Sign in to follow this  
Followers 0
Geske

Irodeion, 21 june 2003

74 posts in this topic

The best Dalaras concert I have ever been to.

I didn't know anything like this was possible in human experience, and I don't know how to post any "story" about it. If/when I find some words, I'll try and tell...

As someone recently said in this forum: " You need heart and soul to go to a concert. Not just a $100 ticket. That will get you in the first row but will not open your mind. "

We did, I think. Despite any squabbles, the thirty-something members of this forum who were there did bring their hearts and souls. Which is what matters.

I hope as many of us as possible will share something about it, here in the forum.

And I would like to say to our friends who were unable to come, that they were there in our hearts. Not a big consolation, but, for what it's worth: we remembered you.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταπληκτική συναυλία και ακόμα πιο καταπληκτικός ο Νταλάρας!!!!!!!!!!

:naughty::razz::)

Ερμηνευτικά ήταν ο καλύτερος Νταλάρας που έχω ακούσει!!!!!!

Σε πολλά σημεία της συναυλίας ανατρίχιαζες με τον τρόπο που ερμήνευσαι τα τραγούδια!!!

Πολύ καλή ήταν και η Γλυκερία.......καθώς και η μικρή Αρετή!!!!!!

Περίμενα όμως περισσότερα τραγούδια από τα cd "Μικρά Ασία" και "Βυζαντινός Εσπερινός" :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

πραγματικα ηταν ολοι εκπληκτικοι....δεν υπαρχουν

λογια... ενα τραγουδι που με συγκινησε ηταν

για το Μαρμαρωμενο Βασιλια που ερμηνευσε

η Γλυκερια ....

συγχαρητηρια.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

The first: take your time

and then tell us more detailed, what songs were sung, what ones omitted?

And, if at all, "Ferte mou nero" with spoken introduction or without?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αn unforgettable concert, a strongly emotional evening... No suitable words to describe more of it yet... but I can make a list of the songs performed, according to their order in the program we were given and next, who performed each song (please correct me-those who were present - if I make mistakes. I don't remember everything very well...):

Α' ΜΕΡΟΣ

ΝΑΝΟΥΡΙΣΜΑ Παραδοσιακό (Αρετή Κετιμέ)

ΠΑΤΙΝΑΔΑ Παραδοσιακό Μικράς Ασίας (Ορχήστρα)

ΤΡΙΑ ΚΑΡΑΒΙΑ ΠΑΝΕ Παραδοσιακό Ανατολικής Θράκης (Γ. Νταλάρας)

ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜOΥ ΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ "Μικρά Ασία" ( Γ. Νταλάρας)

ΚΑΡΟΤΣΕΡΗ ΤΡΑΒΑ Παραδοσιακό (Χορωδία και Γ. Νταλάρας)

ΚΥΡ' ΚΩΣΤΑΚΗ ΕΛΑ ΚΟΝΤΑ Παραδοσιακό Πολίτικο (Γ. Νταλάρας και χορωδία)

ΤΖΙΒΑΕΡΙ Παραδοσιακό Μικράς Ασίας (Γλυκερία) - Όχι το γνωστό "Τζιβαέρι"

ΠΑΡΑΠΟΝΙΑΡΙΚΟ ΜΟΥ Παραδοσιακό Μ. Ασίας - Παίξανε μόνο ένα μικρό μουσικό απόσπασμα

ΓΚΕΛ ΓΚΕΛ ΑΜΑΝ Παραδοσιακό Μικράς Ασίας (Γλυκερία)

ΚΑΛΕ ΣΥ ΠΑΝΑΓΙΑ Παραδοσιακό Μ.Ασίας (Γ. Νταλάρας- Γλυκερία)

Η ΕΛΛΗ Παραδοσιακό Μικράς Ασίας (Γ. Νταλάρας)

ΤΗΣ ΣΜΥΡΝΗΣ ΤΑ ΠΕΡΙΧΩΡΑ Παραδοσιακό Μικράς Ασίας (Γ. Νταλάρας)

ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΜΟΥ 'ΧΕΙΣ ΚΑΜΩΜΕΝΑ Παραδοσιακό Μικράς Ασίας (Γ. Νταλάρας - Γλυκερία)

ΤΡΕΧΑΝΤΗΡΑΚΙ Παραδοσιακό Μικράς Ασίας (Γ. Νταλάρας)

Σ'ΤΟ 'ΠΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ Παραδοσιακό Μικράς Ασίας (Γ. Νταλάρας)

