megali_mpougatsa

Dalaras At Mega

38 posts in this topic

kapoios filos mou mou eipe pws prin kamia vdomada o dalaras eixe emfanistei stin koromila,den to n pistepsa,alla twra pou vlepw oti tha einai sto mega....

O Ntalaras den emfanistike stin Koromila............H Koromhla se mia ekpompi tis eixe apospasma apo tin sinenteuksi tipou gia ta "remasters"!!!!!!!!!

Σωκράτη το "Ασ' τη να λέει" ο Νταλάρας πότε το είχε πει?? Όταν εμφανιζόταν μαζί με τους Πυξ-Λαξ στην Ιερά Οδό? Ενδιαφέρον ακούγεται..!!

Αυτό με τη Κορομηλά τι είναι ακριβώς? Πήγε στο studio? :D

Ναι, ήταν στην Ιερά Οδό όπου το είπαν μαζί (αυτόπτης μάρτυρας εγώ), και φυσικά η εκτέλεση ήταν εκπληκτική. Έκανε κυρίως τα φωνητικά στο τέλος, και νομίζω πως είπε το τραγούδι περισσότερο από θέση, αλλά άμα το σκεφτείτε του πάει κιόλας.

Και κάτι άλλο. Μην ξεχνάτε ο΄τι το 1988 η Κορομηλά δεν είχε πρωινλη εκπομπή για΄τι τότε δεν υπήρχαν πρωινές εκπομπές. Η εκπομπή της ήταν στην ΕΡΤ 1 (ένα από τα δύο κανάλια της εποχής), απόλυτα αξιοπρεπής, και η ίδια Κορομηλά εως και συμπαθής.

Η μόνη φορά που εγώ είδα τον Νταλάρα σε ένα show από αυτα που δεν μας έχει συνηθήσει ήταν στο πρώτο επεισόδιο του Fantastico πολλά χρόνια πριν, το οποίο παρουσίαζε ο Σπύρος Παπαδόπουλος και ο Νταλάρας πήγε εκεί με την ορχήστρα του και έπαιξε live. Αυτό έγινε προφανώς επειδή εχει προσωπικη σχεση με τον Παπαδοπουλο. Και αυτο το show δεν κρατησε και πολυ καθως ηταν ιδιαιτερα καλο και καθολου κιτς οπότε το Μεγα το σταματησε σχετικα γρηγορα.

Η μόνη φορά που εγώ είδα τον Νταλάρα σε ένα show από αυτα που δεν μας έχει συνηθήσει ήταν στο πρώτο επεισόδιο του Fantastico πολλά χρόνια πριν, το οποίο παρουσίαζε ο Σπύρος Παπαδόπουλος και ο Νταλάρας πήγε εκεί με την ορχήστρα του και έπαιξε live. Αυτό έγινε προφανώς επειδή εχει προσωπικη σχεση με τον Παπαδοπουλο. Και αυτο το show δεν κρατησε και πολυ καθως ηταν ιδιαιτερα καλο και καθολου κιτς οπότε το Μεγα το σταματησε σχετικα γρηγορα.

Είχε πάει ο Νταλάρας στο Fantastico?! Το show αυτό ήταν στον ANT1 με Παπαδόπουλο και Κουλιανού... Αλλά όντως δεν κράτησε πολύ!

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες για το "Ασ' την να λέει"! Θα το ψάξω αν έχει καταγραφεί το τραγούδι στο video από την Ιερά Οδό Ι (1996-97). :D:pity:

Τελικά βρήκα περισσότερα στοιχεία περί Fantasio: Στην εκπομπή τότε -που είχε μια πιο έντεχνη κατεύθυνση & θεματολογία λόγω Σπ. Παπαδόπουλου - είχαν παέι ο Μίκης Θεοδωράκης, η Τάνια Τσανακλίδου, ο Μ. Μητσιάς, ο Γ. Νταλάρας κ.α... Ωστόσο ο τίτλος της εκπομπής, η παρουσία της Κουλιανού και γενικότερα οι προσωπικές μου αναμνήσεις από τότε μου έδιναν την εντύπωση ότι επρόκειτο περί ενός τυπικού "show" της ελληνικής τηλεόρασης των 90's... :D

telika o dalaras dinei sinenteuksi i opoia metadidetai magnitoskopimena...einai apla katapliktikos,ta leei ola,xwnei pou kai pou ekei pou prepei kai akoma,ta kerdi tou cd pou tha eperne o dalaras tha ta dwsei sto theatro tis sirou...

