Sign in to follow this  
Followers 0
Makis

Σάββατο 16/10 ΝΕΤ-ΜΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ

18 posts in this topic

Το Σάββατο 16/10 ξεκινάει στη ΝΕΤ μια νέα εκπομπή σε αντικατάσταση του "κοίτα τι έκανες" που "μετακόμισε" στον Alpha.Tίτλος της:"Στην υγειά μας", παρουσιαστής ο Σπύρος Παπαδόπουλος.Στο διαφημιστικό που μετέδωσε πριν λίγο η ΝΕΤ στην πρώτη εκπομπή φιλοξενείται ο στιχουργός Μάνος Ελευθερίου και εμφανίζεται και ο Γιώργος Νταλάρας.

ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ

Ένα αφιέρωμα σε ό,τι αγαπήσαμε και ό,τι αγαπάμε.

Κάθε Σάββατο βράδυ, ο Σπύρος Παπαδόπουλος φιλοξενεί στην εκπομπή στιχουργούς, συνθέτες και ερμηνευτές.

Τραγουδά μαζί τους και "ψυχογραφεί" τον τρόπο που δημιούργησαν τις αξέχαστες επιτυχίες τους. Παράλληλα, ο μικρός βοηθός του Σπύρου μας εκπλήσσει με τα ταλέντα του.

Η τηλεοπτική παρέα πίνει, μιλά, τραγουδά και θυμάται αλλοτινές αγάπες και εποχές, γλεντά το σήμερα και ονειρεύεται το αύριο.

Η καλή ελληνική μουσική μας "ταξιδεύει" στη χαρά και την ελπίδα, δημιουργώντας την επιθυμία να ευχηθούμε..."ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ".

www.ert.gr/tv

Δεν μπορώ θα το πω γιατί θα σκάσω :) "Αρχηγού παρόντος " να τραγουδήσει άλλος εκτός απο αυτόν τα "Παραπονεμένα λόγια" ??? Μα ο Μαχαιρίτσας τα "Παραπονεμένα λόγια"??? και δεν λέω τον εκτιμώ και μου αρέσει πολύ ως καλλιτέχνης αλλά όπως και να το κάνουμε μερικά τραγούδια είναι συνυφασμένα με κάποιους καλλιτέχνες! Δεν ξέρω πως σας φάνηκε εσας βρε παιδιά αλλά δεν μπορώ να πω ότι αυτό που άκουσα μου αρεσε. Και το "Ελεύθεροι κ ωραίοι" δεν το είπε ο Νταλάρας αλλά δεν μου χτύπησε τόσο όσο τα Παραπονεμένα Λόγια !!!

Κατα τ'άλλα ως εκπομπή μου φάνηκε πολύ καλή και αφθόρμητη τόσο ο παρουσιαστής ο Σ.Παπαδόπουλος όσο και ο μικρός Χατζής με το μπουζούκι του !!! και πραγαμτικά ήταν εκπομπή ντοκουμέντο με έναν τέτοιο καλεσμένο τον Μάνο Ελευθερίου!!!!

Όντως τα παραπομενένα λόγια ακούστηκαν σα να ήταν άλλο τραγούδι.

Δε νομίζω ότι του πηγαίνει του Μαχαιρίτσα αυτό το τραγούδι. Θέλει παλικαριά αλλά εκείνος το είπε λίγο ψόφια.

Γενικά ωραία εκπομπή, και αξίζει να αναφέρουμε ότι εμφανίστηκε και η ’ννα Νταλάρα.

Είπε "Του κάτω κόσμου τα πουλιά" και καθάρισε για όσα δεν είπε! Διότι πρόκειται περί κορυφαίου τραγουδιού και το είπε και στο τέλος, οπότε έμεινε περισσότερο στη συνείδηση των τηλεθεατών. :)

Δε νομίζω ότι χρειάζονται θυμοί. Δεν περιμένουμε να ακούσουμε τον Νταλάρα να τραγουδάει σε μια τηλεοπτική εκπομπή. Πάμε αλλού να τον δούμε και να τον ακούσουμε να δίνει τον εαυτό του, άμα θέλουμε.

Εκεί ήταν κι άλλοι διόλου ασήμαντοι καλλιτέχνες. Επρεπε κι αυτοί να συμμετέχουν. Μη τα θέλουμε όλα δικά μας..

