nikolas

Προτάσεις (μόνο)

204 posts in this topic

Καλή θητεία, Αποστόλη! ;) Μπορεί να αφήνεις για λίγο καιρό την διαχείριση της σελίδας αλλά μην αφήσεις να διαχειριστούν άλλοι τις επιθυμίες και το υψηλό σου φρόνημα στην μουσική! Υπάρχει πολλή αλλοτρίωση στον στρατό... Ιδιαίτερα στα μουσικά ακούσματα. :blush:

Να είσαι καλά και να σου δίνουν άδεια συχνά! :blush:

Υπάρχει κάποιο "χρονικό" νεότερο για την ανανέωση του dalaras.com...;;;Λέω τώρα εγώ...  :)  :D  ;)

Kάνω quote στον εαυτό μου...3 μέρες τώρα απάντηση δεν πήρα...Δεν αποτελεί σημαντική παράμετρο άραγε η ενημέρωση,σε ποιό στάδιο βρίσκεται η ανανέωση του dalaras.com??? :razz::music::rolleyes::rolleyes:

μας έπιασε ο χειμώνας είναι η αλήθεια και έχουμε λίγο παγώσει... θα σας κρατήσω ενήμερους. έχει γίνει πολλή δουλειά.

Θέλω να προτείνω κάτι που θα ήταν πρακτικό για τα μέλη, αλλά δεν ξέρω καθόλου πώς και αν μπορεί να γίνει... :music:

Αν γινόταν η γραμμή πάνω-πάνω με τα Messenger, Control Panel, Search κλπ. να κατέβαινε όσο κατεβαίνουμε στη σελίδα, έτσι ώστε να τη βλέπουμε πάντα στην κορυφή της σελίδας, και να μη χρειάζεται κάθε φορά που θέλουμε να πάμε σ' αυτά να ανεβαίνουμε με τη ροδέλα...

(μιλάμε για μεγάλη βαρεμάρα, έτσι? :music: )

Eίναι λίγο ουτοπικό αλλά θέλω να το γράψω.

Βλέπω στα γεννέθλια ένα μέλος ΜΕΤΟΙΚΟΣ (42) και σκέφτομαι, τι ωραίο που θα ήταν να είχαμε τις ακριβείς χρονολογίες έκδοσης όλων των δίσκων του Νταλάρα και στη σχετική ημερομηνία να εμφανίζονταν ο δίσκος και το πόσα χρόνια έχει που κυκλοφόρησε...Γεννέθλια δίσκων δηλαδή... :blink:

Χρύσα ούτε εσύ δεν θα το σκεφτόσουνα αυτό... :)

Πλάκα, πλάκα , δεν κάνεις μια αναζήτηση στους τελευταίους δίσκους που κυκλοφόρησαν μετά τη δημιουργία του forum να δεις ακριβή ημερομηνία έκδοσης του κάθε δίσκου; Από τις συζητήσεις παραπάνω θα πρέπει να φαίνεται πότε ακριβώς κυκλοφόρησαν...

Εσύ είσαι "μάνα" σε κάτι τέτοια... :music:

Στο ημερολόγιο του forum μπορούν να καταχωρηθούν δίσκοι. Αν θυμάμαι καλά, με κόκκινη βούλα είναι οι συναυλίες και με πράσινοι οι δίσκοι (ασχέτως που στην αρχική σελίδα δεν εμφανίζει τη βούλα... ;) )

Αυτό που λες με τις ακριβείς ημερομηνίες, το 'χω κάνει πάνω-κάτω σε μια προσωπική λίστα που έχω με δίσκους, αλλά έχω κρατήσει σαν πιο επίσημα στοιχεία τον μήνα και το έτος, για τον απλούστατο λόγο ότι η μέρα "παίζει". Π.χ. κάποιοι δίσκοι κυκλοφόρησαν πρώτα στη Θεσσαλονίκη και μετά από μια μέρα στην Αθήνα, οπότε ποιά να είναι η ημερομηνία; Η πρώτη της κυκλοφορίας τους η μέρα που κυκλοφόρησε ο δίσκος παντού;

:razz:;)

Ημέρες έχω για τους δίσκους από τα "Τραγούδια που σου γράφω -New edition" και μετά. Για τους υπόλοιπους, η μέρα κυκλοφορίας είναι η μέρα που ανοίχτηκε το αντίστοιχο topic? (πάντα για τους δίσκους από 2001 και μετά) Π.χ. το "Δάκρυ στο γυαλί" κυκλοφόρησε μια μέρα πριν το topic, γιατί εκείνη τη μέρα είχε "πέσει" το site.