Etsi,

mia poli apli sinenteyksi pou ekane ton "omorfo kosmo to proi" pio omorfo!O Giorgos milise gia ton Marko,ta cd opos eipe o aleksandros,tin siro kai to perifimo theatro "Appollon"!Kata tin diarkeia tis provlithikan kai apospasmata tragoydion apo tis emfaniseis tou merika apo ta opoia :

Fragkosyriani ,

Karavotsakismata ,

O Markos ipourgos kai

Tha'rtho na se ksipniso (den ksero an exasa kanena....)

Αξιοπρεπή εμφάνιση(μέσα από μαγνητοσκοπημένη συνέντευξη), ακριβώς όπως ταιριάζει στον Γιώργο. Ουφ, μου έφυγε ένα βάρος... :razz:

Συμπαθητική συνέντευξη κατά τη γνώμη μου αλλά τίποτε παραπάνω.

Δε μου άρεσε που δεν απάντησε ευθέως για τη γνώμη του σχετικά με τα πρωινά shows. Η απάντησή του ήταν απλά ότι ήταν επιλεκτικός και ότι αυτό το φορτώνεται, χωρίς να διευκρινίσει το λόγο.

Με λίγα λόγια δεν πιστεύω ότι "τα είπε όλα" ούτε ότι τα έχωσε. Δηλαδή αν τα έχωσε εδώ που ουσιαστικά μίλησε καθαρά για το Βαμβακάρη, τότε στη συνέντευξη με την Ακρίτα που μίλησε για γκομενίτσες πολυτελείας τί έκανε;

Δυστυχώς αναγκάστηκα να δω αρκετή ώρα της εκπομπής πριν και δυστυχώς είδα την "Μαρία-Λουίζα Βασιλοπούλου" να πουλάει την σεξουαλικότητά της, μοντέλες να κάνουν πασαρέλα και καλά για να ενημερώσουν το αγοραστικό κοινό και μια ηλίθια αστρολόγο να λέει σε όλους ότι η μέρα τους θα είναι θαυμάσια. Ο δε Αρναούτογλου έσπαγε πλάκα με τους ηλικιωμένους της Σύρου στο στυλ της εκπομπής "στην πρίζα".

Μετά από όλα αυτά καταλαβαίνετε ότι περίμενα έναν πιο επιθετικό Νταλάρα, και εκεί πραγματικά θα ταίριαζε να μιλήσει για την τηλεόραση που είναι "τζάμπα" και για τις "γκομενίτσες πολυτελείας".

Βεβαίως καλά έκανε και μίλησε για το Βαμβακάρη και το δίσκο αλλά θα προτιμούσα να είχε μιλήσει πιο άμεσα για τα πρωινά show αφού ήταν και κάτι που συνέβαινε για πρώτη φορά.

Κοίταξε, Παύλο. Την εκπομπή δεν την είδα, πάντως συμφωνώ μαζί σου ως προς το γελοίον των πρωινών εκπομπών και ότι τους χρειάζεται "χώσιμο"! Ωστόσο, όταν φιλοξενείσαι κάπου, αν είσαι κύριος και καθως πρέπει, πρέπει να σεβαστείς και τους κανόνες της φιλοξενείας. Δηλαδή, δεν κάνεις επίσκεψη στο σπίτι κάποιου για να τον βρίσεις! Αφού δέχτηκε να εμφανιστεί στην εκπομπή, έστω και μαγνητοσκοπημένα, δε θα μπορούσε και κατά τη γνώμη μου δε θα ήτανε και σωστό να τους κατηγορήσει ή να τους στηλιτεύσει άμεσα! Το θέμα είναι ότι, απ'ότι γράφετε τουλάχιστον, στάθηκε στο ύψος και το ήθος του και επέμεινε στο σκοπό της προβολής αυτής, που ήταν η προώθηση του cd. Φαντάζομαι το κοινό των πρωινών εκπομπών και δη του Αρναούτογλου, να ακούει Βαμβακάρη. Ε, τί λέτε; :pity::) Τουλάχιστον, αγοράζοντας αυτό το cd, δε θα πάει χαμένος ο χρόνος παρακολούθησης μιας πρωινής τηλεοπτικής εκπομπής. Θα βγει και κάτι χρήσιμο, αφού τα χρήματα θα πάνε για καλό σκοπό! Δείτε το κι έτσι!

Αφού ήταν μαγνητοσκοπημένη η συνέντευξη, δεν ξέρουμε τι άλλο έχει πει, και δεν έγινε αποδεκτό στην εκπομπή.

