Sign in to follow this  
Followers 0
Makis

Στα τραγούδια που σου γράφω

205 posts in this topic

"ΝΑ ΜΕ ΘΥΜΑΣΑΙ". Πολύ ωραίο.Αν και μας "ξενέρωσε" λίγο η ενορχήστρωσή του , θα προτιμούσαμε να τελείωνε μόνο με πιάνο , όπως άρχισε, αλλά δεν πειράζει κι έτσι ωραίο είναι.

Να σου πω κι εγω το σκεφτηκα να 'ταν μονο με πιανο...

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΚΡΙΜΑ - ΚΡΙΜΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΡΙΜΑ.

Ίσως ο χειρότερος δίσκος του Νταλάρα. Τί να πει κανείς για αυτά τα ακούσματα; Τον άκουγα και δεν πίστευα στα αυτιά μου. Συμφωνώ ότι ο Νταλάρας μπορεί κάποια στιγμή να χαλαρώσει (άλλωστε το έχει κάνει με συνεργασίες όπως Πυξ Λάξ κλπ) αλλά όχι και έτσι βρε παιδιά. Αυτός ο Βαρδής δεν τρώγεται με τίποτα. Και το ότι θα τραγούδαγε ποτέ ο Νταλάρας με τον Βαρδή-Υιό... Ε αυτό πια δεν μπορούσα ούτε να το φανταστώ.

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Τι λες βρε φιλε;;;;;

Το προαισθημα το άκουσες;;;

Τι Σωπάσαν οι φωνές;;;

Του Βαρδή ειναι!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Νομίζω δεν είσαι ο μόνος που απογοητεύτηκε. Είναι ένα μετριότατο τραγουδι, που γράφτηκε "στο πόδι", απλά γιατί "έπρεπε" να πούνε και κάτι μαζί :(

Γιατί ρε παιδιά;! εμένα μου αρέσει... γουστα ειναι αυτα βεβαια... :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

De lew... einai gousta, alla to tragoudi den armozei. Pws na to pw? An labeis upopsh ola ta upoloipa tragoudia tou diskou, to ntoueto auto akougetai "parafwno". Oi stixoi einai entelws a8lioi!

Eipame na akousoume apla tragoudakia s'auto to CD alla oxi kai toso ... ftwxika. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσωπικά πάντως άκουσα αρκετά τον δίσκο όταν τον αγόρασα, αλλά από τότε δεν τον ακούω σχεδόν καθόλου. Γιατί να τον ακούσω; Αφού υπάρχουν τόσα καλύτερα τραγούδια να ακούσω (στους άλλους δίσκους).

Πάντως Νταλαρόφιλη, σεβόμαστε όλες τις απόψεις, μην εξάπτεσαι!

Για μένα είναι ο χειρότερος δίσκος του αλλά δεν θα τρελαθώ κιόλας αν κάποιοι τον λατρεύουν. ’λλωστε όπως είπε και ο Πάνος, γούστα είναι αυτά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I. Το μυστήριο με τις εκδόσεις του δίσκου Στα τραγούδια που σού γράφω

Τελικά το θέμα με τις εκδόσεις του δίσκου Στα τραγούδια που σού γράφω, το διασταύρωσα και με έναν φίλο μου που είναι DJ και σίγουρα υπάρχουν 2 εκδόσεις (πράγμα που φαίνεται ξεκάθαρα στο τραγούδι Στα τραγούδια που σού γράφω, που έχει εκδοθεί με 2 διαφορετικές μίξεις), αλλά δεν ξέρουμε για ποιο ακριβώς λόγο βγήκε το CD σε 2η έκδοση

Πήρα τηλέφωνο τη ΜΙΝΟΣ-ΕΜΙ και μου είπαν οτι ατο συγκεκριμένο τραγούδι υπήρξε ένα λάθος στους στίχους και το ξαναβγάλανε με τους σωστούς... Τώρα ποιοί είναι οι σωστοί... δέν ξέρουμε.

