Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Γρηγόρης Μπιθικώτσης

241 posts in this topic

Την Τετάρτη 11 Απριλίου στις 4μμ στη ΝΕΤ η εκπομπή "Η ζωή είναι παιχνίδι" με την ’ννα Δρούζα θα είναι αφιερωμένη στο Γρηγόρη Μπιθικώτση.

Θα μιλήσουν μεταξύ άλλων η δεύτερη σύζυγός του Μεταξία και ο γιος του Γρηγόρης.

Στο τρέιλερ της εκπομπής έδειξε σκηνές από τη μεγάλη συναυλία προς τιμήν του Μπιθικώτση που έγινε το 2002 στο Στάδιο.

Μέχρι σήμερα δεν έχει προβληθεί τίποτα από εκείνη τη βραδιά (με εξαίρεση το δελτίο ειδήσεων της ΝΕΤ της επόμενης μέρας).

Ας ελπίσουμε πως θα δούμε κάτι περισσότερο...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Την Τετάρτη 11 Απριλίου στις 4μμ στη ΝΕΤ η εκπομπή "Η ζωή είναι παιχνίδι" με την ’ννα Δρούζα θα είναι αφιερωμένη στο Γρηγόρη Μπιθικώτση.

Θα μιλήσουν μεταξύ άλλων η δεύτερη σύζυγός του Μεταξία και ο γιος του Γρηγόρης.

Στο τρέιλερ της εκπομπής έδειξε σκηνές από τη μεγάλη συναυλία προς τιμήν του Μπιθικώτση που έγινε το 2002 στο Στάδιο.

Μέχρι σήμερα δεν έχει προβληθεί τίποτα από εκείνη τη βραδιά (με εξαίρεση το δελτίο ειδήσεων της ΝΕΤ της επόμενης μέρας).

Ας ελπίσουμε πως θα δούμε κάτι περισσότερο...

Yπενθύμιση για τους ξεχασιάρηδες... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά το αφιέρωμα έλεγε τίποτε ή ήταν ένα από τα γνωστά δρουζικά αφιερώματα;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ήταν άσχημο αλλά όχι και τίποτα συνταρακτικό.Το μεγαλύτερο μέρος ήταν συνέντευξη του γιου του Γρηγόρη και της γυναίκας του Μεταξίας σχετικά με γνωστές και άγνωστες πτυχές της ζωής του.Προβλήθηκαν και κάποια αποσπάσματα από ένα παλιό αφιέρωμα της ΕΡΤ που έγινε το 1985.

Σήμερα θα προβληθεί το δεύτερο μέρος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χθες στο αφιέρωμα προβλήθηκε μεταξύ άλλων ένα συγκλονιστικό ντοκουμέντο.Το φινάλε της μεγάλης συναυλίας για τον Μπιθικώτση στο Στάδιο Ειρήνης και φιλίας, γραμμένο με ερασιτεχνική κάμερα.

Ο Γιώργος Νταλάρας που πήδηξε από τη σκηνή μαζί με τον Β.Παπακωνσταντίνου, προκειμένου να ανεβάσουν τον Μπιθικώτση και το τελευταίο ζειμπέκικο που χόρεψε ο Γρηγόρης, με το τραγούδι "Του Βοτανικού ο μάγκας".

Πάντως η εκτέλεση του τραγουδιού ήταν τελείως διαφορετική από το cd.

Στην πρώτη στροφή τραγούδησε ο Μπιθικώτσης , στη δεύτερη ο Λιδάκης με τους υπόλοιπους τραγουδιστές και στην τρίτη ο γιος Μπιθικώτσης...

Κι αν δεν απατώμαι η συναυλία ήταν μία, έτσι δεν είναι;

’ρα.... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

.....Τα γνωστα κολπα.... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάλι γιατί έμεινα με την εντύπωση ότι η γυναίκα αυτή

δεν ανέβηκε ποτέ στο σκαλί που της άξιζε;;;;;:music::rolleyes:

Ίσως η κατάκτηση της κορυφής έχει συνειδητή

μοναξιά. :mad: Το μόνο που θέλεις να την μοιραστείς

μαζί με το σπλάχνο σου και να τον αφήσεις στο πόδι σου αλλά... η ζωή έχει άλλα σχέδια.

Ματαιοδοξία; Ματαιότητα;;; Ποιός ξέρει;;;;

Πάντως αναπολώ τις εποχές που άντρες όπως ο Sir τιμούσαν τα παντελόνια τους

μη λογαριάζοντας επιπτώσεις και κοινωνικά κατεστημένα.

(Βέβαια...για τη θέση της γυναίκας έχω κάποιες μικροαντιρρήσεις... :mad::music: )

’λλοι καιροί... άλλοι άνθρωποι...

Όμως επειδή εδώ μιλάμε για μουσική...

...Μήπως έγραψε κανείς το φινάλε της συναυλίας; :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νέα συλλογή με τραγούδια από δίσκους 78 στροφών με τον Γρηγόρη Μπιθικώτση.