Όσο αφορά το «γιατί πήγε;»... υπάρχει τουλάχιστον ένας λόγος που θα μου φαίνεται καλός (και ας δεν ξέρω, βέβαια, αν είναι αυτός ο λόγος για τον οποίο πήγε!). Από την μια, ο Νταλάρας πιστεύει στα τραγούδια του, στη δύναμή τους, και από την άλλη ξέρει πως οι περισσότεροι άνθρωποι απλά ακούν ό,τι παίζει η τηλεόραση ή το ραδιόφωνο. Λοιπόν, μήπως πήρε την ευκαιρία για ν' ακουστούν αυτά τα τραγούδια εκεί πού αλλιώς δεν θα τ' ακούσεις. Εδώ και χρόνια παλεύει για το ελληνικό τραγούδι, μήπως μόλις τον είδαμε να μεταφέρει το πόλεμο στο εχθρικό στρατόπεδο - όχι να τον βρίσει, μόνο να τον τραγουδάει κάτι... Ξέρω εγώ;;; και, αν είναι τέτοια προσπάθεια του, κάνεις δεν ξέρει τι ελπίδα επιτυχίας έχει - εγώ δεν είμαι αισιόδοξη, αλλά ο Νταλάρας λέει για το εαυτό του ότι είναι

(Και να με συγχωρείτε για τα χάλια τα ελληνικά μου, είναι μεσάνυχτα κι εγώ πτώμα, αλλά δεν άντεξα να τ' αφήσω μέχρι αύριο).

Αφού ήταν μαγνητοσκοπημένη η συνέντευξη, δεν ξέρουμε τι άλλο έχει πει, και δεν έγινε αποδεκτό στην εκπομπή.

Όσο αφορά το «γιατί πήγε;»... υπάρχει τουλάχιστον ένας λόγος που θα μου φαίνεται καλός (και ας δεν ξέρω, βέβαια, αν είναι αυτός ο λόγος για τον οποίο πήγε!). Από την μια, ο Νταλάρας πιστεύει στα τραγούδια του, στη δύναμή τους, και από την άλλη ξέρει πως οι περισσότεροι άνθρωποι απλά ακούν ό,τι παίζει η τηλεόραση ή το ραδιόφωνο. Λοιπόν, μήπως πήρε την ευκαιρία για ν' ακουστούν αυτά τα τραγούδια εκεί πού αλλιώς δεν θα τ' ακούσεις. Εδώ και χρόνια παλεύει για το ελληνικό τραγούδι, μήπως μόλις τον είδαμε να μεταφέρει το πόλεμο στο εχθρικό στρατόπεδο - όχι να τον βρίσει, μόνο να τον τραγουδάει κάτι... Ξέρω εγώ;;; και, αν είναι τέτοια προσπάθεια του, κάνεις δεν ξέρει τι ελπίδα επιτυχίας έχει - εγώ δεν είμαι αισιόδοξη, αλλά ο Νταλάρας λέει για το εαυτό του ότι είναι

(Και να με συγχωρείτε για τα χάλια τα ελληνικά μου, είναι μεσάνυχτα κι εγώ πτώμα, αλλά δεν άντεξα να τ' αφήσω μέχρι αύριο).

Χμμμ! Λες να επεσε λογοκρισια στα λεγομενα του Γιωργακη; Λες να εκοψαν μερη απο την συνεντευξη του; Μπαααα!

Πρωτον δεν θα το εκαναν αυτο γιατι θα τους εδινε τηλεθεαση

Δευτερον θα τους επαιρνε και θα τους σηκωνε ο διαολος απο μερους του Γιωργου, σιγα μην αφηνε να πετσοκοψουν την συνεντευξη του.

Ασχετο, ο κατα τα αλλα συμπαθεστατος αρναουτογλου, γιατι μου θυμιζει γιαουρτλου;

Μα εντελως ασχετο :)

Οφειλω να ομολογησω οτι κι εγω ειμαι λιγο επιφυλακτικος για το το ποσο αρτια ηταν η ολη συνεντευξη,αλλα δεν νομιζω να εγινε καποια περικοπη!Παρ'ολα αυτα ο Γιωργος δεν εχει καμμια αναγκη,οι αποψεις του ειναι γνωστες και τις εχει εκφρασει σε πολλες αλλες συνεντευξεις και μπροστα σε κοινο ζωντανα!Ετσι και να εγινε κατι τετοιο δεν θα υπηρχε καποιο κερδος, ο Γιωργος ειναι ο γνωστος Γιωργος με τις παγιες αποψεις!

Ασε για την τηλεθεαση δεν μιλαω,αν και το παραδεχτηκε και ο ιδιος ο Γρηγορης οτι τους εκανε μεγαλη τιμη...

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...