Olga Fendrych

'Υμνοι αγγέλων σε ρυθμούς ανθρώπων

85 posts in this topic

Μα δεν το λέω επειδή μιλάει για το συγκεκριμένο έργο. Το λέω γιατί ο άνθρωπος είναι τόσο άσχετος ωστε δεν αξίζει καν να δώσεις αξία στο γραπτό του.

Ένας άνθρωπος που λέει οτι οι "Ύμνοι Αγγέλων" είναι σούπα και το δίδυμο Νταλάρας-Κουγιουμτζής είναι επίσης πασχαλιάτικη μανιέρα, είναι προφανές οτι δεν έχει ιδέα για τι πράγμα μιλάει!! Είναι παντελώς άσχετος! Ε δε θα κάτσω να του δώσω και σημασία. Αυτό εννοώ.

Κάτσε να σε ρωτήσω τώρα γιατί θα μας τρελλάνεις...

Αυτό το σχόλιο που έγραψες τώρα μ'αυτό που έγραψες πριν, λένε το ίδιο πράγμα; Εμένα γιατί μου φαίνεται πως λένε 100% το αντίθετο;

Ηρεμήστε ρε παιδιά, έκανε μία αναφορά στον Νταλάρα και αμέσως βγάλατε τις σιδερογροθιές έξω...

Στα τηλεοπτικά πράγματα δεν είναι αλήθεια οτι κάθε Πάσχα βλέπουμε τα ίδια και τα ίδια;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό το σχόλιο που έγραψες τώρα μ'αυτό που έγραψες πριν, λένε το ίδιο πράγμα; Εμένα γιατί μου φαίνεται πως λένε 100% το αντίθετο;

Ηρεμήστε ρε παιδιά, έκανε μία αναφορά στον Νταλάρα και αμέσως βγάλατε τις σιδερογροθιές έξω...

Στα τηλεοπτικά πράγματα δεν είναι αλήθεια οτι κάθε Πάσχα βλέπουμε τα ίδια και τα ίδια;

Οχι. Στα ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΑ έγραψα. Εννοώ το "Ιησούς απο τη Ναζαρέτ" το "Μπεν Χουρ" , το "Βαραβάς" κλπ κλπ....κάθε Πάσχα κονσέρβα ταινίες...

Δηλαδή συμφωνησα μαζί του μόνο στο σκέλος για την τηλεόραση. Για την μουσική έχει άγνοια....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε, Μεγάλη Εβδομάδα είναι, τί θέλεις να δείξουν;

Κι ας πάψει η άγνοια να αποτελεί άλλοθι...

Όσο για την άγνοια, όταν έχεις άγνοια για κάτι δεν το πιάνεις...Δεν το σχολιάζεις...Το αφήνεις εκεί που είναι κι ασχολείσαι μ'αυτά που ξέρεις...

Όταν είσαι αδαής και ασχολείσαι με κάτι και μάλιστα μ'αυτό τον τρόπο, είσαι ηλίθιος...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα δεν τον έβρισα φίλε μου Θοδωρή,απλά είπα ότι όταν δεν υπάρχει γνώση του μεγαλείου των ημερών απο κάποιους που γράφουν και τα διαβάζει ο κόσμος.Καλύτερα να μην ασχολούνται,εμένα δεν με νοιάζει ούτε κάποιον άλλον αν οι Ύμνοι του Κουγιουμτζή,τα Εκκλησιαστικά του Γαϊτάνου,αλλά και να αναφέρω και το "Προσδοκώ ανάσταση νεκρών" του Γονίδη(αυτό το αναφέρω εγώ γιατι πρόκειται για εξαιρετική ερμηνία),δεν τους αρέσουν.Πρέπει όμως να σεβαστούν τις άγιες μέρες και τις αρχές μας που αυτοί οι καλλιτέχνες με το δέος τους πρόσφεραν.Δηλαδή μέρες που είναι με τι να ασχολούμαστε,με τα στρουμφάκια και τον δρακουμέλ;

Προσωπικά τους αφήνω στην άγνοια τους και στην τρέλα τους.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Όταν είσαι αδαής και ασχολείσαι με κάτι και μάλιστα μ'αυτό τον τρόπο, είσαι ηλίθιος...

