Eleni

Μικρά Ασία (Απόστολου Καλδάρα-Πυθαγόρα)

68 posts in this topic

Το ίδιο αναγράφεται και στους στίχους του τραγουδιού, που υπάρχουν στο βιβλίο του Νίκου Χατζηνικολάου "Απόστολος Καλδάρας, αναφορά στη ζωή και το έργο του μεγάλου δημιουργού", που εκδόθηκε πέρυσι από τις εκδόσεις ΙΑΝΟΣ.

...................................................................................................

Και ρωτω...Για τι αυτο που παρεθετεις δεν αμφισβητειται ενω αμφισβητειται η εκδοση που σου λεω εγω και μαλιστα ειναι πολυ πιο κοντα στην εκδοση της Μ.Ασιας αφου το βιβλιο για τον Πυθαγορα κυκλοφορησε το 1981...(?)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάλλον δεν διάβασες καλά τα όσα έγραψα...

Δεν αμφισβήτησα αυτό που λέει το βιβλίο για τον Πυθαγόρα.

Αν πρόσεξες καλά παραπάνω έγραψα:

Υπάρχει όμως και μια άλλη, μικρή κατ'εμέ περίπτωση, να κυκλοφόρησαν (κατά λάθος) κάποια λίγα κομμάτια (όπως στην περίπτωση της διαφορετικής έκδοσης του "Νά'χαμε τι νά'χαμε") και αυτά να εξαντλήθηκαν στην πορεία...

Aυτό που αμφισβήτησα είναι πως η εκτέλεση που υπάρχει στο youtube είναι με τον Κούρκουλο....Αυτό ακριβώς....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΘΑΝΑΣΗ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΕ εκεινα τα χρονια συχνα συνεβαιναν περιεργα πραγματα εξ αιτιας της λογοκρισιας.........εν τω μεταξυ εκτος του οτι ειμουν μονο 13-14 ετων , καταλαβαινεις οτι η ροη πληροφοριων ηταν μηδενικη, ειδικα στην επαρχια που ζουσα τοτε......συνεπως φιλε, δεν μπορω να σου επιβεβαιωσω τιποτα.......απλα εχω δει με τα ματακια μου γραμμενο "αφηγητης Ν.Κουρκουλος".......τωρα, τι μπορει να εγινε μετα , αυτο δεν μπορω να το ξερω.......θεωρω παντως ελασσονος σημασιας το ποιος ειναι ο αφηγητης μπροστα στην ιστορικη σημασια αυτων των τραγουδιων......και για να καταλαβεις ακριβως τι εννοω , ακουσα καποτε οτι τους στιχους του ΒΥΖ.ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ ειχε ξεκινησει να τους γραφει ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ, καπου χαλασε η δουλεια και συνεχισε ο προεδρος......και το εχει πει αυτό πολυ γνωστο προσωπο του χωρου.......εχει επιβεβαιωθει ποτέ κατι τετοιο επισημα? δεν ξερω.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό φίλε για τον "Βυζαντινό Εσπερινό" κάπου το έχω διαβάσει κι εγώ...

Και είναι βέβαιο πως δεν έχει και τόση σημασία μπροστά στην ιστορική σημασία των τραγουδιών....

Πάντως θα είχε πολύ ενδιαφέρον να έβρισκες εκείνη την κασέτα της Minos με τη "Γιορτή Ζεϊμπέκηδων"....Και να φανταστείς πως πριν από μερικά χρόνια έπεσε στα χέρια μου σε κατάστημα μεταχειρισμένων δίσκων της Θεσ/νίκης η κασέτα της "Μικράς Ασίας" κι επειδή εκείνη την εποχή δεν είχα αρχίσει να συγκεντρώνω και τις επίσημες κασέτες, δεν την πήρα...

’ρα λοιπόν αν κάποιος φίλος έχει την κασέτα ας ψάξει μπας και βγάλουμε καμιά άκρη ρε παιδιά...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να συμπληρώσω κάτι σε σχέση με την "Μικρά Ασία" που είχε πει ο Ζαμπέτας στην αυτοβιογραφία του.Ότι "εγώ έγραψα πρώτος μουσική πάνω στους στίχους του Πυθαγόρα,για την Μικρά Ασία.Και ύστερα πήραν τους στίχους και τους δώσανε στον Καλδάρα."

