panosb

Song Fantasies

364 posts in this topic

Αφού ο Γιώργος θέλει κάποια στιγμή να τραγουδήσει Μούτση,είναι ένα σε στίχους Νίκου Γκάτσου.Μεγάλο Τραγούδι για μνήμη,για αλήθεια και προπαντός για να μην ξεχνάμε.

"1922"(Ανατολή-Ανατολή).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μαζί σου Αντώνη....Από τα ωραιότερα κομμάτια τόσο του Μούτση, όσο του Γκάτσου αλλά και του Μητσιά!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΔΗΜΟΤΙΚΑ!!!

Πότε επιτέλους θα αποφασίσει να τα πει;;;;;;;;;;;;;;

Πότε επιτέλους θα τα εντάξει στις συναυλίες του;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

===================================

ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΔΗΜΟΤΙΚΑ? ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙ , ΠΑΡΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ.........ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΡΟΣΕΧΩΣ !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ

ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΣΑΜΑΡΙΝΑΣ

ΠΕΡΒΟΛΑΡΙΑ

Ο ΗΛΙΟΣ ΕΒΑΣΙΛΕΨΕ

ΟΣΟ ΒΑΡΟΥΝ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ

ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΒΛΑΧΟΠΟΥΛΟ

12 ΕΥΖΩΝΑΚΙΑ

ΜΟΝΑΧΟΓΥΙΟΣ Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΗΣ

ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΠΟΥ ΦΟΡΕΙΣ

Σ'ΑΥΤΟ Τ'ΑΛΩΝΙ ΤΟ ΦΑΡΔΥ

ΑΜΑΡΑΝΤΟΣ

ΜΗΛΟ ΜΟΥ ΚΟΚΚΙΝΟ

ΒΑΣΙΛΙΚΗ

ΚΑΛΕ ΣΥ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ

Αυτα μου ερχονται προχειρα στο μυαλο και τα εχει πει σε συναυλιες ενω καποια απο αυτα τα εχει ηχογραφησει μαζι με τον Χρονη Αηδονιδη.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Νταλαρας δοκιμασε αρκετα τραγουδια του Καζαντζιδη......παλια στην ΔΙΑΓΩΝΙΟ ελεγε συχνα το ΜΗΝ ΣΚΑΛΙΖΕΙΣ ΤΙΣ ΣΤΑΧΤΕΣ και το ελεγε πραγματικα υπεροχα! Θαθελα να το ξανακουγα απο τον Γιωργο, αλλα οσο ζουσε η Μοσχολιου , που κανει 2η φωνη και στην 1η εκτελεση με τον Καζαντζιδη....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακούγοντας τον "Στυλίτη" του Θ. Παπακωνσταντίνου στο Πόλις, από τον Τζουγανάκη και την Ασπασία Στρατηγού, ονειρεύομαι να το πουν κάποια στιγμή ο θείος με την Ασπασία!!! Και μάλιστα σε συναυλία "Sotto Vocce" :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έτυχε και άκουσα το "Τούτο το μήνα" με τον Μίλτο Πασχαλίδη. Απ'ότι κατάλαβα είναι ένα παραδοσιακό κρητικό. Αν τελικά κάνει ο θείος αυτό το δίσκο με τα δημοτικά θα ήθελα πολύ να το συμπεριλάβει και να το άκουγα με την φωνή του. :blush::mad::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Έτυχε και άκουσα το "Τούτο το μήνα" με τον Μίλτο Πασχαλίδη. Απ'ότι κατάλαβα είναι ένα παραδοσιακό κρητικό. Αν τελικά κάνει ο θείος αυτό το δίσκο με τα δημοτικά θα ήθελα πολύ να το συμπεριλάβει και να το άκουγα με την φωνή του. :mad:  :razz:  :)

Συμφωνώ εδώ και χρόνια...και σε παραπέμπω στο post μου:

Μου αρέσει το πρώτο κομμάτι του νέου: από 18/12/09 στο polis theatre.

