Sign in to follow this  
Followers 0
RENA

Μιχάλης Χατζηγιάννης

91 posts in this topic

Απόλυτα σωστός ο Π.Κατσιμίχας.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν πρόκειται για νέα επιστολή ή για την επιστολή που είχε στείλει πριν από 1-2 χρόνια(αν θυμάμαι καλά).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν πρόκειται για νέα επιστολή ή για την επιστολή που είχε στείλει πριν από 1-2 χρόνια(αν θυμάμαι καλά).

Νεφέλη, έχεις δίκιο. Πρόκειται για την παλιά επιστολή, απάντηση σε δήλωση του Χατζηγιάννη που έγινε τον Μάρτιο του 2004.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν είχα διαβάσει αυτή τη συνέντευξη ποτέ. Είχα ακούσει γι' αυτήν αλλά δεν την είχα διαβάσει.. Μπράβο στον Πάνο Κατσιμίχα γι' αυτά που είπε στον Χατζηγιάννη. Έχει απόλυτο δίκιο, μόνο που απ' ό,τι έδειξε ο χρόνος που μεσολάβησε από εκείνη την επιστολή, ο Χατζηγιάννης παραμένει ο ίδιος και απαράλλαχτος..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, ούτε κι εγώ ήξερα την ύπαρξη της επιστολής αυτής. Μου την έστειλε μιά φίλη, λόγω της αναφοράς που γίνεται στον Νταλάρα, χωρίς να γράψει ημερομηνία δημοσίευσης :music: . Το ότι εξακολουθεί να είναι επίκαιρη όμως, σημαίνει ότι ο Κατσιμίχας ήταν πέρα για πέρα σωστός.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο κατάμεστο γήπεδο της Ερμούπολης στη Σύρο πραγματοποιήθηκε την περασμένη Τετάρτη 8 Αυγούστου η συναυλία του Μιχάλη Χατζηγιάννη.

Ο Χατζηγιάννης , εκτός από τα κομμάτια του νέου του δίσκου "Φίλοι και εχθροί" και του νέου του cd single "Πιο πολύ" , παρουσίασε ένα απάνθισμα από τις μεγαλύτερες επιτυχίες του, με τη συνοδεία της Αθηνάς Ρούτση κι άλλης μιας κοπέλας( που αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει το όνομά της) στα φωνητικά.

Το κοινό , κατά κόρον, νεανικό και θηλυκό, ενθουσιασμένο συνόδευσε το Χατζηγιάννη στα περισσότερα από τα τραγούδια του.

Στη συναυλία παραβρέθηκε και ο Γιώργος Νταλάρας με τη σύζυγό του ’ννα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα σχόλιο της ’ννας Βλαβιανού για τον Χατζηγιάννη, από το "ΒΗΜΑ"("Το άλλο Βήμα", σελ. 12) της περασμένης Κυριακής(9/9/2007) :

"Overdose Χατζηγιάννη

Θυμάστε το τραγουδάκι εκείνο της δεκαετίας του '80 που είχε γίνει καραμέλα στο στόμα του Τζίμη Πανούση "Όχι άλλο Νταλάρα";

Ε, αν είναι δίκαιος ο Τζιμάκος, πρέπει να το αλλάξει σε "Όχι άλλο Χατζηγιάννη"!

Σαν συνωμοσία μοιάζει. Από παντού ακούγεται Χατζηγιάννης. Δεν είναι μόνο τα live του σε όλη τη χώρα - sold out λένε οι αριθμοί -, είναι και τα ραδιόφωνα που δεν παίζουν πια Σάκη - δεν έπαιζαν ποτέ πολύ - ούτε βεβαίως έντεχνο. Τα μουσικά ραδιόφωνα του play list ελλείψει σουξέ πίστας πνίγουν τον καημό της φτώχειας τους στα σουξέ του Χατζηγιάννη.

"Χέρια ψηλά" είναι το αίτημα. Αισιοδοξία; Επαναστατικότητα; Ο σύγχρονος μύθος της τραγουδοποιίας : ποπ ήχος, στίχος με σλόγκαν, αίσθημα ανάτασης.

