Sign in to follow this  
Followers 0
Makis

Στα τραγούδια που σου γράφω

205 posts in this topic

Εγώ θα μεταφέρω το σχόλιο κάποιων φίλων από διπλανά γραφεία:Επιτέ-

λους ο Γιώργος χαλάρωσε λίγο και τραγούδησε για τον κόσμο που τον

είχε λίγο ξεχάσει.Μετά την χτεσινή ομαδική ακρόαση(παιδιά ευχαριστώ

και νάστε καλά) έχω ναπω ότι ο δίσκος μου άρεσε, δεν φέρνει την κοσ-

μογονία στον στίχο, είναι όμως οι στίχοι απλοί, λαικοί και υπάρχουν και φοβερά ζεϊμπέκικαγ.Τρελάθηκα με την πρωτότυπη ενορχήστρωση στο

<<Τι Θεό πιστεύεις>> και σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον Θανάση. Εμένα με άγγιξε πολύ το να με <<Θυμάσαι>>.Γιώργο νάσαι καλά εσύ και η τεράστια φωνή σου.Τα λαικά τραγούδια δεν γράφτηκαν από ποιητές και συνήθως αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα.Όπως καταλαβαίνετε μου άρεσαν τα τραγούδια και πιστεύω ότι θα τραγουδηθούν από τον κόσμο.’λλωστε με αυτή την λογικήνομίζω ότι έγινε ο δίσκος και δεν είναι κακό.Περιμένω την <<ζωντανή μετάδοση>> :):D:)

EKOSTEL, δεν έχω ακούσει ακόμα τα τραγούδια αλλά το σχόλιό σου μου άρεσε πολύ (ανταποκρίνεται σε γενικές γραμμές στη δική μου "φιλοσοφία") και μου εμπνέει εμπιστοσύνη ότι και εμένα θα μου αρέσει ο δίσκος. Μάλλον θα ακολουθήσουν λοιπόν και άλλες ... καλές κουβέντες εκ μέρους μου. :):D

Akousa mono to "Sta tragoudia pou sou grafw". Sigoura oi stixoi den einai ap'tous kaluterous pou exei ermhneusei o Ntalaras, alla me thn mousikh kai thn ermhneia to tragoudi ginetai... polu omorfo.

Outws h' allws einai ena elafro tragoudi. Proswpika mou arese polu (kai "8a exana ton upno mou an den to akouga" :D ).

Oson afora tous "koultouriarikous" stixous:

As mhn xexname oti oi stixoi, opws kai h mousikh, den einai mono ena a8roisma kanonwn (grammatikhs, suntaxhs, lexilogiou klp) en praxh, alla tropos ekfrashs.

Enas ap'tous logous tis epituxias tou Ntalara einai to oti mporese na kalupsei olo to "politismiko" fasma.

Opws polu swsta eipan oi filoi tou Eikostel, o Giwrgos xalarwse kai tragoudhse gia ton kosmo kosmo pou eixe "xexasei". Pi8anotata 8a 8ewrhse oti tous to xrwstouse.

Otan axiw8w kai akousw ta upoloipa 8a ta xanapoume (ki as einai arga).

Να καταθέσω και κάτι άλλο για τους εκλεκτούς φίλους του forum.Ο Λ.Πα-

παδόπουλος αντιμετώπισε έως και χυδαία κριτική για τους στίχους του

στον δίσκο <<Μη μιλάς...>>.Αντιμετώπισαν έναν λαϊκό ποιητή με έναν άδι-

κο τρόπο.Έγραψε απλά λαϊκά τραγούδια.Τα λέω αυτά όχι γιατί απεχθάνο

μαι την ποίηση.ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ.Έχω διαθέσει αμέτρητες ώρες διαβάζοντας

και ταξιδεύοντας με τους μεγάλους ποιητές.Επικροτώ επίσης τις διάφο-

ρες μελοποιήσεις - ακόμα και τις άνευρες και άχρωμες.Ο Νταλάρας με

τις επιλογές του με οδήγησε πολλές φορές σε δρόμους που δεν φανταζό-

μουν.Έχει όμως ο άνθρωπος πολλές πλευρές και κυρίως δύο: την <<έ-

ντεχνη>> και την <<λαϊκή>>(τους όρους τους θέτω προς κατανόηση).

