Sign in to follow this  
Followers 0
Makis

Στα τραγούδια που σου γράφω

205 posts in this topic

Νεφέλη αυτό περί έντεχνου και άτεχνου το έχω ακούσει πολλές φορές και νομίζω ότι είναι παρανόηση. Ο όρος αυτός υπάρχει απλά για να ξεχωρίσει ένα είδος από ένα άλλο και είναι αναγκαίος όσο κι αν ενοχλεί αυτό κάποιους.

Με την ίδια λογική που λες εσύ ότι αυτά που δεν είναι έντεχνα είναι άτεχνα θα σου έλεγα κι εγώ ότι αυτά που δεν είναι λαϊκά είναι...αντιλαϊκά και δεν απευθύνονται στο λαό; Προφανώς δεν ισχύει κάτι τέτοιο και δεν έχει νόημα μια τέτοιου είδους ανάλυση.

Πώς θα ξεχωρίσεις για παράδειγμα το Αερικό του Χατζιδάκι από το Αχ ο μπαγλαμάς;

Σύμφωνα με τον δικό σου ορισμό δεν ξεχωρίζουν γιατί είναι και τα δυο καλά τραγούδια. Έλα όμως που σε κάποιον μπορεί να αρέσουν μόνο τραγούδια όπως το Αερικό και τα βεγγαλικά σου μάτια, και να μη του αρέσει ο μπαγλαμάς, ή το θέλω να τα πω. Εγώ απλά θα λεγα ότι τείνει προς το έντεχνο.

Είναι λοιπόν ένας όρος που μας εξυπηρετεί για να περιγράψουμε κάτι. Ο Θεοδωράκης για παράδειγμα αντί για τον όρο έντεχνο χρησιμοποιεί τον όρο λυρικό.

Απλά σήμερα τα standards έχουν πέσει πολύ και το λαϊκό του παρελθόντος μοιάζει τόσο μελωδικό και ποιητικό που μας φαίνεται έντεχνο.

Για τον Χρήστο:

Ναι εκεί είναι το πρόβλημά μου, ότι με τον ορισμό αυτό, και το μωρό μου sorry πρέπει να ναι λαϊκό γιατί συνόδεψε κάποια στιγμή την καθημερινότητας για αρκετούς μήνες (εώς και χρόνο) που ήταν επιτυχία. Ή μήπως πρέπει να πάρουμε τη μεζούρα και να δούμε πόσες μέρες κράτησε η επιτυχία του ενός και πόσο του άλλου; Για αυτό λέω ότι αυτός ο ορισμός μπάζει από κάπου...

Αν θα πρεπε να βοηθήσω σε έναν ορισμό θα έλεγα ότι το λαϊκό θα πρέπει να περιέχει τα στοιχεία της αυθεντικότητας και της αμεσότητας.

Για να επιστρέψουμε στο νέο δίσκο που είναι και το θέμα μας, κατά τη γνώμη μου περιέχει μελωδίες που είναι και λαϊκές και έντεχνες ή μπαλάντες (όπως θέλετε πείτε το), ο στίχος παντού όμως είναι απλοϊκός, κάτι που συνηθίζεται περισσότερο στο λαϊκό τραγούδι.

Κατ' αρχην θα ηθελα να ευχηθω σε ολους και ολες καλες γιορτές.

Διαβαζω με μεγαλο ενδιαφέρον τις κριτικές για το καινούριο CD.Με πολλες απο τις αποψεις συμφωνω, με αλλες διαφωνώ αλλα δεν ειναι αυτο το ζητούμενο.

Δικαίως ή αδίκως ορισμένοι νιωθουν δυσσαρεστημένοι η προδομένοι απο τον Γιώργο.Εγω προσωπικα τις βρίσκω λιγακι υπερβολικές αυτες τις αντιδράσεις, καλως η κακως ειτε για λογους διαφήμησης ειτε για λόγους πίεσης λογω των επικείμενων εμφανίσεων με τον Ρέμο εκανε αυτο το CD.

