Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

John Barleycorn

51 posts in this topic

Στο LP των JETHRO TULL ¨"A LITTLE LIGHT MUSIC" (1992) υπάρχει το τραγούδι JOHN BARCLEYCORN που ερμηνεύει ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ μαζί με τον ΙAN ANDERSON. Τόσο στο CD όσο και στο "ΜΟΥΣΙΚΟ ΚΟΥΤΙ" (CD ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ...) υπάρχει μια εκτέλεση στην οποία τραγουδάει μόνο ο ΑNDERSON.Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω γι'αυτό;

Επίσης κάπου είχα διαβάσει ότι στις συγκεκριμένες εμφανίσεις ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ με τους JETHRO TULL είχαν παίξει ένα τραγούδι ακόμα (του οποίου ο τίτλος αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει),που δεν μπήκε στο δίσκο.Ξέρει κανείς αν έχει προβληθεί ή αν υπάρχει κάπου το συγκεκριμένο κομμάτι; :mad:

Geia sou, Thanash,

Τόσο στο CD όσο και στο "ΜΟΥΣΙΚΟ ΚΟΥΤΙ" (CD ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ...) υπάρχει μια εκτέλεση στην οποία τραγουδάει μόνο ο ΑNDERSON

Sto "Mousiko kouti" einai h ektelesh me ton Ntalara.

Alla exw diavasei kapou (de thymamai pou akrivws), oti yparxoun dyo "version" tou diskou "A LITTLE LIGHT MUSIC" (1992): mia, pou kykloforhse mono sthn Ellada kai sthn Italia, me ton Ntalara kai ton Ian Anderson, kai auth pou kykloforhse se alles xwres, me ton Ian Anderson, alla xwris ton Ntalara.

:mad:

Irina

Επιτέλους γίνεται συζήτηση πάνω σε αυτό το θέμα. Ποτέ δεν διέκρινα τη συμμετοχή του Νταλάρα σε αυτό το τραγούδι.

Λοιπόν:

Στη διάθεσή μου έχω τα δύο εξής CD:

1.

"Jethro Tull A Little Light Music"

Chyrsalis Records Ltd., London, 1992

0 946 3 21954 2 5

Στo CD σημειώνεται:

"A live recording of concerts from London, Dortmund, Frankfurt, Mannheim, Munich, Berlin, Graz, Prague, Zurich, Athens, Ankara, Jerusalem & Caesarea May 1992"

Το CD περιλαμβάνει 17 τραγούδια, στο κάθενα αναφέρεται και ο τόπος ηχογράφησης ο οποίος στην περίπτωση του "John Barleycorn" είναι η Αθήνα.

Διάρκεια του τραγουδιού: 6:34

2.

Το σχετικό CD (εκείνο με τις συμμετοχές) από το "Μουσικό Κουτί" του Νταλάρα.

Διάρκεια του τραγουδιού: 6:25

Σημείωση στο ένθετο: "Από το δίσκο των Jethro Tull «A Little Light Music» 1992 (A live recording)"

’κουσα και τα δύο CD και η ηχογράφηση είναι αναμφισβήτητα η ίδια. (Μπορώ να το πω με βεβαιότητα αφού τα σφυρίγματα και οι φωνές του κοινού ακούγονται ακριβώς με τον ίδιο τρόπο και στα ίδια σημεία της ηχογάφησης.)

Πού είναι η συμμετοχή του Νταλάρα;; Μπορεί να έκανε μόνο τη δεύτερη φωνή με αποτέλεσμα που δεν ακούγεται καθαρά; Ή μήπωης συμμετείχε μόνο ως οργανοπαίκτης;

Το CD "A Little Light Music" δεν αναφέρει τίποτα για τον Νταλάρα. Στο ένθετο υπάρχει μια λίστα με ευχαριστίες ("Thanks to ") αλλά ούτε εκεί δεν εμφανίζεται το όνομά του.

ΥΓ: Θανάση, στο LP "A Little Light Music" ακούγεται η φωνή του Νταλάρα και η ηχογράφηση διαφέρει από εκείνη στο "Μουσικό κουτί";; Τον αναφέρουν στο εξώφυλλο του LP;

Μόλις έβαλα να παίξει το cd Συμμετοχές 2 από το Μουσικό Κουτί (#18).

