Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Όμορφη και παράξενη πατρίδα

11 posts in this topic

Ελπίζω με την αναφορά που ακολουθεί για το επόμενο τραγούδι να μην ανακαλύψουμε καμιά τρίτη έκδοση από το "ΜΟΥΣΙΚΟ ΚΟΥΤΙ" και τρέχουμε να την βρούμε.Απλώς να σημειώσω ότι η εκτέλεση του τραγουδιού "ΟΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΠΑΤΡΙΔΑ" που βρίσκεται στο CD "ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ" άπό το "ΜΟΥΣΙΚΟ ΚΟΥΤΙ",είναι τελείως διαφορετική από την πρωτότυπη που βρίσκεται στο δίσκο "Ο ΗΛΙΟΣ Ο ΗΛΙΑΤΟΡΑΣ" .Ψάξτε το και θα καταλάβετε τι εννοώ. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

:blink: Όντως για διαφορετικές εκτελέσεις πρόκειται!

Εντάξει, εγώ - ως ανεκπαίδευτος ακροατής - δεν θα χαρακτήριζα την απόκλιση ουσιαστική αλλά σαφώς υπάρχει. Η βασική διαφορά, κατά τη γνώμη μου, είναι η (διακριτική) συμμετοχή και ενός βιολιού στην εκτέλεση στο "Μουσικό Κουτί", ενώ στην αρχική εκτέλεση (στο δίσκο "Ο ήλιος ο ηλιάτορας") ακούγεται αποκλειστικά μια κιθάρα που συνοδεύει τον τραγουδιστή.

Μήπως οι ειδικοί διακρίνουν και διαφορές στον τρόπο που τραγουδά ο Νταλάρας. (; )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατ'αρχήν ποιοί είναι οι "ειδικοί" ρε παιδιά; Εν πάσει περιπτώσει στην εκτέλεση του τραγουδιού που βρίσκεται στο ΜΟΥΣΙΚΟ ΚΟΥΤΙ εκτός από το βιολί υπάρχουν και μικρές διαφορές και στα φωνητικά του ΝΤΑΛΑΡΑ. ;):)

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...] εκτός από το βιολί υπάρχουν και μικρές διαφορές και στα φωνητικά του ΝΤΑΛΑΡΑ. :)  :(

Αυτό εννοούσα κάνοντας αναφορά στους "ειδικούς". Πρόσφατα μιλούσα για κάποιο ελληνικό τραγούδι με μια φίλη που είχε σπουδάσει μουσική. Πάντα είχα την εντύπωση ότι η φωνή της τραγουδίστριας (’ντρη Κωνσταντίνου) είναι σχεδόν ίδια με εκείνη της Αλεξίου. Η φίλη, όμως, αμέσως ξεχώρισε κάποιες φωνητικές λεπτομέρειες στις οποίες οι δύο φωνές διαφέρουν. (Αυτό μού είπε τουλάχιστον. Εγώ εξακολουθώ να μην τις διακρίνω. :mad: )

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...]η εκτέλεση του τραγουδιού "ΟΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΠΑΤΡΙΔΑ" που βρίσκεται στο CD "ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ" άπό το "ΜΟΥΣΙΚΟ ΚΟΥΤΙ",είναι τελείως διαφορετική από την πρωτότυπη που βρίσκεται στο δίσκο "Ο ΗΛΙΟΣ Ο ΗΛΙΑΤΟΡΑΣ" .Ψάξτε το και θα καταλάβετε τι εννοώ. :music:

Δεν είχα δεί τόσον καιρό αυτό το topic αλλά πρόσφατα παρατήρησα τη διαφορά και το έψαξα... Ήθελα να κάνω μια ερώτηση:

Η εκτέλεση που είναι στα Χρώματα του χρόνου ΙΙ (CD1-Track3) είναι η εκτέλεση από τον Ηλιάτορα.

Η εκτέλεση του Μουσικού κουτιού υπάρχει μόνο στο Μουσικό κουτί;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πράγματι έχει ορισμένες διαφορές... Υπάρχει πράγματι το βιολί που συνοδεύει(πολύ όμορφα) ενώ μου φαίνεται ότι ο Νταλάρας το λέει πιο ξερά, ενώ γενικότερα βάζει πολύ βιμπράτο σε όλες τις φράσεις σε σχέση με την πρώτη εκτέλεση! Η ερώτησή μου είναι η εξής: Με ποιά αφορμή έγινε αυτή η εκτέλεση αφού αφενός υπήρχε ήδη η αυθεντική στον Ηλιάτορα, και αφετέρου αφού δεν περιέχεται σε κανένα άλλο cd;;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμβαίνει αρκετές φορές σε τέτοιου τύπου συλλογές να μπαίνουν ,διαφορετικές εκτελέσεις τραγουδιών ή κάποιες ανέκδοτες ηχογραφήσεις.Αυτό συνέβη και στην κασετίνα του Πάριου και στο "Ανθολόγιο" της Αλεξίου και αλλού.Είναι ίσως ένα στοιχείο που θα κινήσει περισσότερο το ενδιαφέρον του κοινού.Ίσως πολλές φορές και οι ίδιοι οι καλλιτέχνες να μην ξέρουν ποιά από τις ηχογραφήσεις να διαλέξουν, οπότε καταφεύγουν σ'αυτή τη λύση.Προσωπικά μου αρέσει ιδιαιτέρως όταν γίνεται κάτι τέτοιο.Αποκτά μεγαλύτερο ενδιαφέρον μια κυκλοφορία που ενδεχομένως , αν ήταν μόνο ένα απλό "best of" να ήταν αδιάφορη. :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
...Είναι ίσως ένα στοιχείο που θα κινήσει περισσότερο το ενδιαφέρον του κοινού...

