panosb

Song Fantasies

364 posts in this topic

Θα ηθελα να εχει βγει ενα μηχανημα που θα εχει τις εξης οδηγιες χρησεως.

ΠΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΕΡΜΗΝΕΥΤΗ.

Λοιπον,σ'αυτην την περιπτωση,θα ημασταν οι πιο ευτιχισμενοι ανθρωποι στον κοσμο.Θα αγοραζα ενα τετοιο μηχανημα,αν εβγαινε,οσο και να κοστιζε.

(Ενα τραγουδι παντως ,που θα θελα να πει ο αρχηγος, ειναι ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΤΑ ΜΠΛΟΥΖ του Μ.Ξυδους με τον Μητροπανο.Θα του πηγαινε σιγουρα.Ειναι <<μανουλα>> σ'αυτα το κομματια.Κι αλλα πολλα θα θελα.......) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

:wow: Φίλε aldebaran έγραψες!

Και μόνο γι΄αυτή σου την ΙΔΕΑ σου πρέπει δίπλωμα ευρεσιτεχνίας! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να ακούσω 3 τραγούδια απο τον Γιώργο Νταλάρα (για να μην πω 33!) και μάλιστα ηχογραφημένα.

1)Στο τραπέζι που τα πίνω(Απόστολος Καλδάρας-Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου)

,είναι απο τα μεγάλα τραγούδια του Στέλιου Καζαντζίδη,και το είχε πει το'90 στη Σαλαμίνα και ύστερα στο Βεάκειο καλοκαίρι.

2)Ελένη(Θάνος Μικρούτσικος-Μπάμπης Τσικληρόπουλος)

εκεί η φωνή του θα είναι απάνω,και πιστεύω σε μιά ανεπανάληπτη ερμηνία όπως πάντα.

3)Τούτες τις μέρες (Χρήστος Λεοντής-Γιάννης Ρίτσος)

απο το "Καπνισμένο τσουκάλι",πολύ μεγάλο τραγούδι που ζωγράφισε με την ερμηνία του ο Μέγας Νίκος Ξυλούρης.Θέλει ψυχή,θέλει συναίσθημα και ο Γιώργος την έχει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα φοβερό Ισπανικό τραγούδι. Ακριβώς για την φωνή, το χρώμα και το συναίσθημα του Γιώργου Νταλάρα.

"Cancion de Totoralejos", πρώτη εκτέλεση από τους Los Fronterizos. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να τον (ξανά) ακούσω να τραγουδά

Μικρούτσικο σε στίχους

Λόπε ντε Βεγκα :razz: (Φουέντε Οβεχούνα)

Χικμέτ,

Μπρεχτ

Καββαδία (αχχχ, ανεπανάληπτη ερμηνεία στις Γραμμές

των Οριζόντων)

αλλά και Λόρκα :pity:;)

στα τραγουδια που προσφάτως ερμήνευσε

ο Φραγκούλης... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα ήθελα να ακούσω κάπου να λέει το 'Τι θέλεις να κάνω' μόνο με την κιθάρα του και να μας μαγεύει με την ερμηνεία του B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν άκουσα το "Στάχτες έκανα τα χρόνια"(των Μιχάλη Τερζή και Ηλία Κατσούλη), πήρα τα πάνω μου! Αφού γράφονται ακόμα τέτοια αντρίκια ζεϊμπέκικα, σκέφτηκα, το ελληνικό τραγούδι υπάρχει!

Ποιος όμως ραδιοφωνικός παραγωγός έχει τολμήσει να "σπάσει το πρωτόκολλο" και να παίξει αυτήν την ζεϊμπεκάρα;

Μια χαρά το λέει το τραγούδι ο, αγαπημένος μου, Γιάννης Καλατζής, αλλά, θα ήθελα να το ακούσω κι από τον Νταλάρα ... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα απο τα μεγάλα τραγούδια θα ήθελα να ακούσω απο τον Γιώργο Νταλάρα.

"Μαλαματένια λόγια"(Γιάννης Μαρκόπουλος-Μάνος Ελευθερίου).απο την θρυλική Θητεία.Νομίζω ότι η ερμηνεία του αν και εφ όσον γίνει θα είναι συγκλονιστική.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μακάρι  φίλε  Αποστόλη,να  ήξερες  πόσο  ήθελα  να  ακούσω  το  ΣΑΒΒΑΤΟΒΡΑΔΟ  αποτην  φωνή  του,καθώς  και  τον  ΜΕΤΑΝΑΣΤΗ  παιγμένα  απο  το  μπουζούκι  του  Καραντίνη  ας  πούμε.Όσο  για  τις  Αρκαδίες, ιερότητα  του  μεγέθους  τους  πάει  τα  όνειρα  ακόμα  παραπέρα.ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ&ΑΡΚΑΔΙΕΣ  λοιπόν,γιατι...