Συμφωνώ απόλυτα!

Θοδωρή, δεν είναι λάθος να προβάλλονται ταινίες, μουσικές, αφιερώματα σε συκγκεκριμένες περιόδους που στέκονται ως αφορμή. Ακόμη κι αν είναι αυτές οι ταινίες, που πολλές φορές βέβαια είναι και εντελώς άσχετες με τη Μεγ.Εβδομάδα. Και μπορει, επίσης, να έχουμε κουραστεί από τους ύμνους του Γαϊτάνου, αλλά αν στο βάλουν άλλη εποχή θα γελάς (κι εγώ μαζί), μη σου πω ότι μπορεί να το θεωρήσεις και βλάσφημο.

Απο εκει και πέρα, αντέδρασα γιατί αναφέρει τον Νταλάρα κάνοντας μια τόσο πολύ λάθος σύγκριση!! Αντέδρασα γιατί αναφέρεται σε ένα θέμα που γνωρίζω πως δεν είναι έτσι όπως τα λέει. Παρότι το συκγκεκριμένο έργο δεν μου αρέσει τόσο πολύ, το έχω ακούσει λίγες φορές. Επιπλέον, αντέδρασα με τον τίτλο: πες τη βλακεία σου κ. Κώστα Γιαννακίδη, αλλά μην την κάνεις και πλακάτ για να πουλήσει. Αυτό με ενοχλεί πιο πολύ, σαν τη συνέντευξη του Χαρη Κατσιμίχα και τον τρόπο που επέλεξαν κάποιοι να την τιτλοφορήσουν. Τελος, αντέδρασα διότι, ναι! το ομολογώ, μου αρέσει ο Νταλάρας, γι' αυτό και γράφω εδώ μέσα, και δεν μου αρέσει καθόλου να τον θίγει κάποιος που είναι άσχετος-βλάκας και δημιουργεί λάθος και κοροϊδίστικες εντυπώσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον Θάνο.

Μάρω, θα σε παρακαλούσα να χρησιμοποιείς το πλήρες ονοματεπώνυμο αυτού του συγγραφέα, για να μην δημιουργηθούν παρεξηγήσεις! :music::music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πω πω.. φωτιές άναψα! :music:

Αλλά όταν είδα να βάζει σ' αυτό το έργο την ταμπέλα "εποχικό σουξέ" πραγματικά μου άναψαν τα λαμπάκια! :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το μήνυμα που έλαβα μετά την καταχώρηση σχόλιου μου:

"Ευχαριστούμε για το σχόλιό σας. Το σχόλιό σας θα δημοσιευτεί αφότου εγκριθεί από το διαχειριστή."

Δημοκρατικά... Αναμένω λοιπόν...

Υ.γ.: το κείμενο με πλάγια γράμματα, παράδειγμα για τους διαχειριστές μας. Όχι οτι κάνουν λάθος δουλειά τα παιδιά, αλλά ας δούνε πως "δουλεύουν" οι "ανοιχτόμυαλοι" που έχουν άποψη...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό (περίπου):

"Σούπες Νταλάρα και σουξέ Γαϊτάνου... "απελθέτω απ' εμού το ποτήριον τούτο." Βάλε την Τζούλια να τραγουδά ύμνους ή δώσε στην μεσημεριανή ζώνη ώρες να καλύψει και την βραδινή. Ποιός ο λόγος να μπεις στο κλίμα της Μ. Εβδομάδας όταν όλα πάνε καλά; Ποιός ο λόγος να προβληματιστείς όταν υπάρχουν τα ξέκωλα των βραδινών εκπομπών; Βρε δε βαριέσαι. Λίγες μέρες υπομονή και "απο Δευτέρα πάλι".

Και του χρόνου!"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το μήνυμα που έλαβα μετά την καταχώρηση σχόλιου μου:

"Ευχαριστούμε για το σχόλιό σας. Το σχόλιό σας θα δημοσιευτεί αφότου εγκριθεί από το διαχειριστή."

