Sign in to follow this  
Followers 0
xxx

γενικώς..

29 posts in this topic

Θα συμφωνήσω με την xxx(δεν ξέρω όνομα), τον ’γγελο (Megali_bougatsa) τον Χρήστο και τον Τάσσο.

Απλά να ξεκαθαριστεί ότι το να πούμε ότι η φωνή του έχει πέσει, (πράγμα απολύτως λογικό δεδομένου ότι όπως λέει κι ο Ελύτης ο χρόνος είναι "γλύπτης παράφορος των ανθρώπων"), δεν σημαίνει ότι η αγάπη μας για τον Νταλάρα τείνει να λιγοστέψει!

Επίσης δεν σημαίνει ότι δεν παραμένει καταπληκτικός τραγουδιστής. Γιατί να είμαστε ή του ύψους ή του βάθους; Ναι το Ιμιτλερίμ στο Ηρώδειο ήταν συγκλονιστικό και προσωπικά ανατρίχιασα όταν το άκουσα!

Όμως κάντε μια κίνηση και ακούστε και το παλιό απ' τη συναυλία του Ξαρχάκου. Η διαφορά είναι καταφανέστατη.

Η περσινή ερμηνεία ωστόσο παραμένει συγκλονιστική.

Λέγοντας όμως ότι είναι ίση με την παλιά, μήπως αδικούμε τον παλιό Νταλάρα;

Υ.Γ. Αυτό βέβαια συμβαίνει με όλους.

Μήπως δεν έχει πέσει η φωνή της Αλεξίου, της Γαλάνη, του Μητσιά, και άλλων παλιών τραγουδιστών;

(Λαμπερή εξαίρεση η Μαρινέλλα η οποία όμως είχε κάνει παύση κάμποσων χρόνων.)

Eγώ θεωρώ επίσης κορυφαίες τις ερμηνείες του στο :

Ελληνικό πρόσωπο του ΓΝ

στις γραμμές των οριζόντων, στο Αττικόν με Παπακωνσταντίνου,

στην ερώτική πρόβα, στο συγγνώμη για την άμυνα, στα Latin,

στη Λαική αγορά,Ζήτω το ελληνικό τραγούδι,στο Ες γην εναλίαν Κύπρον, νυχτερινή κυβέρνηση.......................(πω,πω είναι πολλά ακόμα-βαριέμαι! :) )Τέλος πάντων άλλο ήθελα να πω:

Οντως, συμφωνώ ότι τα όποια προβλήματα δεν φαινόντουσαν καθόλου στους ηχογραφημένους δίσκους , και στην άσφαλτο, οι ερμηνείες ήταν συγκλονιστικές!

Δυστυχώς αυτό έγινε για πρώτη φορά, σε αυτόν τον τελευταίο, όπου σε κάποια σημεία, φαίνεται ότι ζωρίζεται πολύ για να του βγει η φωνή ,δεν βγαίνει αβίαστα και γλυκα και δεν έχει αυτήν την απίστευτη καθαρότητα και την έκταση του Νταλάρα

Πάντως νομίζω πως εμείς (που τον ξέρουμε απέξω !) καταλαβαίνουμε περισσότερο τις διαφορές, γιατί όσους φίλους μου έχω ρωτήσει μου έχουν πεί οτι καμία σχέση κι ότι δεν έχει χάσει καθόλου!! Θέλω να πω οτι ,στον εαυτό μου τουλάχιστον ,παρατηρώ ένα αγχος όταν τον ακούω να δώ αν θα τα καταφέρει και τέτοια.....Προτείνω λοιπόν να αποδεχτουμε την κατάσταση (όσο κι αν μας στεναχωρεί) γιατί είναι η αλήθεια και δεν μπορεί να αλλάξει .

Να τον απολαμβάνουμε με τα ελλαττώματά του, γιατί όπως και να το κάνουμε είναι συγλονιστικός ο άνθρωπος ,και θα είναι πάντα!

Προσωπικά εγώ έχω παρατηρήσει θαμπάδα και από την άσφαλτο...

Πχ το Λουλούδι νομίζω θα το είχε πει πολύ πιο γλυκά και λαμπερά παλιότερα.

Θυμάστε το "Τραγούδι της Υακίνθης"; Τι φωνή είναι αυτή!

Όπως και να 'χει λόγος για στενοχώρια φυσικά και δεν υπάρχει κανείς. Όπως είπαμε τα ντοκουμέντα υπάρχουν και θα υπάρχουν.

Θα συμφωνήσω απόλυτα για τους δίσκους που ανέφερες XXX.

Θυμάστε το "Τραγούδι της Υακίνθης"; Τι φωνή είναι αυτή!

Συμφωνώ απόλυτα. Με αφορμή την αναφορά σου σε αυτό το τραγούδι, το έβαλα ξανά ύστερα από αρκετό καιρό και το ακούω τώρα πια τέσσερεις ή πέντε φορές συνέχεια. :)

Και αυτό που είπες ισχύει κατά τη γνώμη μου λ.χ. και για τη φετινή ηχογράφηση του "Μάνα μου Ελλάς" που την ακούσαμε στην τελετή λήξης των Ολυμπιακών Αγώνων.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0