:blink: Τελικά, να που κάτι θυμάμαι κι εγώ... :confused:

Συμπλήρωση: Τώρα που ξαναβλέπω το ημερολόγιο, οι καταχωρήσεις δίσκων δε νομίζω πως είναι προγραμματισμένες να εμφανίζονται κάθε χρόνο σαν γεννέθλια... Εμφανίζονται μόνο την ίδια μέρα, σαν τις συναυλίες... :rolleyes:

Παρατηρώντας τις συζητήσεις που υπάρχουν στη "Γενική συζήτηση", εχω την εντύπωση πως υπάρχουν μερικές που δεν ταιριάζουν και τόσο εκεί, ιδίως αν λάβουμε υπ' όψη την περιγραφή που λέει ότι "εδώ συζητάμε οτιδήποτε εκτός από Νταλάρα και μουσική"... B)

Για παράδειγμα, το "Dalaras Quiz" αφορά τον Νταλάρα, οπότε θα μπορούσε να ήταν π.χ. στις "Ερωτήσεις και αιτήματα".

Ή τα "Γεννέθλια μουσικών και τραγουδιστών" θα μπορούσε να βρίσκονται στους "Καλλιτέχνες - Artists".

Ομοίως, το "Ράδιο-αγαπημένες εκπομπές" π.χ. στην "Ελληνική μουσική" ή ένα παλιότερο topic "Οι κιθάρες του Γιώργου..." στο "Ερωτήσεις και αιτήματα" κ.λπ.

Τι γνώμη έχετε οι υπόλοιποι, και πρωτίστως οι διαχειριστές; ;):naughty:

Εγώ συμφωνώ σε όλα ειδικά στα γενέθλια καλλιτεχνών που πρέπει να είναι στους καλλιτέχνες.Πάντως ότι θέλουν οι πολλοί.

Προς όφελος όλων.

Δύο ακόμα προτασούλες...

Έχω παρατηρήσει πως σε ορισμένους τομείς του forum λειτουργεί η html και σε άλλους όχι. Γίνεται να διορθωθεί αυτό; :D

Και επίσης, στη νέα μορφή του forum, όταν με το καλό ολοκληρωθεί η ανακατασκευή του site, μήπως θα γινόταν να υπάρχει κάποιος πιο εύκολος τρόπος για να κάνουμε πάνω από ένα quote σε post?

(γιατί αυτή τη στιγμή μπλέκουμε με ένα κάρο copy-paste... :DB) )

Eίναι λίγο ουτοπικό αλλά θέλω να το γράψω.

Βλέπω στα γεννέθλια ένα μέλος ΜΕΤΟΙΚΟΣ (42) και σκέφτομαι, τι ωραίο που θα ήταν να είχαμε τις ακριβείς χρονολογίες έκδοσης όλων των δίσκων του Νταλάρα και στη σχετική ημερομηνία να εμφανίζονταν ο δίσκος και το πόσα χρόνια έχει που κυκλοφόρησε...Γεννέθλια δίσκων δηλαδή... :blink:

Πλάκα, πλάκα , δεν κάνεις μια αναζήτηση στους τελευταίους δίσκους που κυκλοφόρησαν μετά τη δημιουργία του forum να δεις ακριβή ημερομηνία έκδοσης του κάθε δίσκου; Από τις συζητήσεις παραπάνω θα πρέπει να φαίνεται πότε ακριβώς κυκλοφόρησαν...

Εσύ είσαι "μάνα" σε κάτι τέτοια... :huh:

Έκανα μία αναζήτηση και τα αποτελέσματα είναι τα εξής:

6 Δεκεμβρίου 2001: Η άσφαλτος που τρέχει ???

28 Ιοουνίου 2002: Από καρδιάς ?

23 Ιουνίου 2002: Κάτω απ' την Ακρόπολη ??

13 Απριλίου 2003: Μαζί ??

31 Οκτωβρίου 2003: Αφιέρωμα στον Μάρκο Βαμβακάρη ??

23 Ιανουαρίοτ 2004: Smyrne ??