Υποστήριξε πως τα τραγούδια με την δική του μουσική ήταν καλύτερα απο αυτά που ξέρουμε όλοι μας.Φαίνεται πως στην Μίνως τότε στηρίχθηκαν πολύ σε αυτή την ιστορική δουλειά που άφησε εποχή.Και έγιναν και οι βελτιώσεις όπως λέτε,αφου κόπηκαν στίχοι,και την θέση του Κούρκουλου πήρε ο Φέρτης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπον...και διαβαζω κ καταλαβαινω ΚΑΛΑ ελληνικα...

Ακου τωρα τι λεει αυτο το παληο-βιβλιο στην δευτερη σελιδα του:

Ευχαριστω το φιλο και συνεργατη μου Χρηστο Νικολοπουλο που φροντισε να ερθω σε επαφη με την οικογενεια Παπασταματιου (του Πυθαγορας δηλ)κι ετσι κατορθωσα να σταχυολογησω τα τραγουδια κατευθειαν ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΑ.....

ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ....δηλ θελω να πω...αν το αρχειο ελεγε Κουρκουλος αλλα τελικα ηταν Φερτης...ε!!!καπου θα αναφεροταν αυτο ΤΟΤΕ!!

αρα τι θεμα ειναι ενα...ποιον ακουει ο καθενας...εγω οντως κ πειτε οτι θελετε ΔΕΝ ακουω Φερτη......ομοιαζει αλλα δεν ειναι..ΟΜΟΙΑΖΕΙ......αυτη ειναι η γνωμη μου(κ οχι μονο η δικη μου αλλα και του ΑΓΓΕΛΟΥ ΑΞΙΩΤΗ που εβγαλε το βιβλιο αυτο)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο.κ.

Αλλά δεν μαλώνουμε...Προς τί η ένταση;

Ο καθένας λέει τη γνώμη του και από την πλευρά του προσπαθεί να παραθέσει και παράλληλα να συλλέξει όσα περισσότερα στοιχεία μπορεί για την αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας...Αυτό είναι όλο... :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

οκ...και εγω το ιδιο ...τι νομισες??οτι θα στεναχωριομουν αν ηταν Ο Γιαννακης??Τεραστιος...κ μακαρι τωρα ακομα, να αφηγηθει σε 10 δισκους του Γιωργου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα την βρούμε την άκρη πού θα πάει;

Γι'αυτό είμαι βέβαιος...

Και επαναλαμβάνω...

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΚΙ ’ΛΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ!!! :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κοιταξε Θαναση, εκανα πριν 5 χρονια το λαθος να δωσω καπου 130 κασσετες στην αδελφη μου να τις κοπιαρει....κι αυτη επειδη σε μερικες ακουγε τον ηχο οχι καλο εξ αιτιας της πολυκαιριας, θεωρησε καλο να τις πεταξει διοτι λεει ειχαν χαλασει......αδελφη μου ειναι τι να την κανω? να την κρεμασω? ετσι εχασα κασσετες απιστευτες.........μεταξυ αυτων και η περι ου ο λογος....που δεν ηταν η ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ αλλα μια εορταστικη εκδοση της ΜΙΝΩΣ που περιειχε κι αυτο το τραγουδι με τον μετεπειτα κομμενο στιχο "πρεπει να λευτερωθουμε απ'τον κεχαγια".........εσωσα μονο μια λαθραια εγγραφη που ειχα κανει στο ΣΟΥΠΕΡ ΣΤΑΡ το 1981(ομολογω την ανομια μου....) και το ΚΥΡΙΕ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδι μου, αυτος που εγραψε το τραγουδι "γεννηθηκες για την καταστροφη", ηξερε τι ελεγε.......τι να κρεμασω? τζαμπα το σχοινι........