Δεν σας κρύβω δε πως κι' εμενα με το πρώτο άκουσμα με ξένισε (αλλα δεν μου ξύνισε) λιγο αλλα σιγα σιγα αρχισα να το συνηθίζω σαν νέο άκουσμα. Απο πλευρας εκτέλεσης τα τραγούδια είναι άψογα ερμηνευμένα και δεν νομίζω να εχει κανενας αντίρρηση.Μην φοβάστε ο Νταλάρας δεν πρόκειται να χαντακωθει απο ένα δίσκο ευρείας αποδοχης να τον πω? (για τον ορο λαϊκο συμφωνώ γιατί δεν είναι) εν πάση περιπτώσει αυτή η γενική λεπτομερής μουσικοηθοπλαστική και αφοριστική κριτική ορισμένων με τρόμαξε.Ολοι κάνουν λάθος επιλογές.Η συγκεκριμένη όμως δεν είναι εντελως για πέταμα.Επειδή δεν θέλω να φανεί οτι τον υποστηρίζω πάντα η συμφωνώ μαζί του θα σας πω το εξής ουσιώδες που με πείραξε πραγματικά ο Νταλάρας για να καταλάβετε την διαφορά.

Τότε με τους απολυμένους της πρώην ΕΑΣ* που είχε ταλαιπωρηθεί κόσμος και κοσμάκης με τα μέσα μαζικής μεταφοράς δεν σεβάστηκε την ταλαιπωρία του επιβατικού κοινού παρά έκανε συναυλία με τον Παπακων/νου για να υποστηρίξει αυτούς που ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΑΝ εσενα, εμένα τον παραδίπλα να αγωνιά σύν την κούραση του να γυρίσει σπιτάκι του μια ώρα αρχίτερα.Αυτο με τσαντισε πραγματικά και όχι αν εκανε ή θα ξανακάνει συνεργασία με τον Ρέμο την κυρα κατίνα ή όποιον άλλο.Αν είμαι ο μονος που επαίρνε τότε το λεοφωρείο τότε σας ζητώ συγγνώμη.

Αυτα εν ολίγοις.

φιλιά σε όλους και πάλι καλες γιορτές.

*(Δεν είμαι πολιτικοποιημένος η ταλαιπωρία στην Ελλαδα παρέχεται δωρεάν απο όλους τους κρατικούς φορείς)

Για τον Χρήστο:

Ναι εκεί είναι το πρόβλημά μου, ότι με τον ορισμό αυτό, και το μωρό μου sorry πρέπει να ναι λαϊκό γιατί συνόδεψε κάποια στιγμή την καθημερινότητας για αρκετούς μήνες (εώς και χρόνο) που ήταν επιτυχία. Ή μήπως πρέπει να πάρουμε τη μεζούρα και να δούμε πόσες μέρες κράτησε η επιτυχία του ενός και πόσο του άλλου; Για αυτό λέω ότι αυτός ο ορισμός μπάζει από κάπου...

Αν θα πρεπε να βοηθήσω σε έναν ορισμό θα έλεγα ότι το λαϊκό θα πρέπει να περιέχει τα στοιχεία της αυθεντικότητας και της αμεσότητας.

Θα προσθέσω όμως πως πολλά από τα τραγούδια που σήμερα "ανήκουν" σε μια ορισμένη κατηγορία, αντιμετωπίστηκαν στην εποχή τους με εντελώς διαφορετικό τρόπο και απευθύνοταν σε διαφορετικές μερίδες του κόσμου απ' ότι σήμερα. Δεν θέλω να πω ότι το συγκεκριμένο τραγούδι που αναφέρεις είναι κάποιο αριστούργημα που θα μείνει αλλά ωστόσο δεν είναι ορθό να κατηγοριοποιούμε τα τραγούδια με απόλυτο τρόπο, αναλόγως με τα προσωπικά μας γούστα και ακούσματα...

Εγώ θα συνεχίσω να εκλαμβάνω τον όρο "λαϊκό" ως κάτι πολύ γενικότερο και συνάμα δυναμικό (που μπορεί να χωρέσει πολλά περισσότερα τραγούδια από αυτά που απλώς βασίζονται σε "λαϊκούς δρόμους"), όπως εξάλλου επιτρέπει και η ίδια η ετυμολογία της λέξης...