Πατάει και στα δύο.Θέλησε να κάνει κέφι τραγουδώντας λαϊκά.Ο στίχος

δεν προσβάλλει τον ακροατή ούτε τον πάει πιο μπροστά, τον κάνει λίγο

να αφεθεί(προσωπικά την περίοδο αυτή το τελευταίο έχω ανάγκη).Ίσως

κάποιοι φίλοι έχουν συνηθίσει τον Νταλάρα που πειραματίζεται.Επιπλέ

ον, για να κάνει τους δίσκους του Λάλεζα,της Εστουδιαντίνας,της Αρβε-

λέρ ή ότι άλλο στο μέλλον πρέπει να έχει την δύναμη να προχωρήσει.Οι εταιρίες δεν καλύπτουν ούτε την διαφήμιση ενός δίσκου και απολύουν κόσμο.Ο Νταλάρας ή θα έπρεπε να αποχωρήσει(παρόλο που έχει να

δώσει πολλά ακόμη) ή να μπει επιθετικά ξανά.Στην προακρόαση έθε-

σε ακροθιγώς τα παραπάνω.Πιθανόν να σας κούρασα με την φλυαρία

μου.Λυπάμαι αν το αισθανθήκατε. Κλείνω με μια γλυκιά καληνύχτα

:):)

Γνώμη δεν έχω ούτε γνώσεις, το μόνο που μπορώ να προσφέρω είναι η εντύπωσή μου:

σαν να ήταν το προηγούμενο δίσκο του το ουζερί «Το Τσιτσάνη» και τώρα πάμε Goody's. Δεν έχω αντίρρηση...

το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα μείνουμε πολύ.

σαν να ήταν το προηγούμενο δίσκο του το ουζερί «Το Τσιτσάνη» και τώρα πάμε Goody's.

Με τον προηγούμενο δίσκο εννοείς το "Ό,τι κι αν πω δε σε ξεχνώ" (την ηχογράφηση της συναυλίας) ή το "Η άσφταλος που τρέχει", δηλαδή την τελευταία ολοκληρωμένη δουλειά του σε στούντιο;

Εγώ πιστεύω πως πρόκειται για μια ενδιαφέρουσα δουλειά.’λλωστε συνηθίζει να μας εκπλήσει ο Νταλάρας με την πολυσυλλεκτικότητα και την πολυμορφία του.Μπορεί οι στίχοι να προκαλλούν ένα αρχικό μούδιασμα αν τους δεις αποκομμένους, αλλά ενταγμένοι στο σύνολο της δημιουργίας και της εκτέλεσης, "δένουν" και το αποτέλεσμα είναι καλύτερο του αναμενόμενου.

Ο Νταλάρας δεν είναι μόνο μελοποιημένη ποιήση, δεν είναι μόνο προβληματισμός, δεν είναι μόνο διαμαρτυρία, και αγωνιστική διάθεση.Είναι και πόνος και καημός και έρωτας.Είναι και λαϊκός και έντεχνος, και ρεμπέτης και Latin και ροκ(όπως μ' αρέσει εμένα).

Ωραίο το παράδειγμα EKOSTEL για το "Μη μιλάς", παρόμοιοι προβληματισμοί για τη στιχουργική αναπτύσονταν και τότε.

Ομως μετά είχαμε ένα "κατά Μάρκον" και ένα "Συγγνώμη για την άμυνα".

Ετσι και τώρα.Πιο εύληπτοι στίχοι και χαλάρωμα, αλλά έρχονται μετά τα υπέροχα τραγούδια του Πλάτανου, το single του Γανωτή, και ότι άλλο μας επιφυλλάσει η συνέχεια.

Είπαμε λειτουργεί το cd και ως όχημα για πιο "δύσκολες" παραγωγές.

Κι εγώ προτιμώ τον "έντεχνο" Νταλάρα με τον κοινωνικό προβληματισμό, αλλά ο Γιώργος είναι όλα τα παραπάνω.Είναι μαζί μας και στον λυγμό και στην ένταση και στα δύσκολα αλλά και στο "χαλάρωμα".

Οι ενορχηστρώσεις ξενίζουν λίγο σε ορισμένα τραγούδια, μπορούσαν να αποφευχθούν κάποια ηλεκτρονικά στοιχεία και "λούπες", αλλά παρόμοια δείγματα υπήρχαν και στην "άσφαλτο".