Share this post


Link to post
Share on other sites
ετσι εχασα κασσετες απιστευτες.........μεταξυ αυτων και η περι ου ο λογος....που δεν ηταν η ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ αλλα μια εορταστικη εκδοση της ΜΙΝΩΣ που περιειχε κι αυτο το τραγουδι με τον μετεπειτα κομμενο στιχο "πρεπει να λευτερωθουμε απ'τον κεχαγια".........

Μισό λεπτό γιατί αλλάζει πάλι το πράγμα...

Τη συλλογή που αναφέρεις την ξέρω. Είναι η "14 επιτυχίες για 9" (ΜSM 170)Αλλά το τραγούδι είναι με δυο στροφές όχι τρεις...Όπως και στην πρώτη έκδοση της Μικράς Ασίας.

Επειδή πριν ανέφερες ότι υπάρχει έκδοση με τρεις στροφές....

Share this post


Link to post
Share on other sites

130 κασσετες????ηθελε επιπληξη τουλαχιστον......εδω μια εχω εγω με τραγουδια ΤΟΥ ΚΑΜΠΟΥ οπως ηταν η ραδιοφωνικη εκπομπη το 1977 και την εχω ραψει 4 φορες με σελοτειπ.................αλλα γαργαριζει με τα τοσα χρονια.....ενα σου λεω...1)40 παλλικαρια.....2)στου μπαρμπα Λαμπρου την αυλη......3)Ησυχα που´ναι τα βουνα 4)χορευουν τα κλεφτοπουλα.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φιλε Θαναση την ειχα με 3 στιχους....εχω λογο να πω ψεμματα? ετσι κι αλλοιως το βινυλλιο που εχετε ολοι σας μου εχει απομεινει πια.....αν δεν την ειχα, απο που θα ηξερα οτι υπαρχει και με 3 στιχους το τραγουδι? αρα ισως να μην μιλαμε για την ιδια κασσετα.......ειχα και μια αλλη, αφιερωμα στον Καλδαρα με το ΠΛΗΓΩΜΕΝΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ μεσα....αν σημερα την πετυχω με αλλα τραγουδια τι θα πει αυτο? οτι δεν ειχε κυκλοφορησει καποτε αλλοιως?

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω παιδια θελω να διευκρινησω πως οσον αφορα τον Νταλαρα, ουτε βιβλια εχω, ουτε τηρω αρχεια με επιμελεια.....αρχειο ειναι το μυαλο μου, αυτα που εζησα, αυτα που εχω ακουσει και θυμαμαι......μοναδικο αρχειο μου ειναι οι δισκοι, οι κασσετες , οι βιντεοκασσετες, παλια περιοδικα , ενα εκ των οποιων με τον γαμο του Νταλαρα κι αλλο ενα σπανιο που μιλαει για μουσικα οργανα, ηχητικα συστηματα κλπ , μερικες αφισσες, δεκαδες φωτογραφιες........τις οποιες καπου εχω καταχωνιασει και δεν τις βρισκω........για παραδειγμα, στα κουιζ, διαβασα προχθες απο εναν φιλο οτι το τραγουδι Ο ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ ειναι το μονο που ο Νταλαρας ειπε πρωτα ζωντανα στον ΟΡΦΕΑ και μετα ηχογραφησε....λαθος! το ΣΕΡΓΙΑΝΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ το παρουσιαζε ζωντανα μια σεζον πριν γινει δισκος και μαλιστα παρεα με την Βιταλη....το πως στον δισκο βρεθηκε τελικα η Λαβινα δεν θελω να το πω εδω δημοσια.......

Share this post


Link to post
Share on other sites
Φιλε Θαναση την ειχα με 3 στιχους....εχω λογο να πω ψεμματα?

Όχι προς Θεού δε λέω πως λες ψέμματα. To λέω επειδή τώρα μόλις έβαλα κι άκουσα την εκτέλεση από τη συλλογή, από το βινύλιο....

Απλά, επειδή εγώ μιλάω για στροφές κι εσύ για στίχους ας ξεκαθαρίσουμε λίγο.

