Sign in to follow this  
Followers 0
kostasp

Ο Νταλάρας στις ΕΙΚΟΝΕΣ

60 posts in this topic

Εξαιρετικά όλα! Ευχαριστούμε Αγνή για τη μεταφορά όλων αυτών στην οθόνη του υπολογιστή μας!

-Κι η χειμερινή συνεργασία σας θα είναι ένα διαφορετικό γεγονός;

Αν όλα πάνω καλά, θα δημιουργήσουμε μια μεγάλη μουσική σκηνή μαζί με τον Αντώνη Ρέμο.

Αυτό το είδατε????????

:):D:razz:

Ε, τί να κάνουμε ρε Αγνή; Το πήραμε απόφαση τώρα..

Εξάλλου, έμμεσα το έχει πει και ο Θεοδωράκης σε συνέντευξή του: Πού να τα τραγουδήσει τα νέα τραγούδια του Θεοδωράκη και του Παπαδόπουλου ο Αντωνάκης εφέτος; Στις μεγάλες λαϊκο-ποπ πίστες, ποιός θα πάει να τον ακούσει; Σίγουρα όχι το κοινό αυτών των πιστών! Απευθύνεται σε ένα αλλο κοινό πλέον και κάποιος πρέπει να του δώσει το διαβατήριο. Το εισιτήριο είναι τα καινούρια τραγούδια.

Αυτά έχει η τέχνη. Και σίγουρα δεν έχει κανόνες και φράγματα. Είτε μας αρέσει, είτε όχι. Από κει και πέρα, ο καθένας μας μπορεί να κάνει τις επιλογές του...

-Κι η χειμερινή συνεργασία σας θα είναι ένα διαφορετικό γεγονός;

Αν όλα πάνω καλά, θα δημιουργήσουμε μια μεγάλη μουσική σκηνή μαζί με τον Αντώνη Ρέμο.

Αυτό το είδατε????????

:D:razz::razz:

But Agnie, Dalaras has only good things to say about that young man :)

For my part I thought we had reached bottom with Hadziyiannis.

Δεν ξέρω καλά ούτε τον ένα, ούτε τον άλλο

η (απολύτως υποκειμενική!) διαφορά μεταξύ τους μπορώ να την περιγράψω έτσι: ο Χατζιγιάννης μου έκανε σχετικά καλή εντύπωση και ο Ρέμος μου έκανε σχετικά κακή εντύπωση...

Δηλαδή, όταν ο Χατζιγιαννης έφυγε από τα (μπλιαχ!) pop τραγουδάκια του τραγούδησε το «σαν παλιό σινεμά» (π.χ.) καλύτερα από αρκετές ερμηνείες που έχω ακούσει στο ραδιόφωνο. Αλλά όταν ο Ρέμος ήρθε στο «Κοίτα τι έκανες» και είπε το «έχω ένα καφενέ» μόνο περίμενα να τελειώσει να 'ρθει άλλος - και αυτός δεν είναι που έκανε single πρόσφατα το «αν θυμηθείς τ' όνειρο μου» - φαντάσου να έχεις μπροστά σου ως τραγουδιστή όλο το έργο του Θεοδωράκη και να διαλέξεις αυτό το χαζοτράγουδο!

Θα έχει το benefit of the doubt από μένα βέβαια, όπως οποιοσδήποτε που τον παρουσιάσει ο Νταλάρας.

Συγγνώμη, παραπάνω δεν έπρεπε να γράψω "αυτά έχει η τέχνη". Αυτά έχει ο χώρος των καλλιτεχνών έπρεπε μάλλον να γράψω. Αλλο το ένα, άλλο το άλλο... Μερικές φορές συμβαίνει να συμπορεύονται αυτά τα δύο, βεβαια, αλλά αυτό μαλλον χαρακτηρίζεται ως ευτυχής συγκυρία στις μέρες μας. Δεν ξέρω, συχνά απογοητεύομαι τελευταία διαπιστώνοντας ότι δε γίνονται όλα για την Τέχνη. Γίνονται και για ιδιοτελείς σκοπούς και χρησιμοποιείται η λέξη "τέχνη" ως κάλυμμα.