Το "πολύ" του Χατζηγιάννη το ζούμε έντονα εφέτος το καλοκαίρι. Ο ίδιος θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτικός. Το "πολύ" του καθενός μας γίνεται "τίποτα" στην πρώτη λακκούβα. Λίγη οικονομία δεν έβλαψε ποτέ κανέναν έξυπνο αστέρα.

Ο τραγουδιστής με σύστημα κι υπομονή έχτισε μια καριέρα - επιχείρηση. Αν ήταν στο εξωτερικό, θα ήταν πολυεθνική. Ζώντας στην Ελλάδα είναι απλώς ανώνυμη εταιρεία. Το κοινό του, δυναμικό και γυναικείο, στρατολογήθηκε από έτοιμες δεξαμενές. "Έκλεψε" κορίτσια από τον Ρουβά και τον Κότσιρα, συνωμότησε με τις θαυμάστριες του Τότσικα και έκανε ένα μεγάλο fan club που αντίστοιχό του δεν έχει άλλος κανένας στη χώρα.

Ο Χατζηγιάννης είναι η "γενναία νέα εποχή" της ποπ. Τα τραγούδια του έχουν χορηγό και αποδέκτη. Γίνονται ringtones, ταυτότητα μεγάλης κινητής τηλεφωνίας, αλλά δεν γίνονται κλασικά.

Αυτή είναι η διαφορά του από τον σταρ Νταλάρα. Το "πολύ" εκείνου άφησε τραγούδια - σταθμούς μιας εποχής.

Το "πολύ" του Χατζηγιάννη θα αφήσει άραγε τίποτα;".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Χατζηγιάννης είναι ένας φανταγμένος χαζοτραγουδιστάκος για κοριτσάκια και πραγματικά όπως τα λέει ο Πάνος στην επιστολή του. Ώρες ώρες σκέφτομαι αξίζει ένας Κατσιμίχας να ασχολείται με τό Χατζηγιάννη αλλά και το θράσος έχει τα όρια του. Το ότι τον ακούει η αδερφή μου που είναι 10 χρονών δε σημαίνει τίποτα.

Λίγο σεβασμός λοιπόν στην ποιοτική μουσική γιατί αυτή και υπάρχει και έχει φανατικούς σκεπτικιστικούς οπαδούς, φιλαράκο Χατζηγιάννη. Και πραγματικά απορώ πως καταδέχτηκε ο Γιώργος Νταλάρας να τραγουδήσει τόσο ευτελή κομμάτια όπως αυτά στο cd με το ένα πόδι στα άστρα που του έγραψε ο Χατζηγιάννης. Για μένα απλά δεν ήταν αυτό που θα περίμενα από ένα καλιτέχνη βελινεκούς Νταλάρα.

Ας συνέλθουμε λίγο γ**ώ την εποχή της μιντιοκρατίας και τη χώρα του όποιος δηλώσεις είσαι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

KΥΡΙΑΚΗ 13/01/2008 05:00 ERTsat

ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ (νέος κύκλος) (E)

Δείτε σήμερα: "ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗΣ (Β ΜΕΡΟΣ)"

Ο Μιχάλης Χατζηγιάννης θυμάται τα πρώτα χρόνια της ζωής του στην Κύπρο, την κιθάρα που του πήρε δώρο ο πατέρας του όταν ήταν εννιά ετών- η αφορμή για να κάνει τα πρώτα του μαθήματα στο Ωδείο - αλλά και τις σπουδές κλασικής μουσικής που έκανε, με παρότρυνση της μητέρας του.

Αναφέρεται στην πρώτη του δουλειά, στα 12 του, σε μια ταβέρνα στην Πράσινη Γραμμή, που το έκανε για εκείνον και όχι γιατί είχε ανάγκη τα λεφτά, ενώ θυμάται τη συμμετοχή του σε τηλεοπτικό διαγωνισμό, όπου κέρδισε το πρώτο βραβείο.