Τα μυστήρια σ αυτό το θέμα είναι:

Γιατί ,αφού βγήκε το CD σε 2η έκδοση, δεν ανακοίνωσε τίποτε η εταιρία; (όλα τα cd είναι απ έξω ίδια)

Πώς, αφού βγήκε το CD σε 2η έκδοση, ο κωδικός έχει μείνει ίδιος; (σε κάθε επανέκδοση τα CD βγαίνουν με άλλο κωδικό)

Αναπάντητα ερωτήματα

_ _ _ _ _ _ _

Για το Στα τραγούδια που σού γράφω (το τραγούδι):

’κουσα παράλληλα, φράση-φράση και τις δύο μίξεις παρατήρησα αισθητές διαφορές οι οποίες βρίσκονται στα ρεφρέν ιδίως στις καταλήξεις των λέξεων.

Η πιό μεγάλη διαφορά όμως είναι στους τελευταίους στίχους:

Στη μία έκδοση λέει:

Υπογράφω θα καταλάβεις πόσο φταις

Υπογράφω πως τα τραγούδια μου θα λες

Δεν είσαι εδώ

Ενώ στην άλλη λέει:

Υπογράφω όταν με σκέφτεσαι θα κλαίς

Υπογράφω μές στη φωτιά κι εσύ θα καίς

Ενώ λείπει εντελώς το τελευταίο Δεν είσαι εδώ (ακούγεται μόνο η μελωδία του πιάνου)

Έστω Α η μίξη ΜΕ το Δεν είσαι εδώ στο τέλος

και Β η Χωρίς.

Το μυστήριο είναι ότι στο βιβλιαράκι του δίσκου, οι στίχοι που αναγράφονται είναι μισοί-μισοί, δηλαδή:

Υπογράφω όταν με σκέφτεσαι θα κλαίς

Υπογράφω μές στη φωτιά κι εσύ θα καίς (όπως είναι στη Β μίξη)

Δέν είσαι εδώ (που υπάρχει μόνο στην Α μίξη)

Έχω να παρατηρήσω ότι στη Β μίξη είναι πιο Νταλαρικό το στυλ του τραγουδιού (Στα τραγούδια που σου γράφω) ενώ στην Α είναι κάπως σάν να τραγουδάει ο Βαρδής και όχι ο Νταλάρας, ή, πιο σωστά, σαν να τραγουδάει ο Νταλάρας με το στυλ του Βαρδή Αυτή βέβαια είναι η προσωπική μου άποψη όπως άκουσα το τραγούδι.

Σημειωτέον, το videoclip του τραγουδιού Στα τραγούδια που σου γράφω είναι με την Α μίξη.

Τώρα για το ποιά από τις 2 μίξεις του τραγουδιού Στα τραγούδια που σου γράφω είναι καλύτερη δεν ξέρω. Τι να πω Κάθε φορά που ακούω κάποια, μου φαίνεται ότι αυτή που ακούω είναι η καλύτερη Δε μπορώ να συμπεράνω

Θα ήθελα, όποιος έχει ακούσει και τις 2 μίξεις του τραγουδιού Στα τραγούδια που σού γράφω :

1. Να παραθέσει τη δική του άποψη επί του θέματος. (Ποια μίξη του αρέσει περισσότερο, γιατί κλπ.)

2. Να απαντήσει στο εξής ερώτημα:

Τα CD από το 2003 και μετά (βλ. Μαζί Νταλάρας & Μαρινέλλα στο

Μέγαρο) έχουν ένα σύστημα (Copy Control) για να μην αντιγράφονται και έχουν στο εξώφυλλό τους το αντίστοιχο σήμα. Παρατήρησα ότι το CD Στα τραγούδια που σού γράφω που έχω (εγώ έχω το CD με την Α μίξη), ενώ στο εξώφυλλο έχει το σήμα Copy Control, μέσα το CD δεν έχει το σύστημα. Μάλιστα το έλεγξα το θέμα: δοκίμασα να αντιγράψω πρώτα το Μαζί (που έχει σίγουρα το σύστημα) και η αντιγραφή απέτυχε, και μετά δοκίμασα να αντιγράψω το Στα τραγούδια που σου γράφω, και η αντιγραφή έγινε κανονικά και χωρίς κανένα πρόβλημα!

