Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ (ΝΕΤ)

138 posts in this topic

Αλήθεια! :razz:

Το επόμενο Σάββατο, 18/2 θα προβληθεί η εκπομπή για τη Μεσόγειο. :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι αν κρίνω από τα στιγμιότυπα που έδειξαν χτες, μας περιμένουν ευχάριστες εκπλήξεις! :razz::music:

Καλή και η χτεσινή εκπομπή, η αφιερωμένη στον Θάνο Μικρούτσικο. Βέβαια έλειπαν πολλοί πρωταγωνιστές των τραγουδιών του(Παπακωνσταντίνου, Νταλάρας, Αλεξίου, Μητροπάνος, Κατσιμίχας), αλλά με "αποζημίωσαν" ο εκπληκτικός Θωμαϊδης, οι πολύ καλοί Μαχαιρίτσας και Κούτρας και οι "θεατρικές" ερμηνείες του Θηβαίου. Ο Κότσιρας, για άλλη μια φορά, δυστυχώς, δεν με άγγιξε. Καλή η φωνή, αλλά λείπει το πάθος. Όλα τα κομμάτια τα τραγούδησε το ίδιο, φλατ... Προσωπική άποψη εκφράζω.

Μου άρεσε επίσης που τα έχωσε ο Μικρούτσικος και είπε αλήθειες, για την ιδεολογική τρομοκρατία που ασκούν τα περισσότερα ΜΜΕ και για τα σύγχρονα "πολιτικά" τραγούδια των καιρών μας, του στυλ "όλα καλά"-του όμορφου λαμπερού τραγουδιστή- που αποπροσανατολίζουν.

Ενώ όμως χόρτασα Καββαδία, μου έλειψε ο Κώστας Τριπολίτης. Δεν έγινε κάποια αναφορά στη συνεργασία τους με τον Μικρούτσικο και δεν ακούστηκε ούτε ένα τραγούδι από τις δύο σημαντικότατες, κατά τη γνώμη μου, δουλειές τους : το "Όλα από χέρι καμένα"(Παπακωνσταντίνου/1988) και το "Συγγνώμη για την άμυνα"(Νταλάρας/1992).΄Έπρεπε να ακουστούν χτες, τουλάχιστον, τα τραγούδια "Ανεμολόγιο" και "Μπουμ".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αλήθεια! :razz:

Το επόμενο Σάββατο, 18/2 θα προβληθεί η εκπομπή για τη Μεσόγειο. :music:

Το "Φορτώθηκα τις τύψεις μου" το προσέξατε στο διαφημιστικό;

Λέτε νά'χουμε κι άλλες τέτοιες εκπλήξεις; B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αλήθεια!  B)

Το επόμενο Σάββατο, 18/2 θα προβληθεί η εκπομπή για τη Μεσόγειο.   :music:

Το "Φορτώθηκα τις τύψεις μου" το προσέξατε στο διαφημιστικό;

Λέτε νά'χουμε κι άλλες τέτοιες εκπλήξεις; :rolleyes:

Αν το προσέξαμε λέει.... Μακάρι να δούμε κι άλλα τέτοια! :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:music: Μακάρι να μας δώσει τελικά την ευκαιρία να απολαύσουμε με τη σημερινή ώριμη και τέλεια φωνή του κομμάτια όπως το Φορτώθηκα τις τύψεις μου και άλλα του Καλδάρα τα οποία δυστυχώς δεν τα "τιμά" συχνά όπως για παράδειγμα το Εγώ ποτέ δεν αγαπώ, ή το Είπα να σβύσω τα παλιά και φυσικά το Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι. Μακάρι....

