Sign in to follow this  
Followers 0
Apostolis

Γ.Νταλάρας & Α.Ρέμος στο Αθηνών Αρένα

485 posts in this topic

Θανάση, αν όντως πρόκειται για 100 παραστάσεις, ο Χρήστος υπολόγισε πως η τελευταία παράσταση είναι 12 Ιουνίου, πράγμα που επιβεβαίωσα σήμερα κι εγώ με το ημερολόγιο...

βρέθηκε χθες 6/1 μια φίλη μου στην "Αρένα" και με ενημέρωσε οτι ο Γιώργος Νταλάρας αυτή τη φόρα δεν ερμήνευσε το ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΥ.........

Λοιπον καλη χρονιά και απο μένα

1 δυστυχώς τωρα έχει εξεταστική

2 μετά θα κατέβω σίγουρα γιατί πρεπει να στηρίξουμε όπως είπαν και άλλοι

και πρεπει να δηλώσουμε δυναμικό παρόν

3 παρακολούθησα πρώτη συναυλία του γιώργου στα 17 μου ως δωρο ξεκούρασης απο το διαβασμα των πανελλαδικών τοτε στο Φιξ με βαρδή και Μπρεγκοβιτς (ευτυχώς έλλειπε σε σικελία νομίζω) Απο τοτε εδωσα ιερή υποσχεση πως δεν πρεπει να χάσω συναυλία του Γιώργου γιατί οι καιροι είναι χαλεποί και σε λιγα χρόνια και να θέλω δεν θα μπορώ να τον ακούω

4 Είναι ο μόνος τρόπος να ακουσω όσα περισσότερα κομμάτια ζωντανά που τώρα ξέρω μονο απο τους δίσκους.

5 Αφου μπορουμε να ζηταμε ότι θέλουμε μόνο για φέτος ;-) θα του πω τον ζόρικο,πικινο, καβουρα τα οποία είναι και λαϊκά και την ανατολή !!!!

6 Όσον αφορα τον κόσμο προτείνω σε όσους έχουνε την ευκαιρία να ξαναπανε (κοινώς είναι απο Αθήνα) να δοκιμάσουν καθημερινές και όχι σαβατοκυριακα στο μέσον της περιόδου! Απο ίδια εμπειρία στο Φιξ και πάλι ο Γιώργος αρέσετε σε ποιο παρεϊστικες καταστάσεις (κοινώς μισο άδειο μαγαζι) και σίγουρα θα ναι πιο χαλαρός και ευάλωτος σε παραγγελίες ;-) . (Έτσι κάνει εδω ο άρχοντας Ταλιαδώρος)

7 Αλοίμονο αν είναι 100 οι παραστάσεις θα τον κάψουνε και θα κάνει 2-3 χρόνια να ξαναβγεί ...

8 Όσο αφορα την φωνή (χροια και έκταση) και το διαφραγμα μετά το Ηρωδειο το καλοκαιρι υπογράφω ως μηχανικός ότι είναι σε άριστη κατάσταση. Θέλει απλα λιγο περισσότερο ζέσταμα το μοτερ... ;-)

Καλή χρονιά με υγεία και χαρά !!!

Παρακολούθησα χθες(7/1) το πρόγραμμα στην ΑΡΕΝΑ και σας παρουσιάζω εδώ το "ρεπορτάζ" μου :

ΕΝΑΡΞΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ : γύρω στις 22.45, υπήρχει ένας d.j. και 3-4 τραγουδιστές και τραγουδίστριες μπαινόβγαιναν και λέγανε διάφορα τραγούδια με τη συνοδεία της ορχήστρας η οποία όμως δε φαινότανε!

Να σημειώσω εδώ ότι ο χώρος είναι πανέμορφος, τεράστιος και υπερσύγχρονος. Οι συνθήκες ακρόασης είναι δηλαδή σχεδόν άριστες.