22 Ιουλίου 2004: Αφιέρωμα στη Μικρά Ασία

19 Μαΐου 2004: Ανεμόπτερο ?

22 Φεβρουαρίου 2005: Bordel ??

9 Δεκεμβρίου 2004: Στα τραγούδια που σου γράφω

31 Ιανουαρίου 2005: Πυξ-Λαξ Τέλος ?

6 Ιουνίου 2005: Ώρες μου χρωματιστές ?

20 Οκτωβρίου 2005: Στα τραγούδια που σου γράφω - New Edition

7 Δεκεμβρίου 2005: Μεσόγειος

3 Δεκεμβρίου 2005: Όχι, δεν είναι χίμαιρα

29 Μαρτίου 2006: Η απόκρυφη ιστορία

31 Μαρτίου: Δάκρυ στο γυαλί

24 Μαΐου 2006: Έρημα χωριά

17 Νοεμβρίου 2006: Σπάει το ρόδι

29 Νοεμβρίου 2007: Τα τραγούδια της επανάστασης των γαρυφάλλων ?

21 Δεκεμβρίου 2007: Ρωμιοσύνη - ’ξιον Εστί

19 Ιανουαρίου 2007: Η σιωπή είναι δρόμος παλιός

2 Απριλίου 2007: Αχ χελιδόνι μου

28 Ιουνίου 2007: Με το 'να πόδι στ' άστρα

2 Δεκεμβρίου 2007: Οι τροβαδούροι της καρδιάς μου

:wow:

Υ.Γ.1: Έκανα μία δοκιμαστική καταχώριση σε 20 Ιανουαρίου παλαιότερου έτους, και όπως το είχα φανταστεί, δε την εμφάνισε σήμερα σαν "επέτειο".

Υ.Γ.2: Κάτι δεν πάει καλά με το ημερολόγιο...

α) Αν πάει κανείς στην 1/1/2002, εμφανίζει μαζεμένες τις εκδηλώσεις των επόμενων ετών:

[ Oedipous Rex]

[ Oedipus Rex at Olympia]

[ Dalaras sings Theodorakis]

[ ΑΠΟΝΟΜΗ ΠΛΑΤΙΝΕΝΙΟΥ ΔΙΣΚΟΥ]

[ Αφιέρωμα στον Λευτ.Παπαδόπουλο]

[ "Όλα από την αρχή" στο Παλλάς]

[ "Όλα από την αρχή" στο Παλλάς]

[ ''Ολα απο την αρχη'' -Παλλας]

Και το ακόμα πιο περίεργο, είναι ότι κανένα απ' αυτά δεν είναι καταχωρημένο σε άλλη 1η Ιανουαρίου...

:blink:

β) Δεν ανανεώνεται όταν περνούν τα μεσάνυχτα, αλλά κάπου στις 5-6 το πρωί... :blink:

Διορθώνονται αυτά; B)

Δεν ξέρω αν μπορούν να γίνουν οι απαραίτητες τεχνικές διορθώσεις πάντως εσύ έχειςς κάνει πολύ καλή δουλειά!! Μπράβο Χρύσα!!

6 Δεκεμβρίου 2001: Η άσφαλτος που τρέχει ???

13 Απριλίου 2003: Μαζί ??

23 Ιανουαρίοτ 2004: Smyrne ??

19 Μαΐου 2004: Ανεμόπτερο ?

Λοιπόν-μερικές διορθωσούλες που είμαι 100% σίγουρος επειδή έχω κάποις αφίσσες δίσκων και καλή μνήμη.

Η άσφαλτος που τρέχει εκυκλοφόρησε Μάρτιο του 2001

Το 'μαζι' κυκλοφόρησε Μάρτιο του 2003(κάπου στις 20/3)

Η Smyrne κυκλοφόρησε Δεκέμβρη του 2003

Το ανεμόπτερο είχε βγει τέλη μάρτη η αρχές απρίλη του 2004(δεν είμαι σίγουρος για το μήνα γιατί είχα καταφέρει και το είχα προμηθευτεί καμια βδομάδα πριν την επίσημη κυκλοφορία του-το χα παρει τέλη μάρτη θυμάμαι..)

Αυτά :)

22 Φεβρουαρίου 2005: Bordel ??

31 Ιανουαρίου 2005: Πυξ-Λαξ Τέλος ?

