Sign in to follow this  
Followers 0
Makis

Στα τραγούδια που σου γράφω

205 posts in this topic

Εγώ πάντως τη συμμερίζομαι πλήρως την άποψή σου κι έχω την ίδια απορία ....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Νομίζω ότι αυτό είναι θέμα γούστου... Εμένα προσωπικά μου αρέσουν πολλά τραγούδια του Βαρδή...

Symfwnw pos ine thema goustou. Apo periergia omws, pio tragoudi pou exei pei o Ntalaras tou Vardi ksexorizeis?

Share this post


Link to post
Share on other sites
pio tragoudi pou exei pei o Ntalaras tou Vardi ksexorizeis?

Μου αρέσουν πολύ από τον καινούριο του δίσκο όλα τα τραγούδια που έχει γράψει ο Βαρδής. Επίσης μου αρέσει πολύ το Κάτω απ' την κληματαριά.

Πάντως γενικώς του Βαρδή μ' αρέσουν περισσότερο τραγούδια που έχουν πεί άλλοι, όπως:

Ένα γράμμα (Πάριος)

Έτσι ξαφνικά (Ρέμος)

Ίσως (Γ. Βαρδής)

Ρόκ μπαλάντα (Αντ. Βαρδής-Χ. Αλεξίου)

Σχήμα λόγου (Βαρδής-Κατσιμιχαίοι)

Ξημερώνει (Χ. Αλεξίου)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To Etsi ksafnika, to Isws, h Rock mpalanta kai to Sxhma logou einai pragmati orea kommatia alla sigura kanena den einai komatara.

De symfono gia ton kenourio disko toy Ntalara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ δεν παίζεται.Είναι κομματάρα.

Από τα παλιότερα το ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ Σ’ΓΑΠΗΣΑ και όλα τα τραγούδια που υπάρχουν στο δίσκο ΟΙ ΜΑΗΔΕΣ ΟΙ ΗΛΙΟΙ ΜΟΥ νομίζω ότι είναι μοναδικά.

Όσο για τα τραγούδια του ΒΑΡΔΗ που έχουν τραγουδήσει άλλοι , θα μου επιτρέψετε να ξεχωρίσω το ΕΤΣΙ ΞΑΦΝΙΚΑ , αλλά και πολλά από τα παλιότερα τραγούδια που έχουν πει ο ΠΑΡΙΟΣ και η ΑΛΕΞΙΟΥ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ δεν παίζεται.

Θα συμφωνήσω απόλυτα! Όπως και για το "Ετσι ξαφνικά", ειδικά όταν το ακούσαμε από τον ΝΤΑΛΑΡΑ στην ΑΡΕΝΑ... :razz:

Γενικά όμως ο Βαρδής έχει γράψει κομμάτια που ξεχωρίζουν στην ελληνική δισκογραφία. Γιατί να είμαστε τόσο αυστηροί ρε παιδιά;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θα συμφωνήσω απόλυτα! Όπως και για το "Ετσι ξαφνικά", ειδικά όταν το ακούσαμε από τον ΝΤΑΛΑΡΑ στην ΑΡΕΝΑ... ;)

Ναι κι εγώ ξετρελάθηκα μόλις το άκουσα στην Αρένα! Ήταν πραγματικά καταπληκτική ερμηνεία! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ίσως είναι λίγο άσχετο, αλλά έχω νευριάσει τόσο πολύ που χρειάζομαι τη συμπαράστασή σας! :mad::mad:

Είναι αλήθεια ότι τα cd χαλάνε; Εμένα άλλα μου είχανε πει! Και δεν εννοώ να πετάω το CD από δω κι από κει, τότε δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις. Είναι όμως δυνατόν να χαλάει ένα CD από το παίξιμο; Και όχι παλιό, έτσι;

Μιλάω για το ΣΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ, που φαίνεται ότι είχε λιγότερες αντοχές απ' όσες περίμενα... Δεν ξέρω αν φταίει κάποιο μηχάνημα, αλλά δε νομίζω η SONY και η TECHNICS να έχουν μηχανήματα που καταστρέφουν τα CD. Επιπλέον, αγόρασα πρόσφατα σε CD (γιατί το είχα μόνο σε LP) τα "Latin" και στα πρώτα παιξίματα κάνει κάτι διακοπές σε ένα τραγούδι. Δε θα το αντέξω να παθει κι αυτό τα ίδια!

