Sign in to follow this  
Followers 0
xxx

γενικώς..

29 posts in this topic

Θέλω κατ΄αρχήν να πω πως αυτόν τον παράξενο τύπο , με τον οποίο ασχολείστε, τον αγαπάω ,παθολογικά θα μπορούσα να πω, απο 10χρονών (τώρα είμαι 23!)

Έχω μια μικρή αίσθηση πώς τα τελευταία 2,3 χρόνια έχει λίγο κουραστεί (φωνητικά) και στενοχωριέμαι οταν σκεφτομαι οτι ο άνθρωπος που λατρεύω δεν είναι πια στα καλύτερά του...Από την άλλη κάνει κάποιες φορές κάτι απίστευτες εμφανίσεις και λέω, μήπως είναι η ιδέα μου?

(Οτι κι αν συμβαίνει πάντως , είναι παρα πολύ μεγάλος και για πάρα πολλούς λόγους)

Εσείς τι πιστεύετε γι αυτό?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να με συγχωρέσετε που έστειλα το μήνυμα σε λίγο άσχετο μέρος , άλλά είμαι καινούργια ,τι να κανουμε...

Δεν θα επαναληφθεί :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρώτον, απολογούμαι κι εγώ που συνεχίζω τη συζήτηση σε λίγο άσχετη κατηγορία :):razz:

Τον αγαπώ κι εγώ πάρα πάρα πολύ.

Τώρα, σχετικά με τη φωνή του, είναι γεγονός πως ιδιαίτερα μετά το 1995 έχει αρχίσει να παρουσιάζει μικρά προβλήματα, τα οποία έγιναν εντονότερα με το πέρασμα του χρόνου. Για την ηλικία του, σαφώς κρατιέται καλά, πάντως είναι γεγονός πως γενικά η φωνή του έχει χάσει μέρος της καθαρότητας και της δύναμης (κάποια μέλη τα γνωρίζουν αυτά πολύ καλύτερα απο μένα, αφού έχουν και γνώσεις φωνητικής) που είχε παλιότερα. Πάντως δεν είναι ιδέα σου. Ακόμα, φυσικά, μας εκπλήσσει ευχάριστα, όπως, για παράδειγμα στις συναυλίες του Αυγούστου στο Ηρώδειο, όπου ή φωνή του ήταν εκπληκτική για τα τωρινά δεδομένα και θύμιζε τον Νταλάρα προ 6-7 ετών, πράγμα που σε συνδυασμό με την ερμηνεία του, η οποία είναι όλο και πιο "δυνατή" και την ιδιαίτερη επικοινωνία που έχει με τον κόσμο δημιουργέι μια ατμόσφαιρα μαγική. Βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε πως και ο κ.Γιώργος δεν είναι μια μηχανή που τραγουδά, και επομένως είναι λογικό να έχει καλές στιγμές, και λιγότερο καλές (είτε λόγω σωματικής κόπωσης, είτε, συχνά, για λόγους ψυχολογίας). Σαφώς είναι μεγάλος και είναι γεγονός πως, ακόμα και σε μια όχι και τόσο καλή, φωνητικά, στιγμή του, είναι ικανός να ερμηνεύσει τα τραγούδια με τρόπο ανεπανάληπτο. Πλέον ξέρει πώς πρέπει να τα τραγουδήσει, απλά δεν τον βοηθά πάντα η φωνή του όσο παλιότερα. Ο ίδιος πάντως, απ' όσο ξέρω, δεν έχει σκοπό να αποσυρθεί σύντομα :razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Den mporei na ta exei ola :razz:

Otan htan neos eixe th fwnh alla tou eleipe h ekfrash.

Otan wrimase arxise na xanei th fwnh...

Omws de nomizw oti exei allaxei tragika h ikanothta tou sto na ermhneuei duskola tragoudia.

8umamai prin apo liga xronia polloi nomizan oti den 8a sunexize me ton idio ru8mo kai...ws apanthsh eixan thn Asfalto pou trexei.

