Michael

Γιάννης Πάριος

401 posts in this topic

Γιάννης Πάριος: «Ο κύκλος του έρωτα»

Αναδρομή στο Ερωτικό τραγούδι

Από το 1950 στους δημιουργούς του σήμερα

14,15,16,17,18 Φεβρουαρίου 2012,

Μέγαρο Μουσικής Αθηνών

http://www.megaron.gr/default.asp?pid=5&la=1&evID=768

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μακάρι αυτή τη φορά να ακουστούν τραγούδια περισσότερα από τα παλιά του.Την προηγούμενη φορά στο Μέγαρο με λύπη δεν άκουσα τραγούδια του Κατσαρού με τον Πυθαγόρα,ούτε του Απόστολου Καλδάρα.Ενώ λίγο καιρό μετα σε εκπομπή της Σεμίνας τα είπε όλα,ειδικά αυτό το "Τι κρίμα που χωρίσαμε τι κρίμα,τι έγκλημα μεγαλο κάναμε,αντί να υποχωρήσουμε ένα βήμα,ολοκληρη ζωή πικράναμε"και το "Τώρα πιά".

Μακάρι σε λίγες μέρες να ακουστούν όλα αυτά!Είναι σπουδαίος και μεγάλος τραγουδιστής ο Πάριος!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

To 1o μέρος του αφιερώματος στις λιγότερο "φωτισμένες" στιγμές ενός μεγάλου τραγουδιστή (Με σπάνιο Video, ηχητικό και φωτογραφίες)

Γιάννης Πάριος - «Τα 45άρια του» (Μέρος Πρώτο)

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

09/02/2012

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=2006&Itemid=29

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραίο κι αυτό το αφιέρωμα!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποιος είναι ο φόβος του Γιάννη Πάριου;

Ο Γιάννης Πάριος μπορεί να έχει μια καριέρα που πολλοί θα ήθελαν να κάνουν, ωστόσο ακόμα έχει τους δικούς του φόβους. «Ο φόβος γεννιέται μαζί μας. Θυμάμαι ακόμα και καμιά φορά το βλέπω στ' όνειρό μου, ότι είμαι στο σχολείο και πρέπει να δώσω Τριγωνομετρία και δεν έχω διαβάσει. Ξυπνάω με τον φόβο μην τυχόν έχω μείνει στην ίδια τάξη», αποκάλυψε στο περιοδικό Λοιπόν ο τραγουδιστής και συνέχισε: «Θυμάμαι ακόμα τα σοφά λόγια του πατέρα μου, όταν αποφάσισα να γίνω τραγουδιστής: «Ότι και αν κάνεις στη ζωή σου, να ξεπεράσεις, παιδί μου, την μετριότητα». Ακόμη και τώρα κουβαλάω το φόβο μήπως δεν τον δικαίωσα». Οι φοβίες του Γιάννη Πάριου δεν σταματούν εδώ. «Η άγνοια του φόβου γεννάει ήρωες, όχι καλλιτέχνες. Κι εγώ φοβάμαι και αγωνιώ για όλους και για όλα».

http://gr.omg.yahoo....-195003360.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την Τρίτη το μεσημέρι 1-2μμ ο Σιδερής Πρίντεζης συνομιλεί με τον Γιάννη Πάριο στο Β'Πρόγραμμα ΕΡΑ

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την Τρίτη το μεσημέρι 1-2μμ ο Σιδερής Πρίντεζης συνομιλεί με τον Γιάννη Πάριο στο Β'Πρόγραμμα ΕΡΑ

:music: Μεγάλη στιγμή!!! Μπράβο Σιδερή! ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πω πω πολυ ωραια νεα!!!Πιστευω οτι θα ειναι μια ωραια συναντηση!Σιδερη ρωτα τον αν σκοπευει να εκδοσει κι αυτος

τα τραγουδια του απ'τις 45στροφες ή αν θα συνεργαστει επιτελους με τον Κατσαρο..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ, αλλά η εκπομπή έχει ήδη ηχογραφηθεί. Δυστυχώς ο χρόνος ήταν ελάχιστος, καθώς η συζήτηση έγινε στο διάλειμμα της πρόβας της περασμένης Πέμπτης με την Ορχήστρα της ΕΡΤ για τις παραστάσεις στο Μέγαρο. Και μπορεί η εκπομπή να είναι ωριαία, ο πραγματικός όμως χρόνος της κουβέντας μας ήταν υποπολλαπλάσιος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία νέα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την Τρίτη το μεσημέρι 1-2μμ ο Σιδερής Πρίντεζης συνομιλεί με τον Γιάννη Πάριο στο Β'Πρόγραμμα ΕΡΑ

Ο Γιάννης Πάριος με το Σιδερή Πρίντεζη

http://www.ert.gr/deytero/index.php/deytero/ekpempoume/item/863-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BD%CE%B7%CF%83-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%83.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

To 1o μέρος του αφιερώματος στις λιγότερο "φωτισμένες" στιγμές ενός μεγάλου τραγουδιστή (Με σπάνιο Video, ηχητικό και φωτογραφίες)

Γιάννης Πάριος - «Τα 45άρια του» (Μέρος Πρώτο)

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

09/02/2012

http://www.ogdoo.gr/...=2006&Itemid=29

Γιάννης Πάριος - «Τα 45άρια του» ( Mέρος Δεύτερο)

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

15/02/2012

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=2009&Itemid=29

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι εντυπώσεις μου από την πρεμιέρα του Γιάννη Πάριου στο Μέγαρο Μουσικής

Ο Γιάννης Πάριος στο Μέγαρο Μουσικής

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

17/02/2012

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=2073&Itemid=125

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ και προσυπογράφω την παραπάνω κριτική-παρουσίαση του Θανάση.

