Eleni

Μικρά Ασία (Απόστολου Καλδάρα-Πυθαγόρα)

68 posts in this topic

για τον αφηγητη αν το λεει ο ιδιος ο Κ. Κλαδαρας.............

Ο αφηγητης (Γ.Φερτης) ακουγεται αυτον τον καιρο και στον τηλεοπτικο σταθμο ALPHA στην τηλεοπτικη εκπομπη "Για λογαριασμο σας"

(ακουγεται στην αφηγηση ο Γιαννης Φερτης)

ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΑΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites

BΡΑΔΙΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ (ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ 20 ΧΡΟΝΑ 1960-1980)

Αποσπασμα απο το 2ο επεισοδιο της σειρας ΒΡΑΔΙΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ (ΕΡΤ 1984) (1η εβδομαδα μεταπολιτευσης 1974) και ο Γ.Κωνσταντινου στον ρολο του Μ.Ναπολεοντα σε κειμενο Πρετεντερη-Μιχαηλιδη πρωταγωνιστει σχολιαζοντας καυστικά και παρωδωντας το γνωστο τραγουδι "Μες του Βοσπόρου τα Στενα"-δ/νση ορχηστρας Γ.Κατσαρος (Θεατρο ΠΑΡΚ-Παει το πουλί τους πάει)

Περισσότερα στο http://www.ert-archives.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

H φωτογραφια που φιλοξενηθηκε στο εξωφυλλο του δισκου μεσα στο γνωστο κυκλικο καδρο του εξωφυλλου-εδω ολοκληρη οπως βρισκεται στο σχετικο τομο για τις ριζες των Ελληνων-(Τομος 10 ΟΙ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΕΣ-Σελ:86-7 που διανεμηθηκε με την εφημερδα ΕΘΝΟΣ της Κυριακης):

ΦΩΤΟ-ΕΞΩΦΥΛΛΟΥ ΜΙΚΡΑΣ ΑΣΙΑΣ

ΦΩΤΟ:HULTON-DEUTCH COLLECTION/CORBIS/APEIRON

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποιες πληροφορίες σχετικές με την ηχογράφηση της "Μικράς Ασίας" από τον γιό του Απόστολου, Κώστα Καλδάρα στη συνέντευξη που παραχώρησε στον Θανάση Γιώγλου στο περιοδικό του music heaven:

Θανάσης Γιώγλου: Θα ήθελα πολύ να μου πεις δυο λόγια για τη «Μικρά Ασία» και το «Βυζαντινό Εσπερινό». Σχετικά με τη «Μικρά Ασία» υπάρχει και μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία με τον Καζαντζίδη.

Κώστας Καλδάρας: Από πού θες να ξεκινήσω;

Θανάσης Γιώγλου: Από όπου θες εσύ. Εμένα και πολύ κόσμο πιστεύω, μας ενδιαφέρουν όλα.

Κώστας Καλδάρας: Όταν βγήκε κανένας δεν πίστευε σ αυτό το έργο. Είχε πει στον Πυθαγόρα «ρε συ, δος μου τίτλους να διαλέξω να κάνω ένα έργο». Και μέσα σ όλα βλέπει «Μικρά Ασία» . Και λέει «αυτό θα κάνουμε» Μέσα σε τρεις μήνες είχε τελειώσει! Μέσα σε τρεις μήνες! Τόση ένταση και δημιουργία υπήρχε. Φοβερό πράγμα. Ποιος θα τα πει τώρα; Φωνάζει λοιπόν ο Απόστολος τον Καζαντζίδη στους Θρακομακεδόνες κι είμαστε η μάνα μου, ο πατέρας μου, εγώ, ο Καζαντζίδης κι ο Τσερόλας, ο εργολάβος οικοδομών, ο συμβουλάτορας του. Το θυμάμαι σαν τώρα, καθόμασταν σε στρογγυλό τραπέζι. Παίρνει την κιθαρίτσα ο Απόστολος κι αρχίζει να τα παίζει. Ο Καζαντζίδης σιωπηλός. Πετάγεται ο Τσερόλας και λέει «κύριε Καλδάρα ωραία τα τραγουδάκια σας, αλλά δεν μας κάνουν». Ο Απόστολος κιτρίνισε. Απόρησε τόσο πολύ που κόπηκε Λέει «Στέλιο δε λες κάτι εσύ;» Ο Στέλιος κάτι μουρμούρισε. Πετάχτηκε η Λουλάρα η μάνα μου και του λέει «κύριε Τσερόλα, σέβομαι την εργασία σας αλλά τι δουλειά έχετε εσείς με το τραγούδι, να μιλάτε εκ μέρους του Καζαντζίδη;» Ο Καζαντζίδης τίποτα, μουρμούριζε

Θανάσης Γιώγλου: Ενώ είχαν κάνει τόσα και τόσα τραγούδια έτσι;

Κώστας Καλδάρας: O Kαζαντζίδης είναι μεγάλη ιστορία αλλά θα τα πούμε σε άλλη κουβέντα μας. Δυο φορές τον ανέστησε τον Καζαντζίδη.

