Michael

Σταύρος Κουγιουμτζής

718 posts in this topic

To Σάββατο 14/3 και την Κυριακή 15/3 οι εκπομπές του Γιώργου Τσάμπρα στις 4-5μμ στο Β'πρόγραμμα θα είναι αφιερωμένες στον Σταύρο Κουγιουμτζή.

Yπενθύμιση. :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Την Παρασκευή 27 Μαρτίου στις 7μμ , στην αίθουσα μουσικών εκδηλώσεων του Κολλεγίου "Ανατόλια" στο Πανόραμα Θεσσαλονίκης, θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση αφιερωμένη στην ’νω Πόλη και στον Σταύρο Κουγιουμτζή.

Το αφιέρωμα στον Σταύρο Κουγιουμτζή θα πραγματοποιηθεί από μικρή ορχήστρα αποτελούμενη από τους παρακάτω μουσικούς:

Γιώργο Καραμφίλλη (μπουζούκι)

Πέτρο Πετράκη (κιθάρα)

Θοδωρή Χαϊκάλη (κρουστά)

Θανάση Γιώγλου (κιθάρα-τραγούδι)

Η είσοδος θα είναι ελεύθερη.

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...06/821572e5.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραία και η πρόσκληση!

Να ευχηθώ, από καρδιάς, όλα να κυλήσουν όμορφα στην εκδήλωση. Αυτή την φορά ,κάποιοι,θα είμαστε νοερά μαζί σας. :rolleyes: Γιατί ,σωματικά, θα είμαστε αλλού. Θα υπάρχει κι άλλη ευκαιρία, θέλω να πιστεύω.

Καλές πρόβες και καλή συναυλία, παιδιά!! :music::wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Την Παρασκευή 27 Μαρτίου στις 7μμ , στην αίθουσα μουσικών εκδηλώσεων του Κολλεγίου "Ανατόλια" στο Πανόραμα Θεσσαλονίκης, θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση αφιερωμένη στην ’νω Πόλη και στον Σταύρο Κουγιουμτζή.

Το αφιέρωμα στον Σταύρο Κουγιουμτζή θα πραγματοποιηθεί από μικρή ορχήστρα αποτελούμενη από τους παρακάτω μουσικούς:

Γιώργο Καραμφίλλη (μπουζούκι)

Πέτρο Πετράκη (κιθάρα)

Θοδωρή Χαϊκάλη (κρουστά)

Θανάση Γιώγλου (κιθάρα-τραγούδι)

Και στο πιάνο ο Γιώργος Ρωμοσιός (κατά κόσμον Bithidalaras) :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
Την Παρασκευή 27 Μαρτίου στις 7μμ , στην αίθουσα μουσικών εκδηλώσεων του Κολλεγίου "Ανατόλια" στο Πανόραμα Θεσσαλονίκης, θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση αφιερωμένη στην ’νω Πόλη και στον Σταύρο Κουγιουμτζή.

Το αφιέρωμα στον Σταύρο Κουγιουμτζή θα πραγματοποιηθεί από μικρή ορχήστρα αποτελούμενη από τους παρακάτω μουσικούς:

Γιώργο Καραμφίλλη (μπουζούκι)

Πέτρο Πετράκη (κιθάρα)

Θοδωρή Χαϊκάλη (κρουστά)

Θανάση Γιώγλου (κιθάρα-τραγούδι)

Και στο πιάνο ο Γιώργος Ρωμοσιός (κατά κόσμον Bithidalaras) B)

:wow::wow::wow::wow::wow::wow::wow::wow::wow::wow:

Να τα , να τα.....

:(:D:D:D:D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

:(:D:D

Μόνο στο πιάνο; :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thanks Olga, the original recount by the widow is on page 17 of this post

with English subtitles: ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την 12η Μαρτίου συμπληρώνονται πέντε χρόνια χωρίς τον Σταύρο Κουγιουμτζή.

Η ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΗ ΚΟΜΠΑΝΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ θα δώσει μεγάλη συναυλία - αφιέρωμα στη μνήμη του, την Κυριακή 14 Μαρτίου στο θέατρο «Μελίνα Μερκούρη» του δήμου Καλαμαριάς, ώρα 21.00 και με είσοδο ελεύθερη.

http://i662.photobucket.com/albums/uu345/T...00005306800.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Την 12η Μαρτίου συμπληρώνονται πέντε χρόνια χωρίς τον Σταύρο Κουγιουμτζή.