Mhn anhuxeis xxx, h fwnh tou Ntalara pote den pe8ainei :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά μην ανυχηχείτε. Είναι φυσικό βέβαια κάποιες φορές να εμφανίστηκε κάπως κουρασμένος ή να μην αποδίδει σε όλες τις εμφανίσεις το ίδιο.Εγώ νομίζω ότι έχει πολύ δρόμο ακόμα μπροστά του .Μην ξεχνάτε ότι η υπερβολική έκθεση στη νύχτα κάθε άλλο παρά θετικά λειτουργεί. Δείτε το παράδειγμα των μεγάλων τραγουδιστών της δεκαετίας του '50 και του'60. Η φωνή των περισσοτέρων , μετά από τόσα χρόνια συνεχούς έκθεσης στη νυχτερινή ζωή και διάφορες άλλες καταχρήσεις (και νομίζω καλύτερα να μην αναφερθούμε καθόλου σε ονόματα) , έχει "σπάσει" και απορώ γιατί εξακολουθούν να εμφανίζονται και να εκτίθενται τόσο σε νυχτερινά κέντρα όσο και σε τηλεπτικές εμφανίσεις με μόνο όπλο την ιστορία τους και θυμίζοντας "φαντάσματα" του παλιού καλού εαυτού τους.Συγκρίνετε τους με τον ΣΤΕΛΙΟ ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗ ο οποίος από το 1965 σταμάτησε τις νυχτερινές εμφανίσεις και το χρονικό διάστημα 1975-1987 απείχε και από τη δισκογραφία.Μέχρι το τέλος της ζωής του , στα εβδομήντα χρόνια του τραγουδούσε, ήταν ακμαιότατος και αποτελούσε παράδειγμα και φαινόμενο τραγουδιστή. Κάτι παρόμοιο νομίζω ότι συμβαίνει και με τον ΝΤΑΛΑΡΑ. Εκτός απ'το ότι δεν έχει εκτεθεί τόσο,όσο άλλοι συνάδελφοί του στη νύχτα, δεν πίνει δεν καπνίζει και γενικά είναι σε όλους γνωστό ότι ακολουθεί ένα προσεγμένο τρόπο ζωής.Και όταν τον ακούω να τραγουδάει σε τόσο ψηλές περιοχές με τόσο ένταση και όγκο ή όταν ακούω στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών να τραγουδάει το ΑΝΤΙΛΑΛΟΥΝΕ ΤΑ ΒΟΥΝΑ και στο τέλος να βγάζει μια κορώνα η οποία αγγίζει τη νότα LA ή όταν ακούω εκείνο το καταπληκτικό φινάλε στο "EL EMIGRANTE" , πιστέψτε με , δεν ανυσηχώ καθόλου. Πιστεύω ότι για πολλά χρόνια ακόμα θα γεμίζει γλυκά τα αυτιά , το μυαλό και την ψυχή μας... :razz::razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχετε απόλυτο δίκιο γενικώς,απλά εμείς τον γνωρίζουμε πολύ καλάΤον Έχουμε ακούσει στο ελληνικο πρόσωπο του ΓΝ, στα Latin, στη σκόνη ,στο Δημοσθένους λέξις, στο el emigrante (και πάει λέγοντας...)και ξέρουμε περί τίνος πρόκειται...

Όμως κάποιος που τον πρωτογνωρίζει τώρα δεν μπορεί να έχει τη συνολική εικόνα και ούτε θα κάτσει να το ψάξει το θέμα.Κι επειδή η εποχή μας έχει την τάση να υπερπροβάλλει το παρόν (τα τελευταία νέα , τα τραγούδια που μόλις κυκλοφόρησαν, καινουργιες φωνές...) και να χάνει λίγο την ουσία του θέματος,αυτό που θέλω να πω, είναι πως δεν θα ήθελα να φύγει ο Νταλάρας και να μην αφήσει τη γεύση του μαγικού.

Έτσι όπως του αξίζει.

Και πισεύω πως είναι στο χέρι του.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σίγουρα έχει ακόμη πολύ δρόμο μπροστά του, και κάνει ακόμη ορισμένες υπέροχες εμφανίσεις, απλά είναι γεγονός πως η φωνή του δεν έχει πια σχεδόν καμία σχέση με την φωνή του την περίοδο 85-95. Γι αυτό ελπίζουμε στο μέλλον να απέχει όσο γίνεται από περιττές νυχτερινές εμφανίσεις, προκειμένου να μην χειροτερέψουν τα πράγματα, και να μπορεί να τραγουδά για καιρό ακόμη :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Den ksero alla emena prosopika oi ermhneies tou se orismena tragoudia mou aresoun polu perissotero tora apo oti sto parelthon.Xarakthristiko paradeigma apoteloun ta tragoudia "Glykoxrazoun ta vouna" kai "Tha kano ntou bre poniri" pou oi ekteleseis tou sto prosfato CD gia ton Tsitsani mou aresoun polu perissotero apo oti sto "50 xronia rempetiko tragoudi"(auto den shmainei pos kai ekeines den itan oraies).Auto bebaia isos ofeiletai pos o Dalaras einai gia mena anakalypsi ton tleutaion 3 xronon opote kai antistoixa exo parakolouthisei ta teleutaia xronia tis live parastaseis kai exo syndyasei tin torini foni tou me ti monadiki parousia tou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φυσικά, είναι λογικό η ερμηνεία του 55χρονου πλέον Νταλάρα να είναι πολύ πιο βαθιά και ώριμη από τότε που ήταν ...σχεδόν πιτσιρικάς :razz: Δεν είναι ιδέα σου :razz::razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αλλά και σαν νέος ήταν όχι απλώς ωραίος,πολύ ωραίος!!!!! :razz::razz::razz::razz:

Νομίζω πως είναι λάθος να διακρίνουμε αν ήταν καλύτερη η φωνή του όταν ήταν νέος απ' ότι τώρα.Ενα είναι σίγουρο,για να παραφράσω τη γνωστή διαφήμιση:

Other singers' voices age,Dalaras' voice matures !!!!!! :razz::wow::wow:;):mad::D:D

-John

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε, δε νομίζω Γιάννη (πάντως οντως πετυχημένα το έγραψες, ωραίο:razz::razz::razz::razz:)! Η φωνή του ωρίμαζε μέχρι το 87-92. Μετά το 95, και ειδικά μετά το 2000, μιλάμε πλέον (δυστυχώς :wow:) για προβλήματα, ας μην γελιόμαστε. Απλά σαφώς έχει ακόμα να προσφέρει, έχει ακόμα υπέροχες στιγμές (για τα τωρινά πλέον δεδομένα) και φυσικά η ερμηνεία του είναι αξεπέραστη. Προσωπικά με είχε στεναχωρήσει πάρα πολύ το συγκεκριμένο θέμα, αλλά πιστεύω πως ίσως δεν χρειαζόταν να το πάρω και τόσο κατάκαρδα. Τον θεωρώ, φυσικά, ακόμη, τον ιδανικό εν ενεργεία ερμηνευτή που έχουμε στην Ελλάδα και ελπίζω να συνεχίσει έτσι, με όσο γίνεται λιγότερη κούραση, για να τον χαιρόμαστε για πολύ καιρό ακόμη. :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

¨Οποιος έχει παρακολουθήσει το αφιέρωμα στην Μικρά Ασιά πέρσυ στο Ηρώδειο και άκουσε μεταξύ άλλων το ΙΜΙΤΛΕΡΙΜ, φέτος τον Αύγουστο τις παραστάσεις στο ΗΡΩΔΕΙΟ,και τις ερμηνείες στις εκπομπές ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ, ιδιαίτερα το ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΕ ΓΝΩΡΙΣΑ, και το τραγούδι του Π. ΓΑΒΑΛΑ, και μιλαει για προβλήματα στην φωνή του , να με συγχωρέσει αλλά μάλλον έχει πρόβλημα με τα αυτιά του :razz:

Οταν κάποιος τραγουδάει έτσι μετά από σχεδόν 40 χρόνια συνεχούς παρουσίας στην ελληνική μουσική σκηνή, ότι πόρισμα και να βγάλουν οι ``ειδικοί`` άκαιρο θάναι.

Τόσα χρόνια μας έχει εκπευδεύσει όλους πολύ καλά, και δεν χρειάζεται να είμαστε ειδικοί για να καταλάβουμε κάποια πράγματα.

Συμφωνώ βέβαια ότι τα τελευταία χρόνια κουράζεται πάρα πολύ, και ίσως δεν έχει πάντα το ίδιο κέφι. Το βρίσκει γρήγορα όμως-σωστά ’γγελε? και τότε μας απογειώνει!!!!!!!!!!!!! :razz: ΝΑΝΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ :razz:

ΡΕΝΑ :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έτσι είναι Ρένα! Είπαμε πως έχει ΥΠΕΡΟΧΕΣ στιγμές, φυσικά! (ξεχνιέται η φετινή απίστευτη παράσταση στο Ηρώδειο?) Βεβαίως, όμως, τα προβλήματα υπάρχουν. Είναι γεγονός ότι, για παράδειγμα, ακόμη και στο Ιμιτλεριμ, η φωνή του στο Ηρώδειο πέρυσι δεν φτάνει την φωνή του στο ίδιο κομμάτι, πριν 15 χρόνια, όταν ήταν στην καλύτερή της περίοδο. Αυτό δε τον υποβιβάζει καθόλου ως καλλιτέχνη ή ως τραγουδιστή, απλά είναι κάτι που έρχεται φυσικά, όπως φυσικά έρχεται και η ωριμότητα στην εμπειρία, την οποία δεν είχε παλιά στον ίδιο βαθμό, όπως σήμερα! Φυσικά και μας απογειώνει, φυσικά και είναι υπέροχος και ό,τι άλλο και να πούμε δεν είναι αρκετό για να εκφράσουμε την ...απογείωση αυτή! Να 'ναι καλά ο άνθρωπος, αλλά να προσέχει και να τον προσέχουμε γιατί... μεγαλώνει :razz: Βέβαια είναι όντως αξιοθαύμαστο το γεγονός ότι τραγουδά έτσι μετά από 40 χρόνια συνεχούς παρουσίας στην ελληνική μουσική σκηνή, απλά, επειδή, ως γνωστόν, δεν τον χορταίνουμε και θέλουμε να τον χαιρόμαστε όσο γίνεται περισσότερο καιρό ακόμη, είναι λογικό να συζητάμε για τέτοια ζητήματα. Ε, τι να κάνουμε... Βλέπουμε τη Μαρινέλλα να συνεχίζει να μαγεύει και θα θελαμε κι εμείς να βλέπαμε μετά απο 15 χρόνια τον κ.Γιώργο να τραγουδά και να μας συγκινεί, όπως κάνει και σήμερα :razz: :razz: :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε μπουγατσόβιε, χαίρομαι που το συζητάς ψύχραιμα το θέμα και αναγνωρίζεις τα προβλήματα.Συμφωνώ ακριβώς και στις χρονολογίες που αναφέρεσαι και σου ομολογώ πως κι εμένα με έχει πειράξει περισσότερο από όσο θα έπρεπε μάλλον.Ελπίζω ο ίδιος να είναι καλά και να έχει αποδεκτεί το γεγονός ότι μεγαλώνει.Οι κινήσεις του οι τελευταίες με Ρεμο και τέτοια με προβλημάτισαν λίγο σχετικά με αυτό.Νομίζω οτι τώρα ειδικά θα έπρεπε να είναι πολύ προσεκτικός στις επιλογές του γιατι όντως μπορεί να δώσει ακόμα .

Πιστεύω ότι όσοι τον αγαπούν και τον γνωρίζουν προσωπικά πρέπει να του μιλήσουν..τώρα!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξέρει, πιστεύω, ακριβώς τι γίνεται, μάλλον πολύ καλύτερα από εμας. Πάντως οφείλω να πω πως σίγουρα με προβληματίζει κι εμένα η ιστορία με το Ρέμο, γιατί τόσες συνεχόμενες νυχτερινές εμφανίσεις (καθώς σύμφωνα με όσα ακούμε, θα είναι όντως πολλές) δεν κάνουν καλό στη φωνή. Και δεν ξέρω και αν αξίζει τόσο πολύ, να κουραστεί τόσο για παραστάσεις με τον ... Ρέμο :razz::razz: :razz: Ο χρόνος θα δείξει...

Share this post


Link to post
Share on other sites
¨Οποιος έχει παρακολουθήσει το αφιέρωμα στην Μικρά Ασιά πέρσυ στο Ηρώδειο και άκουσε μεταξύ άλλων το ΙΜΙΤΛΕΡΙΜ, φέτος τον Αύγουστο τις παραστάσεις στο ΗΡΩΔΕΙΟ,και τις ερμηνείες στις εκπομπές ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ, ιδιαίτερα το ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΕ ΓΝΩΡΙΣΑ, και το τραγούδι του Π. ΓΑΒΑΛΑ, και μιλαει για προβλήματα στην φωνή του , να με συγχωρέσει αλλά μάλλον έχει πρόβλημα με τα αυτιά του :razz:

Μπράβο ΡΕΝΑ.Τώρα τα είπες όλα...

Κι εγώ μαζί σου... :D:razz::rolleyes::wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλοι θα αναφωνήσω: ΗΡΩΔΕΙΟ(2 και 3 Αυγούστου 2004).Μαγεία ερμηνείας,φωνής.Μέγαρο Θεσσαλονίκης:στιβαρός,συμπαγής,θα χαιρόταν πολύ Ο Β.Τσιτσάνης να τον άκουγε :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήμουν και στις 4 αυτές βραδιές - συμφωνώ και επαυξάνω :):)

- Απλά σημειώνω πως στο topic αυτό δεν τίθεται θέμα σύγκρισής του με άλλους ή αμφισβήτησης του πόσο καταπληκτικός είναι! Είναι απλό: η μόνη σύγκριση που γίνεται είναι - από άποψη φωνής και μόνο - με τον παλιό του εαυτό. Τίποτε αλλο :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα δικαστήρια όταν βγαίνει μια απόφαση υπάρχει η φράση <<Δεκτή εν μέρει>>(για την απόφαση).