ΝΤΑΛΑΡΑΣ -ΡΕΜΟΣ(ΝΤΟΥΕΤΟ), γύρω στις 23.30 :

-Νύχτα Μαγική

-Τι'ναι αυτό που μας ενώνει

-Luna Rossa

-Έτσι ξαφνικά(καλή ερμηνεία από τον Νταλάρα, ο Ρέμος, ενθουσιασμένος

του έλεγε : "Γιώργο δώστα", κι ο Νταλάρας τα 'δωσε...).

-Ο ουρανός φεύγει βαρύς

-Αν υπάρχει λόγος

-Έλα να με τελειώσεις

-Το μόνο που ξέρω

-Η μπαλάντα των αισθήσεων και των παραισθήσεων

-Αν θυμηθείς το όνειρό μου

-Ακολουθεί μισάωρο σχεδόν πρόγραμμα με τους : Πυροβολάκη, Μπάμπαλη, Πετράκο και την κόρη του Ζουγανέλη.

ΡΕΜΟΣ (solo) :

Ο Ρέμος παρουσιάζει τα τελευταία τραγούδια του(Χαμογέλασε κ.λ.π.)

Είναι πολύ άνετος στην πίστα, επικοινωνιακός, χαμογελαστός, με λίγα λόγια "παίζει στα γήπεδό του και κάνει το παιχνίδι του".

ΝΤΑΛΑΡΑΣ(solo) :

-Το προαίσθημα

-Είπες φεύγω

-Κι αν σε θέλω

-Καράβια βγήκαν στη στεριά

-Ο παλιός στρατιώτης

-Το παράπονο

-Στα χρόνια της υπομονής(μαζί με την Μπάμπαλη)

Μέχρι εδώ ο Νταλάρας ήταν μόνο με το μικρόφωνο και περιτριγύριζε, λίγο αμήχανα είναι η αλήθεια, στην πίστα. Στ ο σημείο αυτό πήρε την κιθάρα και πλεόν 'ήταν ο Νταλάρας που ξέρουμε. Συνέχισε με τα εξής τραγούδια :

-Το πεπρωμένο

-Τι πάθος

-Λεβερκούζεν(μαζί με τον Πετράκο)

-Στα τραγούδια που σου γράφω

-Τα βεγγαλικά σου μάτια

-Της αγάπης μαχαιριά(ενθουσίασε με την ερμηνεία του)

ΝΤΑΛΑΡΑΣ-ΡΕΜΟΣ(ΝΤΟΥΕΤΟ) :

-Σκόνη

-Έφυγα απ' το σπίτι μου

-LIL-Μόνο λόγια(μαζί με την τσιγγάνα που βγήκε από τον εξώστη)

-Διδυμότειχο blues

-Στο'πα και στο ξαναλέω

ΡΕΜΟΣ solo (αρχή λουλουδιών...) στην πραγματικότητα όμως Πάριος!

Ναι ο Γιάννης Πάριος γιόρταζε και ήταν εκεί μαζί με την παρέα του και τον παραγωγό Αχιλλέα Θεοφίλου(στον εξώστη). Ο Ρέμος του ευχήθηκε χρόνια πολλά και τον αποκάλεσε "καλλιτεχνικό πατέρα" και τον Αντώνη Βαρδή(ήταν κι αυτός εκεί σε άλλο τραπέζι) το αποκάλεσε "καλλιτεχνικό θείο". Τους δόθηκε, και στους δύο, μικρόφωνο κι ενώ ο Βαρδής είπε μόνο ένα τραγούδι, ο Πάριος, από το τραπέζι του, έκανε ένα σχεδόν μισάωρο πρόγραμμα! Τραγούδησε τα εξής τραγούδια(τα είπε από ιδιαίτερα υψηλές νότες,σα να τα έλεγε τενόρος!) :

-Έχεις κάνει τη ζωή μου κόλαση

-Αχ αγάπη αγάπη αγάπη

-Σου γράφω ένα γράμμα

-Απόψε

-Πολλά νησιώτικα(ο κόσμος είχε γεμίσει την πίστα και χόρευε)