Εν πάση περιπτώσει, ο Νταλάρας μας έχει αποδείξει επανειλημμένα ότι δεν επιλέγει τυχαία τους ανθρώπους που θα έχει δίπλα του. Διαθέτει γνώση, διορατικότητα, ένστικτο και έχει σκοπό και υγιές κινητρο στις επαγγελματικές του ενέργειες.

Και σε τελική ανάλυση, ας μην κρίνουμε εκ των προτέρων. Ας κρίνουμε εκ του αποτελέσματος. Όπως έλεγε κι ένα παλιό διαφημιστικό σποτάκι: "Το αποτέλεσμα μετράει"

και αυτός δεν είναι που έκανε single πρόσφατα το «αν θυμηθείς τ' όνειρο μου» - φαντάσου να έχεις μπροστά σου ως τραγουδιστή όλο το έργο του Θεοδωράκη και να διαλέξεις αυτό το χαζοτράγουδο!

Στο "Φως" πάντως τραγούδησε τη "Δραπετσώνα". Το "Αν θυμηθείς τ'όνειρό μου" το τραγούδησε νομίζω ο Πλούταρχος. Αλλος "ταλαντούχος" αυτός...

Είδες τί είπες όμως; χαζοτράγουδο. Αν αυτό το τραγούδι το ακούσεις από εκφραστικό τραγουδιστή/τρια, δε θα το χαρακτηρίσεις χαζοτράγουδο. Φυσικά και έχει γράψει καλύτερα τραγούδια ο Θεοδωράκης, αλλά και αυτό δεν είναι ευκαταφρόνητο! Όλα έχουν να κάνουν με την ερμηνεία. Ακόμη και το πιο απλό στιχουργικά και μελωδικά τραγουδάκι, μπορεί να κερδίσει τις καρδιές των ακροατών, αν το υποστηρίξει σωστά ο ερμηνευτής!

Τελικά όμως, συμφωνώ. Μέχρι σήμερα, ούτε κι εμένα μ'αρέσει ως τραγουδιστής ο Ρέμος, απλά εμπιστεύομαι την κρίση του Νταλάρα. Έστω διερευνητικά και τολμώ να πω "από περιέργεια", θα πάω να τους δω το χειμώνα, αν όλα πάνε καλά.

και αυτός δεν είναι που έκανε single πρόσφατα το «αν θυμηθείς τ' όνειρο μου»

Και φαντάσου ότι εγώ δεν ήξερα καν ότι έχει κυκλοφορήσει αυτό το single! :)

Και όχι μόνο αυτό, αλλά έχει τραγουδήσει και τη "Φαίδρα" στο ίδιο cd, που δεν είναι διόλου χαζοτράγουδο!!

Ν' ακούσω τη Φαίδρα από το Ρέμο;;; Και να συγκρίνω - ακόμη και αθελά μου - με την αξεπέραστη ερμηνεία της Χαρούλας π.χ.; Ευχαριστώ, δε θα πάρω!!

Θα ήθελα να πω πως κι εγώ θεωρώ το Χατζηγιάννη καλύτερο τραγουδιστή και ερμηνευτή από το Ρέμο. Εξάλλου, ο Χατζηγιάννης μπορεί να χαρακτηριστεί μια πιο ολοκληρωμένη μουσική παρουσία σε σχέση με το Ρέμο που είναι απλώς ένας τραγουδιστής.

Ο Ρέμος είναι φανερό πως επιλέχτηκε από Θεοδωράκη και Παπαδόπουλου λόγω του μεγάλου κοινού που διαθέτει και πιθανώς γιατί διαθέτει πιο "λαϊκή" φωνή από αυτή του Χατζηγιάννη (ο οποίος διαθέτει κι αυτός αντίστοιχα πολυπληθές κοινό).