Ήρθε η ώρα για τα σχόλια μου.Κατ' αρχην ο δίσκος μοιάζει πολύ με τον δίσκο της Χαρούλας "Ως την ακρη τ' ουρανού σου"..

Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους η Αλεξίου έκανε ένα δίσκο εμπορικότατο και ο οποίος περιείχε όχι εκπτώσεις αλλά πραγματικά καλά τραγούδια (προσεγμένα κ σε στίχο και μοσυική ) που δεν βαριέσαι να τα ακούς Το 90% των τραγουδιών του δίσκου έγιναν επιτυχίες γι'αυτό τον λόγο. Απορώ πως ο Νταλάρας δεν μπόρεσε να συλλέξει ποιοτικά αλλά και εύληπτα τραγούδια σαν αυτά την Αλεξιού. Το αναφέρω γιατί ο Νταλάρας είναι Νταλάρας και όλοι περιμένων από αυτόν το κάτι παραπάνω... που δεν έχει ο νέος δίσκος. Ο χρόνος πάντως θα είναι ο κριτής και ας ελπίσουμε ότι αυτή η σκιά αμφιβολίας για το νέο CD του Γιώργο να σβήσει..

Απορώ πως ο Νταλάρας δεν μπόρεσε να συλλέξει ποιοτικά αλλά και εύληπτα τραγούδια

Δεν συμφωνώ. Αφού άκουσα ολόκληρο το δίσκο, πιστεύω οτι έχει μερικά τραγούδια που πραγματικά είναι υπέροχα!! Είναι κρίμα που δεν είναι όλα υπέροχα, αλλά προσωπικά είμαι ευχαριστημένος που βρήκα νέα όμορφα τραγούδια και νέες πανέμορφες ερμηνίες από τον Γιώργο!!

Ρεπορτάζ από την παρουσίαση του δίσκου έδειξε χθες και στο βραδινό δελτίο ειδήσεων του ALTER, ενώ σχετικό ρεπορτάζ με πλούσιο φωτογραφικό υλικό υπάρχει και στο www.musiccorner.gr

Η αποδελτίωση συνεχίζεται.Πολλές από τις σημερινές εφημερίδες αναφέρονται με ρεπορτάζ στην προχθεσινή συνέντευξη για την παρουσίαση του νέου δίσκου.Τα πληρέστερα φωτογραφικά ρεπορτάζ δημοσιεύονται στις εφημερίδες ESPRESSO-TRAFFIC-ΑΔΕΣΜΕΥΤΟ (ΡΙΖΟΥ) ενώ μικρότερες καταχωρήσεις υπάρχουν και στις εφημερίδες ΑΠΟΦΑΣΗ-ΕΘΝΟΣ & ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ.

’λλες δεν έψαξα για να σας γράψω τι περιέχουν.

Η παρουσίαση του νέου cd του Γ. Νταλάρα...

"Στα τραγούδια που σου γράφω"!

Το βράδυ της 15/12/04 στην ΑΙΓΛΗ ΖΑΠΠΕΙΟΥ έγινε η παρουσίαση του νέου δίσκου του Γιώργου Νταλάρα "ΣΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ", μέσα σε Χριστουγεννιάτικη, γιορτινή και χορευτική ατμόσφαιρα!

Την εκδήλωση προλόγισε η Διευθύνουσα Σύμβουλος της MINOS-EMI, Μαργαρίτα Μάτσα και έδωσε το λόγο στον Γιώργο Νταλάρα, ο οποίος αφού ευχαρίστησε όλους τους συνθέτες και στιχουργούς (παλιούς και νέους φίλους

του) που ήταν παρόντες, καθώς και τον Αντώνη Ρέμο και τον Γιάννη Βαρδή με τους οποίους "μοιράζεται" δύο τραγούδια του δίσκου, είπε τα εξής:

"Έκανα αυτό που μου έχετε ζητήσει, λαϊκά τραγούδια. Δεν έπαψα ποτέ να είμαι λαϊκός και ερωτικός τραγουδιστής αλλά είχα άδικο να αποφεύγω, όπως έκανα τα τελευταία χρόνια, τέτοια φωτεινά και λαμπερά τραγούδια σαν αυτά που υπάρχουν στο δίσκο. Θέλω να αλλάξω κάποιες από τις προκαταλήψεις μου, θέλω να πάω κι εγώ σ' αυτό το "πάρτι", θα δουλεύω μέχρι αργά, θα τραγουδάω τα πάντα, θα χορέψω...".