Ακούω ο Νταλάρας που τραγουδάει το John Barleycorn (με τους αγγλικούς στίχους). Τις πρώτες στροφές τραγουδάει αυτός, μετά ο Ian Anderson, και πάλι ο Νταλάρας, και κάνει και δεύτερη φωνή πάνω στην χαρακτηριστική βραχνή φωνή του Anderson, και στο τέλος ο Anderson γελάει και λέει "thank you Geoooorge" μ' ένα τρόπο απολύτως :mad: .

Λοιπόν παιδιά τι ακούω; παραισθήσεις;;;;

Ή μήπως υπάρχουν 2 εκδόσεις του Μουσικού Κουτιού;

Ακούω ο Νταλάρας που τραγουδάει το John Barleycorn (με τους αγγλικούς στίχους). Τις πρώτες στροφές τραγουδάει αυτός, μετά ο Ian Anderson, και πάλι ο Νταλάρας, και κάνει και δεύτερη φωνή πάνω στην χαρακτηριστική βραχνή φωνή του Anderson, και στο τέλος ο Anderson γελάει και λέει "thank you Geoooorge"

Kai egw akouw edw th fwnh tou Ntalara (Mousiko Kouti, Epanekdosh, 1306/5000).

Alla yparxoun 2 diaforetikes ekdoseis tou "Jethro Tull A Little Light Music".....

’κουσα και εγώ την εκτέλεση από το μουσικό κουτί και προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα οτι η εκτέλεση στο CD "Συμμετέχει" ο Νταλάρας ΔΕΝ συμμετέχει.... Το τραγούδι το λέει μόνος του ο Ian Anderson!!!!

Εγώ προσωπικά την εκτέλεση με τον Νταλάρα και τον Ian Anderson την είχα βρει πριν 4-5 χρόνια από ένα CD που έδινε ένα περιοδικό. Στην εκτέλεση αυτή τραγουδάει ο Νταλάρας μαζί με τον Ian Anderson και στο τέλος του τραγουδιού ο Anderson λέει : "Thank you George!!! ... George Dalaras - John Barleycorn".

...

συμπέρασμα: υπάρχουν στ'αλήθεια 2 διαφορετικές εκδόσεις του Μουσικού Κουτιού...

Διαφαίνεται όλο και πιο καθαρά ότι υπάρχουν δύο διαφορετικές εκτελέσεις του εν λόγω τραγουδιού στο "Μουσικό κουτί".

Ως γνωστό, το "Μουσικό κουτί" κυκλοφόρησε δύο φορές: ως πρώτη έκδοση (5000 αντίτυπα) και ως επανέκδοση (άλλα 5000 αντίτυπα).

Κανονικά θα έλεγα ότι στη μία (την πρώτη έκδοση) μπήκε η λάθος ηχογράφηση (ίσως από άλλη - δεύτερη - εμφάνιση των Jethro Tull στην Αθήνα, χωρίς τον Νταλάρα; ) και ότι η εταιρεία διόρθωσε αυτό το λάθος στην επανέκδοση.

Ένα πράγμα, όμως, δεν το καταλαβαίνω ακόμα:

Irina S., είσαι σίγουρη ότι έχεις την επανέκδοση; Αναφέρεις τον αριθμό (1306/5000) και νομίζω ότι αυτός παραπέμπει στην πρώτη έκδοση.

(Εγώ έχω το κουτί με αριθμό 1662/5000 και είμαι σίγουρος ότι είναι από την αρχική έκδοση. [Αν δεν κάνω λάθος, η επανέκδοση δεν είχε καθόλου αριθμούς.] Και ανήκω σε αυτούς που δεν ακούν τον Νταλάρα στο "John Barleycorn".)

Geske, το εν λόγω CD στο δικό σου κουτί λέγεται "Συμμετοχές 2"; Στο δικό μου αντίτυπο λέγεται "Συμμετέχει" (για την ακρίβεια είναι ένα άλμπουμ που αποτελείται από 2 CD και στο πρώτο το Νο. 18 είναι το εν λόγω τραγούδι). Εσύ έχεις την πρώτη έκδοση ή την επανέκδοση;

Στο δικό μου κουτί έχω την εκτέλεση με τον Νταλάρα και το κουτί μου είναι από τη δεύτερη έκδοση... :)

Until yesterday I thought the participation of Dalaras with the song "John Barleycorn" was playing the guitar. I have the song on "Μουσικό κουτί" (1st edition: 706/5000), but theres no singing of Dalaras and no thank you George from Anderson on it. And now I get the information there was a singing joining in by Dalaras!

