panosb

Song Fantasies

364 posts in this topic

Το "Παποράκι του Μπουρνόβα", με τη φωνή του Γιώργου Νταλάρα, αλλά, με την άλλη, "την πολύ βαριά μελωδία που γνωρίζει από τον πατέρα του"(βλ. Λ. Παπαδόπουλος, Τα τραγούδια γράφουν την ιστορία τους, εκδ. ΙΑΝΟΣ/2006, σελ. 62).

:D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Είναι τρία αγαπημένα τραγούδια,που τα έχω αναφέρει επανειλημμένως..."Το κουρασμένο βήμα σου",της Αθηναϊκής Κομπανίας,το "Δεν έχει δρόμο να διαβώ",του Ζαμπέτα,που όλοι το ξέρουμε με τον Πάνο Τζανετή και...το "Κι αν περπατώ" του Γιάννη Σπανού,που το ξέρουμε από το Γιάννη Πουλόπουλο...Α!Να επίλέξω κι ένα bonus track?Το "Σπουδαίοι άνθρωποι" του Κώστα Χατζή... :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

:):D:D

"Tα πιο ωραία πράγματα

έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις

και γίνονται τα θαύματα

όταν πάψεις να επιμένεις..."

:D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ρεφρέν από το τραγούδι "Στου Αδάμ την εξορία"(από τον δίσκο των Μικρούτσικου-Αλκαίου, "Υπέροχα μονάχοι"), μου θύμισε, δεν ξέρω γιατί, το κουπλέ από το τραγούδι του Ξαρχάκου "Το πρακτορείο" ...

Κι έτσι μου γεννήθηκε η επιθυμία να ακούσω "Το πρακτορείο" από τον Νταλάρα ! :D:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν δε συμμετείχε ο Ανδρεάτος στην εκδήλωση για τον Μιχάλη Γκανά στον Ιανό , θα έλεγα το υπέροχο τραγούδι "Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια" :):naughty:

Θα ήθελα πολύ να το ακούσω από τη φωνή του Νταλάρα... :)

Y.Γ: Φαντάζεστε να κάνουν καμιά αλλαγή και να πει ο Ανδρεάτος το "Με λένε Πόπη;" :naughty: :lol:

Aπόστολη θα ήθελα τη γνώμη σου γι'αυτό... :naughty:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το "Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια" είναι τραγουδάρα! Υπέροχο τραγούδι με φοβερή ατμόσφαιρα!

Ταιριάζει γάντι στην φωνή του Ανδρεάτου. Δεν ξέρω αν θα ήθελα να το ακούσω με την φωνή του Γιώργου. Συναισθηματικά το έχω δέσει με την φωνή του Ανδρεάτου.

ΥΓ: Δεν έχω ξαναπεί για άλλο τραγούδι αυτό το πράγμα! :razz: :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το "Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια" είναι τραγουδάρα! Υπέροχο τραγούδι με φοβερή ατμόσφαιρα!

Ταιριάζει γάντι στην φωνή του Ανδρεάτου. Δεν ξέρω αν θα ήθελα να το ακούσω με την φωνή του Γιώργου. Συναισθηματικά το έχω δέσει με την φωνή του Ανδρεάτου.

ΥΓ: Δεν έχω ξαναπεί για άλλο τραγούδι αυτό το πράγμα! :razz: :razz:

:blink: :blink: :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Σημαία μιας πορείας" του Νότη Μαυρουδή και του Ηλία Κατσούλη από το "Carte-Postale" .

Είναι το τραγούδι-αφιέρωμα στο Γρηγόρη Μπιθικώτση, που θα έλεγε ο Νταλάρας στο δίσκο του Μαυρουδή αλλά τελικά το είπε (εξαιρετικά βέβαια ) ο Νίκος Δημητράτος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το "Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια" είναι τραγουδάρα! Υπέροχο τραγούδι με φοβερή ατμόσφαιρα!

Ταιριάζει γάντι στην φωνή του Ανδρεάτου. Δεν ξέρω αν θα ήθελα να το ακούσω με την φωνή του Γιώργου. Συναισθηματικά το έχω δέσει με την φωνή του Ανδρεάτου.