Οντως πολυ ωραία εκπομπή ,,

με κέφι και πολύ ποιοτικό τραγούδι. Όμως θα συμφωνήσω πως όταν είναι ο νταλάρας σε μια εκπομπή τα "τραγούδια του" θα πρέπει να ερμηνεύονται από αυτόν. Δηλαδή όλοι εμείς που στηθήκαμε στη ΝΕΤ 2 ώρες σαββατιάτικα το κάναμε για να ακούσουμε 5 λεπτα τον Γιώργο ; Τουλάχιστον ας πάψει αυτή η υποκρισία...Μου βάζουνε και στη διαφήμιση τον Γιώργο να τραγουδάει και είναι το μοναδικό τραγούδι αυτό της διαφήμισης.ελεος...πάντως κατά τα άλλα ήταν πάρα πολυ αξιόλογη η εκπομπή και ήταν ενα πραγματικά πετυχημένο αφιέρωμα.Όσο για το αν μπορούμε να τον ακούμε και αλλού εδω είναι σαλονίκη φίλε μου.Μια φορά το χρόνο και αν για να είσαι ενήμερος... Και γιατί όχι στο παρελθόν έχει τραγουδήσει για τα καλά στην τηλεόραση.(βλέπε Σεμίνα)

Όσο για το αν μπορούμε να τον ακούμε και αλλού εδω είναι σαλονίκη φίλε μου.Μια φορά το χρόνο και αν για να είσαι ενήμερος...

Σ'αυτό συμφωνώ, έχεις δίκιο, αλλά σκέψου ότι η συγκεκριμένη εκπομπή δεν ήταν αφιερωμένη σ'εκείνον, όπως η εκπομπή της Σεμίνας...

Και εν πάση περιπτώσει, αφού τον είδες στη Σεμίνα, 2 φορές μάλιστα και σχεδόν από 3 ώρες κάθε φορά, τί παραπονιέσαι; :)

Λοιπόν, μη παρεξηγηθώ, πλάκα κάνω. Ποτέ δε χορταίνουμε να τον ακούμε, το ξέρω. Είμαστε αχόρταγοι μαζί του, αλλά αυτός τί φταίει; :)

Υποψιάζομαι ότι άθελά μου υποκινώ την έναρξη μεγάλης συζήτησης σε ένα φαινομενικά άσχετο topic: Το ακόρεστον του φαινομένου "Νταλάρας". :)

Στο μεταξύ, εγώ για άλλο λόγο πρωτοεπισκέφτηκα σήμερα αυτό το topic, και αλλού κατέληξα... Ας επανέλθω λοιπόν στον αρχικό σκοπό μου. Το θέμα της εκπομπής ήταν ο Μάνος Ελευθερίου και όχι ο Νταλάρας, σωστά; Ξέρει μήπως κανείς ποιά μέρα και ώρα κάνει εκπομπή στον 9.84 ο Ελευθερίου;

Ευχαριστώ! :)

Ελένη η εκπομπή του Μάνου Ελευθερίου στον Αθήνα 9,84 μεταδίδεται κάθε Σάββατο και Κυριακή 20.00-21.00

’ντε από μας τους Θεσσαλονικιούς θα τα μαθένετε όλα!

:):) Ετσι φαινεται! Από Αθηναίο περίμενα απάντηση, αλλά...

Ευχαριστώ βρε Μάκη, να'σαι καλά!

Και μία απορία, πιάνει η Θεσσαλονίκη Αθήνα 9.84;

Όχι δεν πιάνει.Θα ήταν και λίγο παράδοξο, δημοτικός σταθμός της Αθήνας είναι.

Πάντως, από το site του σταθμού www.984fm.gr μπορείτε και εσείς να τον ακούσετε live. :)

Όσο για το ότι όλα γίνονται από σας, δε θα το σχολιάσω, γιατί μετά θα λέτε για τους σνομπ Αθηναίους που δεν το παραδέχονται... ;):D

Πάντως, άμα σας "βομβαρδίζανε" κι εσάς καθημερινά με πλήθος θεαμάτων, ακροαμάτων και κάθε λογής δρώμενων οσον αφορά στις τέχνες και τα γράμματα, θα φρικάρατε και κάποια στιγμή θα λέγατε: "Βοήθεια, δε θέλω άλλο!"

Επικεντρωνεις λοιπόν την προσοχή σου σε ελάχιστα και καλά, γιατί ούτως ή άλλως, όσο και να προσπαθήσεις να παρακολουθήσεις αυτά που σου αρέσουν, είναι φύσει αδύνατο να τα προλάβεις όλα.Στην πραγματικότητα, δεδομένων των ρυθμών ζωής εδώ, προλαβαίνεις ελάχιστα. Και η αίσθηση της απώλειας είναι πολύ έντονη όταν ξέρεις ότι λαμβάνει χώρα κάτι που σου αρέσει, αλλά εσύ δεν μπορείς να είσαι εκεί. Οπότε, μερικές φορές προτιμάς την εκούσια συνειδητή άγνοια από την οδυνηρή γνώση.

