nikolas

Προτάσεις (μόνο)

204 posts in this topic

Επίσης, να ξανα-αναφέρω, οτι η συγχώνευση γίνεται μόνο αν το ίδιο μέλος ξαναγράψει post σε διάστημα 30 λεπτών και δεν έχει απαντήσει κανένας άλλος στο ενδιάμεσο. Οπότε το παράδειγμα του να "μελολαβήσουν μέρες" δεν ισχύει.

Γιατί, πού το ξανα-ανέφερες εδώ?

Ακόμη κι έτσι, εξακολουθώ να θεωρώ ότι θα μπορούσε να έχει αυτή την επιλογή. Προφανώς δεν "τραβάω κανά ζόρι", απλώς δεν το βλέπω και περιττό.

Και προφανώς την παλεύω, απλώς δεν το πρόσεξα.

Απ'οτι θυμάμαι, το edit είναι διαθέσιμο μέχρι 24 ωρες αφ ότου δημοσιευσεις κάποιο post.Μετά δεν μπορείς να το αλλαξεις.

Μεταφέρω εδώ την κουβέντα που ξεκίνησε σε άλλο τοπικ.

Προχθες, έγινε μια διαγραφή ενός ποστ, με αποτέλεσμα τόσο εγώ, όσο και το μέλος teokakoulidis να "διαμαρτυρηθούμε". Δεν ξέρω τι άποψη έχει ο Θεοδόσης επ' αυτού, αλλά η δική μου είναι η ακόλουθη, την οποία και θέτω προς συζήτηση:

1. Πιστεύω πως το κάθε τόπικ, έχει την δική του -αυστηρή- θεματολογία. Λόγω του οτι είμαστε φόρουμ όμως, είναι φυσιολογικό να υπάρχουν και παρεκκλίσεις, μιας που ο καθένας γράφει ότι νομίζει σχετικό. Τέτοιου είδους "λοξοδρομήσεις", που δεν αναστατώνουν την θεματολογία του εκάστοτε τόπικ, μπορούν να είναι ανεκτές.

Αν όμως υπάρξει σοβαρή παρέκκλιση απο κάποιο post, τότε ο διαχειριστής να χαρακτηρίζει off topic το συγκεκριμένο ποστ. Στο σημείο εκείνο, η κουβέντα θα επανέρχεται στο πρωταρχικό της θέμα. Αν, ο off topic χρήστης θέλει να συνεχίσει την κουβέντα, τότε η συζήτηση να μεταφέρεται αλλού, διατηρώντας "καθαρό" τον χώρο του κάθε τοπικ.Έτσι, θ αποφευχθούν φαινόμενα που ανέφερε ο Θανάσης: "μπαίνει κάποιος να διαβάσει για μια συναυλία και διαβάζει χίλια δυο άσχετα πράγματα από κάτω" (Θανάση χρησιμοποιώ κατά λέξη τα όσα είπες). Συμφωνούμε εδώ.

2. Στο θέμα της διαγραφής ποστ απο τους διαχειριστές, ομολογώ πως διαφωνώ. Θεωρώ πιο σωστό να μένουν όλα τα ποστ αναρτημένα (αυτονόητο είναι πως εξαιρούνται εκείνα που είναι υβριστικά, ή προσβλητικά, όπου είναι απαιτητή απο όλους -φαντάζομαι- η επέμβαση των διαχειριστών). Έτσι, κάποιος που θα ανατρέξει σε ένα τοπικ μετά απο καιρό, θα μπορέσει να δει όλες τις απόψεις που αναρτήθηκαν.

Αυτονόητο είναι επίσης το οτι, ο καθένας μπορεί να κάνει edit το κείμενο του, όποτε αυτός το κρίνει και να σβήσει το κείμενο του κατά το δοκούν (το φαινόμενο αυτό εξάλλου έχει παρατηρηθεί πολλάκις στο παρελθόν - και υπάρχουν πολλά τέτοια ποστ ακόμη και τώρα σε παλαιότερα τόπικ).

Συνδέοντας και τα δυο γεγονότα (μεταγενέστερη ανάγνωση και edit κειμένων), μια ασυνεχής απάντηση δικαιολογείται ευκολότερα όταν το προηγούμενο ποστ είναι εμφανές (έστω και χωρίς κείμενο), παρά όταν δεν υπάρχει καθόλου.