Η ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΗ ΚΟΜΠΑΝΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ θα δώσει μεγάλη συναυλία - αφιέρωμα στη μνήμη του, την Κυριακή 14 Μαρτίου στο θέατρο «Μελίνα Μερκούρη» του δήμου Καλαμαριάς, ώρα 21.00 και με είσοδο ελεύθερη.

http://i662.photobucket.com/albums/uu345/T...00005306800.jpg

Αναρτήθηκαν αφίσες για την εκδήλωση στο Δικαστικό Μέγαρο σήμερα. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με αφορμή τη συμπλήρωση των 5 χρόνων από τη "φυγή" του Σταύρου Κουγιουμτζή, τη Δευτέρα 15 Μαρτίου, η εκπομπή του Σιδερή Πρίντεζη στο Δεύτερο Πρόγραμμα στις 9 με 10 το βράδυ, θα είναι αφιερωμένη στα "Τραγούδια της καρδιάς" του Σταύρου Κουγιουμτζή.

Θα ακουστούν δηλαδή μερικά από τα τραγούδια του, που σύμφωνα με μαρτυρίες της συζύγου του Αιμιλίας, ήταν και τα πιο αγαπημένα του...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προβλέπεται να είναι άκρως ενδιαφέρουσα η εκπομπή!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή, πέρα από τη φιλία, κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται και όχι μόνο να εννοούνται, Θανάση σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά μέσα από το forum για την άμεση εξυπηρέτηση στην υλοποίηση της ιδέας για τα "τραγούδια της καρδιάς" του Σταύρου Κουγιουμτζή.

Και φυσικά ένα τεράστιο ευχαριστώ και στην κυρία Αιμιλία Κουγιουμτζή για την καταδεκτικότητά της ειδικά τέτοιες μέρες που καταλαβαίνω ότι, όσα χρόνια και να περάσουν, θα είναι πάντα οι πιο δύσκολες μέσα στην κάθε χρονιά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν σήμερα εδώ και πέντε χρόνια έφυγε ο Σταύρος Κουγιουμτζής,ένας συνθέτης ειλικρινά δικός μας.Προσωπικά τα τραγούδια του είναι η εφηβία μου,τότε που μεσημέρια κουβαλούσα τους δίσκους 33 στροφών κάτω απο τη μασχάλη για να τους βλέπουν όπου περνώ να πάω σε σπίτια φίλων να ακούσουμε τα τραγούδια που έμελλε να μας σημαδέψουν.Είναι διαφορετικά για μένα τα τραγούδια του,έχουν μιά συντροφικότητα και μιά ειδική ανάγκη να τα ακούσει ο καθένας μόνος του σε απαραβίαστες προσωπικές στιγμές.Υποψιάζομαι πως μόνο ο Κουγιουμτζής απο όλους τους συνθέτες έχει αυτό το χάρισμα.Μπορείς σε μιά παρέα να τραγουδήσεις μαζί με άλλους,ή σε μιά παράσταση το "Μη γυρεύεις ομορφιές" και ύστερα να νοιώσεις εσύ ο ίδιος το τραγούδι χωρίς κανέναν δίπλα σου.

Ήταν και θα είναι ένας πολύτιμος συνθέτης ο Σταύρος Κουγιουμτζής.

Δεν έχει φύγει,είναι μέσα στο κάθε του τραγούδι ο μάστορας που η τέχνη του και η ψυχή του δεν θα σβήσουν.

Τα τραγούδια του και η μουσική του θα ζήσουν για πάντα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ήταν και θα είναι ένας πολύτιμος συνθέτης ο Σταύρος Κουγιουμτζής.

Δεν έχει φύγει,είναι μέσα στο κάθε του τραγούδι ο μάστορας που η τέχνη του και η ψυχή του δεν θα σβήσουν.

Τα τραγούδια του και η μουσική του θα ζήσουν για πάντα.

Αυτό είναι μια μεγάλη αλήθεια!

