ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Στράτος Διονυσίου

61 posts in this topic

Την Κυριάκή 9/1/2005 στην εκπομπή "ΟΥΔΕΙΣ ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΣ" στη ΝΕΤ στις 10μμ θα προβληθεί ένα αφιέρωμα στη ζωή και την καριέρα του αξέχαστου Στράτου Διονυσίου.Ξεναγοί στο μουσικό ταξίδι της ζωής του λαικού βάρδου είναι η γυναίκα του , οι τρεις γιοί του που συνεχίζουν τη μουσική του ιστορία ,αλλά και άνθρωποι που είχαν την τύζη να συνεργαστούν μαζί του , είτε δισκογραφικά είτε στην πίστα.

(Από το 7 ΜΕΡΕΣ ΤV)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στις 24 Σεπτεμβρίου, θα λάμψουν πάλι τα τραγούδια του Στράτου Διονυσίου... 7/9/2005

Με την ευκαιρία της συμπλήρωσης 15 χρόνων από το θάνατο του Στράτου Διονυσίου, ο Δήμος Βύρωνα εντάσσει στο πρόγραμμα των εκδηλώσεών του, μια μεγάλη συναυλία - αφιέρωμα στον αξέχαστο λαϊκό βάρδο!

Το βράδυ της 24ης Σεπτεμβρίου σπουδαία ονόματα του λαϊκού τραγουδιού θα βρεθούν στη σκηνή του Θεάτρου Βράχων για να μας θυμίσουν τις μεγαλύτερες στιγμές της πλούσιας και σημαντικής διαδρομής του αλησμόνητου Στράτου Διονυσίου.

Οι γιοι του ’γγελος και Στέλιος Διονυσίου και οι Αντώνης Ρέμος, Πασχάλης Τερζής, Γεράσιμος Ανδρεάτος, Βασίλης Καρράς, Μελίνα Ασλανίδου, Σταμάτης Γονίδης, Νότης Σφακιανάκης, Νατάσσα Θεοδωρίδου, Θέμης Αδαμαντίδης, Πίτσα Παπαδοπούλου και πολλοί ακόμη καλλιτέχνες, ενώνουν τις φωνές τους για να ερμηνεύσουν τα τραγούδια του Στράτου Διονυσίου και να μοιραστούν με το κοινό τη συγκίνηση της θύμησης του τραγουδιστή που αποτέλεσε ένα από τα σημαντικότερα κομμάτια της λαϊκής μουσικής ιστορίας μας.

Στη συναυλία - αφιέρωμα στον Στράτο Διονυσίου, την καλλιτεχνική επιμέλεια της οποίας υπογράφει ο Τάκης Μουσαφίρης, συμμετέχουν επίσης οι συνθέτες Μίμης Πλέσσας, Γιώργος Χατζηνάσιος, Χρήστος Νικολόπουλος,

Τάκης Σούκας, Αντώνης Ρεπάνης, Σπύρος Παπαβασιλείου και Θανάσης Πολυκανδριώτης.

Την εκδήλωση θα παρουσιάσει ο βουλευτής Γιώργος Λιάνης.

Στη διοργάνωση του μεγάλου μουσικού γεγονότος, σημαντική είναι η συμβολή των γιων του Στράτου Διονυσίου, ’γγελου και Στέλιου, ενώ την παραγωγή υπογράφει η εταιρεία Elliston Ltd.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η συναυλία θα έχει φιλανθρωπικό χαρακτήρα, καθώς μέρος των εσόδων θα διατεθεί από τους γιους του Στράτου Διονυσίου στο Χατζηπατέρειο Ίδρυμα.

Η συναυλία θα ηχογραφηθεί και θα μαγνητοσκοπηθεί από τη Virus Music, προκειμένου να κυκλοφορήσει σε cd και dvd!

(www.musiccorner.gr)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στη συναυλία - αφιέρωμα στον Στράτο Διονυσίου, την καλλιτεχνική επιμέλεια της οποίας υπογράφει ο Τάκης Μουσαφίρης, συμμετέχουν επίσης οι συνθέτες Μίμης Πλέσσας, Γιώργος Χατζηνάσιος, Χρήστος Νικολόπουλος,

Τάκης Σούκας, Αντώνης Ρεπάνης, Σπύρος Παπαβασιλείου και Θανάσης Πολυκανδριώτης.

