Michael

Γιάννης Πάριος

401 posts in this topic

Ο Θάνος κάλυψε με τον απόλυτο τρόπο την ακτινογραφία και βεβαίως την ουσία αυτής της εκπομπής που ήταν μη τι άλλο γεμάτη τραγούδι και λίγες όμως αναμνήσεις.Και συμφωνώ με την κίνηση της εφημερίδας με σύμφωνη γνώμη του τραγουδιστή να δώσει στην κυκλοφορία το cd με τα καινούργια τραγούδια.Εγώ πήρα την εφημερίδα γιατι απο εχτές είχα παραγγείλει να μου την κρατήσουν,σε ένα μικρό μαγαζάκι κοντά στη γειτονιά μου.Η ζήτηση είναι μεγάλη και κάποιοι σίγουρα θα οργώσουν όλα τα περίπτερα για να αποκτήσουν το cd του Γιάννη Πάριου.Θέλω όμως να πω πως η πειρατεία,που είναι πληγή της δισκογραφίας θα περιοριστεί και δεν θα σβηστεί τελείως.Γιατί και αυτό το cd τελικά θα το βρίσκουν όλοι μπροστά στο τζάμι των αυτοκινήτων τους απο τους πλανόδιους μετανάστες πωλητές.Είναι όμως ένα μικρό βήμα,όπως και η χαμηλή τιμή του στα δισκοπωλεία.

Στα πλαίσια της πρώτης εκπομπής και πάλι καλό θα ήταν να αναφερθεί ο Κουγιουμτζής και ο Καλδάρας,αλλά...μόνο ο Γιώργος Νταλάρας έχει αυτές τις ευαισθησίες και τις εξυψώνει.Περιμένω και εγώ να δω το δεύτερο μέρος της εκπομπής για να ακούσω και κάποια λαϊκά τραγούδια του Πάριου,νησιώτικα,και κάποια απο τα ευλογημένα τραγούδια του Μίκη.

Όπως και να το κάνουμε ο Γιάννης Πάριος έχει το χάρισμα να μαγεύει τον κόσμο ακόμα.Είναι ένας μεγάλος τραγουδιστής που δεν χαμηλώνει τον έρωτα στα θελήματα της εμπορικότητας και της ατάκας,αλλά βγαίνει απο την φωνή του και τον βιωμένο στίχο η ψυχή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα συμφωνήσω στα περισσότερα με το Θανάση για τη χθεσινή εκπομπή. ’λλωστε ο Γιάννης Πάριος τα τελευταία χρόνια έχει επιλέξει να ερμηνεύει κάποια συγκεκριμένα τραγούδια από τα παλιά του σε όλες τις εμφανίσεις του χωρίς να τα αλλάζει, πράγμα βέβαια που έχουν κάνει κατά καιρούς και άλλοι συνάδελφοί του με εξίσου ατέλειωτο ρεπερτόριο.

Επιτρέψτε μου μόνο να προσθέσω στο προηγούμενό μου post το θυμό μου για το πετσοκόψιμο του video από την παλιά εκπομπή του Γιώργου Παπαστεφάνουμε την Καίτη Μπελίντα και... ΟΧΙ δεν το λέω για την αγάπη που έχω για το παλιό ελαφρό τραγούδι. Στο συγκεκριμένο τραγούδι (το "Μονοπάτι") και λίγο παρακάτω, η Καίτη Μπελίντα ουσιαστικά το αφηγείται και ο Γιάννης Πάριος αμέσως τραγουδά τους ίδιους στίχους, δημιουργώντας έτσι μία από τις ωραιότερες εκτελέσεις του εξαιρετικού αυτού τραγουδιού... Νομίζω ότι αυτό τουλάχιστον έπρεπε να παιχτεί ολόκληρο.