Προσωπικά περιμένω με αγωνία την εκπομπή-αφιέρωμα της Δευτέρας!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως αγαπητή thes την Δευτέρα όποια τραγούδια του Κουγιουμτζή ακουστούν θα είναι αγαπημένα,όπως αγαπημένα είναι και αυτά που δεν θα μεταδοθούν.Σε μιά εκπομπή τα τραγούδια του κυρ Σταύρου δεν χωράνε,εδώ δεν χωράνε σε μιά ζωή.Έχουν ήδη προσπεράσει την διάρκειά τους και συνεχίζουν μέσα απο τις νέες γενιές που τα αγαπούν με πάθος.Τα τραγούδια του όλα είχαν το νόημα της ζωής μέσα τους,είχαν αυτό το άγγιγμα ψυχής που έλειπε απο τα τραγούδια άλλων συνθετών χωρίς να θέλω να μειώσω αξία και διάρκεια.Απλά πιστεύω πως τα τραγούδια του τα νοιώσαμε και τα νοιώθουμε έντονα ακόμα απο την φωνή του Γιώργου Νταλάρα ειδικά.

Επιτρέψτε μου να γράψω 10 αγαπημένα τραγούδια του,σαν ελάχιστο δείγμα αγάπης μου προς εκείνον τον δάσκαλο και πολύτιμο συνθέτη.

1.ΤΟΥ ΚΑΤΩ ΚΟΣΜΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ(Μάνος Ελευθερίου)

2.ΔΙΧΩΣ ΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΣΟΥ(’κος Δασκαλόπουλος)

3.ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ(Μάνος Ελευθερίου)

4.Μ'ΕΚΟΨΑΝ ΜΕ ΧΩΡΙΣΑΝ ΣΤΑ ΔΥΟ(Γιώργος Θέμελης)

5.ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΜΟΥ(Λάκης Τεάζης)

6.ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ(Μιχάλης Μπουρμπούλης)

7.ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΚΑΙΡΟΣ(Σταύρος Κουγιουμτζής)

8.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΥΓΕΙΣ(Μάνος Ελευθερίου)

9.ΚΑΠΟΥ ΝΥΧΤΩΝΕΙ(Σταύρος Κουγιουμτζής)

10.ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟ ΜΟΡΤΑΚΙ(’κος Δασκαλόπουλος)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μνήμες που φέρνει αυτή η μέρα... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πάντως αγαπητή thes την Δευτέρα όποια τραγούδια του Κουγιουμτζή ακουστούν θα είναι αγαπημένα,όπως αγαπημένα είναι και αυτά που δεν θα μεταδοθούν.Σε μιά εκπομπή τα τραγούδια του κυρ Σταύρου δεν χωράνε,εδώ δεν χωράνε σε μιά ζωή.Έχουν ήδη προσπεράσει την διάρκειά τους και συνεχίζουν μέσα απο τις νέες γενιές που τα αγαπούν με πάθος.Τα τραγούδια του όλα είχαν το νόημα της ζωής μέσα τους,είχαν αυτό το άγγιγμα ψυχής που έλειπε απο τα τραγούδια άλλων συνθετών χωρίς να θέλω να μειώσω αξία και διάρκεια.Απλά πιστεύω πως τα τραγούδια του τα νοιώσαμε και τα νοιώθουμε έντονα ακόμα απο την φωνή του Γιώργου Νταλάρα ειδικά.

Επιτρέψτε μου να γράψω 10 αγαπημένα τραγούδια του,σαν ελάχιστο δείγμα αγάπης μου προς εκείνον τον δάσκαλο και πολύτιμο συνθέτη.

1.ΤΟΥ ΚΑΤΩ ΚΟΣΜΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ(Μάνος Ελευθερίου)

2.ΔΙΧΩΣ ΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΣΟΥ(’κος Δασκαλόπουλος)

3.ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ(Μάνος Ελευθερίου)

4.Μ'ΕΚΟΨΑΝ ΜΕ ΧΩΡΙΣΑΝ ΣΤΑ ΔΥΟ(Γιώργος Θέμελης)

5.ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΜΟΥ(Λάκης Τεάζης)

6.ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ(Μιχάλης Μπουρμπούλης)

7.ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΚΑΙΡΟΣ(Σταύρος Κουγιουμτζής)

8.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΥΓΕΙΣ(Μάνος Ελευθερίου)

9.ΚΑΠΟΥ ΝΥΧΤΩΝΕΙ(Σταύρος Κουγιουμτζής)

10.ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟ ΜΟΡΤΑΚΙ(’κος Δασκαλόπουλος)

Εύχομαι να είναι και τα δέκα που γράφεις και αγαπημένα του τόσο πρόωρα χαμένου μεγάλου συνθέτη!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα αφιέρωμα μνήμης στον Σταύρο Κουγιουμτζή από τον Δημήτρη Γκιώνη στην ''Ελευθεροτυπία'' (13.3.2010).

