Michael

Γιάννης Πάριος

401 posts in this topic

Χατζιδακικές και "μπουζουκίστικες" ενορχηστρώσεις, σε ένα μείγμα που μόνο καλό αποτέλεσμα δεν δίνει...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ναι! "Χατζιδακικές" "μπουζουκίστικες" και "Λας-Βεγκακίκες" ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και η ερμηνεία του όμως έχει θέμα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την ερχόμενη Κυριακή, κυκλοφορεί απο την Realnews το πρώτο απο τα 2 cd της ζωντανής ηχογράφησης του αφιερώματος στον Βασίλη Τσιτσάνη.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πραγματικά, αν δεν ήτανε η υποχρέωση του τραγουδιστή να βγάζει κάθε χρόνο δίσκο, αυτός ο δίσκος θα ήταν περιττός...

Πέρα απο (λίγες) ενδιαφέρουσες ενορχηστρωτικές στιγμές, όλο το υπόλοιπο αποτέλεσμα είναι κακό - για τα δικά μου αυτιά, για αυτό που θεωρώ εγώ ως "δικό μου Βασίλη Τσιτσάνη".

Το κακό είναι οτι προσεγγίζεται ο συνθέτης απο τρεις διαφορετικές οδούς: της αυθεντικής, Τσιτσανικής αντίληψης (λαϊκή ορχήστρα), μιας Χατζιδακικής, όπου ξεχωρίζει το πιάνο (ενορχήστρωση που εξέλιξε άψογα ο Στ. Ξαρχάκος σε αντίστοιχα αφιερώματα παλαιότερα) και της νυχτερινής νοοτροπίας, με πλήκτρα, βιολιά, φωνητικά και κακόγουστα φόρτε που ταιριάζουν μόνο σε πρόζες έναρξης νυχτερινών προγραμμάτων... Τώρα, το πως δέθηκαν όλα αυτά, ειλικρινά δεν ξέρω. Ο Πάριος, παρόλο που ακόμη έχει την ικανότητα να ερμηνεύει, πλέον έχει πάψει να τραγουδάει - η δε βαριά του φωνή σε ξεγελά, κάνοντας σε πιστέψεις πως ακούς lp σε (πολύ) χαμηλότερες στροφές... Κακώς που δεν μπαίνει στο στούντιο να διορθώσει τις συναισθηματικές εξάρσεις του live.

Πρόβλημα μεγάλο υπάρχει και στην ροή των τραγουδιών - καμία συνοχή, καμία εξέλιξη. Αν αυτός ήταν ο Τσιτσάνης του (αγαπημένου μου) Πάριου, τότε το αποτέλεσμα τον αδικεί.

 

Συνεχίζω να επιμένω πως αυτές οι παραγωγές έπρεπε να γίνουν 10 με 15 χρόνια νωρίτερα.

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για όλα αυτά που έγραψες συν την κακή παραγωγή και τον κακό ήχο,εγώ νόμιζα πως άκουγα demo..

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Πάριος έρχεται με τον Τσιτσάνη του στο Μέγαρο Θεσσαλονίκης (7-10 Νοεμβρίου 2013). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Πάριος έρχεται με τον Τσιτσάνη του στο Μέγαρο Θεσσαλονίκης (7-10 Νοεμβρίου 2013). 

 

και;;; Θα πας;;;  :laugh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Πάριος έρχεται με τον Τσιτσάνη του στο Μέγαρο Θεσσαλονίκης (7-10 Νοεμβρίου 2013). 

 

 

αμέσως μετά τη συναυλία του Νταλάρα!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται να ακούσει Πάριο και τον δικό του Τσιτσάνη, υπάρχει προσφορά εδώ:

 

http://www.gooddeals.gr/offer.asp?ofid=1776&utm_source=Gooddeals+Newsletter&utm_campaign=6a54752578-_12_08_2013&utm_medium=email&utm_term=0_b0517aa2de-6a54752578-9819729

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε ελπίδα. Όμως μετά απο τα βίντεο που είδα, θα προτιμήσω τον Τσιτσάνη του Γιώργου...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε ελπίδα. Όμως μετά απο τα βίντεο που είδα, θα προτιμήσω τον Τσιτσάνη του Γιώργου...

 

Μαζί σου... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ψάχνω για ωτορινολαρυγγολόγος επειγόντως 

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ψάχνω για ωτορινολαρυγγολόγος επειγόντως 

:laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να προσεγγίζει ο τραγουδιστής το ρεπερτόριο ή το ρεπερτόριο τον τραγουδιστή… Ή αν υπάρχει, εν τέλει, μια μέση λύση...Εντυπώσεις, ερωτηματικά και σκέψεις, από την πρόσφατη εμφάνιση του Γιάννη Πάριου με τα τραγούδια του Τσιτσάνη στη Θεσσαλονίκη.

 

Ο Τσιτσάνης του Πάριου στη Θεσσαλονίκη (ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΚΕΙ)

 

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

11/11/2013 

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=8380&Itemid=125

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακόμα κι αν δεν καθιερώθηκε τραγουδώντας ρεμπέτικα ή παλιά λαϊκά τραγούδια,  στις λιγοστές αναφορές του στο είδος, στη 46χρονη καριέρα του, έβαλε τη δική του "στάμπα" στα τραγούδια αυτά....

 

Τα «ρεμπέτικα» του Γιάννη Πάριου

 

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

08/03/2014 

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=9471&Itemid=29

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέρα από τα τελευταία δείγματα, νομίζω πως την δεκαετία του 80' ή του 90' οι επανεκτελέσεις του ήταν έως και γοητευτικές!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήμουν σίγουρη,Θεοδόση, πως θα έγραφες αυτό. Τέλειος όταν τραγουδά (η προσωπική μου γνώμη). Ή μάλλον όταν τραγουδούσε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χαχα, φυσικα το έγραψα για να σε πειραξω.μεσα μου χαίρομαι που το είπε βέβαια αυτό.οπως και να εχει απλά βλέπουμε διαφορετικά κάποια πράγματα βρε Ελινα.Καλη Ανάσταση Ελινα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλή Ανάσταση κι από μένα!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να σημειώσουμε φυσικά το "κάνουμε σχεδόν κάθε καλοκαίρι μαζί διακοπές και τρώμε το χταποδάκι μας στην Αντίπαρο". Καμιά φορά το βαμβάκι σφάζει βαθύτερα ...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να του ευχηθώ να περνά καλά με τα φιλαράκια του!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα γιατί η Αντίπαρος είναι βαμβάκι.  :huh:

 

Όσο για τα σχόλια του Πάριου.... το έχουμε μάθει το κόλπο. Όλοι τα λένε καλά, όλοι είναι άξιοι και καλοί. Με όλους να τα έχουμε καλά για να έχουμε και το κεφάλι μας ήσυχο...

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...