Sign in to follow this  
Followers 0
petros_petrakis

Καλωσόρισμα!!

8 posts in this topic

Καλημέρα σε όλους. Αυτή είναι η πρώτη μου επικοινωνία. ’ργησα να σας βρω, αλλά τα κατάφερα. Είναι καλό να βρισκόμαστε όλοι μαζί - έστω κ με αυτόν τον τρόπο κ να ανταλλάσουμε τις απόψεις μας. Επειδή βρίσκω λίγο κουραστικούς τους προλόγους,μπαίνω κατευθείαν στο θέμα: υπάρχουν κάποιοι δίσκοι κ πιο συγκεκριμένα κάποιες συμμετοχές του "θείου" που δεν μπορώ να τις βρώ. Ενδεικτικά αναφέρω: "Μακρινές αποστάσεις", "Τα λόγια του Κεραμεικού", "Η σφαγή του κόκκορα". Μένω στην Θεσσαλονική κ παρόλη την πληθώρα μουσικών καταστημάτων, οι δίσκοι αυτοί είναι ανύπαρκτοι. Από την άλλη, νομίζω πως δεν είναι οτι κ πιο οικονομίκο να αγοράσει κανείς ολόκληρο δίσκο για 1 ή 2 τραγούδια. Γνωρίζει κανείς κάτι ή έχει στην κατοχή του αυτά τα τραγούδια; Κ κάτι ακόμη: υπάρχει η συναυλία από το Ολυμπιακό στάδιο, το 1983, είτε σε video είτε σε κασέτα ήχου; Το e-mail mou ειναι petros_petrakis04@yahoo.gr. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μακρινές Αποστάσεις

Θανάσης Μπίκος

1. Χορός ανέμων

2. Ανατολικά *

3. Πέρα από τον Ατλαντικό

4. Πρωϊνό στο Αιγαίο

5. ’κου

6.Κύματα - Χρωματισμοί - Φτερουγισματα*

7. Μεσόγειος *

8. Πνοές

9. Μετά την βροχή

10. Αντίο

* έπαιξε ο Γιώργος Νταλάρας

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βάσου Αργυρίδη

Η Σφαγή του Κόκορα

Μουσική και στίχοι από την ομώνυμη ταινία του Ανδρέα Πάντζη

Τραγουδούν: Γιώργος Νταλάρας - Τάνια Τσανακλίδου

1. Τίτλοι

2. Το ζεϊμπέκικο του νότου - Γιώργος Νταλάρας

3. Ο Ευαγόρας αποφασίζει

4. Το θέμα του Ευαγόρα (πιάνο)

5. Στο καμπαρέ

6. Το θέμα της γυναίκας Ι

7. Στην έρημο

8. Slow motion

9. Το πράσινο άλογο - Τάνια Τσανακλίδου

10. Η Μυρτώ κοιμάται

11. Ο Ευαγόρας αναγνωρίζει

12. Το θέμα της γυναίκας ΙΙΙ

13. Στο καμπαρέ ΙΙ

14. Ερωτικό θέμα ΙΙ

15. Η Μυρτώ στο παράθυρο

16. Το θέμα του Ευαγόρα

17. Μόνος στο σπίτι

18. Τα πράσινα λειβάδια

19. Κάτω από το δέντρο

20. Στο αυτοκίνητο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Angie ευχαριστώ, αλλά όπως καταλαβαίνεις, είναι πραγματικά δύσκολο να βραθούν αυτά τα τραγούδια. Κ κάτι ακόμα: υπάρχει ένα τραγούδι στο οποίο ο "θείος" κάνει 2η φωνή, σε μια γυναικεία φωνή, την οποία δεν αναγνωρίζω. Το τραγούδι δεν ξέρω πως λέγεται, το ρεφραίν όμως λέει:

"που πάει η αγαπη όταν φεύγει

γίνεται σύννεφο ή πεθαίνει

που να την βρω να την ρωτήσω

αν θα ξαναγυρίσει πίσω"

Το βρήκα σε ενα αντεγραμμένο, χιλιοπαιγμένο cd κ φυσικά το έσωσα....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό το τραγούδι λέγεται "Πού πάει η αγάπη όταν φεύγει" και το ερμηνεύει η Γιούλη Τσίρου στον προσωπικό της δίσκο "Κάθε βράδυ τραγουδάω" (1988). Μουσική: Γιώργος Ζήκας, στίχοι: Βάσω Αλαγιάννη. Ο Νταλάρας σε αυτή τη δουλειά όχι μόνο συμμετείχε ως τραγουδιστής αλλά ήταν και ο παραγωγός. Έχω το δίσκο μόνο σε βινύλιο και απ ό,τι ξέρω, ποτέ δεν κυκλοφόρησε σε CD. ;)

Όσο για τις συναυλίες του 1983 στο Ολυμπιακό Στάδιο: Κυκλοφόρησαν σε βίντεο της Minos (σε δύο μάλιστα), αλλά φοβάμαι πως δεν υπάρχουν πια στο εμπόριο. :pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ότι με λίγη περισσότερη προσπάθεια όλοι οι παραπάνω δίσκοι μπορούν να βρεθούν.Ειδικά σε κάποια καταστήματα με μεταχειρισμένους δίσκους τόσο στη Θεσσαλονίκη όσο και στην Αθήνα και ειδικότερα στο Μοναστηράκι, έχω δει αρκετές φορές τους δίσκους βινυλίου και της Γ.ΤΣΙΡΟΥ και του Θ.ΜΠΙΚΟΥ και του Γ.ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ (ΜΠΑΧ) και σε πολύ καλές τιμές.Τώρα όσον αφορά τα CD , αυτό του Θ.ΜΠΙΚΟΥ έχει καταργηθεί, η "ΣΦΑΓΗ ΤΟΥ ΚΟΚΟΡΑ" και τα "ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΥ "κυκλοφορούν ακόμα και σε ειδική τιμή, ενώ αυτό της Γ.ΤΣΙΡΟΥ , όπως προείπε και ο Michael δεν κυκλοφόρησε καθόλου σε cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το "Που πάει η αγάπη οταν φεύγει", το έχω με καλή ποιότητα, χωρίς τα χαρακτηριστικά 'χρατς' του δίσκου. Δεν ξέρω όμως πως να το "ανεβάσω"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέτρο, αν γνωρίζεις λίγο από html μπορείς να δημιουργήσεις ένα νέο site στο geocities και να το ανεβάσεις εκεί. ;)

Εγώ τουλάχιστον αυτό έχω κάνει στα

Rare songs, from Dalaras

:):)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0