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=140609

Ολα καλά, όλα ωραία

Πέντε χρόνια χωρίς τον Σταύρο Κουγιουμτζή

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΓΚΙΩΝΗ

«Με τον θάνατο του Σταύρου Κουγιουμτζή, το λεγόμενο έντεχνο ελληνικό τραγούδι χάνει έναν από τους πιο προικισμένους, τους πιο πηγαίους και, επιπλέον, σεμνούς δημιουργούς του.

Η απώλειά του έρχεται να προστεθεί σ' εκείνες των πρόωρα χαμένων Μάνου Λοΐζου και Απόστολου Καλδάρα, που κινούνταν στην ίδια περίπου κλίμακα», έγραφα στις 20 Μαρτίου 2005 στην Κυριακάτικη «Ε» για τον συνθέτη που έφυγε από τη ζωή στις 14 Μαρτίου του ίδιου χρόνου (σαν αύριο, πριν από 5 χρόνια), στα 73 του.

Ο Σταύρος Κουγιουμτζής ήταν από τους συνθέτες που η δουλειά τους είναι περισσότερο γνωστή από τους ίδιους. Δεκάδες τα τραγούδια του που έγιναν επιτυχίες αντοχής. Μερικοί τίτλοι: «Το σακάκι μου κι αν στάζει», «Δίχως την καρδούλα σου», «Κάπου νυχτώνει», «Ετσι είν' οι ανθρώποι», «Στα ψηλά τα παραθύρια», «Ολα καλά, όλα ωραία», «Να 'τανε το '21», «Το πουκάμισο το θαλασσί», «Μ' έκοψαν με χώρισαν στα δυο», «Αν δεις στον ύπνο σου ερημιά», «Μη μου θυμώνεις μάτια μου», «Οι ελεύθεροι κι ωραίοι». Σε στίχους δικούς του, αλλά και Παπαδόπουλου, Ελευθερίου, Δασκαλόπουλου, Τσώτου, Μπουρμπούλη κ.ά. Κι από ερμηνευτές: Νταλάρας, Αλεξίου, Καλατζής, Αιμιλία Κουγιουμτζή (η σύζυγός του) κ.ά.

Και όμως, σεμνός...

«Νομίζω ότι η δουλειά ενός συνθέτη είναι να γράφει τραγούδια που να περνάνε στον κόσμο. Από κει κι έπειτα δεν είναι δική του δουλειά να βγαίνει και να λέει ότι, ξέρετε, αυτό είναι δικό μου. Ο συνθέτης πετυχαίνει όταν καταφέρνει να συγκινήσει τον κόσμο καλλιτεχνικά. Πέτυχα εμπορικά σημαίνει κάτι άλλο: να ξέρουν τ' όνομά σου οι πάντες κι όταν ρωτήσεις κάποιον να δυσκολεύεται να βρει δυο τραγούδια σου», έλεγε σε συνέντευξη που του είχα πάρει και είχε δημοσιευθεί στην «Ε» στις 16 Αυγούστου 1983, εν όψει δύο συναυλιών του στο θέατρο Λυκαβηττού.

Κι όσο για τη σεμνότητα:

«Δεν είμαι και τόσο σεμνός. Οταν είμαι με τους φίλους μου, μπορώ να μιλήσω για πολλούς αστείους και ατάλαντους στο επάγγελμά μας και μπορώ να τους περάσω γενεές δεκατέσσερις. Είναι δικαίωμά μου. Δεν είναι όμως καθόλου δικαίωμά μου να βγαίνω και ν' ανακοινώνω δημοσία αυτά τα πράγματα. (...) Δεν μας επιτρέπεται να βγαίνουμε σαν τις γυναικούλες και να κατηγορούμε συναδέλφους μας».