Προσωπικά ξεχώρισα το "Σαν πυρετός", και την πολύ ωραία μπαλάντα "Βραδιές με ακτινοβολία".

Καλή ακρόαση! :)

Ο Νταλάρας δεν είναι μόνο μελοποιημένη ποιήση, δεν είναι μόνο προβληματισμός, δεν είναι μόνο διαμαρτυρία, και αγωνιστική διάθεση.Είναι και πόνος και καημός και έρωτας.Είναι και λαϊκός και έντεχνος, και ρεμπέτης και Latin και ροκ (..).

Συμφωνώ απόλυτα (αν και σε μένα προσωπικά τα δύο τελευταία είδη δεν θα μου έλειπαν αν δεν τα είχε στο ρεπερτόριό του ...).

Πιο εύληπτοι στίχοι και χαλάρωμα, αλλά έρχονται μετά τα υπέροχα τραγούδια του Πλάτανου, το single του Γανωτή, και ότι άλλο μας επιφυλλάσει η συνέχεια.

Είπαμε λειτουργεί το cd και ως όχημα για πιο "δύσκολες" παραγωγές.

Δεν αφιβάλλω ότι όντως αυτή θα μπορούσε να είναι η κεντρική ιδέα (της εταιρείας και του Νταλάρα), αλλά διαφωνώ ριζικά με μια τέτοια ψεύτο-παιδαγωγική, υπεροπτική και ανήθικη φιλοσοφία (ή μάλλον: στρατηγική). "Ανήθικη" γιατί σημαίνει υποτίμηση και κατάχρηση της δουλειάς των συνθετών και στιχουργών που πρόσφεραν το υλικό για το δίσκο-όχημα. ’σε που τέτοια κόλπα μάλλον δεν φέρνουν το επιθυμητό αποτέλεσμα: Το ότι "Η άσφαλτος που τρέχει" προφανώς δεν πούλησε ικανοποιητικά, δείχνει ότι το κοινό ενδιαφέρεται όχι μόνο για τον ίδιο τον τραγουδιστή αλλά και για το τι τραγουδά· και όταν δεν του αρέσει αυτό που ακούει δεν αγοράζει τον δίσκο. (Και καλά κάνει, εφόσον δεν είναι συλλέκτης όπως είμαι εγώ. :) )

Ναι, αλλά η "’σφαλτος που τρέχει" είχε υπέροχα τραγούδια. Το κοινό δεν αγόρασε το συγκεκριμένο CD όσο θα έπρεπε όχι γιατι η "Ασφαλτος που τρέχει" δεν είχε καλά τραγούδια, ή γιατί απλά δεν του "άρεσαν", αλλά γιατί ήταν πολλά τα τραγούδια και δύσκολα για ένα κοινό που δεν έχει μάθει να σκέφτεται και να μπαίνει στη διαδικασία του προβληματισμού σε σχέση με το τραγούδι και το στίχο, αλλά προτιμά να αποφεύγει τέτοιου είδους διαδικασίες και να στρέφεται στο εύκολο τραγούδι, που μπορεί εύκολα να χρησιμοποιηθεί ως θόρυβος για να συνοδεύει απλά την καθημερινότητά του (-γιατί να παιδευόμαστε, άλλωστε;; )... Δε θεωρώ το νέο CD κακό - τη λέξη "θόρυβος" τη χρησιμοποίησα για να μιλήσω για την περίπτωση της "Ασφάλτου", σε σχέση με την κατάσταση που επικρατεί στην υπόλοιπη ελληνική δισκογραφία.

σαν να ήταν το προηγούμενο δίσκο του το ουζερί «Το Τσιτσάνη» και τώρα πάμε Goody's. Δεν έχω αντίρρηση...

GEESKE πολύ πετυχημένη η παρομοίωση .Μην ξεχνάς όμως και την διαφήμιση των GOODY'S.

"ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑΙ, ΠΡΟΧΕΙΡΑ ΟΧΙ..." :):)

Το κοινό δεν αγόρασε το συγκεκριμένο CD όσο θα έπρεπε όχι γιατι η "Ασφαλτος που τρέχει" δεν είχε καλά τραγούδια, ή γιατί απλά δεν του "άρεσαν", αλλά γιατί ήταν πολλά τα τραγούδια και δύσκολα για ένα κοινό που δεν έχει μάθει να σκέφτεται και να μπαίνει στη διαδικασία του προβληματισμού σε σχέση με το τραγούδι και το στίχο, αλλά προτιμά να αποφεύγει τέτοιου είδους διαδικασίες και να στρέφεται στο εύκολο τραγούδι, που μπορεί εύκολα να χρησιμοποιηθεί ως θόρυβος για να συνοδεύει απλά την καθημερινότητά του (-γιατί να παιδευόμαστε, άλλωστε;; )...

Ακριβώς αυτή τη στάση (απέναντι στο κοινό) την αποδοκιμάζω, αλλά δε θα επιμείνω γιατί το θέμα θα ξεπερνούσε τη συζήτηση γύρω από το νέο δίσκο.

ΚΡΙΜΑ - ΚΡΙΜΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΡΙΜΑ.

Ίσως ο χειρότερος δίσκος του Νταλάρα. Τί να πει κανείς για αυτά τα ακούσματα; Τον άκουγα και δεν πίστευα στα αυτιά μου. Συμφωνώ ότι ο Νταλάρας μπορεί κάποια στιγμή να χαλαρώσει (άλλωστε το έχει κάνει με συνεργασίες όπως Πυξ Λάξ κλπ) αλλά όχι και έτσι βρε παιδιά. Αυτός ο Βαρδής δεν τρώγεται με τίποτα. Και το ότι θα τραγούδαγε ποτέ ο Νταλάρας με τον Βαρδή-Υιό... Ε αυτό πια δεν μπορούσα ούτε να το φανταστώ. Τί να πω πια έπεσα από τα σύννεφα!!!

Βλέπω ότι συζητάτε μόνο για τους στίχους και όχι για τις μουσικές; Αυτές δηλαδή σας αρέσουν;

Σε λίγο καιρό όταν δούμε και συνεργασία Φοίβο-Νταλάρα και πάλι θα προσπαθούμε να τον δικαιολογήσουμε και να ανακαλύψουμε απεγνωσμένα τα κρυφά χαρίσματα που έχει κατά βάθος ο Φοίβος, τα οποία δεν τα είχαμε ανακαλύψει όταν ακούγαμε Βανδή ή Κοκκίνου;

Έλεος πια. Αλλά όπως έχει πει και ο ίδιος ο Γιώργος «Δεν υπάρχει έλεος»

Και κάτι τελευταίο: Πως μπορείτε να συγκρίνετε τον καινούριο δίσκο με την "’σφαλτο που τρέχει";. Αυτός ήταν καταπληκτικός τόσο από άποψη μουσικής όσο και στίχων.

Jim σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου, αν και θα ήμουν λίγο πιο επιεικής για τις μελωδίες. Και με τον Γιάννη Βαρδή έχει ξανασυνεργαστεί Live στην Ιερά Οδό ΙΙΙ : Νταλάρας-Bregovic-Βαρδής.

Εμένα δεν με πειράζει αυτό όσο η χαμηλή γενικά ποιότητα των τραγουδιών σχετικά με αυτό που έχουμε συνηθίσει.

Πράγματι είναι απ' τους χειρότερους δίσκους του Νταλάρα, χωρίς να σημαίνει ότι είναι κακός σε σχέση με τους δίσκους που κυκλοφορούν στη δισκογραφία.

Απλά ο Νταλάρας μας έχει συνηθίσει σε αριστουργήματα και ξαφνικά έχουμε ένα μέτριο δίσκο με ευχάριστες αλλά κοινές μελωδίες και στιχουργήματα απλοϊκότατα.

Και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αντιμετωπίζουμε τον Νταλάρα σα την μητέρα Τερέζα της μουσικής που πρέπει να τους έχει όλους ικανοποιημένους. Επειδή δηλαδή υπάρχει ένας κόσμος που θέλει να ακούει και άλλη μουσική αναγκαστικά πρέπει να προσαρμόζεται και σε αυτούς; Δεν καταλαβαίνω αυτήν την λογική. Με την ίδια λογική ας βγάλει και κανα club remix γιατί αυτοί που χτυπιόνται στα clubs παραπονιούνται ότι ο Νταλάρας ...τους ξέχασε!