Θανάσης Γιώγλου: Eίχαν κυκλοφορήσει τα τραγούδια που υπάρχουν στο δίσκο «Γυρισμός»; «Ανάθεμα την τύχη μου», «Λασπωμένα όνειρα» κλπ;

Κώστας Καλδάρας: Βέβαια. Και η «Ανεμώνα», όλα. Μα τον είχαν παρακαλέσει τον Απόστολο, επειδή είχε τσακωθεί και πριν με τον Καζαντζίδη. Παλιότερα είχε πάρει τηλέφωνο ο Μηλιόπουλος απτην Columbia και του λεγε «ρε Απόστολε σε παρακαλώ, δος του κάνα τραγουδάκι, γιατί τον έχουν θάψει». Γίνεται λοιπόν αυτή η ιστορία με την «Μικρά Ασία» και του λέει ο Απόστολος «άντε Στελλάκη, άντε αγόρι μου, εγώ φταίω που σε φώναξα. ’ντε πήγαινε». Κι ήταν η τύχη του Νταλάρα και της Χαρούλας, ας πούμε

Θανάσης Γιώγλου: Ο Νταλάρας ήταν επιλογή της εταιρείας ή του Απόστολου;

Κώστας Καλδάρας: Του άρεσε του Απόστολου. Του άρεσε. Είχαν συνεργαστεί ήδη. Αλλά έγινε πολύ γνωστός με την «Μικρά Ασία». Η δε Χαρούλα είχε πει το «Όταν πίνει μια γυναίκα» του Βασιλειάδη. Δεν είχε ακουστεί. Τον είχε πάρει ο Μάτσας σε μια ταβέρνα, νομίζω στην «Κληματαριά», αλλά μπορεί να κάνω και λάθος και του λέει «έλα να ακούσεις μια φωνούλα». Και μόλις την ακούει παθαίνει «Την θέλω, φέρτην» του λέει. Κι αμέσως της έδωσε την «Μικρά Ασία». Ο Απόστολος πίστευε ότι το τραγούδι έχει τη δύναμη. Όσο καλή φωνή και ναχεις, αν σου δώσουν μάπα τραγούδι, τι να πεις; Αν σου δώσουν καλό τραγούδι κι έχεις καλή φωνή θ ανέβει πολύ. Αν έχεις κακή φωνή, δεν θα πάψει ναναι κακό τραγούδι, θα περπατήσειΑπλά τώρα έχουν μετατεθεί. Το καλή φωνή κι ο τραγουδιστής κρίνεται από το πόσο εμπορικός είναι. Εντάξει.Δε σημαίνει όμως ότι αν ένα τραγούδι το τραγουδήσει ο τάδε ή ο τάδε θα γίνω εγώ καλός συνθέτης. Το τραγούδι είναι τραγούδι.

Θανάσης Γιώγλου: Τα είπαν όμως υπέροχα τα τραγούδια της «Μικράς Ασίας» και ο Νταλάρας και η Αλεξίου

Κώστας Καλδάρας: Φυσικά και τα είπαν. Μάθαιναν τότε, όλοι. Ο Απόστολος ήταν πολύ αυστηρός. Δεν άφηνε να φύγει νότα.

Θανάσης Γιώγλου: Κι αν δεν κάνω λάθος ο δίσκος άργησε να πάρει μπροςΔεν έγινε κατευθείαν αποδεκτός.