Ειδικότερα το θέμα του μέτριου ήχου μου έκανε κάκιστη εντύπωση. Και δε νομίζω ότι φταίει το ότι καθόμουνα σε θεωρείο, ειδικά σ' αυτό το χώρο.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα ο Πάριος του Σαββάτου 18/2 μου άρεσε!!

Δεν υπήρχαν προβλήματα στον ήχο,υπήρχαν τα τραγούδια και η παρουσία του που έδωσαν αυτή την κατάθεση ψυχής.

Ποιά νύχτα σ'έκλεψε,δώσε μου λιγακι ουρανό,κι αν τα μάτια σου,Αδιέξοδο,Όλη η ζωή,δεν ξεχνιέσαι,όλα σε αγαπάνε,Μάτια μπλε.

Η πενιά του Σπύρου Ιωαννίδη στο μπουζούκι έδωσε άλλη δύναμη στα τραγούδια,όπως και η διεύθυνση του Πυλαρινού που

θα ήθελα να ήταν πιό νευρική στην απόδοση των τραγουδιών.Όμως ήθελα να ακούσω έστω και ένα τραγούδι του Απόστολου Καλδάρα,

αλλά και δυο,τρια τραγούδια ακόμα των Κατσαρού-Πυθαγόρα χωρίς να αφαιρεθεί κανένα από τα άλλα.

Ο Πάριος έχει γράψει την ιστορία του,και συνεχίζει να την γραφει όπως λίγοι οι εναπομείναντες που αξίζουν.

έχω έναν λόγο που σκεφτόμουν τον Γιώργο Νταλάρα εκείνο το βράδυ,είναι ότι θα ήθελα να εμφανιστούν μαζί σε πολλές παραστάσεις,δεν είναι τρελα

είναι διαπίστωση.Αυτοί οι καλλιτεχνες κάνουν τον κόσμο να τους αγαπά άδολα και ελεύθερα,ο Πάριος έβλεπε την αγάπη του κοινού και την ανταπέδιδε.Το τραγούδι είναι ο μόνος ζωντανός οργανισμός πολιτισμού που υφίσταται,αναπνέει και μπορεί να σε κάνει να ξεχαστείς και να αισθανθείς.

Χαίρομαι που οι παραστάσεις αυτές θα ηχογραφηθούν.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Relating to the same (final) concert on 18th february, and on a personal note, I never

liked the acoustics and the sound at MMA when it comes to solo artists such as Dalaras

or Parios. The Pallas is much more appropriate in my opinion, creating more intimate,

warm and direct sound.

The name of the concert, what else.. "O Kyklos tou Erota", basically representing some

of Parios' best love songs, have been sold-out as soon as the box-office opened. The

hall was packed with Parios' devotees who kept on shouting "eisai theos" "eisai yperoxo"

and other superlatives and he seemed to enjoy.

The setting of the orchestra was quite annoying: in a repertoire that includes some great

laiko songs, some of which are pur-sang zeimpekiko, where you need to put the two bouzouki

players right infront. You cannot just ignore them! They set the tone, not the violins.

Unfortunately, all strings of the ERT orchestra were put infront, and somewhere deep in the back

where no one from the groundfloor could see, were Spyros Ioannidis and Theodoros Katsaros

well tucked and hidden underneath the percussion platform. These two never got the limelight

during the entire concert. What a pitty!

Added to it, an overly annimated and dynamic conductor Andreas Pylarinos, whose feet

must have been 90% of the time 1/2 meter in the air that I feared he might fall every time

he made a jump, got all the attention.

Parios is undoubtedly an excellent singer but his style of singing has become more

powerful, more forceful, maybe to stress passion but this is not always effective. In a

delicate and fragile song such as "eisai esy o anthropos mou", this song has become

a different song altogether... the same with "Thymamai".

There were two backing vocalists Kostas Anagnostou (who also participated in Resital

mis fonis) and Eleni Valtitsioti.

Additionally a 35-chorus members who accompanied Parios in some songs very beautifully.

A great surprise that evening was Giorgos Katsaros, who came on stage to accompany Parios

on one song. Later that evening, I read that Katsaros met Parios back in 1968 when Parios just

arrived in Athens to start his career as a singer.

The concert ended after a few encores, when Parios walked towards the conductor, thanked him

warmly and much to everyone's surprise, sang the final duet with him.

Parios1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Γιάννης Πάριος και τα "Νησιώτικα" στην Columbia!!(Ντάρι-Ντάρι)

(προβολή:ΥΕΝΕΔ 1982)

Μαζι οι αδελφες Κονιτοπούλου,στο βιολί ο μεγαλος Γιωργος Κονιτόπουλος

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιάννης Πάριος - «Αχ θησαυρέ μου…» (ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ!)

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

04/06/2012

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=2795&Itemid=&Itemid=41

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια σπάνια στιγμή...Ο Γιάννης Πάριος τραγουδά "Με βρήκε ο Αυγερινός" σε συναυλία του Γιώργου Κατσαρού στην Κέρκυρα το 1987

Ο Πάριος τραγουδά τον «Αυγερινό»

Yπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

31/07/2012

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=3218&Itemid=43

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραίο τραγούδι και όντως πολύ δύσκολο!! Φοβερός και ο Πάριος, νομίζω δείχνει την κλάση του εδώ!

Ευχαριστούμε για το Ντοκουμέντο!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Θανάση γι' αυτή την καταπληκτική έκδοση! αυτό το τραγούδι το άκουσα για πρώτη φορά

το 2009 στο "Κωστας Μακεδονας Live" και μετά το 2010 στο άλμπουμ "Δημήτρης Μπάσης Live"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε ευχαριστουμε Θανο!!!!!

Μπραβο!!! πολυ ωραιο !!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...