"Τα  όνειρα  των  εραστών  δεν  σβήνουν!"

Θα κάνω μία υπέρβαση αυτή τη φορά. Δεν θα ονειρευτώ ένα τραγούδι. Θα ονειρευτώ δύο ολόκληρα CD!!

Γιώργος Νταλάρας - Μίκης Θεοδωράκης

Κύκλοι: Πολιτείες & Αρκαδίες

1ο CD: Αγαπημένες Πολιτείες

1. Δραπετσώνα (Πολιτεία Α')

2. Σαββατόβραδο (Πολιτεία Α')

3. Μάνα μου και Παναγιά (Πολιτεία Α')

4. Βρέχει στη φτωχογειτονιά (Πολιτεία Α')

5. Μάνα (Πολιτεία Α')

6. Καημός (Πολιτεία Α')

7. Έχω μια αγάπη (Πολιτεία Α')

8. Μετανάστης (Πολιτεία Α')

9. Βράχο βράχο (Πολιτεία Α')

10. Παράπονο (Πολιτεία Α')

11. Οι μοιραίοι (Πολιτεία Β')

12. Γωνιά γωνιά (Πολιτεία Β')

13. Στράτα τη στράτα (Πολιτεία Β')

14. Βραδιάζει (Πολιτεία Β')

15. Μελαχρινό παιδί (Παραλίγο Πολιτεία Γ')

16. Νύχτα (Παραλίγο Πολιτεία Γ')

17. Ο χάρος νυχτοπερπατεί (Του Χάρου) (Παραλίγο Πολιτεία Γ')

18. Ποιοι είμαστε εμείς (Πολιτεία Γ')

19. Το πάθος δεν διώκεται (Πολιτεία Γ')

20. ’στους να μας κοροϊδεύουν (Πολιτεία Δ')

21. Αρχόντισσα σιωπηλή (Πολιτεία Δ')

22. Δε φταις εσύ που ταξιδεύω (Πολιτεία Δ')

23. Κορίτσι του Οκτώβρη (Πολιτεία Δ')

24. Με τις χαμένες τις ψυχές (Πολιτεία Δ')

25. Χρόνια φτηνά (Πολιτεία Δ')

2ο CD: Αγαπημένες Αρκαδίες

1. Ω, Βουνά (Αρκαδία Ι)

2. Είμαι Ευρωπαίος (Αρκαδία Ι)

3. Ο χρησμός (Αρκαδία ΙΙ)

4. Στο παζάρι του φονιά (Αρκαδία ΙΙ)

5. Πήρα τους δρόμους του ληστή (Αρκαδία ΙΙ)

6. Αυτοί που θα ρθουν μια βραδιά (Αρκαδία ΙΙ)

7. Μέσα σε κήπο κάθισα (Αρκαδία ΙΙΙ)

8. Μάνα, το μάννα τ ουρανού (Αρκαδία ΙΙΙ)

9. Του χάρου η μάνα (Αρκαδία ΙΙΙ)

10. Σε λένε μάνα του Χριστού (Αρκαδία ΙΙΙ)

11. Γιγάντιες σκέψες (Αρκαδία V Πνευματικό Εμβατήριο)

12. Ομπρός βοηθάτε (Αρκαδία V Πνευματικό Εμβατήριο)

13. Σιμώνει ο νέος Λόγος (Αρκαδία V Πνευματικό Εμβατήριο)

14. Θούριον (Αρκαδία VΙ)

15. Στον ’γνωστο Ποιητή (Αρκαδία VΙ)

16. Ο επιζών (Αρκαδία VIΙ)

17. Μιλώ (Αρκαδία VΙII)

18. Χάρης 1944 (Αρκαδία VIIΙ)

19. Η μητέρα του εξόριστου (Αρκαδία ΙX)

20. Είχα τρεις ζωές (Αρκαδία X)

...Και για να κάνω το όνειρο λίγο πιο γλαφυρό,.. θα ήθελα στα CD αυτά να παίζει η Ορχήστρα Μίκης Θεοδωράκης, με guest μπουζούκια τον Μανώλη Καραντίνη και τον Λάκη Καρνέζη. Στις 2ες φωνές θα ήθελα την Μαρινέλλα, την Χαρούλα Αλεξίου, την Γλυκερία, την Δήμητρα Γαλάνη και την Μαρία Δημητριάδη. Σε 3-4 τραγούδια θα ήθελα ντουέτο του Νταλάρα με τον Μίκη Θεοδωράκη!