:music:;):D:D

Απίστευτο. Καταπληκτικό νέο. Όλοι οι μεγάλοι που έχουν ... εξαφανιστεί τα τελευταία χρόνια εμφανίζονται ξανά. :confused: Μαζεμένοι σχεδόν όλοι οι αγαπημένοι μου εν ζωή Έλληνες συνθέτες. :music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις τώρα το συνειδητοποιώ:

Ένας λείπει από τους μεγάλους συνθέτες που συνεργάστηκαν με τον Στράτο Διονυσίου: ο Αλέκος Χρυσοβέργης. ("Της γυναίκας η καρδιά είναι μια άβυσσος" και πολλά άλλα τραγούδια. ;):music: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mνήμη Στράτου Διονυσίου στο Θέατρο Bράχων

Στα δεκαπέντε χρόνια από τον θάνατο του Στράτου Διονυσίου είναι αφιερωμένη η μεγάλη συναυλία που θα πραγματοποιηθεί απόψε στο Θέατρο Bράχων (9 μ.μ.). Kορυφαία ονόματα του λαϊκού τραγουδιού θα βρεθούν στη σκηνή για να μας θυμίσουν τις μεγαλύτερες στιγμές της πλούσιας και σημαντικής διαδρομής του αλησμόνητου βάρδου.

Oι γιοι του Aγγελος και Στέλιος Διονυσίου, οι Aντώνης Pέμος, Πασχάλης Tερζής, Γεράσιμος Aνδρεάτος, Bασίλης Kαρράς, Mελίνα Aσλανίδου, Σταμάτης Γονίδης, Nότης Σφακιανάκης, Nατάσα Θεοδωρίδου, Θέμης Aδαμαντίδης, Πίτσα Παπαδοπούλου και πολλοί ακόμη καλλιτέχνες ενώνουν τις φωνές τους για να ερμηνεύσουν τα τραγούδια του Στράτου Διονυσίου και να μοιραστούν με το κοινό τη συγκίνηση της θύμησης του τραγουδιστή, που αποτέλεσε ένα από τα σημαντικότερα κομμάτια της λαϊκής μουσικής ιστορίας μας. H καλλιτεχνική επιμέλεια της συναυλίας είναι του Tάκη Mουσαφίρη. Συμμετέχουν επίσης οι συνθέτες Mίμης Πλέσσας, Γιώργος Xατζηνάσιος, Xρήστος Nικολόπουλος κ.ά. Mέρος των εσόδων θα διατεθεί από τους γιους του Στράτου Διονυσίου στο Xατζηπατέρειο Iδρυμα

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_article...09/2005__157799

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την Κυριακή 18-12-05 στην εκπομπή "Το πάρτυ της ζωής σου " στο "Αlter στις 9μμ. θα παρουσιαστεί ένα αφιέρωμα στον Στράτο Διονυσίου με τη συμμετοχή των ’γγελου και Στέλιου Διονυσίου , της Λίτσας Διαμάντη , του Θ.Πολυκανδριώτη, του Χ.Νικολόπουλου, του Τ.Μουσαφίρη, της Αρ.Μουτούση, του Αλ.Χρυσοβέργη, του Σπ.Γιατρά , του Αν.Αντωνιάδη και άλλων.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aπό το Musical.gr

"Ζωντανή ηχογράφηση από το Θέατρο Βράχων "Μελίνα Μερκούρη" στη μνήμη του αξέχαστου Στράτου Διονυσίου.

Η ηχογράφηση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του 18ου Φεστιβάλ του Δήμου Βύρωνα.

Τραγούδησαν οι: Θέμης Αδαμαντίδης, Γεράσιμος Ανδρεάτος, Μελίνα Ασλανίδου, Σταμάτης Γονίδης, Αγγελος Διονυσίου, Στέλιος Διονυσίου, Νατάσα Θεοδωρίδου, Βασίλης Καρράς, Πίτσα Παπαδοπούλου, Αντώνης Ρέμος και ο Πασχάλης Τερζής.

1 Ο ΠΑΛΙΑΤΖΗΣ - Αγγελος Διονυσίου, Στέλιος Διονύσίου

2 ΕΓΩ Ο ΞΕΝΟΣ - Αγγελος Διονυσίου, Στέλιος Διονύσίου

3 ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΑ - Αγγελος Διονυσίου, Στέλιος Διονύσίου

