Sign in to follow this  
Followers 0
celeste

Τα τραγούδια μου

65 posts in this topic

Να σημειωσω και ενα δημοσιευμα σοβαρου εντυπου εκεινης της εποχης, που στον προλογο ξεκινουσε ως εξης :

" για 15 μερες στο Θεατρο ΟΡΦΕΑΣ, ενας συγχρονος προφητης ξυπνα μνημες, συναισθηματα... κλπ.κλπ".Θυμαμαι ποση εντυπωση μου ειχε κανει η φραση "ενας συγχρονος προφητης".

Για μενα ειναι ισως ο πιο ακριβης χαρακτηρισμος που εχει αποδοθει ποτε στον Νταλαρα !

Share this post


Link to post
Share on other sites
Να σημειωσω και ενα δημοσιευμα σοβαρου εντυπου εκεινης της εποχης, που στον προλογο ξεκινουσε ως εξης :

" για 15 μερες στο Θεατρο ΟΡΦΕΑΣ, ενας συγχρονος προφητης ξυπνα μνημες, συναισθηματα...

Συμφωνω Γιάννη.. :D:razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αυτόν τον τύπο που είπε πως έχει ένα παράπονο από τον Νταλάρα, ότι ''Ποτέ δεν μας μιλάει'' που τον βρήκανε;; Ας πάει σε καμιά συναυλία του Χατζηγιάννη και της Βίσση να καταλάβει τι σημαίνει να μην του μιλάνε και τι σημαίνει ψώνιο.

Τον ¨κρεμαει" ουσιαστικα η "καπακι" δηλωση της τραγουδιστριας Αντυ Σαμίου που μιλάει για τον πιο ευγενικο ανθρωπο που εχει γνωρισει..

Γι αυτο και μπηκε κολλητα η μια δηλωση στην αλλη

Αλλωστε φιλοι μου οπως λεει και ενα -εμπορικο σουξε της εποχης-που ταιριαζει γαντι στην περιπτωση μας λεει:

"..αυτο που κανω εγω, χρόνια προσπαθεις..."

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τον ¨κρεμαει" ουσιαστικα η "καπακι" δηλωση της τραγουδιστριας Αντζυ Σαμίου που μιλάει για τον πιο ευγενικο ανθρωπο που εχει γνωρισει..

Γι αυτο και μπηκε κολλητα η μια δηλωση στην αλλη

Αυτή η δήλωση μου άρεσε και μένα πολύ και μάλιστα καθώς προέρχεται από μια τραγουδίστρια που δεν είχε κανένα λόγο να το πει, αν δεν το πίστευε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τον Νταλαρα τον ξερω απο τοτε που υπηρετουσε ακομα στην ΥΕΝΕΔ. Ξερω ποσο σεμνος ,συνειδητοποιημενος και ισορροπημενος ανθρωπος ειναι....εν τουτοις επι 37 χρονια απορω και σκεφτομαι " πόσο κακοηθεις μπορει να ησαν ολοι αυτοι που πλεξανε αυτον τον μυθο περι κακου ανθρωπου....ποσο ασυνειδητοι και ανισορροποι?". Προσωπικα δεν περιμενα την Αντζυ Σαμιου ουτε κανεναν αλλον να μου πει ποιος ειναι ο Νταλαρας.Ομως λεω "μπραβο" σε οποιον η οποια απο το συναφι, εχει το θαρρος και λεει δημοσια την αληθεια για αυτον τον σπουδαιο καλλιτεχνη και ανθρωπο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το πόσο σπουδαίος είναι (καλλιτεχνικά κι ανθρώπινα)εμείς το ξέρουμε χρόνια τώρα. Αλλά κάποιοι για να μειώσουν (πώς είναι δυνατόν!) όσα έχει πετύχει καλλιτεχνικά αυτός ο άνθρωπος προσπάθησαν και προσπαθούν άλλα κόλπα: να πετύχουν την απαξίωση της ανθρώπινης υπόστασης. Βαθιά νυχτωμένοι και πίσσα στην ψυχή τους έχουν αυτοί οι κάποιοι.

''ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ'' ή τα τραγούδια σου, Γιώργο, έγιναν τα τραγούδια της ψυχής μας, τα τραγούδια μας. Το ''ευχαριστώ'' είναι αρκετό άραγε;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ό,τι και να πεις ποτέ δεν θα είναι αρκετό... Δεν υπάρχουνε λόγια!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσωπικά χαίρομαι διπλά γιατί ο δίσκος "ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ" είναι ο λόγος που εγώ ακούω εδώ και χρόνια τον Γιώργο Νταλάρα,ο λόγος που βρίσκομαι εδώ,ο λόγος που σας ξέρω και με ξέρετε.Είναι αγιασμένα τραγούδια αυτά για μένα,απο εκεί έμαθα γράμματα.Είμαι πραγματικά συγκινημένος και χαρούμενος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Η πραγματικότητα εκδικείται''. Κείμενο της Ν.Χατζηαντωνίου από την ''Ελευθεροτυπία''(28.1.2010).

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=126074

Το έχουμε πάρει απόφαση. Το τηλεοπτικό τοπίο είναι κατά κύριο λόγο μια «παλέτα» από αποχρώσεις του ξανθού που, μεταξύ κουτσομπολιών και συνταγών, χρίζει αδιακρίτως «κορυφαίο» κάθε εποχικό τραγουδιστή.

