Sign in to follow this  
Followers 0
christos-regnis

Dalaras on Melodia FM on Friday 20th!!

21 posts in this topic

21-06-2003 World Day Of Music

20-06-2003 One Day Before Melodia FM & Odysseas Ioannou celebrates that by inviting in its studios the majority of greek top singers and composers (Ioannidis, Mikroutsikos Thanos, Thivaios, Kraounakis, Portokaloglou, Papakonstantinou, Kotsiras, Galani, Malamas are among them) to speak about music and sing live in a 24-hour event. There is a great possibility that GD will be among the other artists for an hour between 18 and 19 o' clock on Friday.. :blush::D

Sintonistite !! :music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήστο,με πρόλαβες! :blush:

Αυτό ακριβώς θα έγραφα κι εγώ... Το άκουσα σήμερα το πρωί σε ένα σποτάκι του Μελωδία. Πράγματι, την Παρασκευή, 20/6, ο Μελωδία θα αφιερώσει 18 ώρες από το πρόγραμμά του σε μια Ημερίδα για το Ελληνικό τραγούδι. Καλεσμένοι στο στούντιο, όσοι προανέφερες, όπως και οι Χρήστος ΝΙκολόπουλος, Γιάννης Κότσιρας, Ελένη Τσαλιγοπούλου, Σταμάτης Κραουνάκηςκαι ίσως και κάποιοι που δε θυμάμαι... Δεν άκουσα αν θα τραγουδήσουν ζωντανά, δεν ξέρω γι'αυτό. Κι επίσης, ακόμη δεν είναι γνωστό ποιά ή ποιες ώρες συγκεκριμένα θα φιλοξενηθεί ο καθε καλλιτέχνης. ’ντε, την Παρασκευή όλη μέρα με ακουστικά στ'αυτιά θα είμαστε!! :D

Συγνώμη, Χρήστο, μπορείς να μου πεις εσύ από που το έμαθες; Πιάνει Μελωδία και η Θεσσαλονίκη τώρα;; :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από το site του Μελωδία:

20 IOYNIOY

13/6/2003

Την Παρασκευή 20 Ιουνίου , μια μέρα πριν τη παγκόσμια ημέρα μουσικής και στο ξεκίνημα της θερινής περιόδου των συναυλιών, ο ΜΕΛΩΔΙΑ FM 99,2 οργανώνει ραδιοφωνική ημερίδα διάρκειας 18 ωρών . Οι σημαντικότεροι εκφραστές του ελληνικού τραγουδιού θα είναι εδώ.

Δεκαοχτώ καλεσμένοι τραγουδιστές παίζουν τα τραγούδια που αγαπάνε και μιλάνε για τις καλοκαιρινές τους συναυλίες σε όλη την Ελλάδα.

Συντονιστείτε με το ελληνικό τραγούδι στους 99,2 απ΄τις 8 το πρωΐ της Παρασκευής μέχρι τις 2 τα ξημερώματα του Σαββάτου.

ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΤΙΣ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ

9.00 - 10.00 Χ.ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ

10.00 - 11.00 Γ. ΚΟΤΣΙΡΑΣ

11.00 - 12.00 Μ.ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ  

12.00 - 13.00 Ε.ΤΣΑΛΙΓΟΠΟΥΛΟΥ

13.00 - 14.00 Α. ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ

14.00 - 15.00 Μ.ΛΙΔΑΚΗΣ

16.00 - 17.00 Δ.ΓΑΛΑΝΗ

17.00 - 18.00 Ν.ΠΟΡΤΟΚΑΛΟΓΛΟΥ

19.00 - 20.00 Σ.ΜΑΛΑΜΑΣ

20.00 - 21.00 Θ.ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ - Χ.ΘΗΒΑΙΟΣ

21.00 - 22.00 Β.ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

22.00 - 23.00 Δ.ΜΗΤΡΟΠΑΝΟΣ

23.00 - 24.00 Δ.ΜΠΑΣΗΣ

24.00 - 02.00 Σ.ΚΡΑΟΥΝΑΚΗΣ

Εδώ δεν αναφέρει το Νταλάρα, αλλά σίγουρα άκουσα το όνομά του το πρωί στο σποτ που μεταδόθηκε..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν, όλα έχουν αποσαφηνιστεί για το συγκεκριμένο γεγονός. Ο Νταλάρας στο Μελωδία την Παρασκευή στις 6 μ.μ.!!!