Πάντως, και η συνεργασία Ρέμου-Πρωτοψάλτη είχε ξενίσει πριν 2 χρόνια και μάλλον τελικά καλό έκανε στο Ρέμο αλλάζοντας -εν μέρη- το προφίλ του, βάζοντας τον να δοκιμαστεί σε νέα πράγματα αλλά και "αναγκάζοντας" το κοινό του να ακούσει και άλλα μουσικά είδη. Είχα παρακολουθήσει τότε το πρόγραμμα και είχε αρκετό ενδιαφέρον. Πιστεύω τώρα με τη σύμπραξη του Νταλάρα μπορύν να έχουμε πολλαπλάσια θετικά αποτελέσματα. Πάντως αυτό το χειμώνα θα δούμε γενικότερα συμπράξεις μεγάλων ονομάτων αλλά και συμπράξεις "αντίπαλων" στρατοπέδων που φαίνεται θα φέρουν κάποια ισορροπία στο χώρο του ελληνικού τραγουδιού. Χαρακτηριστικά παραδείγματα της πρώτης περίπτωσης η σύμπραξη Αλεξίου - Αρβανιτάκη στο "Βοτανικό", Πρωτοψάλη - Γαλάνη στο "VOX" και της δεύτερης: Γιάννη Κότσιρα - Νατάσας Θεοδωρίδου.

Σχετικά με το single του Ρέμου να διευκρινίσω πως είναι soundtrack τηλεοπτικής σειράς του MEGA και πως το συγκεκριμένο τραγούδι ("Αν Θυμηθείς Τ' Ονειρό Μου") επιλέχτηκε γιατί ήταν και ο τίτλος του σίριαλ.

:D:)

Λοιπόν, για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους, αντί να τα ανακατώνουμε κάθε δυο μήνες.

Η ’ννα Βίσση, ξεκίμησε τραγουδώντας τα 18 λιανοτράγουδα της πικρής πατρίδας για να πάει μετα στις Μικρές Πολιτείες και ύστερα (ατονικο συστημα απο δω και περα, συγχωρεστε με) στα Ψηλα τα Παραθυρια. Ξεκινησε λοιπον την καριερα της με Θεοδωρακη, Κουγιουμτζη, διπλα στον Νταλαρα.

Βλεπετε που ειναι τωρα. Δηλαδη αλλαγες απο την αναποδη, δεν γινονται?

Οι αδερφοί Κατσιμηχα, οταν τραγουδησαν στο Περοκε, ηταν γνωστοι αποκλειστικα απο το Ριτα ριτακι. Ο Ρασουλης ειχε τραβηξει τα πανδεινα για να βγαλει τα Ζεστα Ποτα και πριν το Περοκε μονο το ριτα ριτακι ακουγοταν. Λεγανε, εμαθες με ποιον θα συνεργαστει ο Νταλαρας φετος? Με αυτους τους δυο παραξενους τυπου που λενε το ριτα ριτακι. Μετα το Περοκε, αρχισε να γινεται γνωστος ενας δισκος που στον απολογισμο της ελληνικης δισκογραφιας, θα πρεπει να μπει εκει ψηλα με το Αξιον Εστι, Τα 50 χρονια ρεμπετικο, τον Ορφεα, Τη ΜΙκρα Ασια, Τα τραγουδια της Χαρουλας κλπ. (μην αρχισετε με τη λιστα, παραδειγματα αναφερω).

Ειδατε στροφη και εκει? Του κοσμου αυτη τη φορα.

Ο Αλκινοος Ιωαννιδης, πριν το Αλ Χαλιλι, πρωταγωνιστουσε στη σειρα τους Αντενα, Τα Μπακουρια. Λιγα χρονια αργοτερα, εδινε συναυλια στην κεντρικη πλατεια του Βελιγραδιου, εν μεσω βομβων.

Οι Τερμιτες. Αγνωστοι στο κοινο. Τι θελει μωρε τωρα με τους ροκαδες, λεγανε. Ποιοι εινια αυτοι, ελεγε ο πολυξερος λαος και οι εξηπνακηδες. Μα τη σκονη ηθελε φυσικα. Και το Blues. Και τις Αρκουδες (τις λατρευω τισ Αρκουδες επι τη ευκαιρια).