Πιστεύω πως δεν μας ταιριάζει μια εικόνα ενός "αυστηρού" φόρουμ, όπως συμβαίνει αλλού και αναρτώνται σε κάθε τοπικ κανόνες συμπεριφοράς. Είμαστε μέλη που οι περισσότεροι γνωριζόμαστε μεταξύ μας και αντιλαμβανόμαστε την δεοντολογία που διέπει μια ιντερνετική κοινότητα. Στόχος όλων, θεωρώ πως είναι η διαφύλαξη των αρχών του σεβασμού μεταξύ των μελών και της ανταλλαγής απόψεων. Forum είμαστε, όχι site.

6 people like this

Πέτρο συμφωνώ σε ολα όσα εγραψες.Τα εγραψες πολύ αναλυτικά μάλιστα.Ελπιζω να διαβαστεί το κείμενο σου από όλα τα μέλη και να ακουστούν οι απόψεις όλων .Τις περιμένω!Από μένα ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ...

1 person likes this

Συμφωνώ στα περισσότερα αλλά όσον αφορά στο edit δεν είναι περίεργο όταν υπάρχουν τελίτσες κι από κάτω απάντηση στο προ τελίτσας; Δεν ξέρω. Αυτό είναι ένα διαδικαστικό ζήτημα. Μέχρι τώρα δεν θυμάμαι να συνέβησαν ιδιαίτερα θέματα εκτός από την διαγραφή υβριστικών και προσβλητικών posts. Ακόμα και σε ένα forum όμως θα πρέπει να υπάρχουν κανόνες και διαχειριστές και να επεμβαίνουν. Εάν υπάρχει κάποια αντίρρηση καλό είναι να συζητιέται για να αποφεύγονται διενέξεις.

1 person likes this

Ελίνα, η θέση μου για το edit, βασίζεται στην "απαλλαγή" των διαχειριστών απο μια ενέργεια που μπορεί να γίνει πολύ εύκολα και απο εμάς. Και εξηγούμαι:

όταν κάποιος ζητήσει διαγραφή ποστ, τότε μοιραία ο διαχειριστής θα πρέπει να μπει στην διαδικασία να διαβάσει και τα επόμενα ποστ που απαντούν και να κρίνει ποιά θα μείνουν και ποια όχι. Ωραία έως εδώ. Πώς θα το κάνει; Δύο τρόποι.

- θα πρέπει να ειδοποιήσει τα μέλη εκείνα των οποίων τα ποστ θα διαγραφούν, μια διαδικασία που είναι χρόνοβόρα, κυρίως γιατί θα πρέπει να μιλήσει με αυτούς, στα πλαίσια της δεοντολογίας που αναφέρθηκα παραπάνω. Αν συμφωνήσουν όλοι, οκ. Αν όμως κάποιος διαφωνεί; Θα πρέπει να ψάξει τρόπο να τα "μπαλώσει".

- θα σβήσει τα ποστ χωρίς καμία ενημέρωση, φαινόμενος σαν "αποφασίζω αυτό και τέλος" - με ότι αυτό συνεπάγεται...

Οι.. ριγμένοι σε κάθε περίπτωση θα είναι οι διαχειριστές, οι οποίοι επιβαρύνονται τόσο με δουλειά "οργάνωσης" των ποστ, όσο και με την διαδικασία της "απολογίας" στα μέλη εκείνα που θα ρωτούν "γιατί έσβησες το ποστ μου;", "γιατί αυτό;", "γιατί εκείνο;".

Απο την άλλη, πέραν ακραίων περιπτώσεων, δεν θεωρώ σοβαρό τον λόγο του να σβήσει κάποιος το ποστ του, ακριβώς επειδή "μέχρι τώρα δεν συνέβησαν ιδιαίτερα θέματα εκτός από την διαγραφή υβριστικών και προσβλητικών posts".

Nα πω τη δικη μου εμπειρια. Στο φορουμ μπηκα ενω μετρουσε σχεδον 10 χρονια ζωης. Λογικο λοιπον ειναι τα περισσοτερα topics να εχουν υπερφορτωθει με πληροφοριες. Οταν θελω να ψαξω κατι χανομαι. Συμφωνω με οσα εγραψε ο πετρος. Θα ηθελα ομως να παρακαλεσω οσους συμμετεχουν ενεργα και γραφουν αρκετα posts (βαζω και τον εαυτο μου μεσα), οταν θελουμε να πουμε κατι ασχετο με το topic, να το λεμε στη γενικη συζητηση. Νομιζω ταιριαζει καλυτερα. Και το λεω αυτο γιατι ολοι ξερουμε οτι δεν υπαρχει καπου στο ιντερνετ καποιο τοσο οργανωμενο αρχειο περι γιωργου νταλαρα. Θα ηταν πολυ ομορφο αν υπηρχε τακτικα και οργανωμενα η καταγραφη της δρασης του μαζι με τα σχολια των φιλων του. (νομιζω ταιριαζει καλυτερα το φιλοι παρα θαυμαστες.)