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν και μίλησαν οι συντελεστές του δίσκου: ο Αντώνης Βαρδής, ο Στάμος Σέμσης, ο Στέργιος Γαργάλας, ο Τάκης Μπουρμάς, ο Λάκης Παπαδόπουλος, ο Γιώργος Θεοφάνους, ο Γιώργος Παυριανός, η Λίνα Δημοπούλου, η Βίκυ Γεροθόδωρου, Ζωή Παναγιωτοπούλου, Κατερίνα Σιάπαντα, ο Μάνος Τσιλιμίδης, ο ’κης Κατσουπάκης, ο Γιώργος Κυβέλος καθώς και ο Αντώνης Ρέμος και ο Γιάννης Βαρδής και πολλοί ακόμη φίλοι και συνεργάτες:

ο Μάκης Μάτσας, η Μαρινέλλα, ο Γιάννης Πάριος, ο Πέτρος Ευθυμίου, ο Χρήστος Νικολόπουλος, ο Κώστας Μακεδόνας, η Ανδριάνα Μπάμπαλη, ο Γρηγόρης Πετράκος, η Νατάσα Μακρυνικόλα, ο Γιάννης Πολίτης, ο Κώστας Βαξεβάνης, η Πόπη Τσαπανίδου, ο Δημήτρης Οικονόμου...

Την παράσταση πάντως έκλεψε ο Νίκος Μουρατίδης με τις υπέροχες μουσικές επιλογές του!

17/12/04

Music Corner

post-11-1103285892.jpg

Ο νέος δίσκος του Γιώργου Νταλάρα

Αλλαγή πλεύσης με κέφια

«Θέλω να αλλάξω κάποιες από τις προκαταλήψεις μου, θέλω να πάω κι εγώ σ' αυτό το "πάρτι", θα δουλεύω μέχρι αργά, θα τραγουδάω τα πάντα, θα χορέψω...».

Αλλαγή πλεύσης και μεγάλα κέφια για τον Γιώργο Νταλάρα. Δύο οι λόγοι και για το μεν και για τα δε. Ο πρώτος είναι ο καινούργιος του δίσκος «Στα τραγούδια που σου γράφω» (Parlophon) με 15 ερωτικά τραγούδια, «φωτεινά και λαμπερά», όπως λέει ο ίδιος. Ο δεύτερος είναι η έναρξη, πιθανώς και την ερχόμενη εβδομάδα, των κοινών του εμφανίσεων με τον Αντώνη Ρέμο στην «Αρένα», τον ολοκαινούργιο γυαλιστερό χώρο της οδού Πειραιώς (166), που ετοίμασε ο Γιάννης Παπαθεοχάρης.

Με την ίδια διάθεση (με κέφι και χωρίς προκαταλήψεις) ζήτησε ο Γιώργος Νταλάρας να αντιμετωπιστεί ο δίσκος από κοινό και κριτικούς. Κι αυτό γιατί πρόκειται για έναν δίσκο μάλλον διαφορετικό από ό,τι είχαμε συνηθίσει από τον Νταλάρα: τα τραγούδια λαϊκά ή λαϊκότροπα είναι ό,τι λέμε «εμπορικά», είναι τραγούδια που στηρίζουν ένα λαϊκό πρόγραμμα νυχτερινού κέντρου, ταιριάζουν με την εξωστρέφεια του ραδιοφωνικού τοπ-τεν και όλα αυτά είναι κόκκινο πανί για όσους επιμένουν στην ύπαρξη δύο στρατοπέδων στο ελληνικό τραγούδι. Μερικά όμως είναι και πραγματικά καλά τραγούδια, δικαίως συνεπώς ο Γιώργος Νταλάρας ζήτησε ακρόαση χωρίς προκαταλήψεις, στην προχθεσινή εορταστική παρουσίαση του δίσκου στην «Αίγλη».