Το όνειρο αυτό ειναι αφιερωμένο στο Χελιδόνι, στον Θάνο και σε όλους τους Θεοδωρακικούς φίλους!! :):music::razz::razz:

Αυτά.... Τέλος!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eγω παλι θελω ν'ακουσω ολα-μα ολα- τα τραγουδια που εχει γραψει ο Μικης απο τον Γιωργο :(

Δεν ξερω βεβαια ποσα cd θα χρειαζοντουσαν :):blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γωγώ... συντάσσομαι με την ιδέα σου! Έχω και τίτλο για την κασετίνα με όλα τα τραγούδια του Μίκη! "Ο Γιώργος Νταλάρας τραγουδάει Μίκη Θεοδωράκη" με υπότιτλο: "Επιτέλους τα είπα ΟΛΑ"! :razz::razz::):blush:

Λοιπόν,.. ένα νέο fantasy για σήμερα!! :(:mad::D

Ένα γεμάτο μονό CD που θα ονομάζεται "Το θεατρικό πρόσωπο του Γιώργου Νταλάρα" και θα περιέχει:

* τα 5-6 τραγούδια που έλεγε στις παραστάσεις "Το Τραγούδι του Νεκρού Αδερφού" το 1981 στο θερινό «Αθήναιον»

* τα 5-6 τραγούδια από τις παραστάσεις της Λυσιστράτη στο Μέγαρο Μουσικής το 2002

* τα 10 τραγούδια από τις παραστάσεις "Οιδίπους Τύραννος" του 2005.

Σύνολο 20 - 22 τραγούδια. Χαλαρά χωράνε σε ένα CDάκι.... ΓΑΜΩ θα ήταν!!!!! :D:D:D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με συγκινήσατε όλοι σας,είστε καταπληκτικοί και μεγάλες ψυχές.Γι'αυτό σας αφιερώνω Αποστόλη,Γωγώ,’ρη,Θανάση,Τάσο μα και στον ίδιο τον Γιώργο Νταλάρα

Αυτό το αντίδωρο του Μίκη και του Μάνου Ελευθερίου

" Δεν φταίς εσύ που ταξιδεύω

τόσα ταξίδια στο μυαλό μου.

Δεν φταίς εσύ που σε γυρεύω

ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΚΡΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ."

Μακάρι να γίνουν όλα αυτά.

Αλλά και αν κάνει κάποτε αφιέρωμα στον Σταύρο Κουγιουμτζή ο Γιώργος(που θα κάνει,αλλά πότε:)

Θέλω ένα αριστούργημα σε στίχους Μ.Ελευθερίου να πεί

ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.

Τι τραγουδάρα,και έλα που ξέρω ότι του αρέσει.Και το έχει μάλλον και άχτι.(άχτι είχε και με τους Μπαξέδες,και το είπε στον Ιανό)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν,.. ένα νέο fantasy για σήμερα!! :):music::music:

Ένα γεμάτο μονό CD που θα ονομάζεται "Το θεατρικό πρόσωπο του Γιώργου Νταλάρα" και θα περιέχει:

* τα 5-6 τραγούδια που έλεγε στις παραστάσεις "Το Τραγούδι του Νεκρού Αδερφού" το 1981 στο θερινό «Αθήναιον»

* τα 5-6 τραγούδια από τις παραστάσεις της Λυσιστράτη στο Μέγαρο Μουσικής το 2002

* τα 10 τραγούδια από τις παραστάσεις "Οιδίπους Τύραννος" του 2005.

Σύνολο 20 - 22 τραγούδια. Χαλαρά χωράνε σε ένα CDάκι.... ΓΑΜΩ θα ήταν!!!!! :music::music::music::blush::blush:

Καντο διπλο...να μπουν και τα τραγουδια που ελεγε σε διαφορες θεατρικες παραστασεις τη δεκαετια του-70 :mad:

Πχ. τα τραγουδια του ''Ζει;''...ειναι απο θεατρικη παρασταση με τιτλο ''Ζει ο βασιλιας Αλεξανδρος;''

Και μια καινουργια εκτελεση δεν θα μου κακοπεφτε :mad::blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πχ. τα τραγουδια του ''Ζει;''...ειναι απο θεατρικη παρασταση με τιτλο ''Ζει ο βασιλιας Αλεξανδρος;''

Δε νομίζω τα τραγούδια του "Ζει" να έχουν σχέση με θεατρική παράσταση.Απλώς ήταν επηρεασμένα και είχαν σχέση με το Θέατρο Σκιών και τον "Καραγκιόζη".Κάτι τέτοιο γράφει και το οπισθόφυλλο του δίσκου.