Δημοκρατικά... Αναμένω λοιπόν...

Υ.γ.: το κείμενο με πλάγια γράμματα, παράδειγμα για τους διαχειριστές μας. Όχι οτι κάνουν λάθος δουλειά τα παιδιά, αλλά ας δούνε πως "δουλεύουν" οι "ανοιχτόμυαλοι" που έχουν άποψη...

Το δικό μου σχόλιο που το έστειλα χθες πάντως, ακόμα να δημοσιευθεί... :music:

Έλεγα σε γενικές γραμμές, ότι βάζοντας στο έργο ψυχής του Σταύρου Κουγιουμτζή την ταμπέλα "εποχικό σουξέ" δηλώνει ή ότι δεν έχει καταλάβει τί είναι αυτό το έργο (που θα μπορούσε πολύ εύκολα να μάθει κάποια πράγματα με μια απλή αναζήτηση στο ίντερνετ) ή ότι δεν το έχει ακούσει καν, και πως το να γράφει χωρίς να γνωρίζει ή χωρίς να το έχει ακούσει είναι τουλάχιστον αντιεπαγγελματικό.

(για έναν δημοσιογράφο που αν κοιτάξει κανείς το σύντομο βιογραφικό του στο site, θα δει πως ο συγκεκριμένος έχει δημιουργήσει το Flash.gr, έχει γράψει στο Ε της Κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας, ήταν στο City, είναι στο Βήμα FM, γράφει στη Veto... Που σημαίνει ότι σίγουρα είναι επαγγελματίας δημοσιογράφος. Αν ήταν ερασιτέχνης θα μπορούσαμε εν μέρει να δικαιολογήσουμε την άγνοια.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόνο και μόνο για εντυπωσιασμό και να ταιριάξει με το ''Όχι άλλο Νταλάρα,Πάριο κι Αλεξίου'', νομίζω πως χρησιμοποίησε αυτόν τον άστοχο τίτλο στο κείμενό του καθώς και την ατυχέστατη σύγκριση. Κρίμα!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αυτό (περίπου):

"Σούπες Νταλάρα και σουξέ Γαϊτάνου... "απελθέτω απ' εμού το ποτήριον τούτο." Βάλε την Τζούλια να τραγουδά ύμνους ή δώσε στην μεσημεριανή ζώνη ώρες να καλύψει και την βραδινή. Ποιός ο λόγος να μπεις στο κλίμα της Μ. Εβδομάδας όταν όλα πάνε καλά; Ποιός ο λόγος να προβληματιστείς όταν υπάρχουν τα ξέκωλα των βραδινών εκπομπών; Βρε δε βαριέσαι. Λίγες μέρες υπομονή και "απο Δευτέρα πάλι".

Και του χρόνου!"

Στο Πεκίνο;;;; :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.panoramapress.gr/index.php?opti...system&Itemid=3

Η Έλενα Παπαρίζου μου είναι συμπαθής. Και θεωρώ πως η εταιρία της θα πρέπει να χρεωθεί αυτή την αποκοτιά κι όχι η ίδια. Τι νομίζουν; Πως όλοι οι αναγνώστες είναι ηλίθιοι ή αδαείς; Μάλλον. Γιατί αλλιώς δεν θα έστελνε δελτίο τύπου που θα ''πληροφορούσε'' πως το τελευταίο cd της καλλιτέχνιδας έγινε 11 φορές πλατινένιο χωρίς να αναφέρει το γεγονός πως διενεμήθη μέσω της ''RealNews''. Ποιες είναι οι πωλήσεις στα δισκοπωλεία και ποιες μέσω της εφημερίδας;Δείχνει το link που έβαλε ο Θάνος την αλήθεια και τα γεγονότα. Και πολύ σωστά ο Θάνος ανέφερε περί πωλήσεων της εφημερίδας ''ΒΗΜΑ'' όσον αφορά το cd ''Ύμνοι αγγέλων σε ρυθμούς ανθρώπων''. Λυπάμαι που αναγκάζονται να χρησιμοποιούν τέτοια τερτίπια γιατί θεωρώ πως είναι επιτυχία να πουλά κάποιος πολύ έστω και μέσω εφημερίδας αρκεί να αναφέρεται. Εύχομαι να μην το δούμε αυτό ποτέ από εταιρίες που έχουν το υλικό του Γιώργου. Τουλάχιστον να διευκρινίζεται και ο τρόπος διανομής.

