Michael

Γιάννης Πάριος

401 posts in this topic

Νάναι καλά ο Γ.Τσάμπρας. Γιατί το μεράκι και η αγάπη για το τραγούδι και τους ανθρώπους που το υπηρετούν, φαίνεται από τέτοιες εκπομπές. :D

Να ευχαριστήσω πολύ κι εγώ τον Θάνο! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πληροφορία από Πετράκη.

Στο Metropolis της Θεσ/νίκης το κανονικό cd πωλείται 5.90 euro.

Πάρτε κόσμε!!!! Ξεπουλάμε!!!! :razz: Τιμές κάτω του κόστους... Τι έγινε ,βρε παιδιά; :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ με την χαζοδιαφήμιση, αλλά έξυπνη η κίνηση του Πάριου!! Έχει πουλήσει 200.000 δίσκους απο την Real news κ τουλάχιστον άλλα 20.000 απο το TV Zαπινγκ. Ευφυές! Έτσι! Μπας κ αλλάξει τίποτα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευφυές όταν το κάνει ο Πάριος, απαράδεκτο αν το έκανε ο Νταλάρας. Και μην μου πει κανείς πως μιλώ υποθετικά. Εδώ πήγαμε περίπου να τον φάμε επειδή κυκλοφόρησε από το ''Πρώτο Θέμα'' παλιό υλικό. :)

Υ.Γ Μακάρι να αποδειχτεί ευφυές...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και εγώ νομίζω ότι είναι πρωτοτυπία!Μας αρέσει,δεν μας αρέσει απέδωσε.Οι πωλήσεις που αναφέρει ο Πέτρος είναι εκρηκτικές,αλλά τα καινούργια τραγούδια του Πάριου μπήκαν σε κάθε σπίτι με διαφορετικό τρόπο απο όσους ξέρουμε.Οι κυριακάτικες εφημερίδες είναι πιό κοντά στον καθένα δυστυχώς απο ένα δισκοπωλείο.Εμείς που είμαστε οι παραδοσιακοί λάτρεις της μουσικής θα συνεχίσουμε να είμαστε,οι περισσότεροι όμως αναζητούν την πιό εύκολη λύση.Δεν ξέρω αν ο Νταλάρας θα "τα άκουγε" αν πρωτοτυπούσε και αυτός σε κάτι ανάλογο αλλά ήδη έχει πρωτοτυπήσει.Αν θυμάστε τα δύο τραγούδια του με την Emma Shaplin απο το Ηρώδειο δόθηκαν με "τα Νέα" του Σαββάτου πριν λίγα χρόνια.Βέβαια αυτό το cd θεωρείται Ντοκουμέντο γιατι δεν υπάρχει πουθενά αλλά είναι κάτι υπαρκτό.Ίσως περιοριστεί έτσι η πειρατεία;Δεν ξέρω,όμως είναι μιά κίνηση που θεωρώ καλή.Εγώ προσωπικά έχω φτιάξει μιά αξιόλογη ταινιοθήκη απο DVD,και κάποιες μουσικές σειρές,μα και βιβλία απο εφημερίδες και περιοδικά.Βέβαια συνεχίζω με χαρά να πηγαίνω σε δισκοπωλεία και να ψάχνω στα ράφια χρόνια τώρα αλλά αυτό δεν το κάνουν όλοι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελίνα δεν θεωρώ πως τα άκουσε ο Νταλάρας. ’λλωστε δεν έδωσε νέο υλικό στον κόσμο - αναμάσησε το ήδη υπάρχον. Και η ένσταση μου είχε να κάνει κ με την... φυλλάδα κ την πορεία της στον χώρο. Ο Πάριος ανατρέπει τα δεδομένα δίνοντας νέο υλικό - κ αυτό, όπως κ αν το δει κανείς, είναι πρωτοτυπία. Ο IΔIOΣ το αποφάσισε, πηγαίνοντας κόντρα στις επιταγές των εταιριών. Κ αυτό λέει πολλά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Πάριος κόντρα στις επιταγές των εταιριών; Μα η εταιρία επέλεξε να διανείμει έτσι το υλικό κι αποδέχτηκε ο τραγουδιστής. Αλλά για ποιες εταιρίες μιλάμε τώρα...

