Sign in to follow this  
Followers 0
kostasp

Ο Νταλάρας στις ΕΙΚΟΝΕΣ

60 posts in this topic

Ναι, ο Χατζηγιάννης έχει κλείσει εδώ και καιρό να εμφανιστεί αυτό το χειμώνα με τον Πασχάλη Τερζή.  B)  B)

Χα χα!! :music:

Μου επιτρέπετε να γελάσω φαντάζομαι.. Αλλά και να μη μου επιτρέπετε, εγώ από δω και πέρα θα γελάω όταν ακούω κάτι τέτοια! Δεν έχω άλλο τρόπο να αντιμετωπίσω το φαινόμενο, ώστε να μην επηρεάσει αρνητικά την ψυχική μου υγεία!

Χατζηγιάννης - Τερζής; Από που κι ως που;

Τα πάνω κάτω έχουν έρθει τελικά! Τα πάνω κάτω και.. τα κάτω πάνω...

Share this post


Link to post
Share on other sites
[Χατζηγιάννης - Τερζής; Από που κι ως που;

Τα πάνω κάτω έχουν έρθει τελικά! Τα πάνω κάτω και.. τα κάτω πάνω...

Mia erwthsh: Giati (kai pws) exoun er8ei ta panw katw kai ta katw panw? B)

Ti to paraxeno briskeis sth sunergasia Xatzhgiannh-Terzh? :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διάβασα προσεχτικά τα σχολια σας και έχω να πω πως διαφωνώ ,με μερικούς...

Αν ακούσεις το Ρέμο, "έχω έναν καφενέ" και έχεις στα αυτιά σου τη φωνή του Νταλάρα στους πρώτους του δίσκους που το τραγούδησε, θα καταλάβεις τι γίνεται... (σε πολλούς Νταλαρικούς φίλους έβαλα να ακούσουν την εκτέλεση του Ρέμου και νομίζανε πως είναι ο Γιώργαρος). Έπειτα, ξανακούστε, από το cd {Για τον Γρηγόρη} την εκτέλεση του Ρέμου στο -τρελοκόριτσο-... Εγώ τρελαίνομαι!!!!!!!!! Έχει φωνάρα ο Ρέμος, το θυμάμαι τότε που τραγουδούσε με τον Πάριο..

Ακόμη, τη "Φαίδρα" την λεει πολύ ωραία... και για να πούμε την αλήθεια, το ΠΑΘΟΣ που βγάζει ο Πάριος στο "Αν θυμηθείς τ' όνειρο μου" και στη "Φαίδρα" δεν το έχει ο ΓΙΩΡΓΑΡΟΣ {σε τέτοιο βαθμό } :music:

Τέλος στην παράσταση με τον Χατζηγιάννη, όσοι την είδατε, θα παρατηρήσατε πόσο τον βοηθούσε ο Νταλάρας... πόσα τραγούδια τον "άφηνε" να πει μόνος του για να φανεί......

Η συνεργασία με τον ΡΕΜΟ θα είναι άψογη!!!!!

Υ.Γ. Νομίζω πως είπα τη γνώμη μου, σε όλους τους σχολιασμούς σας....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ti to paraxeno briskeis sth sunergasia Xatzhgiannh-Terzh? :music:

Δε βρίσκω καμία ομοιότητα.

Ο ένας, ο Χατζηγιάννης, ποπ μπαλάντες(σκεπτόμενες, δεν μπορώ να πω...), ο άλλος, ο Τερζής σκυλο-λαϊκό-καψουροτράγουδα. Με συγχωρείτε, προσωπική άποψη εκφράζω. Εγώ έτσι τα εισπράττω. Φωνάρα μπορεί να είναι ο Τερζής, αλλά το ρεπερτόριό του, κατ'εμέ, τον αδικεί.

Αν πιστεύετε ότι συνδυάζονται αυτά τα δύο είδη και αυτές οι δύο φωνές, καλώς κάνετε , δικό σας θέμα, εγώ δεν έχω να πω κάτι..

Πάντως, ότι θα φάει λουλούδι και πιατικό με το τσουβάλι ο Μιχαλάκης στην πίστα, το θεωρώ σίγουρο! Πέρυσι το χειμώνα είχα δει το σχήμα:Μητροπάνος - Τερζής-Μπάσης. Μέχρι να βγει ο Τερζής, όλα ωραία και καλά. Ο κόσμος τραγουδούσε, χειροκροτούσε, μια χαρα(για τα δικά μου δεδομένα).. Ε, με το που βγαίνει ο Τερζής και αφού λέει το πρώτο τραγούδι(που ήταν ήπιο σχετικά), αρχίζει μετά τα καψουροτράγουδα: "είχε παλιόκαιρο τη μέρα που σε γνώρισα " κτλ. και όλος ο κόσμος ανεβαίνει στην πίστα! Και όχι μόνο στην πίστα, δηλαδή... Όπου έβρισκε ο καθένας ανέβαινε. Σε καρέκλες, σε τραπέζια... Το λουλούδι πήγαινε "σύννεφο", δεν προλαβαίνανε να τα σκουπίζουνε οι υπάλληλοι και γενικώς γινόταν πανικός!

Κάποια στιγμή μετά τον Τερζή βγήκε ο Μπάσης να κάνει κι αυτός το πρόγραμμά του και τον λυπήθηκε η ψυχή μου τον καημένο.. Τον σκουντάγανε από δω, τον σπρώχνανε απ'την άλλη.. Χαμός!