Βλέποντας τους τίτλους , διαπιστώνω πως πολλά από τα τραγούδια έχουν επανεκδοθεί δεκάδες φορές σε άλλους δίσκους, υπάρχουν όμως και κάποια που εκδίδονται για πρώτη φορά.

http://www.musical.gr/cddetails.scr?gui_la...de=094639295227

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στο νέο ΤΗΛΕΡΑΜΑ κασετίνα -αφιέρωμα στον Μπιθικώτση... :)

Θα περιέχει 6 cd's και λεύκωμα με τη βιογραφία του και θα ολοκληρωθεί σε 4 τεύχη.

Το 1ο cd περιέχει τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη:

1)Πού πέταξε τ'αγόρι μου

2)Μέρα Μαγιού μου μίσεψες

3)Μάνα μου και Παναγιά

4)Δραπετσώνα

5)Βρέχει στη φτωχογειτονιά

6)Μαργαρίτα-Μαργαρώ

7)’ρνηση (Στο περιγιάλι το κρυφό)

8)Κράτησα τη ζωή μου

9)Μέσα στα μαύρα σου μαλλιά

10)Το τραγούδι της ξενητειάς

11)Καημός

12)Απρίλης

13)Ένα δειλινό

14)Στα περβόλια

15)Η νήσος των Αζορών

16)Η ρομβία

17)Καράβι καλοτάξιδο

18)Το φεγγάρι κάνει βόλτα

19)Βάρκα στο γιαλό

20)Αυτούς που βλέπεις

21)Οι μοιραίοι

22)Η μπαλάντα του Αντρίκου

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από τη στήλη του Τάσου Κριτσιώλη στο Music Corner:

ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ - ΚΩΣΤΑΣ ΒΙΡΒΟΣ

«ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΕΙΑ» (COLUMBIA 71157)

Ο τελευταίος ολοκληρωμένος δίσκος της συνεργασίας Γρηγόρη Μπιθικώτση και Κώστα Βίρβου που έγραψε τη δική της ιστορία στο λαϊκό τραγούδι, αλλά και ο τελευταίος που υπογράφει ως συνθέτης αποκλειστικά για τον εαυτό του ο αξέχαστος «Σερ». Κυκλοφόρησε το Νοέμβριο του 1980, χωρίς ωστόσο να προσθέσει κάτι στο πλουσιότατο ρεπερτόριο του τραγουδιστή και χωρίς ν' αφήσει κάποια πράγματα πίσω του.

Αυτό βεβαίως δε σημαίνει ότι δεν περιέχει καλές στιγμές, όμως τα πράγματα στο ελληνικό τραγούδι με την είσοδο της δεκαετίας του '80 είχαν πια αλλάξει. Η «παλιά φρουρά» σιγά-σιγά αποχωρούσε και μοιραία ο Μπιθικώτσης δε θα μπορούσε ν' αποτελέσει εξαίρεση. Αν και ηλικιακά δεν ήταν ιδιαίτερα μεγάλος την εποχή της «Μεγαλοπρέπειας» (58 ετών), η φωνή του είχε χάσει πλέον την έκταση και το μέταλλό της και τα σημάδια της (κάπως πρόωρης) φθοράς της είναι ευδιάκριτα στις ερμηνείες του. Έπειτα, οι συνθέσεις του φανερώνουν σημάδια κόπωσης κι έλλειψη έμπνευσης για κάτι καινούργιο. Και πώς να γίνει διαφορετικά όταν επί δέκα και πλέον χρόνια συνεργαζόταν σχεδόν σε μόνιμη βάση με τον Κώστα Βίρβο...

Το τραγούδι που ακούστηκε περισσότερο από αυτό το άλμπουμ είναι το «Κουτούκι του Αράπη» και κατά δεύτερο λόγο «Η τραγουδίστρια». Πάντως, το ομότιτλο θυμίζει ως ένα βαθμό τον παλιό καλό Μπιθικώτση ο οποίος χωρίς ν' αντιγράφει τον εαυτό του, δημιουργεί ένα κράμα από το «Ουράνιο τόξο» και το «Μια βαθιά υπόκλιση».

Παραγωγός ήταν ο Δημήτρης Ράνιος και η ηχογράφηση έγινε στο στούντιο της Columbia τον Οκτώβριο του 1980 με ηχολήπτη τον Γιώργο Κωνσταντόπουλο και βοηθούς τους Γιώργο Τζάννες και Κώστα Ράινινγκ. Στο εσώφυλλο υπάρχει ένα ασπρόμαυρο πορτραίτο του συνθέτη κι ερμηνευτή.

Τα τραγούδια του δίσκου

1) Στο κουτούκι του Αράπη

2) Απόκληρος της μοίρας

3) Για φιλενάδα είσαι τέλεια

4) ’στα φίλε μου Μιχάλη

5) Στο μετρό

6) Σ' ένα τρένο

7) Μεγαλοπρέπεια

8) Βασίλεψαν τα μάτια μου

9) Ο ύπνος πάλι δε με πιάνει

10) Η τραγουδίστρια

11) Κορίτσι της φτωχολογιάς

12) Μεγαλοπρέπεια (Ορχηστρικό)

http://www.musiccorner.gr/extras/record/index.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χθες άκουσα έναν δίσκο του Ξαρχάκου που δεν τον γνώριζα: "Κοσμε αγάπη μου" (1969).

