Sign in to follow this  
Followers 0
francois

Μαζί

114 posts in this topic

Τους έχω ικανούς να τους ξεφεύγει καμια άλλη εκτέλεση απο αυτές που έχουμε.....

Βρε παιδια τελικα ποσοι και ποιοι τιτλοι επανακυκλοφορησαν σε πλαστικη θηκη;;Εχω μπερδευτει... :blink: :blink:

Πρόχειρα θυμάμαι τα remasters του Κουγιουμτζή και τους "Ύμνους αγγέλων" και τα

Οι Μάηδες οι ήλιοι μου

Ιερά οδός Ι

Αφιέρωμα στον Βαμβακάρη

Μαζί

Απο καρδιάς

Μήπως τους έχουν ξεμείνει cd και τα πακετάρουν με τις φθηνότερες πλαστικές θήκες;

Προσωπικά θα προτιμούσα να κάνουν μια επανέκδοση του δίσκου με τα τραγούδια που δεν συμπεριλήφθηκαν: "Ας μην ξημέρωνε ποτέ", "Πολλά καράβια φεύγουνε" κτλ κτλ...

Είχαν πεί στην παράσταση που είχα πάει εγώ το "Όταν σημάνει η ώρα" του ’κη Πάνου,ενώ στο δίσκο μπήκε "ο Πυρετός" :rolleyes:B)B)

Ενώ περίμενα(στην πρεμιέρα δεν ήμουν),το "Σαββατόβραδο" όπως έγραφε το πρόγραμμα και είπαν το "Παράπονο".

(ας τα συγκεντρώσει ο Γιώργος όλα τα παραλειπόμενα σε ένα ΤΡΙΠΛΟ CD για να μη χαθούν,και από άλλες φυσικά συναυλίες.Υπάρχουν τραγούδια μπόλικα,θα λαλήσουμε!)

Υ.Γ.μαζί με τα "Μοιρολόϊ" και "Λεϊλίμ λέϊ",απο την Κωνσταντινούπολη φέτος.

Τα τραγούδια που δεν "χωρούν" στις εκδόσεις των ζωντανών ηχογραφήσεων είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία.Συμφωνώ με όλους σας.

Δεν έχει λογική το να μένουν τόσο ωραία τραγούδια εκτός.

Θυμηθείτε μόνο τη ελλειπέστατη έκδοση "Ξαρκάκος - Νταλάρας - Γαλάνη"

απ' το ΠΑΛΛΑΣ το 1988. Περνάνε τόσα χρόνια και κανείς δεν ασχολείται!

Τι να πρωτοθυμηθώ: "Από βυθό σ' άλλο βυθό" ," Έξω φυσάει και βρέχει",

"Κλάψτε ουρανοί κι αστέρια" (αυτό σε πολύ καλύτερη εκτέλεση απ' το Dalaras Live Recordings) , "Βάλε κι άλλο πιάτο στο τραπέζι".

Αντ' αυτών έβαλαν δυο φορές τον "Θωμά"!

ΚΡΙΜΑ! Ας μιλήσει κάποιος επιτέλους! Δεν μπορεί να βγει ένας δίσκος με όλα αυτά; Τόσο δύσκολο είναι πια;

Φίλε μου mpolemis το ότι μπήκε το τραγούδι "Στου Θωμά" δύο φορές οφείλεται στον Ξαρχάκο,σαν συνθέτης όλων των τραγουδιών της έκδοσης"συναυλία" είχε τον πρώτο λόγο.Μακάρι να κάνει κάτι ο Γιώργος με αυτά τα τραγούδια που δεν μπήκαν και που είναι σημαντικά και ανεκτίμητα.Ξέρω ότι έχει πει σε περιοδείες τραγούδια δυσεύρετα,όπως το "’γαλμα" των Πλέσσα-Παπαδόπουλου,"Στο τραπέζι που τα πίνω" των Καλδάρα-Παπαγιαννοπούλου,αλλά και το "Η μπαλάντα του ουρί" των Χατζιδάκι-Γκάτσου στο Σείριο.Επίσης θυμήθηκα στην παράσταση του Μεγάρου με την Μαρινέλλα που είχα πάει είπαν και το "Στων αγγέλων τα μπουζούκια" των Νικολόπουλου-Ελευθερίου.Όπως βλέπετε υπάρχουν εκτελέσεις διαμάντια.