Το ''Πρώτο Θέμα'' είναι φυλλάδα; έχουν κάνει πολλά και χειρότερα κάποιες -θεωρούμενες-έγκριτες κι αξιοσέβαστες εφημερίδες. ’στην καλύτερα αυτή τη συζήτηση...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο Πάριος κόντρα στις επιταγές των εταιριών; Μα η εταιρία επέλεξε να διανείμει έτσι το υλικό κι αποδέχτηκε ο τραγουδιστής. Αλλά για ποιες εταιρίες μιλάμε τώρα...

Το ''Πρώτο Θέμα'' είναι φυλλάδα; έχουν κάνει πολλά και χειρότερα κάποιες -θεωρούμενες-έγκριτες κι αξιοσέβαστες εφημερίδες. ’στην καλύτερα αυτή τη συζήτηση...

Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης τα όσα λέω... Για αυτό κ δεν επεκτείνομαι.

"Τα χώνουμε" απο κοντά αν θες... :D:D:wow::confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μ΄αρέσει που το TV Ζαπινγκ πολυδιαφήμισε την επανακυκλοφορία του cd, μετά την εξάντληση της Real News (αλήθεια τί άθλιο όνομα, "Τα νέα της Ρεάλ" :D ) αλλά δεν ανέφερε πως τo χρεώνει 7,90 ! Και το πήραν καμιά 20αριά χιλιάδες (οπως έγραψε ο Πέτρος) υποθέτωντας προφανώς πως στα δισκοπωλεία θα κοστίζει τουλάχιστον 15 ευρώ, ως νέα κυκλοφορία.Και τελικά στα δισκοπωλεία είναι φτηνότερο!!!

Μα καλά, για αφελείς ψάχνουν?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα στις 6 το δεύτερο μέρος του αφιερώματος του Γιώργου Τσάμπρα στον Γιάννη Πάριο, στο Β'πρόγραμμα ΕΡΑ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σήμερα το απόγευμα στις 6 το δεύτερο μέρος του αφιερώματος του Γιώργου Τσάμπρα στον Γιάννη Πάριο, στο Β'πρόγραμμα ΕΡΑ.

Γράψτο Θανάση, γράψτο!!!

:D:D

(θα δουλεύω, για αυτό... :D )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δε μου λες , πώς γίνεται να δουλεύεις κάθε φορά που θες να γράψεις κάτι, μπορείς να μου πεις; Όλη μέρα δουλεύεις; Τι είσαι, ανθρακωρύχος είσαι;

"Ανθρακωρύχοι, μεταλλωρύχοι..." που λέει κι ο Πάριος στους "Ροβινσώνες"...

Πες μου πώς γίνεται... :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δε μου λες , πώς γίνεται να δουλεύεις κάθε φορά που θες να γράψεις κάτι, μπορείς να μου πεις; Όλη μέρα δουλεύεις; Τι είσαι, ανθρακωρύχος είσαι;

"Ανθρακωρύχοι, μεταλλωρύχοι..." που λέει κι ο Πάριος στους "Ροβινσώνες"...

Πες μου πώς γίνεται... :D:D

"Πες μου πως γίνεται" που λέει κ η Χαρούλα... :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
"Ανθρακωρύχοι, μεταλλωρύχοι..." που λέει κι ο Πάριος στους "Ροβινσώνες"...

...και που παίζει ο Τσάμπρας στο Δεύτερο...

:D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σήμερα το απόγευμα στις 6 το δεύτερο μέρος του αφιερώματος του Γιώργου Τσάμπρα στον Γιάννη Πάριο, στο Β'πρόγραμμα ΕΡΑ.

Thanasi, please convey to Giorgos Tsampras my gratitude for a fantastic musical journey through the 40-year

singing career of Parios.

I know how difficult it is to produce a show of 3.5 hrs with a single artist but Tsampras' choice of songs, composed

and written by a vast spectrum of great composers and lyricists made it a true pleasure to listen and enjoy the good

old songs and unique recordings, some of which are almost forgotten.