megali mpougatsa, δεκτό εν μέρει,γιατί έχω παρακολουθήσει πολλούς νεότερους που κουράζονται στο πρώτο ημίωρο.Δεν αντέχουν.Ίσως εδώ είναι και η αιτία της συνεργασίας με τον Ρέμο(η αντοχή και το συνεχές του <<κούρδισμα>>) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα δεν τον συνέκρινα με άλλους - νεότερους ή μεγαλύτερους. :D:D

Επίσης, πολύ αμφιβάλλω για το αν θα μπορούσε 10 χρόνια πριν να μας δώσει κάτι τόσο υπέροχο όσο η φετινή παράσταση του Ηρωδείου. :):)

Απλά λέγεται ευρύτατα - αν και δεν έχει γραφτεί τόσο πολύ δημόσια στο forum - πως η φωνή του από την άποψη της τεχνικής, της καθαρότητας, του όγκου κλπ έχει χάσει πολύ πλέον σε σχέση με την "χρυσή" εποχή του 85-95, πράγμα με το οποίο συμφωνώ κι εγώ (όχι, δεν έχω πρόβλημα με την ακοή μου - με βάση την τελευταία μου επίσκεψη στον Ω.Ρ.Λ. ακούω λίγο παραπάνω απ' το κανονικό :D:D ) :D

Δεν είναι και πολύ δυσδιάκριτο, άλλωστε... για παράδειγμα, αν ακούσει κανείς διαδοχικά τις εκτελέσεις του America Insurrecta από το 1995, 1997, 1999, 2000, 2001, 2003 καταλαβαίνει πιστεύω απόλυτα για τι μιλάμε :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι αυτό είναι το βασικό στοιχείο!... Κανείς δεν τον συγκρίνει με άλλους τραγουδιστές. Η σύγκριση γίνεται με τον ίδιο του τον εαυτό.

Ενώ ερμηνευτικά τον βρίσκω τα τελευταία χρόνια στην καλύτερη του φάση... είναι φανερή η πτώση στη ποιότητα της φωνής του. Υπάρχουν βέβαια ακόμα στιγμές που με διαψεύδει και με εκπλήσσει ευχάριστα, σε ζωντανές εμφανίσεις. Σημαντικό ρόλο παίζει και η ψυχολογική του διάθεση σε κάθε συναυλία.

Η καλύτερη περίοδος του για εμένα -φωνητικά- είναι από το '84 και μετά που με συναρπάζει σε κάθε ηχογράφηση και αυτό συμβαίνει περίπου ως το 1994-95...

Share this post


Link to post
Share on other sites

H "χρυσή δεκαετία" του Νταλάρα είναι η δεκαετία, χοντρικά, 1985-1995. Δεν μπορώ όμως να μην αναφερθώ και σε πολύ δυνατές στιγμές του των κατοπινών χρόνων, όπως στην εμφάνισή του με την ορχήστρα του BBC στο Ηρώδειο το 2001, στη συναυλία για τον Βαμβακάρη στον Πειραιά το 2002(δεν πίστευα στ' αυτιά μου πόσο πολύ καλά ερμήνευε τα τραγούδια του Βαμβακάρη, μου θύμιζε Νταλάρα των μέσων της δεκαετίας του '80) και βέβαια στη φετινή εμφάνισή του στο Ηρώδειο(2004) όπου εκεί έδειξε την μεγάλη εμπειρία του και την άπιαστη ερμηνεία του, αφού πραγματικά έκανε ό,τι ήθελε με τη φωνή του και σε τόσο διαφορετικά τραγούδια! Τέλος δεν μπορώ να μην επισημάνω πως μια από τις 3 καλύτερες(ερμηνευτικά), κατά τη γνώμη μου, δισκογραφικές δουλειές του Νταλάρα καταγράφηκε το 2001 στο δίσκο "Η άσφαλτος που τρέχει". Οι άλλες δύο είναι : το "Σεργιάνι στον κόσμο" και τα "Κάτα Μάρκον".

Αν ο Νταλάρας περιορίσει τις συχνές(για μεγάλα χρονικά διαστήματα και σε συνθήκες "νύχτας") εμφανίσεις του, τότε τον βλέπω να αντέχει και να δίνει σημαντικά πράγματα για μια ακόμα δεκαετία και παραπάνω... :):)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0