4 ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ - Αγγελος Διονυσίου

5 Η ΑΦΙΛΟΤΙΜΗ - Αγγελος Διονυσίου

6 ΓΥΝΑΙΚΕΣ, ΓΥΝΑΙΚΕΣ - Σταμάτης Γονίδης

7 ΕΝΑΣ ΑΗΤΟΣ ΓΚΡΕΜΙΣΤΗΚΕ - Σταμάτης Γονίδης

8 ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΝΟΧΟΣ - Αγγελος Διονυσίου

9 ΤΑ ΠΗΡΕΣ ΟΛΑ - Στέλιος Διονύσίου

10 ΗΤΑΝ ΨΕΥΤΙΚΑ - Μελίνα Ασλανίδου

11 ΔΕ ΜΕ ΠΟΝΕΣΕ - Μελίνα Ασλανίδου

12 ΚΑΙ ΛΕΓΕ ΛΕΓΕ - Βασίλης Καρράς

13 ΜΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΣ - Βασίλης Καρράς

14 ΛΕΓΕ ΜΕ ΠΑΛΙΟΠΑΙΔΟ - Αγγελος Διονυσίου

15 ΑΚΟΥ ΒΡΕ ΦΙΛΕ - Αγγελος Διονυσίου

16 ΜΕ ΣΚΟΤΩΣΕ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΟΥΣΑ - Στέλιος Διονύσίου

17 ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΓΕΛΟ - Στέλιος Διονύσίου

18 ΒΡΕΧΕΙ ΦΩΤΙΑ ΣΤΗ ΣΤΡΑΤΑ ΜΟΥ - Στέλιος Διονύσίου

19 ΓΥΡΙΣΕ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ - Αντώνης Ρέμος

20 ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΛΥΓΑΣ - Αντώνης Ρέμος

21 ΕΓΩ ΝΑ ΔΕΙΣ - Πίτσα Παπαδοπούλου

22 ΤΑ ΜΑΖΕΨΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ - Πίτσα Παπαδοπούλου

23 ΓΙΑΤΙ ΚΑΛΕ ΓΕΙΤΟΝΙΣΣΑ - Αγγελος Διονυσίου

24 Ο ΛΑΟΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΘΕΛΕΙ - Αγγελος Διονυσίου

25 ΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΗΝ ΤΑΒΕΡΝΑ - Γεράσιμος Ανδρεάτος

26 ΝΑ ΕΙΧΑ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ - Γεράσιμος Ανδρεάτος

27 ΥΠΟΚΡΙΝΕΣΑΙ - Νατάσα Θεοδωρίδου

28 Ο ΤΑΞΙΤΖΗΣ - Νατάσα Θεοδωρίδου

29 ΜΕ ΛΕΣ ΑΓΑΠΗ - Νατάσα Θεοδωρίδου, Στέλιος Διονύσίου

30 ΓΙΑΤΙ ΘΕΕ ΜΟΥ Η ΖΩΗ - Στέλιος Διονύσίου

31 ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ - Στέλιος Διονύσίου

32 ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΡΕΛΟΣ - Θέμης Αδαμαντίδης

33 ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΗ - Θέμης Αδαμαντίδης

34 ΕΓΩ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΤΑ 'ΛΕΓΑ - Αγγελος Διονυσίου

35 ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΓΚΕΣ - Αγγελος Διονυσίου

36 ΑΡΓΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΑΡΓΑ - Πασχάλης Τερζής

37 Ο ΣΑΛΟΝΙΚΙΟΣ - Πασχάλης Τερζής

38 ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ4Σ ΑΓΑΠΗΣΕΙ - Στέλιος Διονύσίου

39 ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ Η ΚΑΡΔΙΑ - Αγγελος Διονυσίου, Στέλιος Διονύσίου

40 ΑΠΟΚΟΙΜΗΘΗΚΑ - Αγγελος Διονυσίου, Στέλιος Διονύσίου

41 ΒΡΕΧΕΙ ΦΩΤΙΑ ΣΤΗ ΣΤΡΑΤΑ ΜΟΥ (ENCORE) - όλοι

42 ΑΝΑΣ ΑΗΤΟΣ ΓΚΡΕΜΙΣΤΗΚΕ (ENCORE) - όλοι

43 DVD - Η ΣΥΝΑΥΛΙΑ

44 EXTRAS - ΣΥΝΕΤΕΥΞΕΙΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΩΝ ΣΥΝΑΥΛΙΑΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites
:huh: Αυτό το ντοκουμέντο το θέλω... :mad:

http://www.musical.gr/cddetails.scr?gui_la...e=5202846810729

’κουσα πρόσφατα το συγκεκριμένο cd.