Στη συνέχεια ο Ρέμος είπε τραγούδια από το νέο του live και έκανε πολύ κέφι με τα αντίστοιχα λουλούδια. Δεν έλειψαν επίσης και οι φωτογραφήσεις με νεαρές όμορφες θαυμάστριες του στην πίστα κατά τη διάρκεια των τραγουδιών. Μία την αγκάλιασε και τη σήκωσε στον αέρα κι έτσι φωτογραφήθηκαν, ενώ μια άλλη την φίλησε για τα καλά στο στόμα ενώ οι φίλες της φωτογράφιζαν την "τυχερή" και η ορχήστρα να παίζει... Αυτά.

ΝΤΑΛΑΡΑΣ solo (με το που βγήκε τα λουλούδια έπεσαν βροχή...) :

-Καλή τύχη

-Η ζωή μου όλη

-Ο τραγουδιστής

-Όποια και να΄σαι

-Πάλιωσε το σακάκι μου

-Πήρα τη στράτα

-’λλα μου λεν τα μάτια σου

-Ξημερώνει και βραδιάζει

-Κάπου νυχτώνει

-Που 'ναι τα χρόνια

-Έχω ένα καφενέ

-Πάρε ναυτάκι(Ζαμπέτας)

-Ξένος

-Τώρα κλαις γιατί κλαις

-Με τελείωσες

ΝΤΑΛΑΡΑΣ -ΡΕΜΟΣ(ΝΤΟΥΕΤΟ) :

-Η φαντασία

-Που να πήγε τόση αγάπη

-Πριν το χάραμα

-Εγώ ποτέ δεν αγαπώ

-Που να γυρνάς

-Με σκότωσε γιατί την αγαπούσα

-Θα σου κλείσω το στόμα με χίλια φιλιά

-Σάλα-σάλα

-Πέντε χρόνια δικασμένος

-’λλα μου λεν τα μάτια σου

-Ένα τραγούδι λέει η τσιγγάνα

-Εγώ θα σου μιλώ

-Ξημερώνει

-Το γράμμα

-Παραπονεμένα λόγια

-Το προαίσθημα

-Έλα να με τελειώσεις

-Τι να θυμηθώ τι να ξεχάσω

-Γιορτή ζεϊμπέκηδων

Τέλος του προγράμματος στις 4.30

Μετά από τα χειροκρότηματα ξαναβγήκαν και είπαν τα εξής τραγούδια :

-Νύχτες δίχως όνομα

-Γέλα πουλί μου γέλα

-Βρέχει στη φτωχογειτονιά μου

Κλείνω με κάποιες γενικές παρατηρήσεις μου :

-Το όλο πρόγραμμα, από πλευράς τραγουδιών - ρεπερτορίου, είναι καλό. Ίσως οι περισσότεροι να θέλαμε τον Νταλάρα και σε άλλα τραγούδια, αλλά αυτό είναι παιδιά.

-Ο Ρέμος έχει φωνή που τα "λέει" τα τραγούδια και, μαθαίνοντας προφανώς από τον Νταλάρα, έριχνε κι αυτός τις κορώνες του. Στα ντουέτα ήταν τέλεια κουρντισμένοι. Γενικά οι φωνές τους ταιριάζουν.

-Το όλο κλίμα όμως ταιριάζει στον Ρέμο κι όχι στον Νταλάρα. Ο Ρέμος κάνει ότι θέλει στην πίστα και το διασκεδάζει αφάνταστα, ενώ ο Νταλάρας είναι πιο μαζεμένος και αμήχανος. Βρίσκει τον εαυτό του μόνο στα μέρη που παίρνει την κιθάρα του και τραγουδά. Είναι ο Νταλάρας που ξέρουμε κι αγαπάμε. Τα λουλούδια στο β΄ λαϊκό μέρος πέφτουν και στον Νταλάρα(όπου τον πάρουν παιδιά, ακόμα και στο πρόσωπο)... Ε, αυτή δεν είναι και η καλύτερη εικόνα για έναν Νταλάρα!