Όποιος έχει το CD με τη Β μίξη θέλω να μου πεί:

το δικό του CD έχει μέσα το σύστημα Copy Control;

Αν ναι: του δημιουργεί κανένα πρόβλημα στην αναπαραγωγή σε κάποια μηχανήματα;

Γνωρίζει ποια έκδοση βγήκε πρώτα;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πήρα τηλέφωνο τη ΜΙΝΟΣ-ΕΜΙ και μου είπαν οτι ατο συγκεκριμένο τραγούδι υπήρξε ένα λάθος στους στίχους και το ξαναβγάλανε με τους σωστούς... Τώρα ποιοί είναι οι σωστοί... δέν ξέρουμε.

Να προσθέσω βέβαια οτι μου κάνει μεγα΄λη εντύπωση αυτό...

Τί θα πει "κάναμε λάθος στους στίχους";

Και ειδικά όταν πρόκειται για τον Νταλάρα!

Όλοι ξέρουμε πόσο τεέιομανής είναι!

Είναι δυνατόν να' γινε τέτοιο λάθος;

Πολύ περίεργο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ απ' ότι φαίνεται έχω την "Β' μίξη" όπως την ονόμασες.

Για copy control δεν μπορώ να αποφανθώ γιατί ακόμα και τα CD που είναι copy controlled, μου αντιγράφονται σε mp3 χωρίς κανένα πρόβλημα. Αυτό έχει να κάνει με το cd drive που έχεις αλλά και με το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Για copy control δεν μπορώ να αποφανθώ γιατί ακόμα και τα CD που είναι copy controlled, μου αντιγράφονται σε mp3 χωρίς κανένα πρόβλημα. Αυτό έχει να κάνει με το cd drive που έχεις αλλά και με το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς.

Συγνώμη δεν το διατυπωσα σωστα, δεν εννοουσα αυτό: προβλήματα εννοούσα μήπως δέν παιζει σε κάποια μηχανήματα.

Όσο για την αντιγραφή σε ΜΠ3 κι εμένα μου αντιγράφονται.

Η ερώτηση είναι: εσένα έχει με΄σα το σύστημα ελεγχόμενης αναπαραγωγής; Γιατί ε΄μένα δέν το έχει...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εγώ απ' ότι φαίνεται έχω την "Β' μίξη"

Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω ποιά βγήκε 1η! Κάτι άλλo: στο δικο μου cd παρατήρησα οτι έχει υπερβολικό μπάσσο. Συγκεκριμένα:

1) στο προαίσθημα εκεί που μπαίνει το ρεφρέν και

2) στο σωπάσαν οι φωνές όταν λέει "ξημέρωνε αργά"

άν το βάλεις λίγο δυνατά ακόμα και με flat equilizer, άν έχεις από ηχοσύστημα χωρίς sub woofer παραμορφώνεται ο ήχος("σπάει"). ’ν πάλι έχεις sub woofer δε΄σπαέι ο ήχος, αλλά ακούγεται ένα μπουκωμένο μπάσσο...

Στο δικό σου συμβαίνει αυτό το πράγμα;

Εσύ έχεις τη "Β". Την άλλη μίξη την έχεις ακούσει;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εγώ απ' ότι φαίνεται έχω την "Β' μίξη"

Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω ποιά βγήκε 1η! Κάτι άλλo: στο δικο μου cd παρατήρησα οτι έχει υπερβολικό μπάσσο. Συγκεκριμένα:

1) στο προαίσθημα εκεί που μπαίνει το ρεφρέν και

2) στο σωπάσαν οι φωνές όταν λέει "ξημέρωνε αργά"

άν το βάλεις λίγο δυνατά ακόμα και με flat equilizer, άν έχεις από ηχοσύστημα χωρίς sub woofer παραμορφώνεται ο ήχος("σπάει"). ’ν πάλι έχεις sub woofer δε΄σπαέι ο ήχος, αλλά ακούγεται ένα μπουκωμένο μπάσσο...