Δεν μου αρέσει και τόσο το δεύτερο κομμάτι: παρέα με τον Μιχάλη Τζουγανάκη. ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ο Νταλάρας κάνει βουτιά σε πιο παραδοσιακά μονοπάτια μαζί του... Αυτό θα μου άρεσε!! :)

Και ακόμη περισσότερο θα μου άρεσε να ακούσω επιτέλους ένα δικό μου song fantasy:  "Τούτο το μήνα" (κοινώς "Μαύρα μου μάτια")....με τη φωνή του Γιώργου Νταλάρα φυσικά!  :razz:

http://www.dalaras.com/forum/index.php?s=8...f=2&t=4568&st=0

’ντε ΚΥΡΙΕ ΝΤΑΛΑΡΑ, ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!! :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Έτυχε και άκουσα το "Τούτο το μήνα" με τον Μίλτο Πασχαλίδη. Απ'ότι κατάλαβα είναι ένα παραδοσιακό κρητικό.

Όντως οι στίχοι είναι παραδοσιακοί. Η μουσική είναι του Κώστα Βερνιδάκη (ή Μπερνιδάκη) και ο τίτλος του είναι "Μαύρα μου μάτια".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να πει ένα τραγούδι του Κώστα Μακεδόνα απο τον δίσκο "Τι είναι η πατρίδα μας" που νομίζω οτι του πάει πολύ και θα το ξεσκίσει αν το πει.

Είναι το τραγούδι

"Μάτια μου"

Συμφωνείτε;; :razz::confused::)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ένα καταπληκτικό τραγούδι φαντάζομαι εδώ και πολύ καιρό με την φωνή του Γιώργου, και συγκεκριμένα σε live εκτέλεση αλά ''Με τελείωσες''.

Είναι το: ''Μάτια μου, μάτια μου'' του Ορφέα Περίδη, Πρώτη εκτέλεση με τον Παπάζογλου και αργότερα με τον Μακεδόνα.

Μιλάμε για απίστευτο τραγούδι που αν το τραγουδούσε ο Γιώργος ούτε καν θέλω να φανταστώ τι τρομερούς αμανέδες θα έβαζε. Και μάλιστα θα θελα να υπήρχε και διάλογος βιολιού-φωνής, με σολάκια κτλ, όπως στο ''Με τελείωσες''. ΘΕΙΚΟ! :razz:

Όπως βλέπεις Θόδωρε, περιμένω εδώ και καιρό να το πει. Πολύ σωστός είσαι. Κομματάρα. :confused::):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ο πρόσφυγας" που έλεγε ο Μανώλης Αγγελόπουλος και που έβαλε και η Αρετή Κετιμέ στο νέο της cd. Πολύ ωραία επανεκτέλεση! Θέλω να το ακούσω με τη φωνή του Νταλάρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα ποτ=πουρί:

"Σε διώξαν απ'την κοκκινιά" - " Ηλιοβασίλεμα σωστό"'- "Ποια είσαι εσύ" .....

όπως τα είπε στην πρόβα πριν τη συναυλία στο ’μστερνταμ!!!!! :D:razz::razz::blush::D:wow::wow::wow:

Τελικά στο ’μστερνταμ μάλλον ήταν προτιμότερο να είναι κανείς στην πρόβα παρά στη συναυλία!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

O Νταλαρας αγαπητη φιλη παντα ηταν πιο μαγικος στις προβες,οταν δοκιμαζε διαφορα τραγουδια για να επιλεξει ......

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ένα ποτ=πουρί:

"Σε διώξαν απ'την κοκκινιά" - " Ηλιοβασίλεμα σωστό"'- "Ποια είσαι εσύ" .....

όπως τα είπε στην πρόβα πριν τη συναυλία στο ’μστερνταμ!!!!! :D:razz::razz::blush::D:wow::wow::wow:

Τελικά στο ’μστερνταμ μάλλον ήταν προτιμότερο να είναι κανείς στην πρόβα παρά στη συναυλία!!!!!

Και η συναυλία μια χαρά ήταν. Αλλά και η πρόβα... :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι γινεται ρε παιδια πρωι-πρωι? πυροφανι για τον Γιωργο εχουμε βγει ολοι? χα,χα,χα! καλημερα !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
O Νταλαρας αγαπητη φιλη παντα ηταν πιο μαγικος στις προβες,οταν δοκιμαζε διαφορα τραγουδια για να επιλεξει ......