-Το πρόγραμμα είναι υπερβολικά μεγάλο, η πρώτη ώρα είναι άσκοπη και η προχωρημένη ώρα του τέλους κουράζει πιστεύω το μη "μυημένο" κοινό, όπως εγώ, αλλά και τους τραγουδιστές.

Σε γενικές γραμμές ένα πρόγραμμα καλό, διαφορετικό βέβαια από τα προγράμματα του Νταλάρα που ξέραμε μέχρι τώρα. Αλλά αφού ο ίδιος ήθελε να το ρίξει έξω μια χρονιά ας το κάνει. Εμείς θα συνεχίσουμε να τον αγαπάμε και να τον στηρίζουμε. Θα ξαναπάω να τους δω και αν υπάρχουν οι οποιεσδήποτε αλλαγές, θα κάνω νέο "ρεπορτάζ"...

kalispera kai xronia polla kai apo mena...

tha ithela na pw kai egw tin gnwmi mou oso afora aftin tin sinergasia.

polloi apo emas(filoi tou dalara)mpikame sto site kai katakriname tin sinergasia,to programma,ta louloudia stin pista klp..

mipws tha prepei na pioume kai emeis ligo apo to krasi pou eipe kai o g.dalaras?

mipws tha prepei na afisoume na doume ti apotelesma tha exei afti i sinergasia?

mporei o remos na min einai o tragoudistis pou perimename na ton doume me ton dalara alla min ksexname oti o megas theodorakia ton exei mazi tou se parastaseis sto megaro..

mi ksexname oti otan mazeftikan oloi oi megaloi ellines tragoudistes gia na timisoune ton mega gr.mpithiotsi,itan kai o remos ekei...

as afisoume tis diamartiries kai to kollima gia ta tragoudia pou leei kai as koitaksoume oti den eimaste sto 1970 alla sto 2005....

an o dalaras ithele na diaskedasei...giati na min to kanoume kai emeis mazi tou?

afta eixa na pw...

tha paw na dw kai egw to programma apo konta...

i.g.kapote o dalaras eixe tragoudisei sto disko"kalimera kiria lidia"...mipws thimaste ti tragoudia eixe pei kai pws ta eixe pei/???

Τάσο το πρόγραμμα είναι τροποποιημένο σε σχέση μ'αυτά που είπανε το βράδυ της Πρωτοχρονιάς.Αφαιρέθηκε το τραγούδι του Μαζωνάκη για παράδειγμα και προστέθηκαν άλλα,όπως το "'Ενα τραγούδι λέει η τσιγγάνα".Επίσης τα τρία τελευταία τραγούδια που αναφέρεις τα είπανε κανονικά στο πρόγραμμα,χωρίς να τους γυρίσει το κοινό πίσω.Βέβαια δεν ακούσαμε τα τραγούδια του Πάριου.

-John

Αφαιρέθηκε το τραγούδι του Μαζωνάκη για παράδειγμα και προστέθηκαν άλλα,όπως το "'Ενα τραγούδι λέει η τσιγγάνα".

Γιάννη το "Ένα τραγούδι λέει η τσιγγάνα" δεν είναι τίτλος τραγουδιού. Προφανώς ο Τάσος θέλει να πει ότι η 16χρονη τσιγγάνα που συμμετέχει λέει ένα τραγούδι μόνη της. :razz::razz::D :lol:

Χρήστο,δεν είδα καμμιά τσιγγάνα την Πρωτοχρονιά!!!!.......ούτε άκουσα κανένα σχετικό τραγούδι,μήπως θα μπορούσε να διευκρινίσει περισσότερο τι εννοεί ο Τάσος???