Κρίμα για όσους όσους είναι μακριά και αυτή τη φορά δε θα μπορέσουν να ακούσουν ούτε μέσω Ίντερνετ... :blush:

Αυτή τη στιγμή ο Μελωδία μεταδίδει αποσπάσμα της "Μικράς Ασίας",. Η επίσημη παρουσίαση της επανέκδοσης αυτού του ιστορικής σημασίας μουσικού έργου, θα γίνει το Σάββατο 21/6, όπως ξέρουμε, που συμπίπτει να είναι και η Παγκόσμια Ημέρα Τραγουδιού!!

Μακάρι να τραγουδούσε και η Αλεξίου μαζί με το Νταλάρα και σ'αυτή την παρουσίαση, όπως και στον πρωτότυπο δίσκο!! Αντιθέτως, στο Ηρώδειο θα "αντικαταστάθεί" από τη Γλυκερία, όπως ξέρουμε! Αυτό δε γίνεται βέβαια, η Αλεξίου είναι αναντικατάστατη! Τέλος πάντων, ήταν ένα παράπονο αυτό... Νομίζω ότι κι άλλοι θα συμφωνούν μαζί μου...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελένη το διάβασα στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ της προηγούμενης Κυριακής όπου υπήρχε αναλυτικό πρόγραμμα όπου αναφέρεται και ο Νταλάρας (και ο Χατζηγιάννης.. αλλά και οι δύο απουσιάζουν από το πρόγραμμα στο internet). Όχι, δυστυχώς δεν "πιάνουμε" ΜΕΛΩΔΙΑ στη Θεσσαλονίκη αλλά ευτυχώς υπάρχει η αναμετάδοση μέσω internet οπότε αν μπορέσω θ' ακούσω την εκπομπή.!! :D:blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D

Eleni, Christos

Can you guys keep us posted as to what songs

Dalaras and the artists will sing and colloborate on?

This sounds so cool, I wish I could hear the Broadcasting from the states? Maybe they should record it so we can get a sample of it uploaded here in the site

well always worth a suggestion anyways.

:blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Eleni, Christos

 Can you guys keep us posted as to what songs

 Dalaras and the artists will sing and colloborate on?

Christo,

It's not about a collaboration..

Each artist will be hosted in separate hours-programmes. They will sing some songs, talk about Greek song today and say their plans for the summer..., I suppose..

I'll be listening.. I'll tell you what will be discussed with and sung by Giorgo.. :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

yasas pedia,

can you please tell us if we can listen melodia fm through internet? I have tried (www.melodia.gr) but i just couldnt manage. please help. :blink:

thanks

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μακάρι να τραγουδούσε και η Αλεξίου μαζί με το Νταλάρα και σ'αυτή την παρουσίαση, όπως και στον πρωτότυπο δίσκο!! Αντιθέτως, στο Ηρώδειο θα "αντικαταστάθεί" από τη Γλυκερία, όπως ξέρουμε! Αυτό δε γίνεται βέβαια, η Αλεξίου είναι αναντικατάστατη! Τέλος πάντων, ήταν ένα παράπονο αυτό... Νομίζω ότι κι άλλοι θα συμφωνούν μαζί μου...