Μόνο δοκιμάζει...κι επιλέγει ένα- δύο διαφορετικά....πιφ! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αφού  ο  Γιώργος  θέλει  κάποια  στιγμή  να  τραγουδήσει  Μούτση,είναι  ένα  σε  στίχους  Νίκου  Γκάτσου.Μεγάλο  Τραγούδι  για  μνήμη,για  αλήθεια  και  προπαντός  για  να  μην  ξεχνάμε.

"1922"(Ανατολή-Ανατολή).

Δεν το είχα δει το post σου Αντώνη! Αυτές τις μέρες το ακούω πολύ αυτό το τραγούδι, και όποτε το ακούω σκέφτομαι τον θείο! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μακάρι Χρύσα να το σκεφτεί και αυτός!

Τι γίνεται ρε παιδιά με τις πρόβες;

Μάλλον απο δω και πέρα σε όλες τις συναυλίες και τις παραστάσεις πρέπει να βρισκόμαστε και εκεί.Εγώ απο χρόνια ξέρω ότι άλλα τραγούδια λέει στις πρόβες και άλλα στο πρόγραμμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σβήστε με απ' το χάρτη

Μουσική: Μιχάλης Σουγιούλ

Στίχοι: Χρήστος Γιαννακόπουλος

Ένα υπέροχο λαϊκό τραγούδι που ΠΡΕΠΕΙ να το πει ο Γ.Νταλάρας!! Λες και γράφτηκε για την φωνή του!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σβήστε με απ' το χάρτη

Μουσική: Μιχάλης Σουγιούλ

Στίχοι: Χρήστος Γιαννακόπουλος

Ένα υπέροχο λαϊκό τραγούδι που ΠΡΕΠΕΙ να το πει ο Γ.Νταλάρας!! Λες και γράφτηκε για την φωνή του!!!!

Συμφωνώ Αποστόλη!!

Επίσης χθες που άκουγα το δίσκο "Τρελό καλοκαίρι" με τραγούδια των Μιχάλη Τερζή και ’κου Δασκαλόπουλου, σε πολλά τραγούδια μέσα από τη φωνή του Σμοκοβίτη "άκουγα" τη φωνή του Θείου... :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θέλω να ακούσω από Νταλάρα τα παρακάτω δύο τραγούδια.

1) Μέσα σε κήπο κάθισα

2) Του χάρου η μάνα

Ε ρε πώς θα τα λεγε. :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Ας μείνει μόνο το φεγγάρι στην ορχήστρα.

Στο αρχαίο θέατρο ας αδειάσουν οι κερκίδες.

Ας έρθει η νύχτα με μαχαίρι Κλυταιμνήστρα,

να πάρει εκδίκηση απ' όλους τους Ατρείδες

Ας μείνει μόνο το φεγγάρι στην ορχήστρα

και μεθυσμένο από τον πόνο να με δει,

που θα περνάω τη ζωή μου σε μια ξύστρα,

για να τραβήξω την πιο μαύρη μου γραμμή

Κι αν η παράσταση που δόθηκε γελοία

κι αν μας εμπαίξανε οι πρωταγωνιστές,

στα ρημαγμένα σκηνικά και στα τοπία,

γυρνάν οι στίχοι του Ευριπίδη σαδιστές

Να μου θυμίζουν ότι είμαι εγκλωβισμένος.

Μέσα σε ψέματα που γίνανε θεσμοί.

Να ειρωνεύονται πως ζω ευτυχισμένος

κι άλλος στη θέση μου έχει θυσιαστεί

Ας μείνει μόνο το φεγγάρι στην ορχήστρα

και κάποιο σύννεφο ας με πάρει απ' την Αυλίδα.

Αυτό το μέρος τό 'χα πάντοτε πατρίδα

κι όμως οι Έλληνες με διώχνουν από 'δω''

Καταπληκτικό τραγούδι σε μουσική Μαχαιρίτσα και στίχους Ισαάκ Σούση. Το έχει πει ο Κότσιρας στον δίσκο ''Ξύλινο αλογάκι'' (φοβερός δίσκος). Μακάρι να το λεγε κάποτε ο Νταλάρας. Του ταιριάζουν τόσο πολύ αυτά.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...