-John

Την είδες λογικά, αφού μαζί ήμασταν :D Ήταν η κοπέλα με το ξανθό μαλλί που ...μεγαλοφέρνει λιγάκι και τραγούδησε στο LIL και σε ένα ακόμη τραγούδι (για το οποίο μιλάμε κιόλας) προς το τέλος του προγράμματος. :razz: Ο Νταλάρας μας την σύστησε μάλιστα, είπε ότι αυτή είναι η 16χρονη τσιγγάνα από τη Θεσσαλονίκη με το ιδιαίτερο αυτό χάρισμα :razz::razz:

:lol: :lol: :razz: Γιάννη, είδες την τσιγγάνα, απλά δεν κατάλαβες πως είναι τσιγγάνα!! Ήτανε μία 16χρονη κοπέλα, που στην αρχή τραγουδούσε από τον εξώστη το LIL-LIL με τον Νταλάρα!! :D

Επίσης, όντως στο σημείο που ανέφερε και ο Τάσσος, την Πρωτοχρονιά ήρθε στην σκηνή η τσιγγάνα και είπε ένα τραγούδι μόνη της, με τον Νταλάρα να παίζει κιθάρα!! :razz:

Έ όταν υπάρχει τόσο κέφι, καμιά φορά δεν προσέχουμε και πολλά πολλά :D :lol:

With much pleasure I read the songlist Tasos posted from his visit at Athens Arena the 7th of Jan.

The song Theo an einai is missing. :D

Maybe Dalaras is recovering

or maybe its just because his tsoura is gone. :razz:

And at the website

http://www.avopolis.gr/theotherside/

I found this comment:

Βρίσκομαι -κατά λάθος- στο μαγαζί που τραγουδούν ο Νταλάρας και ο Ρέμος. Ο πρώτος είναι εξαιρετικά βαρετός, νιώθω ότι δεν ταιριάζει σε αυτού του είδους τη διασκέδαση. Ο Ρέμος είναι ότι πρέπει αν και δεν γνωρίζω τα τραγούδια του. O κόσμος, σ' ένα εντυπωσιακό αλλά αχανές μαγαζί -τρεις χιλιάδες είναι η χωρητικότητά του- φαίνεται ότι διασκεδάζει με τη ψυχή του. Μαθαίνω δε, ότι μία τραγουδίστρια από το σχήμα έφυγε και μπήκε στο Fame Story. Καλλίτερα γι' αυτήν, ε;

And when I imagine hes singing Theos an einai in front of these ανεγκέφαλους (whatever this word means :D ) "νεοέλληνες" I start to cry!

John, maybe now you understand.

Im glad Dalaras did NOT sing the song

βρέθηκε χθες 6/1 μια φίλη μου στην "Αρένα" και με ενημέρωσε οτι ο Γιώργος Νταλάρας αυτή τη φόρα δεν ερμήνευσε το ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΥ.........

:razz::D Μάλλον το ξανασκέφτηκε φαίνεται... :razz::razz:

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα και από εμένα και χρόνια πολλά σε όλους!

Πήγα κι εγώ επιτέλους στην "Αθηνών Αρένα" το Σάββατο που μας πέρασε. Πήγα με ανάμεικτα συναισθήματα μιας και είχα διαβάσει όλα αυτά για το τι συμβαίνει εκεί.

Και αρχίζω το ρεπορτάζ:

Κατ αρχήν οι εντυπώσεις μου από το μαγαζί αυτό είναι πολύ καλές. Ο χώρος είναι πολύ εντυπωσιακός, μεγάλος αλλά όχι χαώδης και αν και πίστευα ότι δε θα βλέπουμε καλά τη σκηνή λόγω μεγέθους του χώρου, τελικά αν και είμαστε στα πίσω τραπέζια είχαμε πολύ καλή θέα! τα μπροστινά τραπέζια είναι σε πιο χαμηλό επίπεδο και δεν εμποδίζουν το οπτικό πεδίο των πίσω.

Μου άρεσε που καθώς έμπαινε ο κόσμος τα παιδιά τραγουδούσαν στη σκηνή. Ήταν πρωτότυπο και δεν ήταν βαρετό, όπως περίμενα. Επίσης, τα παιδιά που εμφανίζονται έχουν όλα πολύ ωραίες φωνές και η επιλογή των τραγουδιών είναι καλή επίσης!