Στο δικό σου συμβαίνει αυτό το πράγμα;

Εσύ έχεις τη "Β". Την άλλη μίξη την έχεις ακούσει;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στις προτάσεις της αλυσίδας καταστημάτων METROPOLIS είναι αυτές τις μέρες το, ήδη πλατινένιο, νέο CD του Γιώργου Νταλάρα "Στα τραγούδια που σου γράφω". Υπάρχει και σχετικό διαφημιστικό έντυπο το οποίο μοιράζεται δωρεάν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω πλέον και την 2η έκδοση του cd στα χέρια μου .Δυστυχώς στο εξώφυλλο δεν υπάρχει καμία διαφορά που να ξεχωρίζει την μία έκδοση από την άλλη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νταλαρόφιλη τα cd αυτά αντιγράφονται πολύ εύκολα χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα μετέτρεψέ τα πρώτα σε Mp3 και μετά ξανα γράψε τα σε άδειο δισκάκι. Τώρα όσον αφορά το Copy Controlled δεν είμαι σίγουρος αν πρόκειται για πρόγραμμα που μπλοκάρει την αναπαραγωγή ή για ειδικό κώδικα που είναι γραμμένος στην αρχή του Cd...τέλος πάντων δεν θα ήθελα να μπώ σε τεχνικές λεπτομέρειες, μόλις μάθω περισσότερα θα ενημερώσω και ίσως αν χρειαστεί ανοίξω νέο topic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως αυτός ο δίσκος ήδη τον έκανε τον κύκλο του, ήδη βγήκε από τα charts. Προσωπικά, ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί έγινε εξ αρχής. Αντε πάμε γι άλλα...(ελπίζω πιο μεγάλα)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου xxx ....προσωπικά όμως διαφωνώ με την ύπαρξη των charts

.Αφορά περισσότερο το marketing και δεν έχει να κάνει με τον πραγματικό στόχο της κυκλοφορίας ενός cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το οτι βγήκε απ' τα charts δε σημαίνει οτι ο δίσκος έκανε τον κύκλο του. Τα παρακολουθώ και είδα (τον προηγούμενο μήνα πρέπει να ήταν) να ξαναμπαίνει στο ΤΟΡ50 το "Χρώματα του χρόνου Ι"!

Επίσης έχε υπόψη σου ότι τα charts δεν διαμορφώνονται από τις πωλήσεις των δίσκων από τα δισκοπωλεία προς εμάς, αλλά από τις πωλήσεις της εταιρίαςB] προς τα δισκοπωλεία. Επομένως τα charts είναι κατά κάποιον τρόπο "στημμένα" αφού, άν η εταιρία θέλει πχ να προωθήσει την Καλομοίρα, θα στείλει στα δισκοπωλεία περισσότερους δίσκους της Καλομοίρας σε σχέση με άλλους καλλιτέχνες.

Υπάρχει βέβαια το ενδεχόμενο να ήθελε η ΜΙΝΟΣ-ΕΜΙ να κάνει το δίσκο του Νταλάρα πλατινένιο, και τώρα που έγινε πλατινένιος να είπαν ΟΚ και να σταμάτησαν εκεί...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι πωλήσεις όμως της εταιρίας προς τα δισκοπωλεία αντανακλούν τη ζήτηση που έχει ο συγκεκριμένος δίσκος. Γιατί ένα δισκοπωλείο να παραγγείλει δίσκους που ήδη έχει; Καταλαβένετε.... Τώρα άν τα δισκοπωλεία εμπλέκονται επιχειρηματικά και μετοχικά με τις εταιρίες δίσκων τότε σηκώνει πολύ συζήτηση για το πώς λειτουργούν και τι προωθούν...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Οι πωλήσεις όμως της εταιρίας προς τα δισκοπωλεία αντανακλούν τη ζήτηση που έχει ο συγκεκριμένος δίσκος. Γιατί ένα δισκοπωλείο να παραγγείλει δίσκους που ήδη έχει;