Καταπληκτικός δίσκος, αλλά επαθα πλάκα με ένα κομμάτι που ερμηνεύει το Γρηγόρης Μπιθικώτσης: "Τα ρολόγια". Τι φωνή είναι αυτη!!! Τι σβησίματα!!!!!! Τι χροιά!! Και φυσικά τι τραγούδι!!!! :D Το cd κλείνει με το ομώνυμο ορχηστρικό, επίσης καταπληκτική μουσική...

Απ' ό,τι ανακάλυψα μετά ο Γιώργος Τσάμπρας έχει συμπεριλάβει αυτό το τραγούδι στις συλλογές που κυκλοφορούν με ΤΟ ΒΗΜΑ, αλλά δεν έχω αξιωθεί να τις ακούσω ακόμη, παρότι μου αρέσει τόσο πολύ ο Ξαρχάκος. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχει ανάλυση του δίσκου και στα Ξεχασμένα Διαμάντια στο forum μας (από ποιόν άραγε??)!! :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Υπάρχει ανάλυση του δίσκου και στα Ξεχασμένα Διαμάντια στο forum μας (από ποιόν άραγε??)!! :D:D

:razz::razz::mad:

Σπεύδω! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό το Σάββατο η εκπομπή "Στην υγειά μας" θα είναι αφιερωμένη στον Γρηγόρη Μπιθικώτση. Το αφιέρωμα θα πραγματοποιηθεί σε δυο μέρη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αυτό το Σάββατο η εκπομπή "Στην υγειά μας" θα είναι αφιερωμένη στον Γρηγόρη Μπιθικώτση. Το αφιέρωμα θα πραγματοποιηθεί σε δυο μέρη.

Ωραία νέα !

Χθες άκουσα έναν δίσκο του Ξαρχάκου που δεν τον γνώριζα: "Κοσμε αγάπη μου" (1969).

Καταπληκτικός δίσκος, αλλά επαθα πλάκα με ένα κομμάτι που ερμηνεύει το Γρηγόρης Μπιθικώτσης: "Τα ρολόγια". Τι φωνή είναι αυτη!!! Τι σβησίματα!!!!!! Τι χροιά!! Και φυσικά τι τραγούδι!!!! :razz: Το cd κλείνει με το ομώνυμο ορχηστρικό, επίσης καταπληκτική μουσική...

Απ' ό,τι ανακάλυψα μετά ο Γιώργος Τσάμπρας έχει συμπεριλάβει αυτό το τραγούδι στις συλλογές που κυκλοφορούν με ΤΟ ΒΗΜΑ, αλλά δεν έχω αξιωθεί να τις ακούσω ακόμη, παρότι μου αρέσει τόσο πολύ ο Ξαρχάκος.  :rolleyes:

Υπάρχει τώρα και στο youtube :

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την περασμένη Παρασκευή 30 Απριλίου είχε στο "Έχει γούστο" ένα αφιέρωμα στον Μπιθικώτση και τραγούδησε ο Νίκος Δημητράτος. Επειδή κατά λάθος το έσβησα, μήπως και τυχόν κανένας καλός άνθρωπος το έχει γράψει;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια δική μου παρουσίαση του πολύ σπάνιου δίσκου του Θάνου Σοφού "Επιλογή" (1968), με τους Μπιθικώτση, Κόκοτα, Μοσχολιού, μαζί μ'ένα ηχητικό ντοκουμέντο στο "Όγδοο"

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?optio...d=239&Itemid=41

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραίο άρθρο αλλά και τι ωραίο τραγούδι το "Με βρήκε το ξημέρωμα"! Εξαιρετικός ο Μπιθικώτσης!! Ταιριάζει και στην φωνή του θείου! Μπορώ να το φανταστώ!

Σε ευχαριστούμε πολύ Θάνο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος αυτό το τραγούδι το έχει πει και ο Πουλόπουλος χρόνια αργότερα σε δίσκο του Θάνου Σοφού

"Με βρήκε το ξημέρωμα σε πόρτα αμπαρωμένη

σε παραθύρι δίχως φως και σε καρδιά κλεισμένη"

Αν είναι αυτό είναι εκπληκτικό λαϊκό τραγούδι,αντρίκιο ζεϊμπέκικο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aντώνη η εκτέλεση με τον Πουλόπουλο είναι με άλλη μουσική του Μίμη Πλέσσα και βρίσκεται στο δίσκο "Στα μεγάλα ταξίδια" του 1986

Την εκτέλεση με τον Μπιθικώτση μπορείς να την ακούσεις εδώ.

http://www.ogdoo.gr/portal/audio.php?id=239

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0