Και επιτέλους, κατά τις έντεκα και.. βγήκε ο Νταλάρας με το Ρέμο τραγουδώντας ένα τραγούδι που δεν το ήξερα.. αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος σ' αυτό παιδιά!

Πρώτος έμεινε ο Ρέμος στη σκηνή και τραγούδησε τα δικά του. Στο μαγαζί γινόταν χαμός! όλοι τραγουδούσαν με πολύ ενθουσιασμό τα τραγούδια του!

Μετά βγήκε επιτέλους ο Νταλάρας. Δε θα αναφερθώ στα τραγούδια που είπε, αφού τα έχουν ήδη αναφέρει τα άλλα παιδιά.

Είπε μόνο τρία τραγούδια από το νέο του cd, κάτι που μου έκανε εντύπωση, περίμενα πιο πολλά.

Γενικά τα τραγούδια που διάλεξε ήταν τα πολύ γνωστά στον κόσμο, κανένα λιγότερο ακουσμένο δεν ακούσαμε ..

Επίσης, όταν μας μίλησε, είπε πως αποφάσισε φέτος να το "ρίξει λίγο έξω" και το ίδιο να κάνουμε κι εμείς και μας προέτρεψε να τραγουδάμε μαζί του.

Ο κόσμος τραγουδούσε δε μπορώ να πω, μου φάνηκε να ήταν λίγο περισσότερο ενθουσιασμένος με το Ρέμο όμως.

Στο λαϊκό πρόγραμμα άρχισαν και τα περίφημα λουλούδια και οι χοροί. Ο κόσμος ανέβηκε στην πίστα και χόρευε, όχι ένα και δύο άτομα, αλλά η πίστα είχε γεμίσει!

Μετά βγήκε και ο Γιώργος για το λαϊκό του πρόγραμμα. Και πάλι τα τραγούδια ήταν πολύ γνωστά, πολύ ωραία και όλα πολύ του γλεντιού και του χορού, με αποτέλεσμα ο ενθουσιασμός να συνεχιστεί και φυσικά ο χορός και τα λουλούδια.. Κάποια στιγμή που τραγουδούσε παιδιά κοντά σε ένα μπροστινό τραπέζι, του πέταξαν λουλούδια στο πρόσωπο και ένα μικρό κομματάκι του μπήκε στο στόμα!! Σταμάτησε ο άνθρωπος να τραγουδάει για να το βγάλει. Το φαντάζεστε αυτό που σας λέω.. θύμωσα πάρα πολύ..

Φυσικά ο κόσμος δεν πτοήθηκε, συνέχισε να πετάει λουλούδια στο πρόσωπο (μα τι απίστευτοι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν τίποτα!!). Ο Γιώργος απομακρυνόταν όσο μπορούσε από τον κόσμο που χόρευε, πήγαινε προς την ορχήστρα, πιο πίσω. Κάποια στιγμή που χόρευαν συρτάκι, τον είχαν πλησιάσει τόσο πολύ που τον σκουντούσαν με τους αγκώνες τους!!!! την ώρα που αυτός τραγουδούσε!! Όλα αυτά ήταν για εμένα πολύ οδυνηρά να τα βλέπω, αλήθεια σας λέω.. Αλλά, σκεφτόμουνα, αφού μπήκε στο χορό ο Γιώργος πρέπει και να χορέψει..

Ο κόσμος δεν κατέβαινε από την σκηνή με τίποτα, ακόμα και όταν τραγούδησε τη «Φαντασία», χόρευαν αν έχετε το Θεό σας- μπλούζ!!!!!!!

Όταν βγήκε ο Ρέμος για να τραγουδήσουν μαζί λαϊκά, παρακαλούσε ευγενικά για πολλή ώρα (ο Ρέμος) τον κόσμο να κατέβουν κάτω και αυτοί δεν έφευγαν!!! Ο Νταλάρας δεν μιλούσε καθόλου, μου φαινόταν αμήχανος, απλώς χαμογελούσε. Τελικά κατέβηκαν με τα πολλά και το πρόγραμμα συνεχίστηκε.