Γιάννα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Also ERT Sat will show the STIN YGEIA MAS about Mesogeios this saturday, Greek time 22.15. European time 21.15

I saw already bits and pieces from the show..it's GREAT! Dulce Pontes is there,Halil Mustafa, Korkolis...and more :razz:^_^:music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δύο ώρες έμειναν...Καρτερώντας,ακούγοντας "Κόκκινο τριαντάφυλλο","Με της καρδιάς το χτύπο"...Φύγε χρόνε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης να θυμήσω σε όσους ξέρουν να γράψουν την εκπομπή για να ανεβάσουμε τα τραγούδια... Κι εγώ θα την γράψω αλλά δεν ξέρω τη διαδικασία μετά... Ας ελπίσουμε ότι θα είναι η καλύτερή του κι ότι θα συγκινηθούμε πολλές φορές..!! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο!! Από τα βάθη τις ψυχής μου.... ΜΠΡΑΒΟ!! Υπέροχο!! Ανεπανάληπτα τραγούδια, ανεπανάληπτες ερμηνείες!! Ευχαριστώ!

ΥΓ1 : Υποκλίνομαι στο μεγαλείο του Θανάση Λάλα

ΥΓ2 : Προσέξατε τις υπέροχες δεύτερες φωνές που έκανε ο Νταλάρας πίσω από τα γκαρίσματα του Λάλα στο Πεπρωμένο;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι η φωνή σου σα...τραμπάλα,Θανάση Λάλα,Θανάση Λάααλα...Γιατί βρε αγοράκι μου όπου βρεθείς με τον Νταλάρα τραγουδάς;;;Γιατί δε βάζεις στο μάτι κάποιους,που ευχαρίστως να πας να τραγουδήσεις μαζί τους,αφού μπορεί και να τραγουδήσεις καλύτερα από δαύτους-π.χ.στη Σεμίνα,στο "Κοίτα πώς το έκανες(κατάντησες)...",ντουέτο με το Γονίδη...Γιατί βρ'αγόρι μου;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δίνει ρέστα ο θείος!Η φωνή του πιο μεστή από ποτέ!Ακόμα ανεβοκατεβαίνει τις οκτάβες για πλάκα!Μ Π Ρ Α Β Ο και χαλάλι το Σαββατόβραδο!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Είναι η φωνή σου σα...τραμπάλα,Θανάση Λάλα,Θανάση Λάααλα...Γιατί βρε αγοράκι μου όπου βρεθείς με τον Νταλάρα τραγουδάς;;;Γιατί δε βάζεις στο μάτι κάποιους,που ευχαρίστως να πας να τραγουδήσεις μαζί τους,αφού μπορεί και να τραγουδήσεις καλύτερα από δαύτους-π.χ.στη Σεμίνα,στο "Κοίτα πώς το έκανες(κατάντησες)...",ντουέτο με το Γονίδη...Γιατί βρ'αγόρι μου;;;

Neck ... απλά ΕΓΡΑΨΕΣ!! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι να πεις ρε Αποστόλη,τι να πούμε βρε παιδιά....Τα τραγούδια,που όλοι περιμέναμε να ακούσουμε και να ταξιδέψουμε,σε αναμνήσεις και σε συναισθήματα,μας τα...πήρε το σκουπιδιάρικο του Λάλα...Μπορεί να του βγάζω το καπέλο σ'άλλα θέματα-ακόμα και στ'ότι και πριν δύο χρόνια "ξέθαψε" και θύμησε στο Γιώργο μας το "Σαββατόβραδο" στη Σεμίνα,όπως και απόψε το "Φορτώθηκα τις τύψεις μου"-όμως....Γιατί μας τη χαλάς;;;Όσο για το Θείο...Είναι και θα είναι χαραγμένος στις καρδιές μας,καρφωμένος στα κύτταρά μας...Ανυπομονώ για το επόμενο live...Σημ: ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΛΑΛΑ :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστίες στον Γ.Νταλάρα για τις υπέροχες ερμηνείες και τα τραγούδια που γλύκαναν την ψυχή μας. Βέβαια, όπως συμβαίνει συνήθως, μόλις τελείωσε η εκπομπή είπαμε όλοι ''μακάρι να σχεδίαζαν και μία ακόμη εκπομπή''. Μήπως είμαι άπληστη;

’λλαξε το τοπίο της ανόητης τηλεοπτικής πραγματικότητας εχτές...