Κώστας Καλδάρας: Ναι, ναι, είχε περάσει κάνα τρίμηνο και δεν πήγαινε καλά. Και ξαφνικά έκαναν ένα «ντου» και «τα σπασε» όλα. Χρυσοί δίσκοι, ιστορίεςΉταν ο πρώτος χρυσός δίσκος στην Ελλάδα και αληθινός, όχι όπως είναι σήμερα. Και ο πρώτος σε πωλήσεις, εκτός Ελλάδας. Στην Αμερική κυρίως. Ο πρώτος ξένος για κείνους. Όχι αγγλόφωνος κλπ. Είναι ύμνοι αυτά τα κομμάτια. Κοίταξε, ο Απόστολος έχει τρεις εποχές. Την εποχή των μαγαζιών που έγραφε αυτά που είχε σα νεαρός, από τα βιώματά του. Τα λαϊκά του με τους «δρόμους», «Σένα βράχο», «Όποια και νασαι» κλπ.Κι όσο δούλευε ήθελε να ναι άμεσα. Μετά όταν πέθανε η αδελφή μου το 1965 και κλείστηκε σπίτι, έφαγε μεγάλη κατραπακιά, έγινε πολύ λυρικός, πολύ γλαφυρός, πολύ ρομαντικός. «Ένα αστέρι πέφτει, πέφτει», «Δεν ξέρω πόσο σαγαπώ», «Μην τα φιλάς τα μάτια μου», «Όνειρο απατηλό» Κι αφού ωρίμασε κι αυτή η εποχή του σπιτιού πια, ήταν ανεξάρτητος κι έγραψε «Μικρά Ασία» , «Βυζαντινό Εσπερινό», την τρίτη εποχή δηλαδή. Μέχρι τα τελευταία, τις «Μπαλάντες του περιθωρίου» με τα παιδιά από τη Θεσσαλονίκη, τον Ανδρέα Καρακότα και τον Μιχάλη Παπαζήση, που για μένα είναι σπουδαίος δίσκος.

Θανάσης Γιώγλου: Η «Μικρά Ασία» βγήκε το 72. Στη «Γιορτή ζεϊμπέκηδων» η δεύτερη στροφή λέει «Κράτα ρε καρδιά λένε τα παιδιά, μέχρι να λευτερωθούμε απτον Κεχαγιά». Τι έγινε τότε και κόπηκε το τραγούδι και ξαναβγήκε χωρίς αυτό τον στίχο; Ήταν θέμα λογοκρισίας; Και γιατί σε όλες τις επανακυκλοφορίες του δίσκου και μάλιστα πολύ πρόσφατα, κυκλοφορεί μόνο η δεύτερη λογοκριμένη εκτέλεση του τραγουδιού;

Κώστας Καλδάρας: Δε θυμάμαι ακριβώς αλλά νομίζω πως κάτι τέτοιο πρέπει ναγινε. Το έκοψε η λογοκρισία και ξαναβγήκε χωρίς αυτούς τους στίχους.

Περισσότερα: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php...1#ixzz12QNNfMcy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απόψε, ώρα 21.00-22.00 θα μεταδοθεί από την ΕΤ1 σε επανάληψη (πρωτοπροβλήθηκε τον περασμένο Φεβρουάριο) η εκπομπή "Παρασκήνιο" για τον Απόστολο Καλδάρα.

Στην εκπομπή υπάρχουν πολλές αναφορές στη "Μικρά Ασία" και τον "Βυζαντινό Εσπερινό"

Εδώ ενα αποσπασμα της εκπομπής με τον Γιώργο Νταλάρα

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα κείμενο για το δίσκο, που έγινε με την πολύτιμη συνεργασία του Πέτρου Πετράκη

 

Απόστολος Καλδάρας & Πυθαγόρας - «Μικρά Ασία»

 

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου
22/03/2013

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=6039&Itemid=40

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολλα μπραβο παιδια!!Πολυ καλη και εμπεριστατωμενη ερευνα!Τετοια θελουμε!Πραγματικα σας ευχαριστουμε θερμα!!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άργησε, αλλά άξιζε την αναμονή... :D



Ευχαριστώ για το "βήμα" Θάνο!!!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο! Εκ πρώτης όψεως φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, θα το διαβάσω όταν έχω καθαρό κεφάλι! 

 

 

ΥΓ: Το tag Παναγιώτης Πετράκης μάλλον πρεπει να αντικατασταθεί με το Πέτρος Πετράκης...  :giggle:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο,παιδιά!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο! Εκ πρώτης όψεως φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, θα το διαβάσω όταν έχω καθαρό κεφάλι! 

 

 

ΥΓ: Το tag Παναγιώτης Πετράκης μάλλον πρεπει να αντικατασταθεί με το Πέτρος Πετράκης...  :giggle:

 

Aντικαταστάθηκε αυτό το τόσο σημαντικό λάθος. Έστειλα μήνυμα και το διορθώσανε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο! Εκ πρώτης όψεως φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, θα το διαβάσω όταν έχω καθαρό κεφάλι! 