Λέγονται εδώ διάφορες απόψεις λες και δεν υπάρχουν κι άλλοι δίσκοι στην αγορά. Λες και το μόνο που μπορεί να ακούσει κανείς είναι ο Νταλάρας, και τόσο καιρό που δεν είχε βγάλει τέτοιο δίσκο μια μερίδα του κόσμου απείχε από τη μουσική.

Και τελοσπάντων όσο ο Νταλάρας περνά αυτό το χαλάρωμα όπως το λέτε, ευτυχώς υπάρχουν κι άλλα πράγματα για να ακούσουμε.

Είχα την τύχη μαζί με το δίσκο του Νταλάρα να αγοράσω και του Μητσιά το "’γιος ο Έρωτας" όπου τραγουδάει τραγούδια του Θεοδωράκη σε στίχους εξαιρετικών ποιητών και στιχουργών. Οι ενορχηστρώσεις είναι απίστευτες, λες και ακούς ολοκαίνουρια τραγούδια. Λες και ακους συμφωνικά κομμάτια. Τον συστήνω ανεπιφύλακτα. Ε και αμα θέλετε να ξεφαντώσετε μετά από την πολύ κουλτούρα βέβαια, υπάρχει πάντα το "σε τί Θεό πιστεύεις" για να φέρουμε και καμιά σβούρα παρέα με το Νταλάι-λάρα.

Είχα την τύχη μαζί με το δίσκο του Νταλάρα να αγοράσω και του Μητσιά το "’γιος ο Έρωτας" όπου τραγουδάει τραγούδια του Θεοδωράκη σε στίχους εξαιρετικών ποιητών και στιχουργών. Οι ενορχηστρώσεις είναι απίστευτες, λες και ακούς ολοκαίνουρια τραγούδια. Λες και ακους συμφωνικά κομμάτια. Τον συστήνω ανεπιφύλακτα.

Όσο κι αν διαφωνώ θεωρώντας υπερβολικά τα όσα λέγονται και γράφονται για τον καινούργιο δίσκο του ΝΤΑΛΑΡΑ, άλλο τόσο συμφωνώ και επαυξάνω για τον συγκεκριμένο δίσκο του ΜΗΤΣΙΑ. :) Κι αφού τέθηκε θέμα για νέες κυκλοφορίες άλλων καλλιτεχνών να προτείνω κι εγώ με την σειρά μου τις νέες δουλειές του Β.ΚΟΡΑΚΑΚΗ με τον Γ.ΑΝΔΡΕΑΤΟ (έχει μερικούς μήνες που κυκλοφόρησε ) και με την Γ.ΝΕΓΚΑ οι οποίοι περιέχουν καινούργια καθαρά λαικά τραγούδια.Τραγούδια από "άλλη εποχή" θα τα έλεγα.Θα ήθελα πολύ κάποια στιγμή να συνεργαστεί κι ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ με τον συγκεκριμένο συνθέτη.Επίσης πολύ αξιόλογη είναι και η νέα δουλειά των APURIMAC με διασκευές παλιών γνωστών τραγουδιών και τις συμμετοχές του Γ.ΑΝΔΡΕΑΤΟΥ του Χ.ΘΗΒΑΙΟΥ κ.α.

Να ρωτήσω κάτι; Το "Στα τραγούδια που σου γράφω" από το CD είναι ίδιο με αυτό που έχουμε απ' το ραδιόφωνο; Μου φαίνεται λίγο διαφορετικο!

Ωχ!!!Μη μας λες τέτοια τώρα κι αρχίσουμε το ψάξιμο πάλι... :)

Εμένα το ίδιο μου φάνηκε...Θα δούμε ή μάλλον θα ακούσουμε...

Το έβαλα κάμποσες φορές και όντως μου φαίνεται διαφορετική εκτέλεση :) Ίσως κάνω λάθος, τι να πώ. Μου φαίνεται περίεργο να είναι διαφορετικό, αλλά αυτό ακούω :)

Δεν ξέρω , στην κασέτα που το΄χω είναι πολύ κακογραμμένο και δεν ακούγεται καλά.Θα το ακούσω προσεκτικά και θα απαντήσω.

Στο τραγούδι "Το μόνο που ξέρω", στο οποίο συμμετέχει και ο Αντώνης Ρέμος, την μουσική και τους στίχους τους έχει γράψει ο Γ. Θεοφάνους!!!!!!!!!!!!

