Sign in to follow this  
Followers 0
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ Λ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ

21 posts in this topic

Κωνσταντίνα δεν κάνεις λάθος.Στην ΕΤ 3 είναι... ;):mad::blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπέροχη!! Εκπληκτική!!!! Χαίρομαι ο Λευτέρης θα συνεχίσει την εκπομπή με μία ακόμη ώρα συνέντευξης!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pragmatika apo tis pio oraies kai anthropines synenteukseis tou.Polu mou arese pou anaferthike sta paidika tou xronia kai stis douleies pou ekane.Einai mia ptyxi tis prosopikotitas tou pou den exei ksanabgei stin epifaneia.Perimeno me agonia tin alli Kyriaki.

Y.G. Fainetai pos to epiomeno sabbatokyriako tha exei thn timitiki tou.Logika to Sabbato o Papadopoulos tha exei ton Kougioumtzi kai ara kai ton DALARA kai tin Kyriaki ti synexeia tis synenteuksis.Teleia!!! ;):mad::blush::(:music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραία συνέντευξη (αν εξαιρέσουμε τα λάθη της ΕΡΤ στους τίτλους των τραγουδιών), θα περιμένουμε με ανυπομονησία και το δεύτερο μέρος.

Όσο για την εκπομπή του Σπύρου Παπαδόπουλου, θα είναι σίγουρα αφιερωμένη στον Σταύρο Κουγιουμτζή(έχω έγκυρες πληροφορίες), οπότε λογικά θα συμμετάσχει και ο Γιώργος.

Ετομαστείτε λοιπόν για ένα υπέροχο Σαββατοκύριακο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περιλαμβάνονταν παλιά τραγούδια όπως η "Πεντάμορφη" (όχι "Σιγά - σιγά" που έγραψε η ΕΡΤ) φτάνει.Θα υπάρξει και β' μέρος.

-John

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΟΠΟ ωραία νέα

ειδικά γιάννη αυτό το πεντάμορφη πως το λεγε έτσι ρε συ. μου σηκώθηκε η τρίχα ανοιξ μια το στόμα στο 'τις καρδιές να κάψει' τρόμαξα !!!! τη φωνή έβγαζε τότε ο ατελείωτος !!!!!! είχε και λίγο διαφορετικό look με το κοντό μαλί !!!!

άντε ωραία τα video θα πάρουν φωτιά πάλι εχω γεμίσει 7 κασσετες τα τελευταια 5 χρόνια

χαχαχαχχαχααχαχα

Share this post


Link to post
Share on other sites
αν εξαιρέσουμε τα λάθη της ΕΡΤ στους τίτλους των τραγουδιών

Καλά είναι απαράδεκτοι έτσι;Τα μισά τραγούδια ήταν λάθος .Δισκοθήκη δεν υπάρχει στην ΕΡΤ-3 για να δουν τους σωστούς τίτλους;Όλα μια ζωή στην Ελλάδα άρπα κόλλα πρέπει να γίνονται;Για την ιστορία και μόνο παραθέτω τους σωστούς τίτλους των τραγουδιών,αφού πιστεύω ότι σε όλους είναι γνωστοί.

1)ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ αντί για ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ

2)ΕΝΑ ΣΑΒΒΑΤΟΒΡΑΔΟ ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ αντί για ΣΑΒΒΑΤΟΒΡΑΔΟ

ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ

3)ΔΕΝ ΣΕ ΚΡΙΝΩ!!!!!!!! αντί για ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

4)ΗΡΘΑ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕ αντί για ΗΡΘΑ ΚΙ ΑΠΟΨΕ ΣΤΑ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ ΣΟΥ

5)ΤΟ ΠΛΑΣΤΟ ΤΟ ΠΑΣΣΑΠΟΡΤΙ αντί για Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ

6)Η ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΩΝ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ αντί για Η ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΩΝ

ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΩΝ

7)ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ αντί για Η ΠΕΝΤΑΜΟΡΦΗ

8)ΤΑ ΠΕΡΙΞ αντί για ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΑ ΠΕΡΙΞ ή ΤΗΣ ΜΑΣΤΟΥΡΑΣ Ο

ΣΚΟΠΟΣ

9)ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΜΙΛΩ ΜΕ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ αντί για ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΜΙΛΩ

10)ΚΙ ΑΝ ΣΕ ΘΕΛΩ μουσική:Amrani Abderrahmane-Διασκευή:Goran

Bregovic και όχι Bregovits.