Μου άρεσε πολύ (πέρα από τους υπόλοιπους γνωστούς)η παρουσία της κόρης Ζουγανέλη.Σεμνή,γλυκιά και η φωνή της πολύ όμορφη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο σε όλους.Πραγματική μουσική εκπομπή με όλη τη σημασία των λέξεων.Να ΄ναι καλά και ο Παπαδόπουλος που κρατάει πολύ υψηλά τον πήχη φέτος.Και φυσικά ο Γιώργος που μας καθήλωσε για πολλοστή φορά με τις ερμηνείες του που αν και ήταν κρυωμένος απέδειξε γιατί θεωρείται ένας από τους κορυφαίους ερμηνευτές που έχουν περάσει ποτέ από την Ελλάδα.

Εμένα μου άρεσε το στιγμιότυπο με τον Λάλα.Ήταν ανθρώπινο και εξέπεμπε μια ζεστασιά πράγμα που πολλές φορές είναι ωραιότερο από μια καλή ερμηνεία.

Μπράβο σε όλους!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξαίρετη εκπομπή και υπέροχες ερμηνείες! Μπράβο στον Παπαδόπουλο! Ευτυχώς Γιώργο Νταλάρα που υπάρχεις ακόμα δίπλα μας, μαζί μας!

ΥΓ. Κάποιος πρέπει να μιλήσει για το..."REXONA" στον κ.Λάλα! :razz: Νισάφι πια! :razz::razz::razz::razz::wow::mad: Είναι σημαντικότατος δημοσιογράφος με πολλές σημαντικές συνεντεύξεις με μεγάλες προσωπικότητες της γης στο ενεργητικό του! Αυτό όμως δεν του δίνει το δικαίωμα να μας "τραγουδάει" :blink: :mad: κάθε φορά που βρίσκεται με τον Νταλάρα (το έχει κάνει και με τον Καζαντζίδη και με τη Μαρινέλλα και με τη Χαρούλα και....) ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ! Ας τραγουδάει στο μπάνιο του! Την ώρα που ...."τραγούδαγε" το Φορτώθηκα τις τύψεις μου" κόντεψα να σπάσω την τηλεόραση! :mad::mad::mad::mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταπληκτική εκπομπή! Πραγματικά καλές ερμηνείες από τον Γιώργο Νταλάρα, αλλά και από τους άλλους! Επίσης μου άρεσε πάρα πάρα πολύ η Ανδριάννα Μπάμπαλη, αν εξαιρέσει κανείς το μισοξυρισμένο κεφάλι αλα Βίσση... Προσθέστε και τα δικά μου παράπονα για το Λάλα! Κορυφαία ερμηνεία το 'Όσο βαρούν τα σίδερα'... :razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγχαρητήρια !!!.Παρατηρώ οτι όταν ο Γ.Νταλάρας πρόκειται να βρεθεί σε εκπομπή για να τραγουδήσει προετοιμάζεται όπως πρέπει.

Το πρόγραμμα ήταν καλά οργανωμένο. Οι ερμηνείες του δε διέφεραν με αυτές των συναυλιών ,ήταν άψογες!

Αξιέπαινοι είναι οι ερμηνευτές που ταξίδεψαν για να παρεβρεθούν στην εκπομπή όπως φυσικά και στην απονομή.