Στο τέλος, είχαν κουραστεί τ'αυτιά μου άπό το τσιφτετελι και το καψουρο-λαλα και τα μάτια μου από αυτήν τη διαρκή άτακτη κίνηση του κόσμου πάνω-κάτω στη σκηνή, από το χορό, από το λουλουδικό.. Τί να σας λέω.. Ορκίστηκα ότι δεν πρόκειται να ξαναπάω να δω Τερζή,με όποιον και να συνεργαστεί!

Τώρα, για το πόσο ταιριάζει στο Χατζηγιάννη αυτό το κλίμα, αδυνατώ να δώσω απάντηση..

Όσο για τον Πάριο, που αναφέρθηκε, μόνο αυτό θέλω να σχολιάσω: Προσωπικά, προτιμώ το "ελεγχόμενο " πάθος που στα ερωτικά τραγούδια βγάζει ο Νταλάρας, από αυτό το μελιστάλαχτο πάθος του Πάριου! Δεν το μπορώ καθόλου! Βέβαια, γούστα είναι αυτά..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eleni,

Mporei na 8eloun na ftiaxoun ena "oloklhrwmeno" (!) programma efetos:

dutiko-rok me anatolhtikh klapsa :music:B)

An to skefteis emporika einai eufuestath idea!

8a pane oi mh skulo-laiko-akroates na akouson ton Xatzhgiannh, alla 8a pane kai oi "filoi" mas na to kapsoune...

Epi th eukairia, m'arese o xaraktirismos "ελεγχόμενο " πάθος [sta erwtika (kai oxi mono) tragoudia tou Ntalara B) ]

Pros kx2th: Nomizw oti oi perissoteroi de 8a diafwnhsoun ws pros tis ikanothtes tou Remou. Alla tous ka8etai sto stomaxi h allagh epilogwn.

Na sou pw kati (kai to'xw xanapei): otan prwtoakousa to Filaraki me th fwnh tou Remou den to pistepsa! Pou na ton fantastei kaneis na tragoudaei poiotika tragoudia.

Oi ermhneies pou anafereis einai ...entupwsiakes. 8a ta bgalei pera omws? 8a sunexisei sto idio epipedo? 'H 8a ton doume se duo xronia na tragoudaei me ton...Terzh? :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εleni,

O Νταλάρας έχει τεχνική κι όχι "ελέγχομενο" πάθος!!! Όσον αφορά το "μελιστάλαχτο" πάθος του Πάριου... τι να πω... αν το "νιώθω τους στίχους και βγαίνει απ' την ψυχή μου" το μεταφράζεις "μελιστάλαχτο"... εντάξει κανένα πρόβλημα!!! (’κου την επίσημη αγαπημένη από τον Πάριο)

Pano,

Πιστεύω πως αυτήν την εναλλαγή των τραγουδιών που λες, την έχει σκεφτεί ο Νταλάρας... και ξέρει καλά τι θα κάνει!!! Θεωρώ πως μάλλον θα είναι η ΡΙΖΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ του Ρέμου!!! Εξάλλου έχει δηλώσει κι ο ίδιος ο Ρέμος πως ξεκίνησε απ' άλλα είδη μα εδώ καταλήγει!!! Αξίζει πολλά αυτός ο καλλιτέχνης... και θα το δείτε!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

H prosopiki mou apopsi einai pos o Remos einai enas tragoudistis me arketa kali fwni kai an kai eimai epifilaktikos me tin sinergasia tou fetos me ton Giorgo, pistevw oti den tha apogoiteftoume.

Twra anoigoune ta pania tou. Afti einai i efkeria tou na anadiksei tis ikanotites tou kai to poiotiko tis psixis tou! Kai tha simfwnisw me ton kx2th. Ston kafene oi fwnes tous denane para poly.

Oson afora tin erminia tou Giwrgou sto "An thimitheis to oneiro mou", pistevw pws kaneis den mporei na ftasei to pragmatiko pathos pou vgazei o Giwrgos stin ektelesi tou me tin Metropol Orchestra to 1995 sto Hrwdeio. I erminia einai ekpliktiki!! :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι τελευταίες συνεργασίες-«απόπειρες μύησης» στο έντεχνο τραγούδι τραγουδιστών, που μέχρι σήμερα τους ενδιέφερε μόνο και μόνο η προβολή με οποιοδήποτε μέσο, εμένα μου δημιουργούν μια και μόνο βεβαιότητα ότι ΌΛΑ γίνονται με σκοπό ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ . Φυσικά αφορμή γι αυτές τις σκέψεις έιναι οι πρόσφατες συνεργασίες Νταλάρα- Ρέμου, Θεοδωράκη-Ρέμου, Τερζή-Χατζηγιάννη, Κότσιρα-Θεοδωρίδου κ.α. Εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να ερμηνεύσω διαφορετικά την μεταστροφή καλλιτεχνών που μέχρι χθες παρήλαυναν από τις life-style εκπομπές, σήμερα ξαφνικά να ενδιαφέρονται για το ποιοτικό ελληνικό τραγούδι. Και όσο για αυτούς που ισχυρίζονται για τα αγνά κίνητρα της συνεργασίας θα τους έλεγα να δουν τα πράγματα με περισσότερο ρεαλισμό.

Και κάτι τελευταίο, εγώ περιμένω με «ανυπομονησία» από τους «μέντορες» της ελληνικής μουσικής σκηνής πότε θα αποφασίσουν να φέρουν στον ίσιο δρόμο την Στέλλα Μπεζεντάκου ή το Γιάννη Φλωρινιώτη!

:music:B)B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ρίξω κι εγώ άλλη μια "περίεργη χειμωνιάτικη συνεργασία" στο τραπέζι της συζήτησης :

Σαββόπουλος - Πορτοκάλογλου - Μαργαρίτης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0