Ιδιαίτερη αναφορά κάνει στις συνεργασίες του με την Χ. Αλεξίου, τη Δήμητρα Γαλάνη, αλλά και τον Γιώργο Νταλάρα, με τον οποίο - όπως λέει - μοιάζουν πολύ.

Δηλώνει ότι η κιθάρα είναι η προέκτασή του εαυτού του, αναφέρεται στον εσωτερικό ενθουσιασμό που νιώθει όταν τραγουδάει, αλλά και στη σημασία του στίχου σ ένα τραγούδι. Θεωρεί ότι το τραγούδι σήμερα περνάει δύσκολες στιγμές, ενώ πιστεύει ότι «πρέπει να νιώθεις ότι είσαι ελεύθερος και να κάνεις ό,τι θέλεις. Σαν πουλί στον αέρα»

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μοιάζουν πολύ;; Ναι, όταν τους βλέπω στην τηλεόραση μπερδεύομαι..Θα έλεγα καμιά βαριά κουβέντα..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατι,αυτη η ταση που εχει τα τελευταια χρονια να...δολοφονει τα τραγουδια του,στις ζωντανες εμφανισεις;

Αμαν! :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε ότι αφορά το ρεπερτόριο του κ τον τρόπο που ερμηνεύει τα τραγούδια του ζωντανά θα συμφωνήσω. Όταν όμως καταπιάνεται με παλαιότερα τραγούδια μια χαρά τα καταφέρνει στο "Σαν παλιό σινεμά" που είπε στην εκπομπή του Λαζόπουλου μια χαρά στάθηκε. Και φαίνονται πάνω του οι επιρροές του δασκάλου του - πρότυπο (όπως ο ίδιος τον έχει αποκαλέσει .....) :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σημερα θα λενε τα παιδακια μεταξυ τους "ακουσες το νεο τραγουδι του χατζηγιαννη?"......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά την καλοκαιρινή του περιοδεία, ο Μιχάλης Χατζηγιάννης θα βρεθεί στη Θεσσαλονίκη για ολόκληρο το Σεπτέμβρη στο πλάι της Γλυκερίας!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Μιχαλης Χατζηγιαννης 23 Ιουνιου θα ειναι στο Θεατρο Βραχων.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και τα δικα μου συγχαρητηρια!! :):)

Το εγραψα μπας και ξεκολησουμε λιγο απο τον Λαζοπουλο,γιατι αρχισε να μου τη δινει... :):):)

ΥΓ.εσυ πολυ μου κολλας απο χθες :razz::D:razz: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι πράγματι, έχω κέφια.. :razz::) :lol: .. Πάντως, όσον αφορά στον Χατζηγιάννη, δεν σου κόλλησα.. Ίσα ίσα εξέφρασα τις ενδότερες σκέψεις σου.. :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εγω εχω κεφια,αλλα λιγο...νυσταγμενα :razz::):)

Παλι με ωραριο...Αρενας κοιμηθηκα χθες :blink: :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

την φωτογραφία στην υπογραφή του Γιώργου την είδατε?

σαν να λέει μπροστά ο δάσκαλος και ακολουθεί η συνέχεια του.... :razz:

και ο κύριος πιο πίσω απο την άλλη μεριά σκέφτεται ... "πάει εγω το έχασα το τραίνο ...." :):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

σαν να λέει μπροστά ο δάσκαλος και ακολουθεί η συνέχεια του.... :razz:

Ναι, η ψωναααρα!! :):) :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι.. :lol: :lol: :lol: :lol: :razz::) ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι,οτι εισαι ψωναρα; :razz: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
και ο κύριος πιο πίσω απο την άλλη μεριά  σκέφτεται ... "πάει εγω το έχασα το τραίνο ...."  :)  :)

Το ότι φαίνεται έτσι ο Θανάσης..(αμέσως εσύ κυρία μου :lol: :lol: ) Πιο πολύ είχα σκεφτεί ότι μοιάζουμε κι οι δύο σαν μπράβοι του Γιώργου.. :) :lol: :lol: :lol: :lol:

Υ.Γ: Η καζούρα θα συνεχιστεί κυρία μυστήρια.. :lol: :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0