Τώρα, σχετικά με το καινούριο cd (από τα δεδομένα της γειτονιάς μου μάλλον η εφημερίδα θα εξαντληθεί) νομίζω ότι το αρτιότερο τραγούδι, με πολύ ωραίο στίχο, είναι το "Σιωπή μου εσύ" (αυτό που του ζήτησε στην εκπομπή και ο Σπύρος Παπαδόπουλος). Δεν ξέρω αν θα γίνει επιτυχία, καθώς υπάρχουν άλλα τραγούδια που δείχνουν ότι θα ακουστούν περισσότερο ("Μη με ρωτάς"). Νομίζω ακόμα ότι τα ζεϊμπέκικα του δίσκου ("Ολοκαύτωμα", "Νύχτα Σαββάτου") είναι πιο αδύναμα από άλλα που είχε πει σε πρόσφατες δουλειές του - το χασάπικο "Βαρέθηκα" είναι πιο συμπαθητικό - ενώ υπάρχουν και τραγούδια με ήχο που δεν είχαμε συνηθίσει από τον Πάριο ("Σώθηκα", "Αφερίμ"), χωρίς να είναι πάντοτε κακό αυτό. Εννοείται ότι υπάρχουν και αυτά που θυμίζουν παλιό κλασσικό Πάριο ("Μάτια μου", "Όπου κι αν πας"). Μακάρι να έλειπαν και στίχοι όπως

"Ούτε κρύο ούτε ζέστη

δε σε βρίσκω πουθενά

Σ' αγαπώ Χριστός Ανέστη

λες και τα Χριστούγεννα"

Γενικότερα θα προτιμούσα λιγότερο δυνατές και πομπώδεις ενορχηστρώσεις και έναν πιο χαμηλόφωνο και γλυκό Πάριο. Θα μου πείτε είσαι κολλημένος στα παλιά. Ίσως, αυτά είναι όμως που έχτισαν το όνομά του, αυτό το όνομα που ο ίδιος φαίνεται να μην έχει πρόβλημα να το βλέπει δίπλα στο όνομα του Τσαλίκη ή του Οικονομόπουλου (χωρίς να έχω πρόβλημα με κάποιον από τους δύο).

Share this post


Link to post
Share on other sites
δίπλα στο όνομα του Τσαλίκη ή του Οικονομόπουλου (χωρίς να έχω πρόβλημα με κάποιον από τους δύο).

Εγώ έχω σοβαρό πρόβλημα και με τους δύο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή αναπτύξατε πολύ εύστοχα όσα περίπου ήθελα να σχολιάσω κι εγώ να προσθέσω λίγα πράγματα.

Ο Πάριος αποτελούσε βιωματική φωνή, όσον αφορά εμένα και τα ακούσματά μου. Εδώ και μια εξαετία με ενοχλεί σφόδρα κάτι πολύ συγκεκριμένο. Ακόμα και σε τραγούδια που δεν ταιριάζει αναλώνεται σε κορώνες τύπου Παβαρότι. Το κακό είναι πως πολλές φορές τις κορώνες δεν τις ελέγχει. Τον προτιμώ -σαφώς- όταν τραγουδά χαμηλόφωνα. Μου θυμίζει αυτή την βελούδινη φωνή που αγάπησα. Είχε τέτοιες στιγμές και ήταν συγκινητικός.

Εν γένει, καλό είναι να γίνονται τέτοια αφιερώματα αλλά οι υπεύθυνοι της εκπομπής θα πρέπει να προσέξουν και να αναδιοργανώσουν το στήσιμο της εκπομπής.

Όσον αφορά στο cd είναι σίγουρο πως πάει για εξάντληση και ίσως επανέκδοση. Να δούμε πόσο θα βοηθήσει την δισκογραφία αυτή η κίνηση και δεν αναφέρομαι στο οικονομικό. Εκεί όλοι θα είναι ευχαριστημένοι. Τουλάχιστον για κάποιο διάστημα.Εννοώ στο να δίνονται ευκαιρίες για δισκογραφικές δουλειές με σημασία και σε βοήθεια και νέων, ταλαντούχων καλλιτεχνών.