1 person likes this

Ας κάνουν ένα συμβούλιο οι διαχειριστές κι ας κρίνουν. Έχεις δίκιο όσον αφορά στην επιβάρυνση των διαχειριστών. Αν μοιραστεί η δουλειά δεν θα πρόκειται όμως για ιδιαίτερη επιβάρυνση.Εμένα προσωπικά με δυσκολεύει όταν δεν μπορώ να βγάλω άκρη αμέσως κι όταν χάνεται η ουσία της συζήτησης ενός topic.Είναι και θέμα χρόνου κι οργάνωσης του καθενός. Καλημέρα!

To σκέφτομαι εδώ και πολύ καιρό...

Επειδή βλέπω την ουσιαστικότατη και αθόρυβη δουλειά που κάνει ο Μάκης για το Forum και χωρίς να του έχω πει τίποτα, θέλω να τον προτείνω ανοιχτά για συνδιαχειριστή της κοινότητας...

Τι λέτε;

7 people like this

Συμφωνώ κι επαυξάνω!!!

2 people like this

Συμφωνώ κι εγώ! :)

1 person likes this

Χωρίς 2η σκέψη!

3 people like this

Ψηφιζω μακη. Για τη δουλεια που αναφερει ο θανασης αλλα κυριως για το εξαιρετο ηθος του.

5 people like this

Mεσα!!Θεωρω τον Μακη μια ηρεμη δυναμη που λειτουργει υπευθυνα και με ηθος.

Χρειαζομαστε τετοια ατομα εδω αλλα και γενικοτερα στην καθημερινη μας ζωη..

2 people like this

To σκέφτομαι εδώ και πολύ καιρό...

Επειδή βλέπω την ουσιαστικότατη και αθόρυβη δουλειά που κάνει ο Μάκης για το Forum και χωρίς να του έχω πει τίποτα, θέλω να τον προτείνω ανοιχτά για συνδιαχειριστή της κοινότητας...

Τι λέτε;

Δηλαδή τόσο καιρό δεν ήταν ?........ Κακώς !

2 people like this

Εκείνοι που δουλεύουν χωρίς επιζητούν την προβολή και την εξουσία είναι συνήθως οι πιο κατάλληλοι για θέσεις ευθύνης. Ο Μάκης είναι ακριβώς τέτοιο άτομο και θα είναι πολύ καλό για το forum να τον έχει διαχειριστή.

6 people like this

μεσα με απολα κι εγω...!!! χωρις 2η κουβεντα!!!  :D

4 people like this

Δυστυχώς όλοι πέσατε στην παγίδα του Πολυμήχανου και υποδεχτήκατε θετικά την πρότασή του.

Είμαι σίγουρος πως είναι ένα καταχθόνιο σχέδιό του να μας προτείνει σιγά σιγά όλους ως διαχειριστές για να μην εμφανιζομαστε στη λίστα των μελών, με τα συνολικά post εκεί που δεν εμφανίζεται και ο ίδιος μετά το τελευταίο τεχνικό πρόβλημα  :razz:

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια παιδιά, με κάνετε και κοκκινίζω  :blush: (αν και είμαι κοκκινόμαυρος έτσι κι αλλιώς  :razz: )

Το θέμα είναι πως πριν προλάβω να πω τίποτα, αν χρειαζόμαστε και άλλον διαχειριστή, μηπως πρέπει να προτείνουμε και άλλα άτομα κλπ, κλπ ο Αποστόλης με έχρισε ήδη! Οπότε... 

Θα προσπαθήσω να φανώ αντάξιος της εμπιστοσύνης που μου δείξατε, θα κάνω αυτό, θα κάνω το άλλο, θα..θα θα... :giggle:

10 people like this

Μάκαρε, κάνε και εκείνο!  :razz:

Edited by Apostolis
3 people like this

Θα προσπαθήσω να φανώ αντάξιος της εμπιστοσύνης που μου δείξατε, θα κάνω αυτό, θα κάνω το άλλο, θα..θα θα... :giggle:

:laugh:  :laugh:  :laugh:

Καλορίζικος !

5 people like this

Μάκης!!!

Άντε  σιδεροκέφαλοοοοοος!!

Θα  έχεις  να  κάνεις  με  απαιτητικούς,με  φιλους,με  ολίγον  στριμμένους,με  ρομαντικούς,με  τυχόν  εκτός  θέματος,με  εμάς!!

Για  την  αρτια  οργάνωση  πάντα  σε  ρυθμούς  πλέον  οικογενειακής  παρέας  και  όχι  απλά  φορουμ.

Αυτάαααα!!!

2 people like this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...