Ο Γιώργος γενικά μου φάνηκε (και πάλι προσωπική εντύπωση, ίσως ήμουνα προκατειλημμένη-δεν ξέρω) κουρασμένος λιγάκι, σαν να μην έδινε όλο του τον εαυτό στα τραγούδια, σαν να μην έδειξε τις δυνατότητές του.. μόνο σε κάποια τραγούδια όπως το «Της αγάπης μαχαιριά», έδωσε την ψυχή του και το είπε εκπληκτικά. Όχι ότι δεν ήταν η φωνή του καλή, όπως διάβασα από κάποιους παλιότερα, η φωνή του ήταν καταπληκτική. Μερικές φορές με ένα «αα», ξέρετε τώρα, γέμιζε όλη η αίθουσα, ήταν υπέροχη! Αλλά σαν να την κρατούσε μου φάνηκε πως δεν είχε ιδιαίτερο κέφι, θυμάμαι άλλες φορές πόσο γελούσε, αστειευόταν με την ορχήστρα, το γλεντούσε.. Και τώρα χαμογελούσε, ειδικά όταν τραγουδούσε ο κόσμος αλλά σαν να μην ήταν όπως τον θυμόμουν..

Βέβαια μπορεί να του χάλασε και το κέφι του ανθρώπου με όλα αυτά που συνέβησαν.. δεν ξέρω και τι γίνεται τις άλλες φορές.

Επίσης στο μαγαζί όλες τις ώρες ο κόσμος πηγαινοερχόταν βρε παιδιά! Συνεχώς μα συνεχώς, υπήρχε κόσμος που μετακινιόταν μπρος πίσω, μέσα έξω..

Έφυγα το πρωί λίγο απογοητευμένη. Καταρχήν δεν τον χόρτασα (βέβαια αυτό είναι συνηθισμένο), ο Ρέμος τραγούδησε σαφώς περισσότερο! Και με όλα αυτά που είδα.. δεν του ταιριάζουν παιδιά. Με τίποτα. Μου φαινόταν σαν κάτι τελείως ξένο, όταν χόρευαν δίπλα του και πετούσαν τα λουλούδια.. Και όσο συγκρίνω με τις προηγούμενες εμφανίσεις του στο Ζυγό και παλιότερα, αυτή την εμφάνιση τη βρίσκω δυστυχώς-κατώτερη των παλιών. Αν τραγουδούσε με το Ρέμο σε μια σκηνή χωρίς χορούς και πανηγύρια, θα ήταν πολύ καλύτερα.

Δεν είμαι εναντίον του χορού και των ανθρώπων που διασκεδάζουν, απλά είμαι περισσότερο υπέρ του τραγουδιού και αυτών που πάνε για να ακούσουν και όχι να ακουστούν! Προσωπικό γούστο είναι αυτό και τίποτα άλλο.

Έχω μείνει με την απορία: εντάξει, είπε γιατί το κάνει το φετινό. Τον πιστεύω, το δέχομαι. ’λλοι στην παρέα έλεγαν ότι το κάνει για τα λεφτά. Δεν το πιστεύω, δεν το έχει ανάγκη. ’ραγε το έχει μετανιώσει; Μακάρι όχι. Γιατί αν το έχει μετανιώσει νομίζω πως θαργήσουμε πολύ να τον ξαναδούμε. Και κάτι άλλο. Θα αντέξει (ψυχικά) ως το Πάσχα;; Μακάρι να μην είναι όπως τα λέω και να είναι μια χαρά και να το διασκεδάζει, μακάρι!

Λυπάμαι που μακρηγόρησα αλλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τους προβληματισμούς μου..

Και κάτι τελευταίο! Έχει πάει κανείς στα καμαρίνια φέτος να του μιλήσει;

Να είστε καλά!