Στο ένθετο βιβλιαράκι ο Γιώργος Νταλάρας γράφει:

Τελευταία στιγμή μας πρόλαβε με μια ωραία ιδέα ο Αντώνης Ρέμος και ένα ωραίο τραγούδι ο Γιώργος Θεοφάνους. Τους ευχαριστώ πολύ.

Ναι :):):D

Τελικά όντως το "Στα τραγούδια που σου γράφω" είναι διαφορετικό από τη ραδιοφωνική μετάδοση :D

Paidia me problhmatizei h tromerh anti8esh apopsewn gia to CD: alloi to briskoun polu kalo kai alloi ws "to xeirotero" tou Ntalara.

Gia tous stixous: Alloi pisteuoun oti dikaioutai o Ntalaras na xalarwsei enw alloi tous 8ewroun geloious!!!!

Kati allo: Poio to problhma sto an summetexei o Giannhs Bardhs?

Etsi opws diabazw tis "kritikes" sumperainw oti o Ntalaras "katanthse" na hxografhsei "emporiko" disko!!!! :blink:

...σαν να ήταν το προηγούμενο δίσκο του το ουζερί «Το Τσιτσάνη» και τώρα πάμε Goody's.

Πιστεύω πως είναι πολύ εύστοχο :):):D

Paidia me problhmatizei h tromerh anti8esh apopsewn gia to CD: alloi to briskoun polu kalo kai alloi ws "to xeirotero" tou Ntalara.

Σωστή η διάγνωσή σου. Πάνω από τρία χρόνια είμαι μέλος στο Φόρουμ και για πρώτη φορά παρατηρώ εδώ μια τέτοια αντίθεση απόψεων ως προς κάποια δραστηριότητα του Νταλάρα (είτε δίσκο, είτε συναυλία, είτε συνέντευξη). Αλλά γιατί σε προβληματίζει; Επιτέλους, θα έλεγα!! Ενδιαφέρον και θετικό φαινόμενο. Δείχνει ότι τελικά κάποιοι δεν ακολουθούν τυφλά σε όσα λέει και κάνει ο Νταλάρας.

Από αυτή την ... μουσικο-κοινωνιολογική άποψη (υπάρχει τέτοιος ... σοφός όρος;; :)) ενδεχομένως ο καινούργιος δίσκος είναι η πιο ενδιαφέρουσα και σημαντική δουλειά του Νταλάρα μέσα στα τελευταία χρόνια: με την έννοια ότι αυτός ο δίσκος ίσως να προξενήσει σε κάποιους ακροατές του Νταλάρα ένα είδος "χειραφέτησης" από τον τραγουδιστή. Όχι βέβαια σε μορφή ολοκληρωτικής απόρριψής του, αλλά στη μορφή μιας πιο κριτικής και "αυτόνομης" στάσης απέναντι στη δουλειά του ή άλλες δραστηριότητές του. Δηλαδή να βασίζονται οι ακροατές πιο πολύ στο δικό τους μουσικό γούστο και ένστικτο παρά αυτόματα σε ό,τι λέει ή παρουσιάζει ο καλλιτέχνης. Και το λέω παρ όλο που αυτή τη φορά θα είμαι μάλλον με το μέρος του Νταλάρα (αρκεί να μου αρέσει το μουσικό αποτέλεσμα του δίσκου)!! Λίγο παράδοξη κατάσταση, το ξέρω. :D:)

Paidia me problhmatizei h tromerh anti8esh apopsewn gia to CD......

Συνήθως η φασαρία προέρχεται από τους πολλούς που ακούνε κυρίως τις δικές τους προκαταλήψεις.

Αν ισχύει σ' αυτή την περίπτωση, αυτοί που φωνάζουν, φωνάζουν γιατί ο Νταλάρας δεν υπακούει σ' αυτά που θέλουν / περιμένουν.

Ή γιατί ο δίσκος (ή ο συνεργάτης του) δεν είναι καθώς πρέπει.

Απέναντι, αυτοί που τον λατρεύουν... τον λατρεύουν.

Ελάχιστοι ακούνε πρώτα και μετά μιλάνε.

Ή απλώς ακούνε - τελεία.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0