ΕΧΕ ΓΕΙΑ ΠΑΝΑΓΙΑ Παραδοσιακό Μικράς Ασίας (Γλυκερία)

ΣΟΛΟ ΑΠΤΑΛΙΚΟ "Βυζαντινός Εσπερινός"

Ο ΜΑΡΜΑΡΩΜΕΝΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ "Μικρά Ασία" (Γλυκερία)

ΜΕΣ' ΣΤΟΥ ΒΟΣΠΟΡΟΥ ΤΑ ΣΤΕΝΑ "Μικρά Ασία" (Γ.Νταλάρας)

ΔΥΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΑΠ'Τ' ΑΪΒΑΛΙ "Μικρά Ασία" (Γλυκερία)

ΟΙ ΚΑΜΠΑΝΕΣ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ "Μικρά Ασία" (Γ. Νταλάρας)

Η ΣΜΥΡΝΗ ΜΑΝΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ "Μικρά Ασία" (Γ. Νταλάρας) - σε στάση προσευχής!!

ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΕΛΛΑΣ (Γ. Νταλάρας)

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΟΣ ΑΜΑΝΕΣ (ΙΜΙΤΛΕΡΙΜ) (Γ. Νταλάρας) - Η μεγάλη έκπληξη της βραδιάς. Συγκλονιστική ερμηνεία!!!

Β' ΜΕΡΟΣ

ΤΖΙΒΑΕΡΙ (Αρετή) - το γνωστό "Τζιβαέρι"

ΧΙΛΙΑ ΜΥΡΙΑ ΚΥΜΑΤΑ (Γ. Νταλάρας και Χορωδία )

ΣΑΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗ (Γ. Νταλάρας)

Η ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ "Μικρά Ασία" (Γ. Νταλάρας)

ΤΙ ΣΕ ΜΕΛΕΙ ΕΣΕΝΑ Παραδοσιακό Μικράς Ασίας (Γλυκερία)

ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Η ΜΑΝΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ (Γ. Νταλάρας)

ΕΛΕΝΙΤΣΑ (Γλυκερία)

ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ (Γλυκερία)

ΤΑ ΣΜΥΡΝΑΙΪΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ (Γ. Νταλάρας)

ΠΑΠΟΡΑΚΙ ΤΟΥ ΜΠΟΥΡΝΟΒΑ (Γ. Νταλάρας και Χορωδία)

ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΧΙΟ ΤΡΑΒΗΞΕ ΠΗΓΕ (Γ. Νταλάρας και Χορωδία)

ΚΑΜΠΑΝΑ ΤΟΥ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ "ΒΥζαντινός Εσπερινός" (Γλυκερία)

ΓΙΑ ΠΑΡΕ ΓΥΦΤΟ ΣΦΥΡΙ ΚΙ ΑΜΟΝΙ "Βυζαντινός Εσπερινός" (Γ. Νταλάρας)

ΠΕΤΡΑ - ΠΕΤΡΑ ΧΤΙΣΑΜΕ "Μικρα Ασία" (Γ. Νταλάρας)

ΤΙ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ , ΤΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ (Γ. Νταλάρας) Χωρίς αφήγηση

ΓΙΟΡΤΗ ΖΕΪΜΠΕΚΗΔΩΝ (Γ. Νταλάρας) πραγματικά το διασκεδάσαμε εδώ, κάνοντας όλοι μαζί το περίφημο "Έι " στα αντίστοιχα σημεία του κομματιού!!

Επίσημο τέλος.

Εν μέσω θερμών χειροκροτημάτων και επευφημισμών γίνεται ένα μικρό "ευτράπελο": Εκ μέρους του "Ελληνικου Φεστιβάλ" χαρίζονται δύο ανθοδέσμες στη Γλυκερία και την Αρετούλα και όχι στο Νταλάρα, και ενώ το πλήθος ξεσπάει σε γέλια, η Γλυκερία κάνει την κίνηση και χαρίζει στο Νταλάρα ένα κοκκινο λουλούδι απ'τη δική της ανθοδέσμη, και αυτός το βάζει στο τσεπάκι του σακακιού του, πάνω από το στήθος! :razz:

Ακολουθούν τρία ή τέσσερα τραγούδια στο encore. Ας με βοηθήσει εδώ όποιος θυμάται καλυτερα...

