Sign in to follow this  
Followers 0
Tiger

General Questions

42 posts in this topic

Το ποίημα αναφέρει σαφώς

ΟΛΑ τα λόγια

και ΓΕΡΑΚΙΑ με φτερά περιστεριών

για να έχετε μια πλήρη εικόνα

καλημέρα σε όλους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχει κανείς που να θέλει το CD "Σκόρπια λαϊκά & ρεμπέτικα" απ' το Echo & Artis No.1 ; Βρήκα κι άλλο!! :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

He was appeared at Tsitsanis concert (with M.Theodorakis and A.Kaloyiannis) at the theatre of Red stone of Nikaia (now it's Katrakio theatre) in August of 1983.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Can a Member please provide me with the full mailing address of Universal Music; including postal code?

Thank you. :)

UNIVERSAL MUSIC A.E.

ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ 296

T.K.: 15562

ΧΟΛΑΡΓΟΣ

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merhaba,

Ben Gerorge Dalaras'in müzigini, sesini keyifle dinliyorum. Müzigini dinlerken nasil biri diye merak edip, internette arastirma yaptigimda bu site ile karsilastim. Greek muzik ile Eleni Karaindrou sayesinde tanismis ve begeni ile cok oncelerden dinlemeye baslamistim. George Dalaras muzigi ve sozu resmen icine aliyor ve yasayan birsey gibi cok guzel yorumluyor. Tek kelime ile harika. Sanirim Turkiye' de onu canli dinlemek ya da ne zaman konser verecegini sormak mumkun degiL. Internette arastirma yaparken bircok seyin yaninda Turkleri sevmedigini de icim burkularak ogrendim. Sebebini hic sormayacağım, tarihten gelen - haklı veya haksız sebeblerle - iki ülke insani uzerinde etkisi ve sonuclari olan bir durum maalesef. Bu konudaki gorusunuze ve duygunuza katilmasamda saygiyla ve uzuntuyle karsilamaktan baska birsey elimden gelmiyor. Halbuki yaptiginiz muzikle bana oyle guzeL, soz ile ifade edilemeyecek duygular yasatiyorsunuz ki.. Eminim sadece bana degiL :) Hersey icin Tesekkurler. Yureginize saglik.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν έχουμε κανένα τουρκομαθή να πεις τι λέει ο Zibel και να του απαντήσουμε ; ... :)

Να κάνω κι εγώ, με τη σειρά μου, μια, διπλή, ερώτηση :

Έχουν κυκλοφορήσει δυο βιβλία-βιογραφίες : ένα για τον Μάριο Φραγκούλη(από τη Ροζίτα Σώκου) κι ένα για τη Νάνα Μούσχουρη(από τον Φώτη Απέργη). Επειδή κι οι δύο σπουδαίοι αυτοί καλλιτέχνες έχουν συνεργαστεί με τον Νταλάρα, υπάρχουν αναφορές γι' αυτές τις συνεργασίες τους και σχετικό φωτογραφικό υλικό στα παραπάνω βιβλία ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τάσο, της Μούσχουρη το βιβλίο δεν το έχω δει ακόμα.

Στου Φραγκούλη δεν υπάρχει φωτογραφία.

Στης Καίτης Γκρέυ υπάρχουν 2-3 φωτογραφίες, θα τις καταχωρήσω σε λίγο στο forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merhaba,

Tasos nickini kullanan kisi benim mesajim üzerine bir mesaj yazmis. Fakat ben yunanca bilmiyorum. Internette ceviri sitelerine baktim. Ama yine de bir sonuc alamadım. Ne yazdigini anlayabildigim zaman ben de dusunduklerimi yazabilecegim. Bir kisi var ve sen dilini bilmedigin icin konusamiyorsun. Cok aciz bir durumda hissettim kendimi. Cok kötü. Hemen bu dili ogrenmeliyim dedim kendime. Ben ceviri yapana kadar hoscakalin. Gorusmek uzere:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τάσο, της Μούσχουρη το βιβλίο δεν το έχω δει ακόμα.

Στου Φραγκούλη δεν υπάρχει φωτογραφία.

Στης Καίτης Γκρέυ υπάρχουν 2-3 φωτογραφίες, θα τις καταχωρήσω σε λίγο στο forum.

Θανάση, στο βιβλίο για τον Φραγκούλη-εκτός του ότι δεν υπάρχει φωτό - δεν γίνεται και καμιά αναφορά στη συνεργασία(live και δισκογραφική) των Νταλάρα - Φραγκούλη ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τάσο,  της Μούσχουρη το βιβλίο δεν το έχω δει ακόμα.

Στου Φραγκούλη δεν υπάρχει φωτογραφία.