Στον Ορφέα, και στο Ολυμπιακο Σταδιο, δευτερες φωνες εκανε η Κατερινα Στανιση. Εξαιρετική φωνή για το ειδος, ομως προτιμησε αυτο που προτιμησε.Τα σκυλαδικα. Ειδατε να συμβαινει καμια καταστροφή στο ελληνικο τραγουδι ή στην αξια του Νταλάρα?

Η Γλυκερία, που τη βλεπετε όλοι με το στόμα ανοιχτο να τραγουδάει τα χίλια μυρια κύμματα τωρα, τραγουδαγε κάποτε Γιατί τα πεντοχίλιαρα δεν είναι πετσετακια. Και μαλιστα αφου ειχε συνεργαστει με το Νταλαρα. Δειτε που ειναι σημερα.

Και βεβαια, ποιος ξεχναει τι ακουσε ο Νταλαρας οταν τραγουδησε με τον Παπακωνσταντινου. Το ροκα, τον αλητη, κλπ. Λες και ο Παπακωνσταντινου δεν ειχε τραγουδησει Θεοδωρακη και Λοιζο. Ειδατε το αποτελεσμα. Τραγουδανε το αχ χελιδονι μου, τη Στελλα, το πριν το χαραμα, το που ναι τα χρονια, και η τριχα καγκελο και να μη λεει να κατεβει.

Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις. Και απο την καλη προς την αναποδη και απο την αναποδη προς την καλη. Καλη ειναι η κριτικη. Ομως, περιμενετε να δειτε κατι πριν το κρινετε. Το να κρινετε ενα γεγονος, ενα δισκο, μια συεργασια, πριν τη δειτε η την ακουσετε, ειναι τουλαχιστον ανωριμο και μιζερα εφηβικο.

Εαν ο Νταλαρας αρχισει να σκυλιζει, εαν ο Ρεμος αποδειχτει κατωτερος των περιστασεων, εαν εκει που εμφανιστουν αρχιζουν να πετανε λουλουδια, να ανοιγουν σαμπανιες και να σπανε πιατα, και γκόμενες με διχτυωτα καλσον και χρυσες γοβες, αρχισουν να ανεβαινουν στις καρεκλες, εδω ειμαστε, εχουμε ολον τον καιρο να το συζητησουμε.

Τωρα ομως ο ανθρωπος αξίζει τουλαχιστον της εμπιστοσυνης μας. Εμας που τον αγαπαμε, μας εχει δικαωσει πανηγυρικα σε καθε βημα που κανει σε καθε τραγουδι που λεει. Δε λεω, να μην το κρινετε, απλα λεω, οτι η πορεια του επιβλαλει σε μας, και σους υπολοιπους, ενα σεβασμο στις επιλογες του. Χωρις γκρινια. Αν δε σας αρεσει αυτο που θα δειτε, γκρινιαζετε τοτε. Αυτοι που γκρινιαζουν. Απο αγαπη. Οι αλλοι......

Καλη ειναι η κριτικη. Ομως, περιμενετε να δειτε κατι πριν το κρινετε. Το να κρινετε ενα γεγονος, ενα δισκο, μια συεργασια, πριν τη δειτε η την ακουσετε, ειναι τουλαχιστον ανωριμο και μιζερα εφηβικο.

Αν δε σας αρεσει αυτο που θα δειτε, γκρινιαζεται τοτε.

Συμφωνώ και επαυξάνω :D:)

Λοιπόν, για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους, αντί να τα ανακατώνουμε κάθε δυο μήνες.