Γεννημένος στη Θεσσαλονίκη, σ' ένα προσφυγικό συνοικισμό κοντά στο Γεντί Κουλέ, τα πρώτα τραγούδια που άκουσε και αγάπησε ήταν αυτά που φέραν οι πρόσφυγες:

«Θυμάμαι, παιδί, ότι ένιωθα θαυμασμό όταν άκουγα ένα καλό τραγούδι. Ακουγα Βαμβακάρη, Τσιτσάνη και, καθώς δεν είχα μουσικές γνώσεις, τα δεχόμουν αγνά, με την καρδιά. Νομίζω ότι η γνώση κυριαρχεί πάνω από τις άλλες ψυχικές καταστάσεις του ανθρώπου, επιδρά σαν δηλητήριο. Αυτή μου τη στάση την κράτησα και αργότερα, και θυμάμαι τη συγκίνηση που ένιωσα όταν άκουσα για πρώτη φορά τον "Επιτάφιο" του Θεοδωράκη, με την ποίηση του Ρίτσου. Ετσι έβλεπα το τραγούδι σαν συνδετικό κρίκο με τους άλλους ανθρώπους».

Σπουδές και επιτυχίες

Στα 15 του μπήκε στο Κρατικό Ωδείο, για να βγει έπειτα από 7 χρόνια με γνώσεις αρμονίας, αντίστιξης, φούγκας. Στο μεταξύ άρχισε να δουλεύει σε κάποια κέντρα της Θεσσαλονίκης ως πιανίστας, για τον επιούσιο. Το πρώτο του τραγούδι, το «Περιστεράκι», με ερμηνεύτρια τη Ζωίτσα Κουρούκλη, παρουσιάστηκε το 1961 στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης.

Ο Αλέκος Πατσιφάς της «Λύρας», που τ' άκουσε, τον προέτρεψε να γράψει λαϊκά τραγούδια, πράγμα εύκολο για τον Κουγιουμτζή, γιατί σ' αυτά το κλίμα του ήταν πιο οικείο. Τα δύο πρώτα λαϊκά τραγούδια του έγιναν αμέσως επιτυχίες: «Αν δεις στον ύπνο σου ερημιά», με τον Μανώλη Κλωναρίδη και το «Μη μου θυμώνεις μάτια μου», με τον Γιάννη Πουλόπουλο -και τα δύο σε δικούς του στίχους.

Η Θεσσαλονίκη όμως δεν του πρόσφερε ευκαιρίες και το 1967 έρχεται στην Αθήνα. Εδώ γνωρίζεται με τη «Μίνως» και τον Γιώργο Νταλάρα κι από εδώ ανοίγεται ουσιαστικά ο δρόμος του, που σημαδεύεται μ' ένα από τα μεγαλύτερα σουξέ της εποχής: «Να 'τανε το '21».

Στην ερώτηση αν συμμερίζεται την άποψη ότι τραγούδι στις μέρες μας (και μιλάμε για μέρες του 1983, πριν από 27 χρόνια), απαντάει:

«Υπάρχει οπωσδήποτε πρόβλημα. (...) Θέλω να πω ότι τα γεγονότα τα τελευταία χρόνια τρέχουνε με τόση ταχύτητα, ώστε δεν προλαβαίνουν να δημιουργήσουν βιώματα στον νέο συνθέτη».

Και πιο κάτω:

«...το τραγούδι προϋποθέτει μεράκι και όχι άγχος. Κάποτε οι άνθρωποι είχανε καημό. Τώρα έχουνε τρόμο, ανασφάλεια. Αυτό το πράγμα μπορεί να γίνει τραγούδι;» *

Share this post


Link to post
Share on other sites
Με αφορμή τη συμπλήρωση των 5 χρόνων από τη "φυγή" του Σταύρου Κουγιουμτζή, τη Δευτέρα 15 Μαρτίου, η εκπομπή του Σιδερή Πρίντεζη στο Δεύτερο Πρόγραμμα στις 9 με 10 το βράδυ, θα είναι αφιερωμένη στα "Τραγούδια της καρδιάς" του Σταύρου Κουγιουμτζή.

Θα ακουστούν δηλαδή μερικά από τα τραγούδια του, που σύμφωνα με μαρτυρίες της συζύγου του Αιμιλίας, ήταν και τα πιο αγαπημένα του...

Yπενθύμιση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...