«Εκανα αυτό που μου έχετε ζητήσει: λαϊκά τραγούδια. Δεν έπαψα ποτέ να είμαι λαϊκός και ερωτικός τραγουδιστής, αλλά είχα άδικο να αποφεύγω, όπως έκανα τα τελευταία χρόνια τέτοια φωτεινά και λαμπρά τραγούδια σαν αυτά που υπάρχουν στο δίσκο», είπε κατ' αρχήν ο Γιώργος Νταλάρας, μιλώντας αμέσως μετά τη διευθύνουσα σύμβουλο της MINOS-EMI Μαργαρίτα Μάτσα, που προλόγισε την εκδήλωση.

Ο ίδιος ευχαρίστησε για τη συνεργασία τους όλους τους συντελεστές του δίσκου: τους Αντώνη Βαρδή, Στάμο Σέμση, Στέλιο Γαργάλα, Τάκη Μπουρμά, Λάκη Παπαδόπουλο, Γιώργο Θεοφάνους, Γιώργο Παυριανό, Λίνα Δημοπούλου, Βίκυ Γεροθόδωρου, Ζωή Παναγιωτοπούλου, Κατερίνα Σιάπαντα, Μάνο Τσιλιμίδη, Αντώνη Ανδρικάκη, που υπογράφουν μουσική και στίχους, τον Ακη Κατσουπάκη, που έκανε το μεγαλύτερο μέρος των ενορχηστρώσεων, και τον Γιώργο Κυβέλο, που έκανε την παραγωγή. Ευχαρίστησε όμως και τον Αντώνη Ρέμο καθώς και τον Γιάννη Βαρδή, με τους οποίους μοιράζεται από ένα τραγούδι του δίσκου.

Ολοι οι συντελεστές ήταν παρόντες στην παρουσίαση, όπως άλλωστε και οι Μάκης Μάτσας, Μαρινέλλα, Γιάννης Πάριος, Πέτρος Ευθυμίου, Χρήστος Νικολόπουλος, Κώστας Μακεδόνας, αλλά και ο Νίκος Μουρατίδης, που έκανε και τις μουσικές επιλογές του πάρτι που ακολούθησε.

Ν.ΧΑΤΖ.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 17/12/2004

http://www.enet.gr/online/online_hprint.js...&a=&id=48585292

«Δεν έπαψα ποτέ να είμαι λαϊκός και ερωτικός τραγουδιστής», λέει ο Γιώργος Νταλάρας - στη φωτογραφία με τον Μάκη Μάτσα και τον Αντώνη Ρέμο, στην παρουσίαση του νέου του δίσκου

post-11-1103364267.jpg

«Θέλω να αλλάξω κάποιες από τις προκαταλήψεις μου, θέλω να πάω κι εγώ σ' αυτό το "πάρτι", θα δουλεύω μέχρι αργά, θα τραγουδάω τα πάντα, θα χορέψω...».
«Εκανα αυτό που μου έχετε ζητήσει: λαϊκά τραγούδια. Δεν έπαψα ποτέ να είμαι λαϊκός και ερωτικός τραγουδιστής, αλλά είχα άδικο να αποφεύγω, όπως έκανα τα τελευταία χρόνια τέτοια φωτεινά και λαμπρά τραγούδια σαν αυτά που υπάρχουν στο δίσκο»

:huh: :blink:

Molis shmera agorasa to neo cd toy agaphmenoy mas dalara!Den akoysa ola ta tragoydia me thn idia prosoxh,alla 3exwrisa ta 2 teleytaia tragoydia toy cd!!Epishs poly kalo einai to ntoyeto me to giannh vardh k to tragoydi "to proais8hma"!Ayta ta sxolia...wspoy na liwsei to cd apthn poly xrhsh! :music::D

3 χρόνια μετά την «’σφαλτο που τρέχει» ο Γιώργος Νταλάρας επιστρέφει μέσα στις γιορτές με νέο studio alboum.

Την νέα αυτή δουλειά του θα παρουσιάσει στο Ζάππειο την Τετάρτη.

Οι υπεύθυνοι της εκδήλωσης μιλάνε για παρουσίαση σε συνδιασμό με χριστουγεννιάτικη γιορτή.