Αυτά πιστεύω ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρεθούν,αλλά ελπίζω στην εμμονή του Γιώργου Νταλάρα που ηχογραφεί τα πάντα κάποια στιγμή κάτι να γίνει.

Ενώ  περίμενα(στην  πρεμιέρα  δεν  ήμουν),το  "Σαββατόβραδο"  όπως  έγραφε  το  πρόγραμμα  και  είπαν  το "Παράπονο".

Αντώνη στην πρεμιέρα το είπαν το "Σαββατόβραδο"

Μάριε υπάρχει εδώ μια καταγραφή σχετικά με τις τελευταίες εκδόσεις.

http://www.dalaras.com/forum/index.php?s=1...=11&t=3660&st=0

mpolemis στον ίδιο τον Νταλάρα έχω δώσει πριν από 2-3 χρόνια μια λίστα με καμιά 300αριά ανέκδοτα τραγούδια που δεν έχουν κυκλοφορήσει. Από κει και πέρα είναι θέμα δικό του και των εταιρειών που έχουν τα δικαιώματα από τις ηχογραφήσεις κι όλα αυτά...

Ναι Θάνο,μου το είχαν πει και μένα για το "Σαββατόβραδο" όπως είπες που δεν κατάφερα να ακούσω στην πρεμιέρα, όσο για το "’γαλμα" εξ'ακοής το ξέρω αφού μου το είπε μιά φίλη που το άκουσε σε καλοκαιρινή συναυλία του."Στο τραπέζι που τα πίνω" ήμουν ο ίδιος στην συναυλία στη Σαλαμίνα που το είπε το'91.

Πάντως πιστεύω πως το copyrigt των αδέσποτων εκτελέσεων δεν ανήκει σε εταιρίες αλλά στον Νταλάρα και μόνο.Πιστεύω πως κάποια στιγμή θα κάνει κάτι με αυτά.Του αρέσουν οι αναμνήσεις και οι αξίες που κρύβονται σε αυτές.

Φίλε Χελιδόνι κατανοώ ότι ήταν θέμα Ξαρχάκου να μπει ο "Θωμάς"

δύο φορές. Όπως πολύ σωστά αναφέρεις , εναπόκειται στην εμμονή του

Γιώργου για μια τέτοια έκδοση.

’λλωστε η δισκογραφόα περνά τραγικές μέρες και τέτοιες εκδόσεις

θα της προσέδιδαν αίγλη αλλά και ανεκτίμητο αρχείο για όλους μας.

Φίλε Θανάση πολύ καλά έκανες και του έδωσες μια τέτοια λίστα.

Θέλει παρότρυνση το θέμα και σωστά έπραξες.

Αν και θα πελάγωσε με τόσα τραγούδια.

Εν πάση περιπτώσει , θυμάστε τι έγινε με τα δυο διπλά live

που έβγαλε η Αλεξίου το '96-'97.

Κάτι τέτοιο εννοώ , με ηχογραφήσεις σαν κι αυτές που προανέφερα.

Εν πάση περιπτώσει , θυμάστε τι έγινε με τα δυο διπλά live

που έβγαλε η Αλεξίου το '96-'97.

Απο όσο ξέρω, αυτοί οι 2 δίσκοι, ενώ κυκλοφόρησαν αρχικά, έπειτα αποσύρθηκαν γιατί περιείχαν τραγούδια της Μινος (η Αλεξίου δεν ήταν στην Μινος τότε) και εκδόθηκαν σε ένα κοινό δίσκο.

Βέβαια, επετειακά, ξανακυκλοφόρησαν...

Μάριε υπάρχει εδώ μια καταγραφή σχετικά με τις τελευταίες εκδόσεις.

http://www.dalaras.com/forum/index.php?s=1...=11&t=3660&st=0

Θανο ευχαριστω πολυ για την υποδειξη..

Με βοηθαει αφανταστα σε μια προσπαθεια αρχειοθετησης που τον τελευταιο καιρο προσπαθω να κανω!! :rolleyes::razz:

Απο την παρουσίαση του δίσκου (17.03.03):

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0