Είναι "Της Αμύνης τα παιδιά" (Ε, δε θα μνημονεύαμε το Βενιζέλο; Αλίμονο! :naughty: ), "Σ'αγαπώ γιατ' είσ' ωραία" !!!(το ζητησε κάποιος από το κοινό και του έκανε το χατίρι!! ), επίσης ένα τραγούδι από τη Γλυκερία και ένα ακόμη από Νταλάρα, αν δεν κάνω λάθος...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A magic concert!

Of course the best from those i have been to, and there are no words to describe it... No video and no sound can help you feel what actually happened there, it was soooo magic :naughty:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήταν σκέτη μαγεία!!!!

Πόσα ευχαριστούμε πρέπει να πούμε σε αυτό τον άνθρωπο;!

Επίσης, θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους ήταν στην παρέα, μαζί μας, ιδίως όλους αυτούς που έκαναν ταξίδι ολόκληρο από το εξωτερικό!! Να είστε καλά όλοι!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρειάζονται τελικά αρκετές μέρες για να μπορέσει να συνέλθει κανείς μετά απο μια τέτοια συναυλία !!!!!!!!!!! Αυτό είναι τελικά ο Νταλάρας ............ Δεν είναι απλά μερικές στιγμές όσο κρατάει μια συναυλία (που εκει αναμφισβήτητα είναι η ΜΑΓΕΙΑ ) αλλά και αυτό το συναίσθημα που σου αφήνει για αρκετό καιρό μετά !!! Πόσο μάλλον μετά απο μια συναυλία σαν την προχθεσινή ! Πραγματικά δεν θα ξεχάσω ποτέ την ερμηνεία του στο "Ιμιτλεριμ" καθώς και στο "Για πιάσε γύφτο !!!!! "

Σ'ευχαριστούμε Γιώργο !!!!!!!!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
The best Dalaras concert I have ever been to.

I didn't know anything like this was possible in human experience..

" You need heart and soul to go to a concert. Not just a $100 ticket. That will get you in the first row but will not open your mind. "

Geske has said it all!

I am still stunned by the experience - meeting new people (so many people!), being in the Irodeio for the first time, and a concert that was as emotional and as perfect as any concert could be! Magical!

It will take me some time to put my thoughts into words. I got back home at midnight last night and had to be in work early this morning. So I am here at my desk in body only - my spirit is still in Athens, in the Irodeio......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σιγά σιγά αρχίζουμε να συνειδητοποιούμε τί έγινε προχθές το βράδυ και τα συναισθήματα και οι ακαθόριστες σκέψεις, αρχίζουν να παίρνουν τη μορφή λέξεων, για να εκφραστούν, όσο γίνεται... (Γιατί, δεν μπορείς εύκολα τέτοια εμπειρία να την κρατήσεις μέσα σου!) Βέβαια, δε χρειάζονται πολλά λόγια, γιατί χάνεται το νόημα!

Κατά την ταπεινή μου άποψη, αυτό που όλοι καθολικά νιώσαμε, αλλά εκείνες τις στιγμές δεν μπορούσαμε να προσδιορίσουμε ακριβώς, και με μια λέξη είπαμε: «μαγεία», ήταν μια «υπέρβαση». Μια υπέρβαση χώρου και χρόνου! Ο Γιώργος Νταλάρας στη συναυλία αυτή(με το ιδιαίτερο νόημα, ομολογουμένως), κατάφερε με την ερμηνεία του να μας δημιουργήσει αυτήν την πολυπόθητη και πολύ δύσκολα πραγματοποιήσιμη ανάταση ψυχής!

Το δε «ΙΜΙΤΛΕΡΙΜ» ήταν η κορυφαία στιγμή της βραδιάς! Εκεί ο άνθρωπος είχε γίνει «ένα» με το τραγούδι! Εκεί μάλλον είχε βάλει στοίχημα να ξεπεράσει τον εαυτό του! Φάνηκε να είναι «λυτρωτικό» γιαυτόν! Έπρεπε να βλέπατε την έκφρασή του μετά το τελος του τραγουδιού ! Σα να είχε περάσει μια βαριά ψυχική δοκιμασία και να έβγαινε από εκεί μέσα «λυτρωμένος»! Δεν τον είχα ξαναδεί έτσι!