Τώρα μάλλον ψύλλους στ'άχυρα ψάχνω .Έν πάσει περιπτώσει θα επανέλθω δριμύτερος μετά τη δεύτερη εκπομπή. :):huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θανάση, μήπως εκνευρίζεσαι υπερβολικά?

Δεν πιστεύω πως όλοι αυτοί οι τίτλοι ήταν λάθος. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν εκνευρίζομαι καθόλου.Αλλά δεν τους έβγαλα απ'το μυαλό μου τους τίτλους.Στο παραπάνω μήνυμα μου έχω παραθέσει τους τίτλους των τραγουδιών όπως προβλήθηκαν στην εκπομπή της ΕΤ-3 και δίπλα έχω τους τίτλους των τραγουδιών όπως δισκογραφήθηκαν επίσημα.Είναι παράλογο δηλαδή το να προβάλλονται μερικά πράγματα όπως πρέπει να προβάλλονται;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν είναι παράλογο ούτε υπερβολικό. Και λέγοντας πως δεν είναι όλοι λάθος (μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά), εννοώ πως και οι λανθασμένοι τίτλοι που χρησιμοποίησε η ΕΡΤ, (δυστυχώς) χρησιμοποιούνται από αρκετούς. Γι' αυτό δεν περίμενα οι άνθρωποι της ΕΡΤ (που δεν είναι και όλοι τους γνώστες της ελληνικής δισκογραφίας) να ψάξουν όλα αυτά τα τραγούδια. Δε λέω ότι καλώς συμβαίνει, απλα δεν πιστεύω πως χρειάζεται να ανεβάσουμε και πίεση επειδή η ΕΡΤ δεν γράφει σωστά τους τίτλους :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από τις πιο ωραίες συνεντεύξεις που έχει δώσει.Ίσως βοήθησε και η

φιλία του με τον Λ.Παπαδόπουλο.Περιμένουμε το Β΄Μέρος.Ελπίζω

Θανάση , να μην υπάρχουν τα ίδια προβλήματα και να είναι πιο προ

σεκτικοί. :pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nταλάρας με χιούμορ και αναμνήσεις

Με τον Γιώργο Νταλάρα θα ανταμώσει ο ποιητής και δημοσιογράφος Λευτέρης Παπαδόπουλος στις «Συναντήσεις» (ET3, 21.00) της Κυριακής. Ο καλλιτέχνης θα μιλήσει για τη διαδρομή του στον χώρο της ελληνικής δισκογραφίας, αλλά και για το πού πάει το τραγούδι σήμερα. Οικοδεσπότης και καλεσμένος στη διάρκεια της κουβέντας τους θα συμφωνήσουν και θα διαφωνήσουν, θα κάνουν χιούμορ, θα θυμηθούν τα παλιά.

Ο Γιώργος Νταλάρας θα ερμηνεύσει αγαπημένα του τραγούδια και θα καταθέσει τις δικές του προτάσεις για να γίνει το ελληνικό τραγούδι καλύτερο, καθώς «στις μέρες μας πιθανόν να κακοποιείται», όπως λέει.

ΤΑ ΝΕΑ , 18-11-2004 , Σελ.: P47

Κωδικός άρθρου: A18093P472

ID:442182

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ

Εβδομαδιαία εκπομπή. Ο Λευτέρης Παπαδόπουλος συναντά και συζητά με σημαντικούς ανθρώπους του ελληνικού τραγουδιού, που η παρουσία τους, όχι μόνο λάμπρυνε αλλά και διαμόρφωσε την ιστορία και την πορεία του ελληνικού τραγουδιού.

Δείτε σήμερα: "Ο Λευτέρης Παπαδόπουλος "συναντά" το Γιώργο Νταλάρα"

Ο Λευτέρης Παπαδόπουλος "συναντά" το Γιώργο Νταλάρα και συζητούν για το ελληνικό τραγούδι.

Σημείωση: Η φωτογραφία προέρχεται από το προσωπικό αρχείο του Λευτέρη Παπαδόπουλου.

Συντελεστές:

Σενάριο-σκηνοθεσία: Βασίλης Θωμόπουλος.