:D:D:(

Βασιλική το πρώτο τραγούδι με το οποίο βγαίνουν είναι το "Νύχτα Μαγικιά". Υπέροχο τραγούδι του Μίκη Θεοδωράκη σε στίχους του αδερφού του.

Hello everyone,

I've just come back from Greece. I was in Arena on the 6th andI have to say that I utterly agree with Geske. With that music, Dalaras, his ever so incredible voice, Remos who showed us what he really could do, the performance was perfect. Don't be so judgemental, go there, have fun and enjoy something different. You certainly won't be waisting your time!

Special hi to Marijke!

Καλή Χρονιά σε όλους και από μένα!

Συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψε η Βασιλική. Ετσι ακριβώς ένοιωσα κι' εγώ την Παρασκευή στις 7/1. Χίλιες φορές στον Ζυγό, που μπορεί σαν χώρος να μην συγκρίνεται με την Αρένα, αλλά τουλάχιστον όταν φεύγαμε από εκεί είμαστε ΓΕΜΑΤΟΙ από Νταλάρα........

Καλησπέρα σε όλους!Επέστρεψα μόλις εχτές το βράδυ από την Αθήνα.Παρακολούθησα τρεις παραστάσεις(6,7,8 Ιανουαρίου)-χαρά στο κουράγιο μου!Ο χώρος καταπληκτικός,ευρωπαικών προδιαγραφών.Το πρόγραμμα σε γενικές γραμμές μου άρεσε.Ο Νταλάρας δεν χορταίνεται,αλλά αυτή την αίσθηση έχω σε όλα του τα προγράμματα.Η φωνή του εξαίσια,με καταπληκτικά γυρίσματα.Φέτος πάντως χρησιμοποιεί λίγο περισσότερο την τεχνική παρά την ψυχή-σε ορισμένα σημεία τουλάχιστον.Να σταθώ στις εξαιρετικές ερμηνείες του κυρίως στα τραγούδια <<Του έρωτα>>,<<Θέλω να τα πω>>(το Σάββατο),<<Πεπρωμένο>>.Ήταν κεφάτος,χαίρεται όταν ο κόσμος τραγουδά και χαίρεται και ο κόσμος,του έδειξε την αγάπη του.Δεν τον σνόμπαρε.Τα λουλούδια και οι χοροί δεν καταπίνονται.Δεν μου αρέσει ο Νταλάρας έτσι ή μάλλον δεν τον έχω συνηθίσει έτσι.Δείχνει να προσπαθεί να το αποδεχτεί,αλλά δεν το απολαμβάνει.Ο Μαζωνάκης κόπηκε.Η τσιγγανούλα το Σάββατο δεν εμφανίστηκε.Το πρόγραμμα τελειώνει περίπου στις 4.15(μάλλον εδώ πάτησε πόδι).Το πρόγραμμα αν παρουσιαστεί σε χώρους όπως το Θ.Γης θα είναι έως και εξαιρετικό,χωρίς τα διαδικαστικά.Έβαλε νερό στο κρασί του όσον αφορά στα διαδικαστικά τα οποία με ξενίζουν,αλλά το πρόγραμμα μου άρεσε,δεν προσέβαλλε την αισθητική μου ούτε ο Ρέμος,ο οποίος λειτουργεί και ως μαθητής.Θα ξαναπάω γιατί ακόμα και με αυτές τις συνθήκες μπορώ να καταλάβω την αγωνία του και θέλω να τον στηρίξω ολόψυχα.Το πάρτυ στο οποίο συμμετέχει δεν το έχει οργανώσει έτσι όπως το σκέφτηκε αρχικά.Ας είναι,δεν έφυγα καθόλου απογοητευμένη.Του εύχομαι μόνο να αντέξει αυτό το διάστημα και να μπορέσει να κερδίσει σε ισχύ για να πραγματοποιήσει αυτά που πραγματικά θέλει.Την αγάπη μου σε όλους και βεβαίως και στον Γ.Νταλάρα. :D:D:(

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0