The "Μουσικό κουτί" was very expensive, and they did a mistake like this??

How shall I call this?

Swindle, would be the right word

And the other song Thanasis mentioned, this was Ruby Tuesday.

Composed by Mick Jagger and Keith Richards. The song was performed live twice in Athens in 1992 with the Greek singer George Dalaras as special guest. In spite of the initial plan it was not released on the A Little Light Music album.

http://www.cupofwonder.com/unreleased3.html

Until yesterday I thought the participation of Dalaras with the song "John Barleycorn" was playing the guitar.

:lol: That is about the same I believed too until today (either guitar or second voice that cannot be heard clearly). :)

How shall I call this?

Swindle, would be the right word

Not swindle Ι think, but simply stupidity on behalf of the record company. (It seems that by mistake they took simply the other version of the original CD of Jethro Tull. :) )

Perhaps we should write to Minos-EMI to demand further explanations about what has happened and to ask if there is a possibility to send us the correct version of the song??

About the two issues of "Μουσικό κουτί" there was already a general discussion here in the Club (not referring to the song with Jethro Tull) , but I could not find it now. If I remember correctly, at this time some members were angry because the record company did not keep its promise to stay at the limited number of boxes. But as it seems now, people who have the second issue are in the better position. :)

Perhaps we should write to Minos-EMI to demand further explanations about what has happened and to ask if there is a possibility to send us the correct version of the song??

good idea! :)

I'm going to Athens next weekend, if I have the chance to speak to some one of Dalaras' team, or maybe himself, I'll ask!!

OOPS... συγνώμη, έκανα λάθος στο προηγούμενο post - βέβαια και στο δικό μου Κουτί το cd λέγεται «Συμμετέχει» και το τραγούδι είναι #18 στο α', όχι στο β' cd.

Το Κουτί μου έχει νούμερο 1266/5000, τώρα τι σημαίνει αυτό ποτέ δεν αναρωτήθηκα

Όσον αφορά στην «σωστή» ερμηνεία του τραγουδιού, αν θυμάμαι καλά βρίσκεται κιόλας στο topic "Rare songs" πού μπορεί ο καθένας να το κατεβάσει. Έτσι δεν είναι Αποστόλη;

I'm going to Athens next weekend, if I have the chance to speak to some one of Dalaras' team, or maybe himself, I'll ask!!

:) Wow, you will possibly have a chance to speak with Dalaras' team or even himself?

Anyway, perhaps you should print this discussion and show it to them so that they can have immediately an idea about the situation.

Irina S., είσαι σίγουρη ότι έχεις την επανέκδοση; Αναφέρεις τον αριθμό (1306/5000) και νομίζω ότι αυτός παραπέμπει στην πρώτη έκδοση.

Grafei: "EPANEKDOSH 1306/5000" ...

Grafei: "EPANEKDOSH 1306/5000" ...

Α, καλά τότε. Δεν ήξερα ότι και η επανέκδοση ήταν αριθμημένη. Σ ευχαριστώ, Ιrina.

Έχουμε λοιπόν τις επανεκδόσεις της Irinas και της Νίκης με τον Νταλάρα. Geske, μήπως και εσύ έχεις ένα αντίτυπο της επανέκδοσης;

Αυτό σημαίνει ότι μάλλον πρόσεξαν το λάθος και το διόρθωσαν ... σιωπηλά στην επανέκδοση.

Το αστείο είναι ότι εμείς εδώ στο Club χρειαστήκαμε ολόκληρα χρόνια ώσπου να το ανακαλύψαμε οριστικά (χάρη στην πρωτοβουλία του Θανάση). :lol:

Παιδιά καλημέρα.Χαίρομαι που με την παρέμβασή μου ,βρήκαμε (μάλλον)επιτέλους μιαν άκρη.Σήμερα ή αύριο θα έχω στα χέρια μου ένα "ΜΟΥΣΙΚΟ ΚΟΥΤΙ"(ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΗ) οπότε θα έχω τη δυνατότητα να ψάξω όλα τα κομμάτια ένα προς ένα ,γιατί ,ποιος ξέρει τι άλλο μπορεί να ανακαλύψουμε.

Δεν μπορώ να καταλάβω ένα ακόμα πράγμα.