Και φυσικά, γίναμε κι εμείς «κοινωνοί» όλης αυτής της διαδικασίας και μείναμε μετά μεγεμένοι, συνεπαρμένοι,μουδιασμένοι, να μην μπορούμε καν να μιλήσουμε, να χειροκροτήσουμε... Και το χειροκρότημα έμοιαζε λίγο μετά από μια τέτοια «προσφορά»!! Αυτό που ταίριαζε περισσότερο νομίζω ήταν η σιωπή, αν και εντάξει, το χειροκρότημα τον αντάμοιψε!!!

Το είχε πει ότι θα ήταν «μια ξεχωριστή συναυλία αυτή»! Ήταν αποφασισμένος να τα δώσει όλα, φαινόταν απτην αρχή! Και τα έδωσε όλα!!! Πόσα «ευχαριστώ» να πει κανείς;

Το ότι δεν αναφέρθηκα στη Γλυκερία και την Αρετούλα, δε σημαίνει ότι δε με συγκίνησαν! Ήταν κι αυτές άξιες ερμηνεύτριες των έργων και έτσι «έδεσε» αυτή η συναυλία τόσο μοναδικά!!

Τώρα, τί άλλο να πούμε, από το να ευχηθούμε να κυκλοφορήσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα το βίντεο της συναυλίας!

Όπως προαναφέρθηκε ήδη από Αποστόλη, Diane θέλω να πω, ότι κι εγώ χάρηκα που είχα μια τόσο καλή παρέα και σ'αυτή τη συναυλία!!! Να'στε όλοι καλά !! :naughty:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thanks to everyone for your impressions and comments. I just knew it would be magical. I was very sad on Saturday evening and believe me I was there in heart and in spirit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μεγάλη συγκίνηση μέπιασε τώρα που διάβασα όλα τα λόγια σας παιδιά εβλογισμένες στιγμές Xαίρομαι τόσο πολύ για όλους σαςΈπρεπε να ήταν μια εξέσια συναυλία και βραδιά, και θυμήθηκα όλες τις βραδιές που πέρασα σεκείνο το ομορφότατο θέατρο και τις συγκινήσεις που χάϊδευαν τότε την ψυχή και την καρδιά μου... :):razz::naughty:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Francois, είσαι ο αλήθινός ο ποιητής, το ήξερες;

Has then anybody heard "Ferte mou nero" with introduction in ANY concert? It seems to have been used really only in the recording.

What is with Giannis Fertis now then?

Share this post


Link to post
Share on other sites

I was there too!

A big THANK YOU to all the great company from all over the world that had join us that amazing evening! I had never see Dalaras so impassioned and so happy!

I just received a message from a girl from Cyprus in my web site that I'd like to show you here, although it doesnt have to do with the topic:

"Αγαπημένε Νταλάρα...

Αν πάρεις αυτό το μήνυμα θέλω να ξέρεις μόνο πως κάπου ίσως με έχεις ξανασυναντήσει.. δεν ξέρω αν γίνομαι φορτική αλλά ζητώ μόνο να μάθω αν πήρες το ποίημα μου τη νύκτα εκείνη όταν ήρθες στην Κύπρο, στη συναυλία σου με την Μαρινέλα όπου δεν με άφησαν να σας πλησιάσω για ένα μόνο αυτόγραφο που ζητάω και έστω και μία κουβέντα με τον ήρωα μου, το είδωλό μου και αναγκάστηκα έτσι να το δώσω στο παιδί με το ακκορντεόν.. Είμαι η Χαρούλλα αν θυμάσαι...Σε παρακαλώ αν μπορέσεις βάλε με σε ένα μέρος από το υπερφορτωμένο σου πρόγραμμα για να μου στείλεις ένα γράμμα για να σιγουρευτώ αν πήρες το ποίημα που σου έγραψα... τη διεύθυνση μου θα την έχεις στον φάκελο με το ποίημα.. Αν δεν μπορέσεις το καταλαβαίνω αφου υπάρχουν χιλιάδες θαυμαστές σαν εμένα που ζητάνε αυτόγραφα και ίσως να έγινε φορτικό για εσάς.. τέλος πάντον για να μην τα πολυλογώ αν δεν έχετε τη διεύθυνση μου, είναι αυτή: Αγίας Γ....... XX ΤΚ.XXXXX Κάτω Πάφος.. Πάφος Κύπρος

Σας χαιρετάω και πάλι από Κύπρο με πολλή αγάπη,

Χαρούλλα"

(τα στοιχεία της διεύθυνσης είναι σβησμένα από μένα)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγνώμη για κακή ποιότητα.......Πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον scanner μου....... :music::rolleyes::razz:

post-3-1056459706.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0