I will cherish this recording!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιαννης Παριος-Τι θελεις να κανω (1972)

Στιχοι:Κ.Ρουβινέτης

Μουσικη:Γ.Χατζηνάσιος

Δισκος (2ος προσωπικος Γ.Παριου):

Τι θελεις να κανω ΜΙΝΟS 1972 (MSM 157)

Πηγη:GOLD TV

Γιαννης Παριος Επιτέλους

Μουσικη:Γ.Χατζηνασιου

Στιχοι:Κ.Ρουβινέτη

Δισκος :Τι θελεις να κανω (MINOS 1972) MSM 157

Πηγη:GOLD TV

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σήμερα το απόγευμα στις 6 το δεύτερο μέρος του αφιερώματος του Γιώργου Τσάμπρα στον Γιάννη Πάριο, στο Β'πρόγραμμα ΕΡΑ.

Thanasi, please convey to Giorgos Tsampras my gratitude for a fantastic musical journey through the 40-year

singing career of Parios.

I know how difficult it is to produce a show of 3.5 hrs with a single artist but Tsampras' choice of songs, composed

and written by a vast spectrum of great composers and lyricists made it a true pleasure to listen and enjoy the good

old songs and unique recordings, some of which are almost forgotten.

I will cherish this recording!

Ο.k. Alona....I'll do it! :razz:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ότι το 2ο μέρος του " Στην υγειά μας" με τον Πάριο ήταν κατώτερο του πρώτου. Ίσως για αυτό να έφταιγαν και τα πολλά αποσπάσματα από το 1ο μέρος στην αρχή και το τέλος της εκπομπής.

Βέβαια υπήρχαν εξαιρετικά βίντεο-ντουέτα (και πάλι πετσοκομμένα), αλλά και η ωραία εκτέλεση του "Μια αγάπη για το καλοκαίρι".

Αν έλειπε και αυτή η εμμονή με τις πάνω οκτάβες...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατα την ταπεινη μου γνωμη τοσο Γιαννης Παριος οσο και πολλοι αλλοι μεγαλοι καλλιτεχνες θα επρεπε να αποχωρησουν σιγα σιγα απο το τραγουδι..

Ειναι σαν τον ηθοποιο που θα πρεπει να ξερει ποτε να φευγει απο το θεατρικο σανιδι...

Φτανει πια.Δεν αντεχω να βλεπω εναν καλλιτεχνη που καποτε τραγουδαγε ανετα

χωρις να "ζοριζεται" μεγαλες ερμηνειες .. τωρα να καταφευγει σε λαρυγγισμους προσπαθωντας να τραγουδησει χανοντας ισαμε 5 κιλα ιδρωτα

ΕΛΕΟΣ..Τις προαλλες στο "ακριβο" Στην υγεια μας

στεναχωρηθηκα γιατι δεν ακουσα -μοιραια πια- αυτο που ηξερα...την φωνη του Παριου..

(μου εκανε κι εντυπωση που δεν το επισημανε κανεις σας)

Ο Παριος οπως και πολλοι καλλιτεχνες τις κλασης του (βλεπε Χαρουλα) πρεπει να προσφερουν απο αλλο ποστο πλεον

(ειναι υπεροχοι τραγουδοποιοι)..

Οι καλλιτεχνες που εχουν την φωνη τους πλεον -αφου την προσεξαν- ειναι ο "Θειος" η Μαρινελλα,η Γαλανη η Βιταλη κι ο Μητσιας (σιγουρα μπορει να ξεχναω καποιους..)

Ολοι μα ολοι οι καλλιτεχνες πρεπει να ξερουν ποτε να φευγουν απο το προσκηνιο γιατι παιδια μην γελοιομαστε ειναι ασχημο να λυπασαι τον καλλιτεχνη..που χες αγαπησει απο τα παιδικα σου χρονια

Δεν ξερω ολες αυτες τις μερες ηθελα να πω την αποψη μου αυτη..

Σιγουρα αρκετοι θα διαφωνησουν μαζι μου αλλα αυτο πιστευω..

Και επιτελους τοπο κι ευκαιριες στις νεες γενιες που πιστευω

αν ψαξουμε χωρις προκαταληψεις υπαρχουν..

π.χ, ο Οικονομοπουλος που τραγουδα φετος με τον Παριο αξιζει πολλα..

για προσεχτε τον ή μαλλον ακουστε τον καλυτερα

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...