Παρόλο που μου αρέσει τρομερά η Αλεξίου, πιστεύω ότο η Γλυκερία είναι κι αυτή πολύ μεγάλη ερμηνέυτρια, και γι αυτό μου αρέσει το γεγονός ότι θα εμφανιστεί με τον Νταλάρα

Εξάλλου, έχω ξαναπεί ότι σημαντικά έργα σαν τη Μικρά Ασία πρέπει να τραγουδηστούν κιαπό άλλους τραγουδιστές. Συνήθως, όμως, προτιμώ τις πρώτες εκτελέσεις Ας περιμένουμε νακούσουμε το αποτέλεσμα της συνεργασίας τους

:blush::D:music::music::D:music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

francois, κι εμένα μου αρέσει η Γλυκερία! Αναμφίβολα είναι μεγάλη τραγουδίστρια, αλλά παρ'όλ'αυτά, στην παρουσίαση αυτών των συγκεκριμένων έργων, της "Μικρας Ασίας" και του "Βυζαντινού Εσπερινού", θα 'θελα να ακούσω ζωντανά τους δυο πρώτους ερμηνευτές του!!!

Τέλος πάντων, δε θέλω να δώσω διαστάσεις σ'αυτό.. Δεν μπορεί να αλλάξει κάτι, εξάλλου!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρακαλώ, μπορεί κάποιο μέλος στην Αθήνα να γράψει από το ραδιόφωνο στις 6.00μμ ότι έχει σχέση με τον Νταλάρα, ώστε να μπορέσουμε όλοι να το ακούσουμε?

Ευχαριστώ :music::D:blush:

ΡΕΝΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Would anybody have a possibility to make some recordings? I mean above all:

G. Kotsiras

T. Mikroutsikos

D. Galani

D. MItropanos

C. Nikolopoulos

PLEASE! I can not catch this radio station here in Poland! :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Agnie and bici, unfortunately, for a couple of months now, and maybe more, Melodia has stopped broadcasting through the internet! :)

They can't give an answer in when they will, if they will, broadcast through the internet again... I'm sorry.. :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Some first comments:

Only one of the songs he chose was a Greek song, a song of Kougioumtzis that we finally didn't make it to listen to, as the time was over!! :( As for the rest songs, he chose Beatles, U2, Pink Floyd, Rolling Stones, Sting and a couple more I don't remember...

He seemed to feel comfortably. It was a nice talk. Dalaras talked a lot about the "motive" that joins all the real artists! No matter what kind or epoch of music they serve.. It reminded me something of the "daemon"(το "δαιμόνιο") that the ancient philosopher Socrates used to talk about...

About his summer plans, he said he'll perform in Thessaloniki at the concert for Giorgos Zikas in 25/06 and after the holidays that he needs so much, he'll perform two concerts in September(that's what he said), one in Athens and one in Thessaloniki, with Marinella.

Also he confirmed the release of two cds within 2003. The cds for Tsitsanis and Vamvakaris that we are all anticipating eagerly !! :)

And last, we were informed that he will be again on Melodia FM in 4 or 5 days, to talk about "Mikra Asia" and "Byzantinos Esperinos"!! :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eleni εγώ μπήκα σήμερα στο site του μελωδία!!!!!!!!!

Γι' αυτό και το έγραψα!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Agnie, αυτό που λες μου φαίνεται από παράξενο έως απίστευτο! Από ποιό link κατόρθωσες να ακούσεις Μελωδία ζωντανα, μέσω Ίντερνετ; Συγνώμη, αλλά και στη διάρκεια της ημέρας το έλεγξα, και τώρα πάλι και δε βρήκα τίποτα τέτοιο. Αν θελεις εξηγησέ μου για να μου λυθεί και η απορία... :satisfied:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Agnie, αυτό που λες και εμενα μου φαίνεται παράξενο! Δεν υπαρχει καποιο link που να μπορεις να το κανεις αυτο.Εσυ τα καταφερες οντως?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eleni and kokgr εγώ κατάλαβα λάθος..........Νόμιζα ότι δεν μπορείτε να να δείτε το site του μελωδία!!!!!!! :satisfied::)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0