Καταλάβατε, καθόλα αγαπητοί μου Θεσσαλονικείς;

Τουλάχιστον, για μένα αυτός είναι ο λόγος που δε φροντίζω να μαθαίνω όλα όσα γίνονται και δε γίνονται στην πρωτεύουσα. Διότι πρόκειται περί "οργίου" δρώμενων. Κάθε μέρα και νύχτα να είσαι διαθέσιμος - χρονικά και οικονομικά - δεν τα προλαβαίνεις! Πρέπει να ζεις μόνο γι'αυτά!

Οπότε, μερικές φορές προτιμάς την εκούσια συνειδητή άγνοια από την οδυνηρή γνώση.

Καταλάβατε, καθόλα αγαπητοί μου Θεσσαλονικείς;

Τουλάχιστον, για μένα αυτός είναι ο λόγος που δε φροντίζω να μαθαίνω όλα όσα γίνονται και δε γίνονται στην πρωτεύουσα. Διότι πρόκειται περί "οργίου" δρώμενων.

Αγαπητή μου Ελένη,

Συμφωνώ ως προς τον τρόπο αντίδρασής σου που είναι νομίζω και ο τρόπος που ακολουθούν σχεδόν όλοι μας.Γιατί όμως όλα αυτά τα δρώμενα να είναι τόσο άνισα μοιρασμένα,ώστε παραστάσεις όπως για παράδειγμα η "Μικρά Ασία" να παρουσιάζονται με τόση καθυστέρηση,μετά τρία χρόνια εδώ στη Θεσσαλονίκη,κατεξοχήν προσφυγική πόλη (παρέρχομαι το ερώτημα του αν έπρεπε πρώτα να παρουσιαστεί στην Αθήνα)και να μαζεύονται 5500 θεατές υπό βροχήν μάλιστα; Γιατί να πρέπει τα εκάστοτε δρώμενα μουσικά,πολιτιστικά να μην είναι αν όχι εξίσου,αναλόγως μοιρασμένα και ν' αναγκάζονται αν παρακολουθούν οι Θεσσαλονικείς τα δρώμενα της πρωτεύουσας επιλεκτικά έστω όπως εσύ(με το όποιο επιπλέον κόστος);

-John

Αυτό είναι και μια δική μου μεγάλη απορία σε πληροφορώ!

Και όχι μόνο για τις ελλιπείς επιλογές που δίνονται στους Θεσσαλονικείς ειδικά, αλλά στο σύνολο των Ελλήνων που ζουν σε επαρχιακές πόλεις!

Ασ' το καλύτερα, έχει τόσο βαθιές ρίζες και τόσες προεκτάσεις αυτό το θέμα, ώστε δε θα βγάλουμε άκρη.. Το σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχει απλή απάντηση και οπωσδήποτε η κατάσταση αυτή προδίδει μια χώρα δύο ταχυτήτων και αυτό το εννοώ γενικά, όχι μόνο ως προς τα πολιτιστικά!

Και δυστυχώς, δε φαίνεται να υπάρχει βούληση άνωθεν για να αλλάξουν τα πράγματα.. Πονεμένη ιστορία αγαπητέ Γιάννη.

Δεν σου κρύβω ότι από τότε που πρωτοείδα την παράσταση του Τσιτσάνη στο Μέγαρο κοντά τέσσερα χρόνια πριν,το ερώτημά μου ήταν γιατί αυτή η παράσταση να παρουσιάζεται συνεχώς στην Αθήνα κι όχι πουθενά αλλού.Επρεπε να περάσουν τόσα χρόνια για να παρουσιαστεί αυτή η παράσταση εκτός Αθηνών; Παραστάσεις του είδους αυτού έπρεπε να περιοδεύουν σ' όλη την Ελλάδα.

Ας είναι, κάλλιο αργά παρά ποτέ.

-John

Nomizo oti tha einai paraleipsi an kapoia stigmi i sinaylia den ginei sta Trikala.Bebaia den prepei na ksexname oti den mporei na parei monos tou o Giorgos kai na pei"na ertho na kano sunaulia;" kapoios episimos foreas tha prepei na ton proskalesei. Pantos symfono kai ego oti i eparxia einai polu apomonomeni sto thema ton sunaulion kai oloi feroun gia auto efthini

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0