Συμφωνώ Θανάση, αλλά δεν καταλαβαίνω αυτή τη λογική των εταιρίων. Εγώ θα συμπλήρωνα οτι είναι μια αφορμή για να πουλήσουν περισσότερο οι εταιρίες, "αναγκάζοντας" έτσι τους συλλέκτες στην αγορά του εκάστοτε προϊόντος... Προσωπικά, θα περίμενα περισσότερα "ακυκλοφόρητα" τραγούδια από το Μουσικό κουτί - απο μια συλλογή που είχε να πει κάτι διαφορετικό, και όχι ένα απλό best of σε όμορφη συσκευασία - ρόλο που ανελάβαν εξ' ολοκλήρου τα "Χρώματα του χρόνου". Πέρα από τη "Νύχτα"(που μας έλειπε) και τα "Λόγια κλειδωμένα"(όμορφη, συναυλιακή εκτέλεση, χωρίς πολλά "φτιασιδώματα"), δεν υπάρχουν άλλα τραγούδια. Και νομίζω οτι "επανεκτελέσεις" τραγουδιών με λίγο βιολί απο δώ, λίγο κιθάρα απο εκεί κτλ, δεν έχουν να πουν και τίποτα ουσιαστικό... :music:;):D

Περιμένουμε μια συλλογή με τραγούδια ακυκλοφόρητα, με ηχογραφήσεις ακυκλοφόρητες (αλήθεια, τι απέγινε η ηχογράφηση από το Ηρώδειο με την E. Shaplin; ή τα "κομμένα" τραγούδια από το Παλλάς του '88; και τόσα ακόμη τραγούδια). Περιμένουμε τραγούδια, που όλα αυτά τα χρόνια "χαθήκανε" μέσα στις συναυλίες, ή "κοπήκανε" για "λόγους ανωτέρας βίας" (π.χ. live με Μαρινέλλα). Το να ξανακυκλοφορήσουν σε 5 και 10 χρόνια, "με όλα τους τα τραγούδια" (λέγε με remasters) δε μου λέει τίποτα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέτρο δεν είπα ποτέ το αντίθετο και ξέρεις την άποψή μου πάνω στο θέμα της έκδοσης ανεκδότων ηχογραφήσεων κλπ.Απλά είπα ότι προτιμώ απ'το να κυκλοφορήσει ένα "best of"σκέτο , χωρίς τίποτα καινούργιο, ας έχει έστω και μια διαφορετική ηχογράφηση. "Στην αναβροχιά , καλό και το χαλάζι" δηλαδή. :D

Όσον αφορά το MΟΥΣΙΚΟ ΚΟΥΤΙ την εποχή που κυκλοφόρησε είχε και τα δυό ρεμπέτικα (ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΠΩ - ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ) και την ηχογράφηση του Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ που βγήκε μετά στην ΙΕΡΑ ΟΔΟ 2.

Πολύ λίγα βέβαια , σε σχέση με το μέγεθος της έκδοσης.

Εν πάσει περιπτώσει έχω την πεποίθηση , για να μην πω είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κάποτε κάποια πράγματα θα κυκλοφορήσουν.Είναι άδικο να μένουν στο συρτάρι... :music:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πέτρο δεν είπα ποτέ το αντίθετο και ξέρεις την άποψή μου πάνω στο θέμα της έκδοσης ανεκδότων ηχογραφήσεων κλπ.Απλά είπα ότι προτιμώ απ'το να κυκλοφορήσει ένα "best of" ας έχει έστω και μια διαφορετική ηχογράφηση. "Στην αναβροχιά , καλό και το χαλάζι" δηλαδή. :D

Όσον αφορά το MΟΥΣΙΚΟ ΚΟΥΤΙ την εποχή που κυκλοφόρησε είχε και τα δυό ρεμπέτικα (ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΠΩ - ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ) και την ηχογράφηση του Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ που βγήκε μετά στην ΙΕΡΑ ΟΔΟ 2.

Πολύ λίγα βέβαια , σε σχέση με το μέγεθος της έκδοσης.

Εν πάσει περιπτώσει έχω την πεποίθηση , για να μην πω είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κάποτε κάποια πράγματα θα κυκλοφορήσουν.Είναι άδικο να μένουν στο συρτάρι... ;):D

Συμφωνώ. Σε όλα. (Πράγματι ξέχασα και τα 2 ρεμπέτικα).

Μακάρι να κυκλοφορήσουν αυτά που τόσο καιρό "ζητάμε"... Υπομονή λοιπόν... :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0