Η 1η έκδοση της Μικράς Ασίας (αυτή που ξέρουμε, εν πάσει περιπτώσει σαν 1η) και η συλλογή που ανέφερα έχουν την εκτέλεση που λέει:

"Μες το μαχαλά

πέφτει κουμπουριά

κι οι Ζεϊμπέκηδες χορεύουν στου Ντελή-Θρακιά

Πίνουνε ρακί,

τρώνε παστουρμά

και χτυπάνε τα ποδάρια με τα γεμενιά...

Refrain το γνωστό.

Καίγεται ο ντουνιάς

σπάει ο ταμπουράς

σπάει από το σεβντά του κι ο Ντελή-Θρακιάς

κράτα ρε καρδιά

λένε τα παιδιά

μέχρι να λευτερωθούμε απ'τον Κεχαγιά"

Η δεύτερη έκδοση κι αυτή που επανεκδόθηκε στη συνέχεια σε cd κλπ λέει:

"Μες το μαχαλά

πέφτει κουμπουριά

κι οι Ζεϊμπέκηδες χορεύουν στου Ντελή-Θρακιά

Πίνουνε ρακί,

τρώνε παστουρμά

και χτυπάνε τα ποδάρια με τα γεμενιά...

Refrain το γνωστό.

Μες το μαχαλά

πέφτει κουμπουριά

κι οι Ζεϊμπέκηδες χορεύουν στου Ντελή-Θρακιά

Καίγεται ο ντουνιάς

σπάει ο ταμπουράς

σπάει από το σεβντά του κι ο Ντελή-Θρακιάς"

Στην κασέτα που είχες υπήρχε και τρίτη στροφή με διαφορετικούς στίχους;

Share this post


Link to post
Share on other sites

στιχους εννοω........εγω λοιπον το ειχα και στην μια εκδοση και στην αλλη....δεν εννοω οτι το τραγουδι εχει ηχογραφηθει με 3 στιχους...αλλα οτι συνολικα υπαρχει με 3 στιχους.......2 ετσι την πρωτη φορα, 2 αλλοιως την επομενη.......κοινος, ιδιος μονο ο πρωτος........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ακριβώς....Συγγνώμη...Είναι και περασμένη η ώρα...

Στην εκτέλεση της κασέτας που έχασες υπήρχαν στίχοι που δεν υπάρχουν σε καμιά από τις 2 εκτελέσεις που έγραψα παραπάνω;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά μου φαίνεται πως μιλάμε για το ίδιο πράγμα.

Για 2 εκτελέσεις δηλαδή και όχι για τρεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τις ενδελεχείς αναλύσεις, παιδιά!

Αυτό που δεν επιδέχεται αμφισβήτηση όμως είναι πως αφηγητής στο video που καταχωρήθηκε στο topic είναι ο Γ.Φέρτης.

Κι ας πάμε γι άλλα τώρα... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με την βοήθεια του Νικόλα, τα posts μεταφέρθηκαν σε αυτό το topic. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πηρα τη πρωτοβουλία και

εκμεταλευτητα τα "καλα" του facebook και εθεσα στον γιο του Αποστολου Καλδαρα (Κωστα Καλδαρα) -Eυχαριστω πολυ την Αlona για την ιδεα-

τα εξης 2 ερωτηματα που μας απασχολησαν (ΑΦΗΓΗΤΗΣ-3ος στιχος γιορτης ζειμπεκηδων)

και νομιζω δινει μια απαντηση που βοηθα:

(σας δινω ακριβως την ερωτηση που του εθεσα καθως και την απαντηση που ελαβα μολις σημερα):

" 30 Οκτωβρίου στις 5:41 μ.μ.

Κυριε Καλδάρα καλησπέρα σας

και σας ευχαριστω για την αποδοχη του αιτηματος φιλιας στο facebook!

[..]

Εαν μου επιτρεπετε και φυσικα αν γνωριζετε θα ηθελα να σας θεσω μια ερωτηση σχετικα με ενα γνωστοτατο εργο του πατερα σας..