Share this post


Link to post
Share on other sites
’λλωστε ο Γιάννης Πάριος τα τελευταία χρόνια έχει επιλέξει να ερμηνεύει κάποια συγκεκριμένα τραγούδια από τα παλιά του σε όλες τις εμφανίσεις του χωρίς να τα αλλάζει, πράγμα βέβαια που έχουν κάνει κατά καιρούς και άλλοι συνάδελφοί του με εξίσου ατέλειωτο ρεπερτόριο.

Έτσι είναι Σιδερή...

Οι περισσότεροι από τους τραγουδιστές της γενιάς του, στα προγράμματα που κάνουν με το δικό τους ρεπερτόριο, δυστυχώς, συνήθως διστάζουν να ρισκάρουν και να ξεφύγουν από τα πασίγνωστά τους τραγούδια...

Δεν ξέρω αν αποτελεί θέμα της παρούσας συζήτησης,όμως όλοι οι άλλοι, πλην του Πάριου και αναφέρομαι κυρίως στους μεγάλους τραγουδιστές της δικής του γενιάς (Νταλάρας, Αλεξίου, Γαλάνη, Μητσιάς), όλα αυτά τα χρόνια, έχουν προτείνει και κάτι άλλο...Κάτι διαφορετικό...Έχουν κάνει και κάποιες διαφορετικές συναυλίες, αφιερωμένες σε κάποιο δημιουργό ή κάποιο θέμα...Ο Πάριος με εξαίρεση τα "Νησιώτικα" (πριν από πολλά χρόνια) και το δίσκο με τα τραγούδια του Θεοδωράκη, δεν θυμάμαι να έχει προτείνει κάτι ξεχωριστό...Και δεν θεωρώ φυσικά διαφορετικό την ηχογράφηση από τη συναυλία του Μεγάρου με το συμφωνικό μουσικό ένδυμα...Ακόμα κι εκεί τα ίδια και τα ίδια τραγούδια είπε, με ελάχιστες εξαιρέσεις...Είναι πασιφανές ότι έχει επαναπαυθεί στο υπάρχον γνωστό ρεπερτόριό του και στις δάφνες του...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Γενικότερα θα προτιμούσα λιγότερο δυνατές και πομπώδεις ενορχηστρώσεις και έναν πιο χαμηλόφωνο και γλυκό Πάριο.

Συμφωνώ... οι ενορχηστρώσεις έχουν ύφος μπουζουξίδικου - και επίσης κάποιες έχουν παραμείνει ίδιες με εκείνες που είχανε ακουστεί κ στο ΜΜΑ. Καλό θα ήτανε να ανανεωθούν λιγάκι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα εκπομπή αφιερωμένη στον λαϊκό ρεπερτόριο του Γιάννη Πάριου θα είναι αυτή του Γιώργου Τσάμπρα στο Β'πρόγραμμα αυτή την Παρασκευή (6-8μμ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι το νέο CD θα ξαναδιανεμηθεί δώρο με το ΤV ΖΑΠΙΝΓΚ την Παρασκευή.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα εκπομπή αφιερωμένη στον λαϊκό ρεπερτόριο του Γιάννη Πάριου θα είναι αυτή του Γιώργου Τσάμπρα στο Β'πρόγραμμα αυτή την Παρασκευή (6-8μμ).

Υπενθύμιση.

Για να μη μου λέει ο Πετράκης μετά: "Φέρε, το ξέχασα..." ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα εκπομπή αφιερωμένη στον λαϊκό ρεπερτόριο του Γιάννη Πάριου θα είναι αυτή του Γιώργου Τσάμπρα στο Β'πρόγραμμα αυτή την Παρασκευή (6-8μμ).

Υπενθύμιση.

Για να μη μου λέει ο Πετράκης μετά: "Φέρε, το ξέχασα..." :wow:

Υπενθύμιση: γράψτο Θανάση, γιατί θα σου πω "φερε, το ξέχασα"!