Και δεν είναι μόνον αυτό. Η νέα τηλεοπτική «επετηρίδα» ανέθρεψε και παρουσιαστές που δήθεν ειδικεύονταν στο ελληνικό τραγούδι, αν και η πραγματικότητά τους φαινόταν να έχει μηδενίσει το κοντέρ, ξεκινώντας τη μέτρηση από τότε που οι ίδιοι άρχισαν να... ακούν τον κόσμο με τα δικά τους αυτιά.

«Εσείς είστε μικροί», επιχείρησε ένα βράδυ η Ναταλία Γερμανού να διασώσει την τιμή των καλεσμένων της, Γιολάντας Διαμαντή και Θέμη Γεωργαντά, όταν ο Πέτρος Δραγουμάνος επισήμανε ότι κάποτε ο πλατινένιος δίσκος ισοδυναμούσε με 100.000 αντίτυπα κι όχι με 12.000 όπως συμβαίνει σήμερα. Τι είχε μεσολαβήσει;

Στην τηλεοπτική της εκπομπή παρουσίασε το ελληνικό τοπ-10 των κορυφαίων σε πωλήσεις live όλων των εποχών, βάσει των στοιχείων που παρείχε ο καθ'ύλην αρμόδιος και μόνιμος συνεργάτης της, Πέτρος Δραγουμάνος. Οταν έφτασε η στιγμή να ανακοινωθούν οι δύο πρώτες θέσεις, η Γερμανού ρώτησε τους καλεσμένους της τι προβλέπουν. Με απορία που το όνομα της Αννας Βίσση δεν είχε ακόμα εμφανιστεί και οι δυο στοιχημάτισαν υπέρ της. Εκαναν λάθος. Στις δύο πρώτες θέσεις είναι αμετακίνητα από το 1983 το live «Με τη Γλυκερία στην Ομορφη νύχτα» (350.000 αντιτύπα) και «Τα τραγούδια μου-live ηχογράφηση στο θέατρο"Ορφέας"» του Γιώργου Νταλάρα (450.000 αντίτυπα).

Τι να κάνουμε! Η Βίσση μπορεί να είναι η κορυφαία Ελληνίδα σταρ όλων των πρωινάδικων, αλλά δικό της live δεν υπάρχει στο τοπ-10. Κι επίσης, επειδή η ίδια η Γερμανού αναπαρήγαγε την ίδια τακτική χρίζοντας λίγο μετά την καλεσμένη της Μαριώ «κορυφαία Ελληνίδα ρεμπέτισσα της εποχής μας», ας παραθέσουμε απλώς τα «εν ενεργεία» ονόματα: τη Χαρούλα Λαμπράκη, την άλλη Χαρούλα της «Στοάς των Αθανάτων», την Καίτη Ντάλη, τη Θεσσαλονικιά Φωτεινή Βελεσιώτου. Ολες σπουδαίες με... μειονέκτημα ότι ουδέποτε συνεργάστηκαν με τη Βίσση.

ΝΑΤΑΛΙ ΧΑΤΖΗΑΝΤΩΝΙΟΥ

Γιατί -όντως- η πραγματικότητα εκδικείται... Έτσι!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε που το μετέφερες!

Πολύ καλό κείμενο, για να μαθαίνουν και όσοι δεν είδαν την εκπομπή, για να διδαχθούν, έστω και έτσι, την αλήθεια.

Share this post


Link to post
Share on other sites
''Η πραγματικότητα εκδικείται''. Κείμενο της Ν.Χατζηαντωνίου από την ''Ελευθεροτυπία''(28.1.2010).

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=126074

Μπράβο για άλλη μια φορά στη Ν. Χατζηαντωνίου!

Share this post


Link to post
Share on other sites
''Η πραγματικότητα εκδικείται''. Κείμενο της Ν.Χατζηαντωνίου από την ''Ελευθεροτυπία''(28.1.2010).

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=126074

Μπράβο για άλλη μια φορά στη Ν. Χατζηαντωνίου!

Πολύ καλο!!!! :music::music::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ καλό το άρθρο Χρύσα, ευχαριστούμε. Πολύ καλά τα λέει η κυρία Χατζηαντωνίου. Αλλά τι να περιμένεις από εκπομπές που παρουσιάζουν άτομα (Ναταλία Γερμανού) των οποίων τα 10 αγαπημένα τραγούδια πχ είναι τα παρακάτω.

http://www.musiccorner.gr/?p=266

Υ.Γ: Δεν κολλάει με το topic του δίσκου πολύ, αλλά στο πλαίσιο της συζήτησης για την τελευταία εκπομπή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οντως πολυ καλο το αρθρο. την βελεσιωτου την ειδα πριν 2 βδδομαδες. και εξεπλαγην. ρεμπετισσα με τα ολα της. σε φωνη και στυλ. πολυ κεφι παντως μου κανει η ναταλια που αρχισε το chart show με χαρα προσμενοντας κιαμους και ρεμους και της προεκυψαν τα αντιθετα!!! και δεν μπορει να επεμβει κιολας!! βλεπεις τα γεγονοτα.. τα γεγονοτα ναταλια ομιλουν..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην Τούρκικη έκδοση του δίσκου (η οποία μόλις κατέφθασε μέσω Καναδά, κι ευχαριστώ πολύ τον Hristaki γι'αυτό), στην εισαγωγή του "Θέλω να τα πω" λείπει ένα κομμάτι από το σόλο βιολί... :huh:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0