Μήπως η πτώση των τιμών στα καινούργια CD οφείλεται στη λιγότερο καλή ποιότητα κατασκευής τους; (και αντίστροφα) :mad::razz::(:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα cd δεν χαλάνε, φτάνει βέβαια να χρησιμοποιούνται προσεκτικά.Αν έχουν κάποιο πρόβλημα από την εγγραφή, ή την κατασκευή τους θα φαίνεται από την αρχή, και όχι μετά από κάποιο χρονικό σημείο χρήσης.Δεν είναι τυχαίο ότι έχουν επικρατήσει παντού ως μέσο αποθήκευσης, όχι μόνο για μουσική αλλά και για data, κλπ, λόγω της ανθεκτικότητάς τους.Γιαυτό έχουν εγγύηση 100 χρόνων!

Το πρόβλημα το έχουν τα μηχανήματα που κάποια στιγμή μετά από συνεχή χρήση παρουσιάζουν προβλήματα.Το πλέον συνηθισμένο είναι η σκόνη που επικάθεται με το πέρασμα του χρόνου στο laser του cd player και δυσκολεύεται ή δεν διαβάζει καθόλου τα περιεχόμενα του δίσκου.Αν αναρωτιέσαι γιατί αυτό γίνεται μόνο σε συγκεκριμένα cd είναι γιατί το πρόβλημα τώρα ξεκινά και συνήθως στην αρχή δεν διαβάζει τα μεγαλύτερα σε διάρκεια ή πιο πυκνογραμμένα από αυτά, χωρίς να είναι απόλυτο αυτό.Αργότερα θα φτάσει σε σημείο να μην διαβάζει και κανένα!

Για να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα χρησιμοποιήσε κάποια από τα ειδικά καθαριστικά για cd player που θα βρεις στο εμπόριο (Είναι σαν τα κανονικά cd με ένα βουρτσάκι από το κάτω μέρος, που καθαρίζει την ακτίνα του laser κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής.Μια φορά το αγοράζεις και είναι για άπειρες χρήσεις).

Είναι άλλωστε χαρακτηριστικό πως σύμφωνα με τους κανονισμούς ασφαλείας χρήσης των συσκευών cd είναι αναγκαίος τέτοιου είδους καθαρισμός ανά 8 με 10 ώρες παιξίματος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:mad::mad::mad:

:blink: :blink: :blink: :(:lookaround::lookaround:

SUPER ΟΥΑΟΥ... Mάκη ευχαριστούμε .Τέτοια ανάλυση ούτε στις οδηγίες χρήσεως των καθαριστικών cd δεν έχουμε δει... :rolleyes::razz: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω ένα τέτοιο CD αλλα δεν το έχω χρσιμοποιήσει πολύ καιρό τώρα... :rolleyes:

Όντως η ανάλυση ήταν επαγγελματική! Πληροφορικάριος είσαι;;;

Thanks... :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όντως η ανάλυση ήταν επαγγελματική! Πληροφορικάριος είσαι;;;

Thanks... :rolleyes:

Όχι! :mad:

Απλά είχα μια σχετική επαγγελματική δραστηριότητα γιαυτό το γνωρίζω το θέμα.Είχα αντιμετωπίσει πολλές παρόμοιες περιπτώσεις, και υπάρχει η σχετική πείρα.