Προκειται για τον θρυλικο πλεον δισκο "Μικρα Ασια" του 72' οπου απ οσο εχω διαβασει απο διαφορα σχολια για τον δισκο σε μικρη ηλικια ειχατε βρεθει στις ηχογραφησεις..

Γνωριζετε με σιγουρια στο τραγουδι "Τι να θυμηθω,τι να ξεχασω"που τραγουδαει ο κ. Νταλαρας το ονομα του αφηγητη στην αρχη του κομματιου..;;(Σας ρωταω διοτι σε γνωστο forum για τον κ.Νταλαρα (dalaras.com) προεκυψε η απορια αυτή)

Ειμαστε διχασμενοι γιατι καποιοι υποστηριζουν οτι προκειται για την φωνη του κυριου κ. Γ.Φερτη & καποιοι αλλοι για την φωνη του κ. Ν.Κουρκουλου.

Θα μας διαφωτιζατε εαν γνωριζατε κατι σιγουρο μιας και στον δισκο δεν γινεται αναφορα του ονοματος του αφηγητη..

Και τελος (με ολο το θαρρος) μηπως απο τον πατερα σας γνωριζεται εαν υπηρχε στην "Γιορτη ζειμπεκηδων" και εκδοση με -αγνωστη-τριτη στροφη-(δεν εννοω φυσικα την λογοκριμενη εκδοχη που κι αυτη ειχε 2 στροφες..)

Με εκτιμηση

Kostas Kaldaras 01 Νοεμβρίου στις 11:57 π.μ.

Καλημέρα[..] Στην αφήγηση, είναι ο Γ. Φέρτης. Όσον αφορά τον τρίτο στίχο στους "Ζεϊμπέκηδες", ναι υπάρχει τρίτη στροφή,(αν εννοείτε αυτή) και θα την βρείτε στην εκτέλεση από το αφιέρωμα "στον Απόστολο με αγάπη" που είχα επιμεληθεί, με τις φωνές της Ε. Τσαλιγοπούλου, Α. Καρακότα και Μ. Παπαζήση.

Να είστε καλά!"

-επειδη ομως στην δευτερη περιπτωση κι ο κ.Καλδαρας μαλλον εκανε λαθος -με την βοηθεια του Θαναση Γιωγλου- το συγκεκριμενο κομματι απο

την συγκεκριμενη συλλογη λεει του εξης στιχους:

"1) Μες το μαχαλά

πέφτει κουμπουριά

κι οι Ζεϊμπέκηδες χορεύουν στου Ντελή-Θρακιά

Πίνουνε ρακί,

τρώνε παστουρμά

και χτυπάνε τα ποδάρια με τα γεμενιά...

Refrain το γνωστό.

2)Μες το μαχαλά

πέφτει κουμπουριά

κι οι Ζεϊμπέκηδες χορεύουν στου Ντελή-Θρακιά

Καίγεται ο ντουνιάς

σπάει ο ταμπουράς

σπάει από το σεβντά του κι ο Ντελή-Θρακιάς

Refrain το γνωστό.

3) Μες το μαχαλά

πέφτει κουμπουριά

κι οι Ζεϊμπέκηδες χορεύουν στου Ντελή-Θρακιά

κράτα ρε καρδιά

λένε τα παιδιά

μέχρι να λευτερωθούμε απ'τον Κεχαγιά"

oπότε καταλαβαίνουμε πως δεν υπάρχουν άγνωστοι στίχοι.

Απλά βάλαν μια στροφή ακόμα...

-Ελπιζω να βοηθησα καπως

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω αυτο ακριβως εννοουσα albert, οπως το εγραψες, με την διαφορα οτι το ειχα με τον Νταλαρα....τωρα, γνησια εγγραφη ηταν, μονταζ καποιου ηχοληπτη ηταν, δεν ξερω....διοτι η κασσετα που ειχα δεν ηταν εμποριου.....αυτο δεν καταλαβε στην αρχη ο Θανασης.......για τον αφηγητη αν το λεει ο ιδιος ο Κ. Κλαδαρας.............

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...