Γιατί στο LP των Jethro Tull "A lilttle light music" το τραγούδι John Barleycorn είναι με τον Νταλάρα, ενώ στο αντίστοιχο CD του ίδιου δίσκου, η εκτέλεση είναι μόνο με τον Ian Anderson;;;

Έχω την ίδια απορία με τον Αποστόλη.

Έβαλα το εξώφυλλο του CD στο τμήμα "Προσθήκη αρχείων - Upload files" (topic: «Cover of the CD "A Little Light Music"»).

Θανάση, είναι το ίδιο με εκείνο του LP;

και εγώ την πρώτη έκδοση έχω......χωρίς τον Νταλάρα!!!! :):):)

η έκδοσή μου είναι 1310/5000

Αδικία για αυτούς που έχουν τις πρώτες εκδόσεις!!!!!!!!

Μπορεί κάποιος να το ανεβάσει???????

Michael, και οι επανεκδόσεις είναι αριθμημένες...... εκείνες γράφουν μπροστά από τον αριθμό της έκδοσης και την λέξη "επανέκδοση"!!!!!!!

Michael όχι δεν είναι το ίδιο το οπισθόφυλλο του LP.

Στο LP υπάρχει σημείωση σε παρένθεση δίπλα από τον τίτλο JOHN BARLEYCORN που γράφει:Featuring George Dalaras, Vocals.

Υπάρχει επίσης μια διαφορά στη σειρά των τραγουδιών (πρώτα το "Rocks on the road" και μετά το "Under wraps") και φυσικά ο διαχωρισμός των τραγουδιών σε side1, side2, κλπ. αφού πρόκειται για LP.

Πάντως ο αριθμός των τραγουδιών είναι ίδιος παρά το ότι το LP είναι διπλό.

Agnie και Maki, σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Maki, εκτός από τις λεπτομέρειες που ανέφερες, η εξωτερική εμφάνιση είναι η ίδια με αυτήν του CD ή διαφέρει γενικά;

ΥΓ:

1.

Να τι μόλις βρήκα, μάλλον σχετικά με το CD "A Little Light Music":

«Release date: 14. September 1992 (UK) and 22. September 1992 (USA)

Recording location/date: All tracks recorded live on the spring 1992 tour: Athens (tracks 1 and 10), [.......].

Guest musicians: George Dalaras (vocals on "John Barleycorn" on Italian and Greek release).»

(πηγή: http://www.collecting-tull.com/Albums/ALit...LightMusic.html )

Φαίνεται, λοιπόν, ότι και στο CD υπάρχει η εκτέλεση με τον Νταλάρα, αλλά μόνο στην ιταλική και την ελληνική έκδοσή του!

2.

Και να οι ημερομηνίες των δύο συναυλιών των Jethro Tull στην Αθήνα, από τις οποίες μόνο στη μία συμμετείχε ο Νταλάρας:

«13/5/92 Attikon Theatre Athens, Greece

This or the subsequent show provided 'Some Day The Sun Won't Shine' and 'John Barleycorn' to the 'A Little Light Music' live album.

14/5/92 Attikon Theatre Athens, Greece

The Whistler (inst.), Some Day The Sun Won't Shine, Living In The Past (inst.), Fat Man, Rocks On The Road, Life's A Long Song, Under Wraps #2 (inst.), Nursie, Pussy Willow (inst.), Too Old To Rock'n'Roll..., One White Duck, A New Day Yesterday, Aqualung, From A Dead Beat To An Old Greaser, Roll Yer Own, Look Into The Sun (inst.), John Barleycorn*, Ruby Tuesday*, A Christmas Song, Said She Was A Dancer, Bouree, When Jesus Came To Play, Jump Start, Locomotive Breath/Thick As A Brick (reprise)

*: with George Dalaras. »

(πηγή: http://www.ministry-of-information.co.uk/s...setlist/92.htm)

Μέχρι στιγμής έχουμε λοιπόν:

- 2 διαφορετικούς ηχητικούς φορείς με το "A Little Night Music":

LP :) // CD

- 2 διαφορετικές μορφές του CD "A Little Light Music":

την ιταλική + ελληνική έκδοση :) // τις υπόλοιπες εκδόσεις :D

- 2 διαφορετικές εκδόσεις του "Μουσικού Κουτιού":

την αρχική :D // την επανέκδοση :)

:) .......... περιέχει την εκτέλεση του "John Barleycorn" με τον Νταλάρα

:D ......... χωρίς την εκτέλεση με τον Νταλάρα

:):)

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0