Παραγωγή: Δέσποινα Πανταζοπούλου.

http://www.ert.gr/tv/tvDetailsFull.asp?id=...=60615&ch_id=10

post-16-1100798618.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polu oraia kai zoiri kai i deuteri sinenteuksi me diaforetika themata apo tin proti.Polu endiaferouses kai sostes oi apopseis kai ton dyo (an kai pano-kato idi gnostes).H apopsi pou mou arse pio polu apo oles itan mia frasi tou Dalara.Einai kati to opoio, ego toulaxiston, proti fora akouo an kai einai aplyto logiko.Oti diladi gia to simerino epipedo tou ellinikou trgoudiou ftaiei kai to gegonos ths metapolisis "ksepoulima",opos to eipe o idios, ton ellinikon etaireion se ksenes etaireies.Paroti fainetai apolyta logiko, den einai kati pou akougetai syxna kathos oloi menoun sta idia(kai yparkta) aitia: ton euthinon ton etaireion, ton tragoudiston kai tou kosmou.To mono pou den mou poluarese itan ta para polla video ta opoia an kai polu oraia kai spania ekoban polles fores ti roi tis sizitisis.Epipleon kapou stin arxi den kanane nomizi kai polu kalo montaz afou se dyo periptoseis o Papadopoulos eipe ta idia logia me tin proti ekpompi kai o Dalaras apantise alla pragmata.

Genika omos nomizo oti autes oi dyo synenteukseis itan apo tis pio oraies pou exei dosei o Dalaras :):D:music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ποιός είναι ο μπαγλαμάς του Μούτση που έλεγαν στην συν/ξη ο Νταλάρας με τον Παπαδόπουλο? Εγω δύο τραγούδια ξέρω που να αναφέρονται σε Μπαγλαμα : το " Αχ ο μπαγλαμάς" Καλδάρα - Παπαδόπουλου και το "Κοίτα πως κλαίει ο Μπαγλαμάς" Παπαδόπουλου - Σπανού. Υπάρχει και άλλο του Μούστη ? :(

p.s. Νομίζω ότι το 2ο τραγούδι που αναφέρω παραπάνω ο τίτλος του ακριβώς είναι "Ο Μπαγλαμάς" .... έτσι Θανάση ? με σε συγχύσουμε πάλι.... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωχ μας πήρανε χαμπάρι!...Λοιπόν δεν έχω υπ'όψη μου τραγούδι του ΜΟΥΤΣΗ που μιλάει για μπαγλαμά.Όντως ο δεύτερος "Μπαγλαμάς" για τον οποίο αναφερθήκανε στη συνέντευξη ήτανε αυτός του ΣΠΑΝΟΥ ,έχει τίτλο "Ο ΜΠΑΓΛΑΜΑΣ" ,πρωτοερμηνεύθηκε από τον ΓΡ.ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ το 1969 και για πρώτη φορά εκδόθηκε στο δίσκο "ΜΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ" .(Κωδικός LP:SCXG 48).’ν θυμάσαι είναι το τραγούδι που είπε πρόσφατα ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ στην εκπομπή "ΤΟ ΠΑΡΤΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ" στον ALTER.(Έχω ακούσει σε κασέτα και μια εκτέλεση με τον ΝΤΑΛΑΡΑ με πιάνο και κιθάρα μόνο ,αλλά δεν ξέρω αν είναι από τηλεπτική ή ραδιοφωνική εκπομπή).Vivian sorry για την παρατήρηση ,αλλά το τραγούδι λέει "Ακου πως κλαίει ο μπαγλαμάς" και όχι "Κοίτα...".

Αλλά εντάξει, καλά είμαι δεν συγχύστηκα... 'Αλλωστε γιατί να συγχυστώ ;:rolleyes::blush::):razz:

’ν και πάλι την κάνανε στην ΕΤ-3 αλλά είπα να μην ξαναγκρινιάξω.Στο "ΤΙ ΠΑΘΟΣ" ο συνθέτης έγινε Α.ΛΑΓΙΟΣ και το "ΤΙ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ,ΤΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ" έγινε "ΤΙ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ..." :razz::D:rolleyes:(Τι να κάνω , δεν άντεξα πάλι...)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Vivian sorry για την παρατήρηση ,αλλά το τραγούδι λέει "Ακου πως κλαίει ο μπαγλαμάς" και όχι "Κοίτα...".

Ε βέβαια "Ακου" θα ήταν !απο κεκτημένη ταχύτητα εγραψα βαλκεία :)

παντως ευχαριστώ πολύ για την όλη διευκρίνηση! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις τώρα είδα στο "7 ΜΕΡΕΣ ΤV" ότι την Κυριακή στις "ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ" θα είναι καλεσμένος ο ΗΛΙΑΣ ΑΝΔΡΙΟΠΟΥΛΟΣ :razz::D:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0