Και μάλιστα , όπως έχει διηγηθεί ο Μίμης Πλέσσας, αμέσως μετά την κυκλοφορία του δίσκου, τον ειδοποίησαν στα Γιάννενα , όπου βρίσκονταν, πως ο δίσκος λογοκρίθηκε.Ειδικά ο στίχος του Βίρβου "Γραικοί τσεκούρι και φωτιά, να πάρουμε τη λευτεριά" ενόχλησε ιδιαίτερα τους ιθύνοντες και κρατούντες εκείνης της περιόδου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θέλω πάρα πολύ ν' ακούσω από τον Νταλάρα το "Όταν βλέπετε να κλαίω"!

Του Λευτέρη Παπαδόπουλου δεν είναι οι στίχοι; Ε. Μπορώ να ονειρεύομαι λοιπόν... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πχ. τα τραγουδια του ''Ζει;''...ειναι απο θεατρικη παρασταση με τιτλο ''Ζει ο βασιλιας Αλεξανδρος;''

Δε νομίζω τα τραγούδια του "Ζει" να έχουν σχέση με θεατρική παράσταση.Απλώς ήταν επηρεασμένα και είχαν σχέση με το Θέατρο Σκιών και τον "Καραγκιόζη".Κάτι τέτοιο γράφει και το οπισθόφυλλο του δίσκου.

Και μάλιστα , όπως έχει διηγηθεί ο Μίμης Πλέσσας, αμέσως μετά την κυκλοφορία του δίσκου, τον ειδοποίησαν στα Γιάννενα , όπου βρίσκονταν, πως ο δίσκος λογοκρίθηκε.Ειδικά ο στίχος του Βίρβου "Γραικοί τσεκούρι και φωτιά, να πάρουμε τη λευτεριά" ενόχλησε ιδιαίτερα τους ιθύνοντες και κρατούντες εκείνης της περιόδου.

Tα περι θεατρικης παραστασης τα εχει πει ο ιδιος ο Μιμης Πλεσσας :D

Οσο για τον δισκο εχει περασει πολλες περιπετειες....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα ήθελα να άκουγα μία όμορφη διασκευή του Γ.Νταλάρα στο "Χάθηκε το φεγγάρι" του Σταύρου Ξαρχάκου. :D:D:D:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα πάρα πολύ ν' ακούσω το "Νυν και αεί" :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για φανταστείτε να έλεγε ο Θείος το:

"ΈΒΑΛΕ Ο ΘΕΟΣ ΣΗΜΑΔΙ ΠΑΛΛΙΚΑΡΙ ΣΤΑ ΣΦΑΚΙΑ".

Αφου θέλετε Ξαρχάκο,να τι κάνατε!!!

(Και μετά βλέπω απ'έξω απο το Παλλάς στα περίπτερα να εξαφανίζονται όλα τα μαχαίρια,σουγιαδάκια,νυστέρια κλπ,κλπ,κλπ)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΥΤΗ Η ΝΥΧΤΑ ΜΕΝΕΙ του Κραουνάκη

ΤΑ ΠΑΛΙΟΜΑΧΑΙΡΑ των Χατζιδάκι-Καμπανέλλη

ΑΓΡΙΟΛΟΥΛΟΥΔΟ των Νικολόπουλου-Πυθαγόρα

Αυτά θέλω να πει ο Θείος προς το παρόν,έχω στο νού μου άλλα 100!!!! αλλά...ας μην κάνουμε υπερβολές.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρόνια τώρα κάθε φορά που ακούω «Το μερτικό» μου σφίγγει την καρδιά η λαχτάρα να το ακούω από τον Νταλάρα.

Και ονειρέυομαι να μας πει την «Όμορφη πόλη» μόνος του, όχι ντουέτο. Και να γραφτεί και να το ξανακούσω δέκα χιλιάδες φορες.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και ονειρέυομαι να μας πει την «Όμορφη πόλη» μόνος του, όχι ντουέτο. Και να γραφτεί και να το ξανακούσω δέκα χιλιάδες φορες.

Στον δίσκο με την Metropole Orchestra το 1995, την "Όμορφη πόλη" την είπε μόνος του. Δεν ήταν ντουέτο... :(:mad::(

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και ονειρέυομαι να μας πει την «Όμορφη πόλη» μόνος του, όχι ντουέτο. Και να γραφτεί και να το ξανακούσω δέκα χιλιάδες φορες.

Στον δίσκο με την Metropole Orchestra το 1995, την "Όμορφη πόλη" την είπε μόνος του. Δεν ήταν ντουέτο... :(:mad::(

Ναι αλλά έχει την Metropole από πίσω που μ' ενοχλεί σχεδόν όσο τον Φραγκούλη (και δεν είναι λίγο). Sorry αν είμαι λίγο δύσκολη :( ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...