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξαντλήθηκε την προηγούμενη Κυριακή η Real News με αποτέλεσμα να μην μπορούν πολλοί να βρούν τον νέο δίσκο του Γ. Πάριου.

Επανακυκλοφορεί όμως απο το νεο TV Zαπινγκ - σε μπλε συσκευασία αυτή την φορά (η έκδοση της Real News ήτανε χρωματισμένη κόκκινη).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και αν εξαντληθεί και στο TV ZAPING θα το δώσουνε σε πράσινη συσκευασία δώρο μαζί με το ΝΕΟ ARIEL ALPINE με φυσικό μαλακτικό συσκευασία 72 μεζούρων. Κάνει τα ρούχα αστραφτερά!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και αν εξαντληθεί και στο TV ZAPING θα το δώσουνε σε πράσινη συσκευασία δώρο μαζί με το ΝΕΟ ARIEL ALPINE με φυσικό μαλακτικό συσκευασία 72 μεζούρων. Κάνει τα ρούχα αστραφτερά!

:lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και αν εξαντληθεί και στο TV ZAPING θα το δώσουνε σε πράσινη συσκευασία δώρο μαζί με το ΝΕΟ ARIEL ALPINE με φυσικό μαλακτικό συσκευασία 72 μεζούρων. Κάνει τα ρούχα αστραφτερά!

Αντε ρε απο εκει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το cd διανέμεται με το Ζάπινγκ στην τιμή των 9.40 euro και με γαλάζιο εξώφυλλο.

Πόσες φορές ακόμα πρέπει να το γράψουμε;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το cd διανέμεται με το Ζάπινγκ στην τιμή των 9.40 euro και με γαλάζιο εξώφυλλο.

Πόσες φορές ακόμα πρέπει να το γράψουμε;

Εντάξει μωρέ... μη βαράτε!!! Έκανα ένα λάθος....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και αν εξαντληθεί και στο TV ZAPING θα το δώσουνε σε πράσινη συσκευασία δώρο μαζί με το ΝΕΟ ARIEL ALPINE με φυσικό μαλακτικό συσκευασία 72 μεζούρων. Κάνει τα ρούχα αστραφτερά!

:lol: :lol: :lol: :lol: Εξαιρετικό Θοδωρή !!!

...Και όχι τόσο παράλογο. Θα έχετε δει ή ακούσει για τα 45αράκια του ROL παλιότερα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και αν εξαντληθεί και στο TV ZAPING θα το δώσουνε σε πράσινη συσκευασία δώρο μαζί με το ΝΕΟ ARIEL ALPINE με φυσικό μαλακτικό συσκευασία 72 μεζούρων. Κάνει τα ρούχα αστραφτερά!

Tι σου κανει το ρημαδι το μαρκετινγκ..

PARIOS

:rolleyes::D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και αν εξαντληθεί και στο TV ZAPING θα το δώσουνε σε πράσινη συσκευασία δώρο μαζί με το ΝΕΟ ARIEL ALPINE με φυσικό μαλακτικό συσκευασία 72 μεζούρων. Κάνει τα ρούχα αστραφτερά!

Tι σου κανει το ρημαδι το μαρκετινγκ..

PARIOS

:rolleyes::D

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τελικά το δεύτερο μέρος του αφιερώματος θα μεταδοθεί το άλλο Σάββατο (31/10).

Δε βλέπεις καλύτερα Παπακαλιάτη μήπως προλάβει και γράψει και κανένας άλλος ?

:D:rolleyes::D

ΥΓ. 10 λεπτά πάλι έκανα μέχρι να καταφέρω το quote.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ η εκπομπή του Γ. Τσάμπρα.

Πολύ ωραίες επιλογές τραγουδιών, κάλυψε σχεδόν όλο το ρεπερτοριακό ύφος του Γ. Πάριου.

Μπράβο για άλλη μια φορά κ. Τσάμπρα! Συγχαρητήρια!

Ευχαριστίες κ στον "φίλο Θανάση". :D:rolleyes: (για το... sharing εννοώ :D :lol: )

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...