Μερικές διορθωσούλες ακόμα :)

Τo bordel βγήκε τέλη δεκέμβρη του 2004

Το cd με τους πυξ λαξ βγήκε επίσης εκείνες τις μέρες.

Κάτι άλλο-ο counter πρέπει να χει ένα ψιλοπροβληματάκι εκτός και αν κάναμε σε 6 μέρες 300 posts που προσωπικά ικανούς μας έχω :huh:

Σχετικά με τα "Γεννέθλια δίσκων"...

Σύμφωνα με τις πληροφορίες του musical.gr πρέπει να είναι κάπως έτσι:

(σε κάποιους δίσκους διαφέρουν από τις πληροφορίες των topics μας...)

Οι τροβαδούροι της καρδιάς μου 29/11/2007

Με το 'να πόδι στ' άστρα 29/6/2007

"Αχ χελιδόνι μου" - Ο Γιώργος Νταλάρας τραγουδά Μάνο Λοΐζο 31/3/2007

Ρωμιοσύνη - ’ξιον Εστί 22/12/2006

Σπάει το ρόδι 16/11/2006

Έρημα χωριά 24/5/2006

Δάκρυ στο γυαλί 1/4/2006

Μεσόγειος CD + DVD 17/12/2005

Μεσόγειος 8/12/2005 (στο site αναγράφεται 9/12/2005, αλλά εγώ το αγόρασα στις 8/12)

Στα τραγούδια που σου γράφω - New edition 20/10/2005

Unity 14/7/2004

Ώρες μου χρωματιστές 3/6/2005

Πυξ-Λαξ - Τέλος 2CD + DVD 30/3/2005

Πυξ-Λαξ - Τέλος 2CD 11/12/2004

Στα τραγούδια που σου γράφω 8/12/2004

Αφιέρωμα στη Μικρά Ασία DVD 22/7/2004

Ό,τι κι αν πω δεν σε ξεχνώ 3CD + DVD 14/6/2004

Ανεμόπτερο 26/3/2004

Ό,τι κι αν πω δεν σε ξεχνώ 3CD 16/1/2004

Μόνο να μου γελάς 15/6/2004

Smyrne 23/12/2003

Ό,τι έχω στο χαρίζω 17/7/2003

Αφιέρωμα στον Μάρκο Βαμβακάρη 18/10/2003

Μαζί 20/3/2003

Για τον Γρηγόρη 1/11/2002

Από καρδιάς 28/6/2002

Η τρίτη πόρτα 15/4/2000

Η άσφαλτος που τρέχει 27/3/2001

Έβρεχε ο κόσμος 9/1/2001

Παίζοντας με δυο ορχήστρες 22/12/2000

Χωρίς σύνορα 5/5/2000

Θα 'ρθω να σε βρω 3/5/2000

Ασεβή τροπάρια 3/4/2000

Τα χρώματα του χρόνου Ι & ΙΙ 18/12/1999

George Dalaras & The Israel Philarmonic Orchestra 27/4/1999

Ζωντανή ηχογράφηση στην Ιερά Οδό ΙΙ 22/10/1998

Ύμνοι αγγέλων σε ρυθμούς ανθρώπων 3/4/1998

Θεσσαλονίκη - Γιάνεννα με δυο παπούτσια πάνινα 18/12/1997

Εμείς οι Έλληνες 12/10/1997

Το Μουσικό Κουτί 27/5/1997

Ζωντανή ηχογράφηση στην Ιερά Οδό 17/4/1997

Ο μάγος της πόλης 4/4/1997

Η σφαγή του κόκορα 19/2/1997

Μικρή πατρίδα 30/5/1996

Το τελευταίο αντίο 5/4/1995

Μεθυσμένα τραγούδια 1/4/1996 ?

Από εκεί και πίσω όλες οι ημερομηνίες είναι 1η του μηνός, οπότε νομίζω ότι αυτό σημαίνει πως δεν έχουν την ακριβή ημερομηνία και καταχωρείται αυτόματα η 1η του μηνός.

Αυτά

:)

Τι ωραίο που θα ήταν να είχαμε τις ακριβείς χρονολογίες έκδοσης όλων των δίσκων του Νταλάρα και στη σχετική ημερομηνία να εμφανίζονταν ο δίσκος και το πόσα χρόνια έχει που κυκλοφόρησε...Γεννέθλια δίσκων δηλαδή... :blink:

Εσύ είσαι "μάνα" σε κάτι τέτοια... :)

Κάτι ήξερα όταν το έγραφα αυτό το Post.