Να 'σαι καλά :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μάκη με έπεισες... :razz::rolleyes::mad: Ποιά είναι η τιμή του; :lol: :mad: :lol: :mad:

Μία μέση τιμή που θα βρεις στο εμπόριο είναι από 5 μέχρι 10 .Ανάλογα με τη μάρκα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το "Πληροφορικάριος είσαι;;" έχει σχέση με το τμήμα Πληροφορικής της σχολής μου. Στην ΑΣΟΕΕ χησιμοποιούμε πολύ αυτή την έκφραση όταν μας δίνει κάποιος πληροφορίες για τεχνικά ζητήματα... B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το "Πληροφορικάριος είσαι;;" έχει σχέση με το τμήμα Πληροφορικής της σχολής μου. Στην ΑΣΟΕΕ χησιμοποιούμε πολύ αυτή την έκφραση όταν μας δίνει κάποιος πληροφορίες για τεχνικά ζητήματα... B)

Το κατάλαβα γιαυτό σου απάντησα όχι.Του οικονομικού της Νομικής είμαι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το cd-single με το ΠΡΟΑΙΣΘΗΜΑ περιέχει μόνο το ομώνυμο τραγούδι και ΔΕΝ έχει κυκλοφορήσει στο εμπόριο.Διενεμήθη από την εταιρεία στους ραδιοφωνικούς σταθμούς πριν από την έκδοση του cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Translation from ΘΑΝΑΣΗΣ post:

"The Cd-single with the "Rroaisthima" includes only the song although is not for sale,it was distributed by the company to the radio stations before the cd issue."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από την πρώτη στιγμή αυτός ο δίσκος μου δημιούργησε θετικότατες εντυπώσεις.Απλά ήθελα να γράψω , ότι , επειδή τυχαίνει να τον ακούω κι αυτή τη στιγμή , και όλο και πιο συχνά τώρα τελευταία, όσο τον ακούω, για διαφορετικούς κάθε φορά λόγους , μ'αρέσει και περισσότερο...

Αυτό , ήθελα να γράψω , έτσι απλά , χωρίς ιδιαίτερο λόγο... :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν, Θανάση, κάπως έτσι αισθάνομαι κι εγώ. Είχα πράγματι πολύ καιρό να ακούσω το δίσκο. Κυρίως λόγω του φόρουμ, είχα στρέψει το ενδιαφέρον μου ξανά στα παλιότερα albums. Κι επειδή η κορούλα μου μου ζητούσε να της βάλω τα "Προαίσθημα" και "Βλέμμα" (πρόκειται για το Σαν πυρετός - της έχει μείνει ο στίχος "και πριν προλάβει ν' αστράψει το βλέμμα"), πήρα το cd μαζί μου στο αυτοκίνητο ένα πρωί. Από εκείνη την ημέρα τον ακούω καθημερινά, και συνεχώς όλο και με μεγαλύτερη ευχαρίστηση και θα έλεγα ότι ανακαλύπτω κρυμμένη ομορφιά σε τραγούδια που αρχικά δεν τους έδωσα πολύ μεγάλη σημασία. :wow::wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είχα κι εγώ μια παρόμοια εμπειρία με μια φίλη μου τις προάλλες στο τηλέφωνο.Με πήρε λοιπόν και μ'έβαλε ν'ακούσω την μόλις δυόμιση χρονών ανηψούλα της να τραγουδάει "το ποέτημα"(προαίσθημα) :lol: :lol: :lol:

Έτσι εκπαιδεύει σωστά τα παιδιά του ο κόσμος. :D:( :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Από εκείνη την ημέρα τον ακούω καθημερινά, και συνεχώς όλο και με μεγαλύτερη ευχαρίστηση και θα έλεγα ότι ανακαλύπτω κρυμμένη ομορφιά σε τραγούδια που αρχικά δεν τους έδωσα πολύ μεγάλη σημασία.  :mad:  :mad:

Μπράβο, Δώρα. :music::mad:

Με πήρε λοιπόν και μ'έβαλε ν'ακούσω την μόλις δυόμιση χρονών ανηψούλα της να τραγουδάει "το ποέτημα"(προαίσθημα) :lol:  :lol:  :lol:

Έτσι εκπαιδεύει σωστά τα παιδιά του ο κόσμος. ;)  :razz:  :lol:

:lol: :lol: :lol: Συμφωνώ. :razz: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0