Αναρωτιέμαι το εξής:.. παρά την αυστηρότητα του απέναντι στους μουσικούς,πώς επιτρέπει στο Θ.Λάλα να τραγουδήσει?.... :blink: "πάνε τα αυτάκια μου" :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην αρχή της εκπομπής έκανε μερικά πλάνα στο Νταλάρα, ο οποίος έπινε κάτι από μια κούπα! Μη μου πείτε ότι ήταν τσάϊ;;;; :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη Νεφέλη, όσον αφορά στον Λάλα.... Μόνο το ότι θυμήθηκε αυτό το τραγούδι, μου αρκεί...

Από εκεί και πέρα, η χθεσινή βραδιά ήταν μία ακόμη βραδιά από αυτές που δεν θες να τελειώσει! Μπράβο στον Σπύρο, μπράβο στον Γιώργο Νταλάρα!!! Όλη η εκπομπή ήταν υπέροχη και ιδιαίτερα το τελευταίο μέρος της... Προσωπικά, ανυπομονώ για τα νέα ταξίδια της Μεσογείου ... ’ντε, ν'ακούσουμε και λίγη λύρα... :razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ όμορφη εκπομπή, αν και θα ήθελα λίγο πιο "σφιχτή" σκηνοθεσία. Πολύς κόσμος μπαινόβγαινε και χάλαγε λίγο την ατμόσφαιρα...

Τώρα για τον Νταλάρα δεν μπορώ να πω και πολλά, γιατί θα μιλήσει, για άλλη μια φορά, το συναίσθημα και η αγάπη... ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ! Έχει το μαγικό ραβδάκι να μας προσφέρει, κάθε φορά , και κάτι διαφορετικό μέσα από τις ερμηνείες του.

Θα σταθώ, περισσότερο, στις εξής στιγμές :

-Το ντουέτο με τον Μιχάλη Τζουγανάκη στο τραγούδι "'Όσο βαρούν τα σίδερα". Ήταν απόλαυση ο συνδυασμός μουσικού και ερμηνευτή στον ΓΙΩΡΓΟ.

-Το ντουέτο με την Πασπαλά στο "Κουρασμένο παλικάρι"

-Οι αισθαντικές ερμηνείες του στα τραγούδια : "Να με θυμάσαι", "Τα βεγγαλικά σου μάτια" και "Τι πάθος".

- Εξαιτίας του Λάλα απολαύσαμε τον Νταλάρα -μοναδικό- στο "Φορτώθηκα τις τύψεις μου".

Μετά το τέλος της εκπομπής όμως με έπιασε μια μελαγχολία, γιατί ένιωσα πόσο πολύ μου λείπουν οι συναυλίες του ΓΙΩΡΓΟΥ...

Συμφωνώ με τη Μάρω : ανυπομονώ κι εγώ για νέα ταξίδια με τον Νταλάρα κι όπου μας πάει...Τον αγαπάμε και του έχουμε εμπιστοσύνη!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ότι η εκπομπή ήταν εκπληκτική θα το πώ κι εγώ αν και το θεωρώ πλεονασμό.

Όσον αφορά τον Λάλα, νομίζω οτι είστε λίγο υπερβολικοί ρε παιδιά.

Δηλαδή μου λέτε πως αν ένας φίλος σας, σας ζητήσει να πει μαζί σας 2-3 τραγούδια θα του το απαγορεύσετε επειδή δεν έχει καλή φωνή.

Αφού πρώτος και καλύτερος ο Λάλας αυτοσαρκάζεται για την φωνή του, γιατί επιμένετε να τον κατηγορείτε έτσι;

Στο κάτω κάτω είναι θέμα του Γιώργου αν θα τραγουδήσει μόνος του ή με τον Λάλα και όχι δικό μας.

Υ.Γ.1.