Αν το νέο άλμπουμ του Γιώργου Νταλάρα είναι έστω και στο μισό, όσο καλή ήταν και η «’σφαλτος», τότε όντως θα υπάρχει λόγος γιορτής.

http://trans.eone.gr/4dcgi/_w_articles_cel.../12/2004_117832

Did you knew about that?? ;):pity::razz:

Αποστόλη η παρουσίαση έγινε την περασμένη Τετάρτη 15/12 στην Αίγλη του Ζαππείου.Υπάρχουν και σχετικές αναφορές σ'αυτό το topic ενώ σχετικά ρεπορτάζ προβλήθηκαν στο MEGA και στο ALTER .

Μετά την υπόθεση με τον Πανούση υπήρξε μια αντι-Νταλαρική περίοδος, κατά την οποία πολλοί έλεγαν ότι "δεν τον ακούνε". Ήταν και οι περίοδος Bregovic όπου διάφοροι στάθηκαν στην "Πόπη" κακοχαρακτηρίζοντάς την, αλλά άντε τώρα να εξηγήσει κανείς το χιούμορ πίσω από ένα ανέκδοτο (θα το τσακίσει).

Φυσικά, η πορεία του Νταλάρα κάθε άλλο παρά ανέκδοτο ήταν έως τώρα και δύσκολα θα καταλήξει έτσι. Όσοι ψάχνουν κάτι να του καταλογίσουν υποστηρίζουν ότι μέσα στην ερμηνευτική του υπερπαραγωγικότητα τραγούδησε τόσα διαφορετικά στυλ, ώστε δεν έχει στυλ ο ίδιος: 'Τα έχει πει όλα', λένε. Περίεργο, ο Γιώργος Νταλάρας δεν έχει πει dance τσιφτετέλια, δεν έχει πει hip-hop, heavy metal και electro-pop, οπότε μάλλον χάνουμε τον κοινό παρονομαστή κάτω από όσα έχει τραγουδήσει.

Ο κοινός παρονομαστής είναι μόνο το γούστο, αλλά αυτό δεν αρκεί σαν επιχείρημα (ίσως προσβάλλει και άλλους), οπότε δεν θα το πω. Αυτό που σίγουρα φαίνεται - ακούγεται - είναι ότι το "Στα τραγούδια που σου γράφω" είναι ένας καλός λαϊκός / ελαφρός δίσκος. Όλοι οι συνθέτες ανεξαιρέτως έχουν γράψει κομμάτια τουλάχιστον καλά, που ποτέ δεν ρίχνουν τα στάνταρντ τους. Ok, το ντουέτο με τον Ρέμο είναι λίγο 'παλιομοδίτικο', αλλά σίγουρα είναι κεφάτο (έχουμε και ένα live να υποστηρίξουμε...). Αίσθηση κάνει το ελαφρύ "Βραδιές με ακτινοβολία", το 'ο-Βαρδής-πάει-στην-Αργεντινή' "Σώπασαν οι φωνές" (ως ένα άλλο, ρυθμικό "Θέλω να σε δω") και το ζεμπέκικο "Μαρτύριο, μυστήριο".

Ο ίδιος ο Γιώργος Νταλάρας δήλωσε ότι έκανε έναν δίσκο όπως τον ζήτησε ο κόσμος [παράξενο πώς το ίδιο υποστηρίζουν και όσοι χτίζουν κάστρα στην άμμο γράφοντας κομμάτια που έχεις ξεχάσει μετά το ξενύχτι]. Επίσης, δήλωσε ότι εκεί που θα εμφανίζεται φέτος δεν θα πέφτουν λουλούδια. Αν αυτό τηρηθεί, ίσως διώξει όσους ήθελαν να τα ρίξουν και ταυτόχρονα να τραβήξει όσους από την αρχή δεν είχαν τέτοια πρόθεση.

http://www.athensguide.de/gr/music/index.p...wsstil=2spaltig

Ο ίδιος ο Γιώργος Νταλάρας δήλωσε ότι έκανε έναν δίσκο όπως τον ζήτησε ο κόσμος

Telika auth h frash ta leei ola!... Kai twra pou to xanaskeftomai: to "Ti 8eo pisteueis" einai kai auto polu wraio tragoudi. Aploi stixoi gia olo to koino.