ΥΓ: Δεν έχω ξαναπεί για άλλο τραγούδι αυτό το πράγμα!  :):music:

:blink: :blink: :blink:

:blink: :music: :blink: :(:pity: Μας άφησε όντως...βλάκες ο Απόστολος!!!Έλα όμως που το "Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια" είναι ένα από τα δύο πανέμορφα έντεχνα-λαϊκά,που θα' θελα τόσο πολύ να ακούσω από το Γιώργο...Το δεύτερο είναι το "Κλείσε τα μάτια σου" του Νίκου Πορτοκάλογλου... :rolleyes::):rolleyes: Αποστοοόλη...!! :rolleyes: :blink: :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
το "Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια" είναι ένα από τα δύο πανέμορφα έντεχνα-λαϊκά,που θα' θελα τόσο πολύ να ακούσω από το Γιώργο...Το δεύτερο είναι το "Κλείσε τα μάτια σου" του Νίκου Πορτοκάλογλου... :music::):)

’ρη μαζί σου... :music::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εγω!!! :naughty:

Τι ειπες τωρα!!! :razz:B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδη τις τελευταιες μερες το ακουω συνεχεια(ηδη σημερα ειναι η τριτη φορα :D ) θα ηθελα καποια στιγμη ν'ακουσω το''Φτερωτο μου τραγουδακι'' απο τον συνθετη του.... :razz::mad::mad::mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

το πιο πρόσφατο μου κόλημα, 100 χμ στο repeat:

«Εγώ δεν ζω γονατιστός

είμαι της γερακίνας γιός»

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τραγούδι "Τις νύχτες που κυκλοφορώ"(μουσική : Θάνος Μικρούτσικος, στίχοι : Γιώργος Παυριανός) από το δίσκο "Όσο κρατάει ένας καφές", ο, αείμνηστος, Διονύσης Θεοδόσης το έχει τραγουδήσει με ψυχή.

Θα ήθελα όμως να το ακούσω κι από τη φωνή του Νταλάρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τραγούδι "Σαν πλανόδιο τσίρκο"(Θάνος Μικρούτσικος - ’λκης Αλκαίος) με τη φωνή του Νταλάρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το "’στους να μας κοροϊδεύουν" από την Πολιτεία Δ' του Μίκη, το λέει υπέροχα ο Πέτρος Γαϊτάνος, αλλά είμαι σίγουρος οτι ο Γ.Νταλάρας θα το απογείωνε. Θα το εκτόξευε!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω θα ηθελα παρα πολυ να ακουσω το ''Ονειρο ητανε'' ( Μουσικη,στιχοι-Αλκινοος Ιωαννιδης) το οποιο τραγουδησε η Χαρουλα εξαιρετικα στη συναυλια του Μελωδια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όπως είπα και χθες σε έναν φίλο, θεωρώ πως όλο το χθεσινό αφιέρωμα του Δευτέρου Προγράμματος στον Βίρβο είναι από μόνο του "song fantasies" ή -για να είμαστε και πιο σωστοί- "concert fantasies"... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σωσταα!! Αν και πολλα τραγουδια απο αυτα που ακουστηκαν χθες τα εχει πει ο Γιωργος. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακριβως αυτο σκεφτομαι τις τελευταιες μερες! :)

Κοιτα να δεις.... :razz::razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

To 2000 o Γ.Χατζηνάσιος έγραψε το soundtrack της σειράς της ΕΤ-1 "Στα φτερά του έρωτα". Το τραγούδι των τίτλων : "ΕΤΣΙ ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ Η ΑΓΑΠΗ "σε στίχους Μ.Μπουρμπούλη πιστεύω θα του ταίριαζε "γάντι". :music::blush::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο δίσκο της Μαρίας Σουλτάτου "Το παραμύθι μου" υπάρχει ένα πανέμορφο τραγούδι σε μουσική του Μιχάλη Τερζή και σε στίχους της Κατερίνας Παπαγεωργίου, το "Ψυχή μου ανατολίτισσα".

Μόλις το άκουσα το φαντάστηκα αμέσως με τη φωνή του Νταλάρα.

Να λέει τη φράση του κουπλέ : " ... κι εκεί στην άκρη του καημού/το δάκρυ σου Φραγκογιαννού" και το ρεφρέν :

"Ψυχή μου Ανατολίτισσα

του έρωτα ισοβίτισσα

απόψε θα το κάψουμε

τα αστέρια θα τ' ανάψουμε". :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...