Δεν είναι σίγουρο αυτό. Γιατί δεν εξαρτάται μόνο από το δισκοπωλείο αλλά περισσότερο εξαρτάται από την εταιρία. Σίγουρα άν ένας δίσκος έχει ζήτηση θα πρέπει η εταιρία να στείλει περισσότερα αντίτυπα αλλά αυτό δεν επηρεάζει τόσο πολύ τα charts όσο η πολιτική προώθησης της εταιρίας για συγκεκριμένους δίσκους...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εταιρία είναι, ό,τι θέλει κάνει... Δεν συμβαίνει αυτή η προσωρινή απόσυρση μόνο με το τελευταίο cd. Το ίδιο έγινε με τα αφιερώματα στους Τσιτσάνη και Βαμβακάρη. Προφανώς έχει ανάγκη προώθησης ο Ρουβάς, η Αλεξίου και άλλοι καλλιτέχνες που πρόσφατα κυκλοφόρησαν cd. Νέα προωθημένα ήθη. Όπως Αμερική(αν θυμάστε την παλιά διαφήμιση).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατ΄ αρχήν , όταν λέω έκανε τον κύκλο του εννοώ γενικά ότι έκανε το μπαμ του, έγινε λίγο της μόδας και το προαίσθημα και τώρα ξεφούσκωσε..όπως εξάλλου αναμενόταν . Το θέμα είναι ότι δεν άφησε τίποτα σπουδαίο.

Τώρα για τα charts, συγγνώμη κιόλας , αλλά θέλετε να μου πείτε ότι αν ένας δίσκος είναι π.χ στην 1η θέση για δέκα εβδομάδες, υπάρχει περίπτωση να μην πουλάει αλλά οι εταιρίες να θέλουν να παρουσιάσουν εικονικά ότι πουλάει και να εφοδιάζουν συνεχώς τα δισκάδικα με αντίτυπα τα οποία θα στοιβάζονται στις αποθήκες;; Αντίστοιχα αν ένας δίσκος έχει την τάση να πουλάει τρελά, θα πεί ποτέ η εταιρία, "όχι εμείς δεν στελνουμε άλλα αντίτυπα,φτάνει, βαρεθήκαμε!" ;;; Ε, δεν είναι και τρελές οι εταιρίες! Προωθούν αυτό που ούτως ή άλλωςπουλάει και γενικώς η όλη κατάσταση είναι ενας φαύλος κύκλος. Θα σπρώξουν, βέβαια , και μερικούς άσχετους μπας και πιάσει κανένας , αλλά αν δεν πιάσουν είναι σίγουρο ότι θα τους παρατήσουν σύντομα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάτι τέτοιες στιγμές θυμάμαι που μιλούσαν ο Λευτέρης με το Γιώργο και σχολίαζαν το ότι απο τότε που ξεπουλήθηκαν οι δισκογραφικές στις πολυεθνικές το τραγούδι έπεσε σε μεγαλύτερη κρίση.

Ο λόγος είναι απλός:

Μια μεγάλη πολυεθνική δεν την ενδιαφέρει ούτε η παράδοση ούτε τα μουσικά πρότυπα της χώρας που δραστηριοποιείται, τη νοιάζει μόνο πώς θα μεγιστοποιήσει τα κέρδη της. Το σύγχρονο managent συμβούλευσε τις πολυεθνικές ότι πλέον δεν χρειάζεται ούτε στην ποιότητα να επενδύσουν, ούτε να πληρώνουν εκατομμύρια σε "μεγάλα ονόματα" για να αυξήσουν τα κέρδη τους. Τι συμβούλεψε; Οτι είναι προτιμότερο να παίρνει νεαρά ατάλαντα "παιδάκια", να βάζει δύο τρεις "μουζικάντιδες" (!!) να τους γράψουν μερικά σουξεδάκια που θα παίζονται για ένα καλοκαίρι (βαριά-βαριά και φθινόπωρο μαζί) και καθαρίσαμε. Το οτι οι πωλήσεις δεν θα έχουν βάθος χρόνου αλλα θα είναι πρόσκερες δε τους ενδιαφέρει γιατί μόλις το όλο σύστημα θα έχει "ξεζουμίσει" στην κυριολεξία το νεαρό "παιδάκι" και αφού το έχει εκμεταλευτεί πραγματικά απάνθρωπα και έχει "ξεφουσκώσει" η φήμη του, βρίσκει άλλα νεαρά "παιδάκια" και έτσι ο κύκλος συνεχίζεται.