...η αγάπη είπε ο Βούδας έχει σχήμα πεταλούδας...

Ego argisa na paro ton disko giati den ton ebriska stin perioxi mou, eixe eksantlithei, kai eprepe na bro xrono na pao kato stin Athina.Emena mou arese o diskos kai prosopika ksexorisa to "Efta fores".To mono tou gia emena meionektima einai i periorismeni xrisi mpouzoukion kai i ypervoliki,kata tin gnomi mou, xrisi hlektrikis mousikis. Kata ta alla enas efxaristos,erotikos alla xoris melodramatismous diskos. Kai mia kritiki tou diskou apo tin Avgi: Καλομαθημένοι με τον Νταλάρα

Σε μια εποχή μουσικής χυδαιότητας, αφωνίας και κακοφωνίας, θα ήταν ίσως παράφωνος ο ψόγος σε δουλειά ενός ακάματου μαχητή της ποιότητας σαν τον Γιώργο Νταλάρα. Αξίζει, όμως, γιατί μια αυστηρή κριτική προσέγγιση σε καινούργιο cd ενός Νταλάρα αναδεικνύει πιο ανάγλυφα το μέγεθος της ανάγκης να βγούμε με δυναμισμό από το τέλμα των τελευταίων χρόνων. "Στα τραγούδια που σου γράφω" λοιπόν διακρίνουμε μεν τη συνέπεια του καλλιτέχνη στην επιλογή στίχου έντεχνου, ευρηματικού, σύγχρονου και συναισθηματικού, αλλά όχι και τόσο απλού, ώστε να "μιλάει" άμεσα στο ένστικτο και την ψυχή του σημερινού ανθρώπου. Η προσπάθεια των περισσοτέρων στιχουργών (είναι 8 σε 15 τραγούδια) να μην γράψουν απλοϊκά και χυδαία για τον έρωτα τους οδηγεί στο μόνιμο πια λάθος των εγκεφαλικών και περισπούδαστων νοημάτων, σε ορισμένες δε περιπτώσεις και των εξυπνακίστικων (π.χ. η αναφορά σε σοφίες Πλάτωνα, Βούδα και λοιπών στο πρώτο τραγούδι). Εξαίρεση η λαϊκή τεχνοτροπία της Ζ. Παναγιωτοπούλου στο "Είπες φεύγω" και ευχάριστη έκπληξη η επιστροφή του Λάκη Παπαδόπουλου ("Θέλω να γυρίσω" εξάλλου υπογράφει). Αλλά και συνθετικά τα τραγούδια του δίσκου απηχούν μεν την πάγια αγωνία του Νταλάρα να συνυπάρχει το νέο ρεύμα με την κλασική λαϊκή γραμμή, δεν βγάζουν όμως κάτι καινοτόμο... Ο Βαρδής έχει γράψει πολύ καλύτερα και πρωτοποριακά τραγούδια, ενώ η συμμετοχή του αποδεδειγμένα σοβαρού και ταλαντούχου δημιουργού Στάμου Σέμση δεν ακτινοβολεί όσο τα θρυλικά "Βεγγαλικά μάτια" του, που είχαν γίνει ερωτικός ύμνος τη δεκαετία του '90. Ακόμα και ο Θεοφάνους δεν μπόρεσε να δώσει τραγούδι αντάξιο των απαιτήσεων για το εμπορικό προμόσιον της κοινής εμφάνισης Νταλάρα-Ρέμου στην "Αθηνών Αρένα"... Συμπερασματικά έχουμε να κάνουμε με ένα cd που κινείται στην προ τετραετίας "’σφαλτο που τρέχει" χωρίς όμως το πνεύμα του "Ιπτάμενου χαλιού", τις δυναμικές στροφές του "Παλιού στρατιώτη" ή τη φρεσκάδα των "Φαντασμάτων". Και είπαμε, έχουμε καλομάθει το πρώτο βήμα μπροστά στο ελληνικό τραγούδι να το κάνει ο Νταλάρας.

Μαργαρίτα ΛΙΑΚΟΥ

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0