Στης Καίτης Γκρέυ υπάρχουν 2-3 φωτογραφίες, θα τις καταχωρήσω σε λίγο στο forum.

Θανάση, στο βιβλίο για τον Φραγκούλη-εκτός του ότι δεν υπάρχει φωτό - δεν γίνεται και καμιά αναφορά στη συνεργασία(live και δισκογραφική) των Νταλάρα - Φραγκούλη ;

Tάσο, δεν έχω πάρει το βιβλίο.

Απλά το φυλλομέτρησα κάποια στιγμή σε κάποιο βιβλιοπωλείο και μου έκανε εντύπωση που , ενώ είχε αρκετές φωτογραφίες, δεν είχε καμία με το Νταλάρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχουν τραγούδια που στους στίχους τους να αναφέρεται ο Νταλάρας(εκτός απ' αυτά του...γνωστού "αναρχικού" του... Ψυχικού) ;

Πάντως, πριν λίγες μέρες, φίλη, είδε σε πρωινάδικο τον Θάνο Καλλίρη να τραγουδάει, καινούριο τραγούδι του, που οι στίχοι του ξεκινούσαν(όπως μου τους μετέφερε) ως εξής :

Δεν έχω τη τρέλα του Καρβέλα

ούτε την φωνάρα του Νταλάρα

...............................................

Γνωρίζει κάποια/κάποιος τίποτα περισσότερο;

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Όλα τα κέντρα ανοίγουν πάλι" του Διονύση Σαββόπουλου από τον δίσκο "Ζήτω το ελληνικό τραγούδι". :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πάντως, πριν λίγες μέρες, φίλη, είδε σε πρωινάδικο τον Θάνο Καλλίρη να τραγουδάει, καινούριο τραγούδι του, που οι στίχοι του ξεκινούσαν(όπως μου τους μετέφερε) ως εξής :

Δεν έχω τη τρέλα του Καρβέλα

ούτε την φωνάρα του Νταλάρα

...............................................

Γνωρίζει κάποια/κάποιος τίποτα περισσότερο;

Οι στίχοι, από το γνωστό site:

"Για χάρη σου μπορώ" (Μουσική-Στίχοι: Θάνος Καλλίρης)

Και υπάρχει κι αυτό (του Πασχάλη):

"Φοιτητές " (Μουσική: Στέφανος Κορκολής - Στίχοι: Πασχάλης Αρβανιτίδης)

Με βροχές και με ομίχλες

στο δωμάτιο το κρύο

με διαβάσματα τις νύχτες

ένα σκέπασμα για δύο

με ανέκδοτα μ' αστεία

Κυριακές με νοσταλγία

και ο έρωτας , ο έρωτας

με ξενύχτια και τραγούδια

με Λαυρέντη με Νταλάρα

τα λεφτά μας πάντα ίδια

μέναμε κι από τσιγάρα

με κλεμμένη σοκολάτα

να πεθαίνουμε απ΄τα γέλια

μα και κλάματα ,και κλάματα

Share this post


Link to post
Share on other sites
Υπάρχουν τραγούδια που στους στίχους τους να αναφέρεται ο Νταλάρας(εκτός απ' αυτά του...γνωστού "αναρχικού" του... Ψυχικού) ;

"Ο κύριος Θώδης" από το δίσκο του Χάρρυ Κλυνν "Έθνος Ανάδελφον" με τη γνωστή ατάκα: "Δε μας χ----ς ρε Νταλάρα".

Μετράει; :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το καλοκαίρι του '97 άκουσα για πρώτη φορά σε εκπομπή στο ραδιόφωνο τον Γ. Νταλάρα, σε εκπομπή στο ΣΚΑΪ 100,4 σχετική με την κυκλοφορία του Μουσικού κουτιού. Ο Τάσος μού είπε, ότι υπάρχει μια εκπομπή απ' τον Μελωδία, τον Ιούνιο του '97, με τον Οδυσσέα Ιωάννου, πάλι σχετική με το Μουσικό Κουτί. 2 ερωτήσεις έχω...

1ον: άραγε να είναι η ίδια εκπομπή και να ήταν ταυτόχρονα σε ΣΚΑΙ και Μελωδία; Γιατί αρκετές φορές αυτοί οι δύο σταθμοί είχαν μεταδόσει μαζί π.χ. τις συναυλίες από Λυκαβηττό και Φιλαδέλφια...

και 2ον: μήπως ξέρει κανείς την ακριβή ημερομηνία αυτών των εκπομπών;

Αυτόν τον Ιούνιο κλείνω... 10!!! χρόνια! :):razz::razz: Θα ήθελα πολύ να ήξερα και ποιά μέρα ακριβώς έχω ...γεννέθλια! :razz::naughty::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0