Επειδή είδα ότι σε πολλούς άρεσε το "όσο βαρούν τα σίδερα", όποιος θέλει μπορεί να το πάρει, σε mp3 προς το παρόν, απο την "Προσθήκη αρχείων"

Υ.Γ.2

Ξέρει μήπως κανείς πως λένε ένα περίεργο κρουστό όργανο που ήταν σαν κλειστό στρογγυλό "ταψί" και για να βγάλει ήχο απλά το κουνούσε ελαφρά πάνω απο το μικρόφωνο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βλέπω ότι όλοι ή σχεδόν όλοι μείνατε ενθουσιασμένοι με την εκπομπή του Σαββάτου.Δεν θέλω ν'αρχίσω τις μιζέριες αλλά νιώθω την ανάγκη πέρα απ'όσα θετικά γράφτηκαν , να σημειώσω κάποια πράγματα , τα οποία πιστεύω πως αν έλειπαν , η εκπομπή θα ήταν ακόμη καλύτερη.

Λοιπόν , κατ'αρχήν το πρώτο ξενέρωμα το έφαγα από το πρώτο κιόλας τραγούδι , από τη "Μεσόγειο".Κι αυτό συνεχίστηκε και σε όλα σχεδόν τα τραγούδια που ακούστηκαν από το συγκεκριμένο cd. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι "χάλασαν" τον ήχο απ'όλα τα τραγούδια , παρεμβάλλοντας πλάνα από το Ηρώδειο και το dvd, μέσα στα τραγούδια... :D Eίπαμε , εντάξει , καινούργιο cd , καινούργια δουλειά, αλλά έλεος, τόση υπερδιαφήμιση πια ...

Δεύτερον.Βλέποντας την εκπομπή, ένιωσα αρκετές φορές ότι έβλεπα αφιέρωμα στον Κορκολή και συμμετείχε ο Νταλάρας.Εντάξει , καλό παιδί,σπουδαίος συνθέτης, τρομερός πιανίστας, ε μην τρελαθούμε κιόλας...

Για τον Λάλα τα είπατε...Από το "Φορτώθηκα τις τύψεις μου" , στο οποίο μάλλον προσπάθησε να παραστήσει λίγο τον Καλδάρα, όπως ακούγεται στην πρώτη εκτέλεση, μέχρι το τέλος, όλα τα τραγούδια πήγαν στράφι...Τι ήθελε ο Νταλάρας και τον άφησε τόση ώρα στη σκηνή...συγγνώμη αλλά δεν το καταλαβαίνω...

Συγχωρέστε με που γκρινιάζω, αλλά περίμενα κάτι καλύτερο...Δεν μπορώ γα συγκρίνω για παράδειγμα την εκπομπή αυτή , με τις δύο εκπομπές της Σεμίνας.Ούτε από πλευράς καλεσμένων ούτε από ρεπερτόριο...

Προσέξτε για να μην παρεξηγηθώ, δε λέω ότι δεν μου άρεσε, απλά επισημαίνω κάποια πράγματα που πιστεύω πως αν έλειπαν, όλα θα ήταν καλύτερα.

Δεν μπορώ να μην γράψω για το εξαιρετικό ντουέτο με τον Μιχάλη Τζουγανάκη στο "Όσο βαρούν τα σίδερα" , ή το "Μες στου Βοσπόρου τα στενά" ή την όλο πάθος και ένταση ερμηνεία του "Amor, amor".

Δεν μπορώ να μην γράψω για την ακόμη μία φορά εξαιρετική και καλοκουρδισμένη ορχήστρα .

Και για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα, πιστεύω πως αν τα γυρίσματα της εκπομπής γινόταν 2-3 μέρες αργότερα , σίγουρα αντί για τους Beatles θα είχε στο στήθος του τον Βαμβακάρη ή τον Τσιτσάνη... :D:razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:razz: Να επαναλάβω την έκκληση για όποιο παιδάκι μπορεί να κατεβάσει με ΜΡ3 και κάποια άλλα τραγούδια εκτός από το Όσο βαρούν τα σίδερα. Εκείνο το "κουρασμένο παλλικάρι" και το "amor" ας πούμε

και ότι άλλο προαιρείστε φυσικά

Καλημέρα σε όλους Γιάννα

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0