Και τί πειράζει δηλαδή να τα "ανακατώνουμε" και λίγο τα πράγματα; :razz: Σπάμε τη μονοτονία και τη φαινομενική ηρεμία. Βαρετή δεν είναι η ηρεμία και το: "συμφωνώ με όλα όσα κάνει";

Όχι ότι δεν έχεις δίκιο μ'αυτά που λες, το αντίθετο μάλιστα. Αλλά να, καποιοι, για διάφορους λόγους - είτε μικρής ηλικίας, είτε οτιδήποτε - τυχαίνει να μη γνωρίζουν όλη την ιστορία των συνεργασιών του. Αναγνωρίζεις φανταζομαι ότι αυτοί δεν μπορούν να κρίνουν με την ίδια σιγουριά και την ίδια ψυχραιμία, όπως εσύ, τις ενέργειές του.

Και τελικά, από κάτι τέτοιες συζητήσεις και προβληματισμούς, δίνεται η ευκαιρία να σταλούν κάποια post σαν το δικό σου π.χ., και να μπουν τελικά τα πράγματα στη θέση τους(προσωπική μου άποψη ότι μπάινουν στη θέση τους. Για άλλους μπορεί να μην μπαίνουν). Αν δε γινόταν όμως η συζήτηση και δεν "ανακατωνόμασταν", πώς θα μαθαίναμε κι εμείς οι "μικροί και άμαθοι" πώς έχει η ιστορία;

Συνεπώς, εγώ είμαι υπέρ των "ανακατωμάτων" !! :):D

Και ήθελα να παίξω λίγο το συνήγορο του διαβόλου, αφού εξαρχής είχα πάρει θέση υπέρ του : "κρίνω εκ του αποτελέσματος" :razz:

To react upon impressions, to criticize and find fault before knowing the ins and outs of a subject is a very common human failing - sadly found in all age groups, I'm afraid.

We should avoid doing it, you do very well to remind us of this very sound principle Soc !

But (I agree with Eleni here) when it gives someone with your knowledge and wisdom an opportunity to set us right with well founded arguments....it doesn't seem so bad anymore :)

Ξέρετε, εγώ έλπισα ότι ο Νταλάρας θα συνεργαστεί με τον Χατζιγιάννη το χειμώνα, και όχι με το Ρέμο, για έναν λόγο και καλό: τους είδα μαζί πάνω στη σκηνή του Μέγαρο τον Ιούνιο και είδα την φλόγα, είδα σπίθες - δυο παιδιά με κιθάρες να τα κάψουνε...

Θέλω να δω το αποτέλεσμα αυτού του ξεκινήματος.

Όσον αφορά στον Ρέμο - περιμένω με τ' αφτιά ανοιχτά :music:

Nα γειάσει το στόμα σου Soc!!!!

Ebales ta pragmata sth 8esh tous...kai ta eipes me to onoma tous.

Pantws den uparxei periptwsh o Ntalaras na tragoudisei se meros opou : πετανε λουλουδια, ανοιγουν σαμπανιες και σπανε πιατα, και γκόμενες με διχτυωτα καλσον και χρυσες γοβες, αρχιζουν να ανεβαινουν στις καρεκλες...

Ex'allou apo laia to eixe dhlwsei toses fores oti den tou aresei na douleuei se tetoio periballon (oute tou aresei na σκυλιζει).

B)B)

Shmeiwsh: An kamia mera petaxtw gia ligo sthn Ellada, mporeis na me sumboulepseis pou mporw na brw "kalitexnika stekia" me thn parapanw perigrafh? :music:

Ξέρετε, εγώ έλπισα ότι ο Νταλάρας θα συνεργαστεί με τον Χατζιγιάννη το χειμώνα, και όχι με το Ρέμο, για έναν λόγο και καλό: τους είδα μαζί πάνω στη σκηνή του Μέγαρο τον Ιούνιο και είδα την φλόγα, είδα σπίθες - δυο παιδιά με κιθάρες να τα κάψουνε...

Θέλω να δω το αποτέλεσμα αυτού του ξεκινήματος.

Ναι, ο Χατζηγιάννης έχει κλείσει εδώ και καιρό να εμφανιστεί αυτό το χειμώνα με τον Πασχάλη Τερζή. B):music:

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0