Αλήθεια, τι σύμπτωση;;;!!! μόλις κατάλαβα ότι αυτά που περιέγραψα μοιάζουν λίγο το fame story...βρε κάτι συμπτώσεις....

Αυτά που είπα μπορεί να μην έχουν σχέση με το δίσκο του Γιώργου, αλλά ήθελα εδώ και καιρό να τα γράψω, και εδώ δόθηκε η ευκαιρία που μιλούσαμε για πωλήσεις και δισκογραφικές.

Αν θέλετε ανοίγουμε νέο topic όπου θα συζητάμε ακριβώς αυτό το θέμα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ετσι ακριβώς είναι θα συμφωνήσω με τον Θοδωρή και με πολλούς από τους προηγούμενους.Και θα συμπληρώσω ότι οι εταιρείες επιπροσθέτως υποβάθμισαν το πλούσιο παλιό υλικό που διαθέτουν, αυτό που οι παλιοί δισκάδες αποκαλούν κατάλογο, προσπαθώντας να αποκομίσουν πρόσκαιρα ωφέλη μόνο και μη σεβόμενοι καθόλου τους ακροατές- αγοραστές.Πολλά παραδείγματα από πρόχειρες επανεκδόσεις σε cd παλιών δίσκων βινυλίου, με ελάχιστες, καθόλου ή λανθασμένες πληροφορίες στα ένθετα κλπ, κλπ, τα έχουμε σημειώσει επανειλημμένα.Και παράλληλα απαξίωσαν το ίδιο υλικό με ξεπούλημα σε προσφορές αρχικά από έντυπα και αργότερα μαζί με πάσης φύσεως προϊόντα μέχρι και απορρυπαντικά καθιστώντας έτσι το αποτέλεσμα μιας καλλιτεχνικής δημιουργίας αναλώσιμο.

Ανεξάρτητα πάντως με τα παραπάνω λεγόμενα μου δύο ακόμα επισημάνσεις.Σίγουρα γίνονται πολλά παιχνίδια από εταιρείες και καταστήματα, και έχω προσωπική εμπειρία, αλλά το μεγαλύτερο μέρος των παραγγελιών των καταστημάτων είναι cd που προπληρώνονται από τα καταστημάτα.Ετσι δεν μπορεί ένα καταστημα να παραγγείλει κάτι μόνο και μόνο για να ανεβάσει τους πίνακες γιατί δεν θέλει να διακινδυνεύσει, αν δεν υπάρχει αυξημένη προσδοκία για πώληση, το στοκάρισμα κάποιου cd.Οι περιπτώσεις που η ίδια η εταιρεία στέλνει αχρέωτα cd στα καταστήματ για να προκύψουν τεχνητές παραγγελίες, είναι περιορισμένες.

Από την άλλη, αν ξαφνικά δείτε κάποιο παλαιότερο cd να εμφανιστεί και πάλι στον πίνακα των πωλήσεων ενώ ήταν εξαφανισμένο, πολλές φορές είναι αποτέλεσμα πολιτικής εκπτώσεων των εταιρειών προς τα δισκοπωλεία,με αποτέλεσμα τα τελευταία να κάνουν μαζικότερες παραγγελίες για το συγκεκριμένο cd για μια χρονική περίοδο ώστε να επωφεληθούν από την έκπτωση πριν η εταιρεία επιστρέψει ξανά στην υψηλότερη τιμή χονδρικής.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Signomh re pedia giati o Ntalaras exei anevasei ton syntheti Antoni Vardi toso psila? Na to po apla, den me siginoun ta tragoudia tou enw polla apo afta einai epioikos aparadekta.

Symerizete kaneis afti tin apopsh?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό είναι θέμα γούστου... Εμένα προσωπικά μου αρέσουν πολλά τραγούδια του Βαρδή...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0