 

 

ΥΓ: Το tag Παναγιώτης Πετράκης μάλλον πρεπει να αντικατασταθεί με το Πέτρος Πετράκης...  :giggle:

 

Aντικαταστάθηκε αυτό το τόσο σημαντικό λάθος. Έστειλα μήνυμα και το διορθώσανε...

 

E όχι και σημαντικό. Ούτε εσύ το εννοείς προφανώς.

 

Επι τη ευκαιρία, συγγνώμη αν σας ενοχλεί που επισημαίνω τέτοια πράγματα, πέφτει το μάτι μου και θεωρώ σωστό να διορθώνονται. Άλλες φορές στέλνω προσωπικά μηνύματα, άλλες φορές το γράφω ανοιχτά (ίσως όταν δεν το θεωρώ και πολύ σημαντικό). 

Ξέρω ότι μπορεί να δείχνει προσβλητικό, ή έτσι μου δίνει την αίσθηση ο Θάνος με το παραπάνω μήνυμα, το ότι χωρίς να έχω διαβάσει όλο το κείμενο έκανα μια τέτοια επισήμανση (και σιγά την επισήμανση), αλλά εξέφρασα ξεκάθαρα την εκ πρώτης όψεος επιδοκιμασία μου. Σε περαιτέρω ανάλυση δεν μπορούσα να μπω καθώς δεν ήμουνα σε θέση λόγω ασθένειας/πονοκεφάλου/πυρετού να το διαβάσω. Σίγουρα πάντως τα σχόλιά μου θα είναι και πάλι θετικά και αξιέπαινα. 

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το off topic...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρήκα σήμερα μια έκδοση βινυλίου της Μικράς Ασίας με κλειστό εξώφυλλο και χωρίς καθόλου στοιχεία για τραγούδια κλπ. Το οπισθόφυλλο είναι λευκό, όπως της 1ης έκδοσης. Προφανώς είχε ένθετο με τους στίχους, κείμενα κλπ, αλλά είχε χαθεί. Η "Γιορτή ζεϊμπέκηδων" ήταν στη δεύτερη εκτέλεση.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

50 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή, στις 23 Αυγούστου 1972 πραγματοποιήθηκε η συνέντευξη τύπου για την παρουσίαση αυτής της δισκάρας!

50 χρόνια μετά την κυκλοφορία της "Μικράς Ασίας" και 100 μετά την Καταστροφή και τη γέννηση του Απόστολου Καλδάρα, τα τραγούδια θα ξανακουστούν σε λίγες μέρες, σε μια μεγάλη συναυλία - αφιέρωμα στον σπουδαίο λαϊκό δημιουργό.

Θα τραγουδήσουν ο Γιώργος Νταλάρας, η Ασπασία Στρατηγού και ο Κώστας Τριανταφυλλίδης, συνοδευόμενοι από την Εστουδιαντίνα της Νέας Ιωνίας Βόλου, υπό τη διεύθυνση του Ανδρέα Κατσιγιάννη...

Σαν σήμερα: Κυκλοφορεί η «Μικρά Ασία» των Απόστολου Καλδάρα & Πυθαγόρα

 

23/08/2022

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

 

Θανάσης Γιώγλου

https://www.ogdoo.gr/diskografia/diskoi-pou-den-ksexasa/san-simera-kykloforei-i-mikra-asia-ton-apostolou-kaldara-pythagora

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το μεγάλο τραγούδι του Απόστολου Καλδάρα και του Πυθαγόρα (που «έφυγε» σαν σήμερα, πριν από 43 χρόνια) από τον εμβληματικό δίσκο «Μικρά Ασία»...

Ακούμε την πρώτη εκτέλεση με τον Γιώργο Νταλάρα και μια πολύ πρόσφατη, με τον Ανδρέα Καρακότα, από τη μουσικοθεατρική παράσταση με «Τα τραγούδια του Αρτέμη / 1922», που διοργάνωσε, το Κέντρο Πολιτισμού της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας στο Γεντί Κουλέ...

(Εκτός από τραγούδι ορόσημο για τους δημιουργούς και τον ερμηνευτή, το «Μες στου Βοσπόρου τα στενά» ήταν και παραμένει, ένα από τα πλέον αγαπημένα τραγούδια του γράφοντα, από τα πολύ μικρά του χρόνια, μέχρι σήμερα...)

«Μες στου Βοσπόρου τα στενά» - Ένα τραγούδι ορόσημο

12/11/2022

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

https://www.ogdoo.gr/diskografia/stigmes/mes-stou-vosporou-ta-stena-ena-tragoydi-orosimo

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...