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://www.panoramapress.gr/index.php?opti...system&Itemid=3

Η Έλενα Παπαρίζου μου είναι συμπαθής. Και θεωρώ πως η εταιρία της θα πρέπει να χρεωθεί αυτή την αποκοτιά κι όχι η ίδια. Τι νομίζουν; Πως όλοι οι αναγνώστες είναι ηλίθιοι ή αδαείς; Μάλλον. Γιατί αλλιώς δεν θα έστελνε δελτίο τύπου που θα ''πληροφορούσε'' πως το τελευταίο cd της καλλιτέχνιδας έγινε 11 φορές πλατινένιο χωρίς να αναφέρει το γεγονός πως διενεμήθη μέσω της ''RealNews''. Ποιες είναι οι πωλήσεις στα δισκοπωλεία και ποιες μέσω της εφημερίδας;Δείχνει το link που έβαλε ο Θάνος την αλήθεια και τα γεγονότα. Και πολύ σωστά ο Θάνος ανέφερε περί πωλήσεων της εφημερίδας ''ΒΗΜΑ'' όσον αφορά το cd ''Ύμνοι αγγέλων σε ρυθμούς ανθρώπων''. Λυπάμαι που αναγκάζονται να χρησιμοποιούν τέτοια τερτίπια γιατί θεωρώ πως είναι επιτυχία να πουλά κάποιος πολύ έστω και μέσω εφημερίδας αρκεί να αναφέρεται. Εύχομαι να μην το δούμε αυτό ποτέ από εταιρίες που έχουν το υλικό του Γιώργου. Τουλάχιστον να διευκρινίζεται και ο τρόπος διανομής.

Σωστά! έχεις απόλυτο δίκαιο. Το δημοσίευμα για το cd της Έλενας Παπαρίζου είναι απολύτως παραπλανητικό και ανακριβές. Κρίμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να διευκρινήσω πως οι πωλήσεις που αναφέρονται στο συγκεκριμένο site του Πέτρου Δραγουμάνου, αφορούν τις πωλήσεις και των δυο εκδόσεων μιας εφημερίδας, συνολικά. Τα 145.660 φύλλα δηλαδή ήταν και με cd και χωρίς cd.

Υ.Γ:Σιδερή ευχαριστώ για την πληροφορία

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πανελλαδικές πωλήσεις ή μόνο για την Αθήνα; :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Πάντως οι πωλήσεις των εφημερίδων έχουν πέσει αισθητά. Κάποτε πιάναν 300.000 πανελλαδικά...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εφόσον τις περισσότερες μπορείς να τις διαβάσεις στο internet το αργότερο την Κυριακή το απόγευμα. Αν δεν σε ενδιαφέρει το cd, σώζεις και κανένα δένδρο. Βέβαια, και αυτό είναι εκμετάλλευση πνευματικής ιδιοκτησίας και κάποια στιγμή θα αρχίσει να είναι με χρέωση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέρασε 1 χρόνος από την ημέρα που κυκλοφόρησε η επανέκδοση του δίσκου αυτού από το Βήμα. Πως περνάει έτσι ο χρόνος...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πέρασε 1 χρόνος από την ημέρα που κυκλοφόρησε η επανέκδοση του δίσκου αυτού από το Βήμα. Πως περνάει έτσι ο χρόνος...

Ο,τι να'ναι..... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σταύρος Κουγιουμτζής - «Ύμνοι αγγέλων σε ρυθμούς ανθρώπων»

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου
11/04/2012


http://www.ogdoo.gr/erevna/thema/stayros-koygioymtzis-ymnoi-aggelon-se-ry

(ΣΠΑΝΙΟ VIDEO + HXHTIKO )

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολλα μπράβο Θάνο!!!Σε ευχαριστούμε!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...