Μπράβο Χρύσα... :)

Διάβαζα ξανά τα topics που αφορούν τη δομή του καινούριου site, και προς το παρόν έχουμε μιλήσει για:

- Φωτογραφικό υλικό

-Συνεντεύξεις

-Βιογραφία

-Μεταφράσεις

Θα πρότεινα/θα ήθελα να υπήρχε κι ένας τομέας με video, απ' όπου το site θα "τραβούσε" βίντεο απ' το youtube και θα ήταν χωρισμένα σε κατηγορίες όπως π.χ. ανά εκπομπή, ανά χρονολογία, αλφαβητικά (αν είναι τραγούδια), συνεντεύξεις-εκπομπές / συναυλίες κλπ. κλπ. Κάτι ανάλογο υπάρχει στο MusicHeaven απλώς εκεί, επειδή η κοινότητα αναφέρεται σε όλα τα είδη μουσικής, έχει λίγες βασικές και μεγάλες κατηγορίες όπως π.χ. Ελληνική Μουσική, Ξένη Μουσική, Βίντεο με μέλη κλπ.

Τί λέτε κι οι υπόλοιποι; :):)

Υπάρχει κάποιο "χρονικό" νεότερο για την ανανέωση του dalaras.com...;;;Λέω τώρα εγώ...  :rolleyes:  :D  :rolleyes:

Kάνω quote στον εαυτό μου...3 μέρες τώρα απάντηση δεν πήρα...Δεν αποτελεί σημαντική παράμετρο άραγε η ενημέρωση,σε ποιό στάδιο βρίσκεται η ανανέωση του dalaras.com??? :D:music::music::music:

Αυτo-quote εις τον κύβο...3,5 μήνες μετά...Σε τι φάση βρισκόμαστε;;; :music::music::music:

Δεν πρέπει κάποια στιγμή να αλλάξει η ώρα και στο forum όπως και στην υπόλοιπη Ελλάδα;;;;

Πράγματι, πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την ώρα... :music: Την δική σου μπορείς να τη ρυθμίσεις από τις επιλογές. Κάπου έχει μια επιλογή για την ώρα και ένα κουτάκι που πρέπει να τσεκάρεις ή να ξετσεκάρεις για να αλλάξει.

Το πρόβλημα είναι στο ρολόι του forum όταν κάποιος δεν είναι συνδεδεμένος... :huh:

Yπάρχει η δυνατότητα μπαίνοντας στη σελίδα να προστεθεί γι'αυτές τις μέρες κάτι χριστουγαννιάτικο, κοντά στο Dalaras Internet Community; Κανένας ’γιος Βασίλης, κανένα αστέρι, κάτι που να θυμίζει πως έχουμε Χριστούγεννα; Ή κάτι για το νέο χρόνο...Ευτυχισμένο το 2009 κλπ.

Yπάρχει η δυνατότητα μπαίνοντας στη σελίδα να προστεθεί γι'αυτές τις μέρες κάτι χριστουγαννιάτικο, κοντά στο Dalaras Internet Community; Κανένας ’γιος Βασίλης, κανένα αστέρι, κάτι που να θυμίζει πως έχουμε Χριστούγεννα; Ή κάτι για το νέο χρόνο...Ευτυχισμένο το 2009 κλπ.

Ευτυχώς που τα προτείνουμε εδώ για να τα κάνουν αλλού...

Δεν πειράζει...Καλή χρονιά νά'χουμε...

Ευτυχώς που τα προτείνουμε εδώ για να τα κάνουν αλλού...

Δεν πειράζει...Καλή χρονιά νά'χουμε...

Να πω τώρα πως δεν έχεις δίκιο; Αφού έχεις...

Δεν θυμάμαι αν έχει ξαναγραφτεί αλλά μήπως υπάρχει η δυνατότητα στην κατηγορία με τις τηλεοπτικές εμφανίσεις και συνεντεύξεις (αποδελτίωση κλπ) να αλλάξει το σύστημα και να μπαίνουν οι φωτογραφίες και τα άρθρα κατευθείαν στο topic και όχι με link;

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...