνη.

Αυτό το τραγούδι, μαζί με άλλα δύο ("Ιστοριογραφία" και "Προς Κωνσταντινούπολη") κυκλοφόρησε σε DVD με τίτλο "Η απόκρυφη Ιστορία", το Μάρτιο του 2006, μαζί με ένα τεύχος τους περιοδικού "Αρχαιολογία & Τέχνες". Περισσότερα για το DVD, θα βρεις εδώ:

http://www.dalaras.com/forum/index.php?act...7ae5eec6d06ea59

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τραγούδι το συγκεκριμένο το είπε ο Νταλάρας στις 15.11.04 στο θέατρο REX. Ήταν ένα πρόγραμμα χωρισμένο σε 2 μέρη.Το πρώτο μέρος ήταν αφιερωμένο σε 6 ποιήματα της Ελένης Αρβελέρ μελοποιημένα από το Νίκο Πλάτανο.Στο δεύτερο μέρος ακούστηκαν κάποια γνωστά τραγούδια του Νταλάρα-όχι όμως από αυτά που λέμε χιλιοακουσμένα-.Το πόιημα της Πρώτης ’λωσης' άνηκε στο πρώτο μέρος της συναυλίας. :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ψάχνω και γω ένα τραγούδι του Γιώργου... είναι σε ήχο ανατολίτικο επανεκτέλεση ενός παλαιότερου τραγουδιού ίσως (γιατί το έχω ακούσει και στα Τούρκικα)...

Λέει κάπου "Δεν είναι η Ελένη, που σε περιμένει... " αυτό θυμάμαι...

Help plz :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι το τραγούδι "Ελένη", του Γιώργου Σταυριανού, και βρίσκεται στις "Ώρες μου χρωματιστές".

http://www.stixoi.info/stixoi.php?info=Lyr...ls&song_id=1987

:)

Σχετικά topics:

http://www.dalaras.com/forum/index.php?act...&f=11&t=2528&s=

http://www.dalaras.com/forum/index.php?act...T&f=2&t=2393&s=

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τραγούδι λέγεται "Ελένη" και είναι σε μουσική και στίχους του Γιώργου Σταυριανού.Βρίσκεται στο cd του Σταυριανού "Ώρες μου χρωματιστές" που κυκλοφόρησε το 2005.

Η πρώτη εκτέλεση έγινε από τον Κώστα Μάντζιο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τραγούδι λέγεται "ΕΛΕΝΗ". Ο Νταλάρας το είπε σε 2η εκτέλεση στο cd του Γ.Σταυριανού "ΩΡΕΣ ΜΟΥ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΕΣ" (2005). Η 1η εκτέλεση ανήκει στον Κ.Μάντζιο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χμ. ;) Πιάστε κόκκινο :)

Θάνο, πότε μπήκες και δεν σε είδα; :huh:

Μια ερώτηση πάνω σ' αυτό το τραγούδι...

Απ' ό,τι βλέπω εδώ http://www.musical.gr/cddetails.php?gui_la...CD_code=FM266-2 , ο δίσκος με τον Κώστα Μάντζιο λέγεται "Στην πολιορκία πέφτει πάντα η Τροία", κυκλοφόρησε το 1995 και υπάρχει μέσα ομότιτλο ορχηστρικό. Το τραγούδι, ωστόσο το γράφει "Ελένη". ’ρα είναι λάθος ο τίτλος που έχει το stixoi.info ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
gui_la...CD_code=FM266-2[/url] , ο δίσκος με τον Κώστα Μάντζιο λέγεται "Στην πολιορκία πέφτει πάντα η Τροία", κυκλοφόρησε το 1995 και υπάρχει μέσα ομότιτλο ορχηστρικό. Το τραγούδι, ωστόσο το γράφει "Ελένη". ’ρα είναι λάθος ο τίτλος που έχει το stixoi.info ?

Ο τίτλος είναι ΕΛΕΝΗ.... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη γρήγορη ανταπόκριση σας! (Θανάση και Γιώργο)... Τι θα έκανα χωρίς το αγαπημένο μου Dalaroforum!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0