Sign in to follow this  
Followers 0
Geske

Νταλάρας-Χατζιγιάννης στο Μέγαρο

47 posts in this topic

Dalaras as himself - a little cautious at the beginning and later - volcanic...

I' ve said it before, it's unfair to any singer to hear him next to Dalaras because as soon as he sings no other voice exits any more (Marinella being the exception that confirms the rule).

Chatzigiannis - in a suit - showing what he can do and still might if he chooses to learn.

the concert - it would have suited Zygos better than the marbles of Megaro - who knows maybe next winter?

I enjoyed.

More later (maybe)

p.s. I'm not posting the list of songs from the programme, because they changed half of them!

Highlights:

Μια φυσαρμόνικα που κλαεί

Πόσο κρατάει ένα όνειρο

Της αγάπης μαχαιριά

Καράβια στη στεριά

και

και

και!

Share this post


Link to post
Share on other sites

did anyone lese attend these two concerts?? any further information on the songs they sang and the concerts in general would be appreciated please :)

ILIAS

Share this post


Link to post
Share on other sites

I, too, would love to hear more. Like many others, I wish I could have gone personally, but I will settle for hearing the details second hand - please! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετα τη χθεσινή παράσταση κατάλαβα ότι τελικά ο Χατζηγιάννης δεν είχε από μικρό παιδί τυχαία πρότυπο του τον Γ. Νταλάρα (σύμφωνα με όσα έχει πει ο ίδιος σε συνέντευξή του). Και δεν μεγάλωσε με τα τραγούδια του ανεπηρέαστος.

Έχοντας συνηθίσει το Χατζηγιάννη σε ένα δικό του στυλ δεν φανταζόμουνα ποτέ ότι θα μπορούσε να πει τραγούδια του Νταλάρα τόσο καλά. Μου φάνηκαν πολύ ταιριαστοί οι δυο τους πάνω στην σκηνή. Το "Μόνος μου" του Χατζηγιάννη βλέποντας να το τραγουδάει ο Νταλάρας μου φάνηκε λίγο έξω από τα νερά του σε αντίθεση με την ερμηνεία του στο "Της Αγάπης Μαχαιριά" κορυφαία στιγμή! Εκεί όχι απλώς ήταν ο Νταλάρας που ξέρουμε αλλά έδειξε και τι μπορεί να κάνει όταν θέλει. Έκλεισαν την παράσταση με το "Η δική μου η πατρίδα" ωραία έκπληξη !!!! όπως και το "Μόνο η αγάπη μένει"!!!

Θα ήταν άδικο αν δεν ανέφερα τον εντυπωσιακό Φίλιππο Τσεπερούλι στο σόλο του στο "Ταξίδι στα Κύθηρα" αλλά και τον Μανώλη Καραντίνη ειδικά στο "Νύχτα και άλλη νύχτα". Φοβεροί και οι δύο τους !!! Μπράβο τους!

Ήταν 3 ώρες πολύ ευχάριστες που στο πέρασμα τους αφήνουν μια πολύ γλυκιά και καλή διάθεση για αυτό που άκουσες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να συμπληρώσω την ερμηνεία και των δυό τους στα τραγούδια του Sting, εξαιρετική,ιδιαίτερα στο τραγούδι "Fragile" του Sting με τον Χατζηγιάννη να τραγουδάει μια στροφή στα αγγλικά και τον Νταλάρα να συνεχίζει την επόμενη στα ισπανικά.Μια εξαιρετική συναυλία.

-John

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα!

Δε μπορώ να γράψω πολλά γιατί έχω να κοιμηθω από τότε, λόγω ταξιδιού.

Ήταν μια πραγματικά υπέροχη συναυλία.

Ξεχωριστή... Και οι δυο τους ήταν υπέροχοι :)

:):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήταν μια καταπληκτική 3ωρη παράσταση

Για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα ότι ο Χατζηγιάννης θα μπορούσε να τραγουδήσει τόσο καλά τραγούδια του Νταλάρα!!!!!!!! Του αξίζουν συγχαρητήρια..ήταν άξιος συμπαραστάτης του Νταλάρα στην παράσταση αυτή! Από την άλλη είδα τον Νταλάρα για πρώτη φορά αδιάβαστο στα τραγούδια του Χατζηγιάννη!!!!!!!:):)

Είχε όμως πολύ όρεξη και κέφι και ήταν ο Νταλάρας που όλος ο κόσμος γνωρίζει!!!!!

Και για άλλη μια φορά μας ξάφνιασε..Η παράσταση ξεκίνησε με το «Μια φυσαρμόνικα που κλαίει» παίζοντας.. φυσαρμόνικα!!!!!!!!

Τα τραγούδια της παράστασης ήταν (δεν είναι με την σειρά):

1.Μια φυσαρμόνικα που κλαίει

2.Mad about you

3.Δεν έχω χρόνο

4.Πόσο κρατάει ένα όνειρο

5.Και θα χαθώ

6.Η μπαλάντα των αισθήσεων και των παραισθήσεων

7.Τα βεγγαλικά σου μάτια

8.Τι πάθος

9.Ότι κι αν πω

10.Amor Amor

11.Μια θάλασσα μικρή

12.Σ ακολουθώ

13.Καραντί

14.Αύγουστος

15.Το πολλαπλό σου είδωλο

16.Τι είναι αυτό που μας ενώνει

17.Μόνος μου

18.Μη μ ονειρευτείς

19.Για σένα

20.Που είναι η αγάπη

21.Αν μου τηλεφωνούσες

22.Κάπου νυχτώνει

23.Ο παλιός στρατιώτης

24.Σου άξιζε μια καλύτερη αγκαλιά

25.Της αγάπης μαχαιριά

26.Έξοδος κινδύνου

27.Fragile

28.Μόνο στα όνειρα

29.Μόνο η αγάπη μένει

30.Ας πάν στην ευχή τα παλιά

31.Καλή τύχη

32.Μη μου θυμώνεις μάτια μου

33.Το πεπρωμένο

34.Μικρή πατρίδα (μας αποχαιρέτησαν μ αυτό το τραγούδι)

Ελπίζω να μην ξέχασα κανένα τραγούδι

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και τώρα η μεγάλη στιγμή!!!!!!

Οι φωτογραφίες της παράστασης!!!!!!

Ο Γιώργος Νταλάρας παίζει φυσαρμόνικα!!! :)

Δυστυχώς όμως η φωτογραφία δεν είναι καθαρή!!!! :):):)

post-3-1087031001.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0