Πρόκειται για ένα εξαιρετικό ντοκουμέντο. Ο ήχος βέβαια δεν είναι όπως ένα καινούργιο cd, μια καινούργια δηλαδή ζωντανή ηχογράφηση αλλά είναι πολύ καλός.Κρατώ μια επιφύλαξη για τα κρουστά και το μπάσο που ακούγονται στο cd.Σε κάποια σημεία ακούγονται σα να προσετέθησαν μετά αλλά αυτό δεν το λέω με βεβαιότητα.

Όπως και νά'χει όμως η φωνή του Στράτου και η υπόλοιπη ορχήστρα δεν έχει υποστεί επεξεργασία κι έτσι για πρώτη φορά, με εξαίρεση μερικές τηλεοπτικές εκπομπές, παίρνουμε μια γεύση από το πρόγραμμα και το κλίμα που επικρατούσε στις εμφανίσεις του Στράτου.

:razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τηλέραμα προσφέρει 6 cd για τον Στράτο Διονυσίου.

Αυτήν την εβδομάδα το 1ο cd μαζί με την 6πλή θήκη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το τηλέραμα προσφέρει 6 cd για τον Στράτο Διονυσίου.

Αυτήν την εβδομάδα το 1ο cd μαζί με την 6πλή θήκη.

Και τα τραγούδια του:

1)Δεν είμαι ένοχος

2)Θεσσαλονίκη ξακουσμένη

3)Της αγάπης μου το δίσκο

4)Αχάριστη

5)Φύγε φύγε

6)Ο τσακιτζής

7)Σ'ένα βράχο φαγωμένο

8)Τρελή που θέλεις να στεφανωθείς

9)Δεν με πόνεσε κανείς (Καρδιά μου καημένη)

10)Καρδιά μου πάψε να πονάς

11)Βουνό με βουνό δεν σμίγει

12)Μη μου ξυπνάς το παρελθόν

13)Χθες το βράδυ στην ταβέρνα

14)Στης αγάπης μας το στέκι

15)Και τι δεν κάνω

16)Το μπουζούκι του Νικόλα

17)Γιατί καλέ γειτόνισσα

18)Οι πονεμένες καρδιές δεν κλαίνε

19)Αχαριστία

20)Είμαι παιδί της Κατοχής

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το τηλέραμα προσφέρει  6 cd για τον Στράτο Διονυσίου.

Αυτήν την εβδομάδα το 1ο cd μαζί με την  6πλή θήκη.

Και τα τραγούδια του:

1)Δεν είμαι ένοχος

2)Θεσσαλονίκη ξακουσμένη

3)Της αγάπης μου το δίσκο

4)Αχάριστη

5)Φύγε φύγε

6)Ο τσακιτζής

7)Σ'ένα βράχο φαγωμένο

8)Τρελή που θέλεις να στεφανωθείς

9)Δεν με πόνεσε κανείς (Καρδιά μου καημένη)

10)Καρδιά μου πάψε να πονάς

11)Βουνό με βουνό δεν σμίγει

12)Μη μου ξυπνάς το παρελθόν

13)Χθες το βράδυ στην ταβέρνα

14)Στης αγάπης μας το στέκι

15)Και τι δεν κάνω

16)Το μπουζούκι του Νικόλα

17)Γιατί καλέ γειτόνισσα

18)Οι πονεμένες καρδιές δεν κλαίνε

19)Αχαριστία

20)Είμαι παιδί της Κατοχής

Για να δούμε ... Περιμένουμε τώρα(με το επόμενο τεύχος) το βιβλίο με την βιογραφία του Διονυσίου(από τον Κώστα Μπαλαχούτη).

Ελπίζω εκεί μέσα να υπάρχουν οι στίχοι των τραγουδιών, οι δημιουργοί τους και όλη η δισκογραφία του Στράτου.

Γιατί, μέχρι στιγμής, στην κασετίνα και το εξώφυλλο, δεν αναφέρονται οι δημιουργοί των τραγουδιών...

Πάντως το πρώτο cd περιέχει κάτι τραγουδάρες που μου έφτιαξαν το Σαββατόκυριακο : "Σ' ένα βράχο φαγωμένο", "Δεν με πόνεσε κανείς(Καρδιά μου καημένη)", "Βουνό με βουνό δε σμίγει", "Χτες το βράδυ στην ταβέρνα" κ.ά.

Αλλά, τι να πω για την ερμηνεία του Στράτου Διονυσίου στο τραγούδι "Το μπουζούκι του Νικόλα" ; Ειδικά στα κουπλέ;! Με τόσο όμορφα λαϊκά γυρίσματα ... ΥΠΕΡΟΧΟΣ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το δεύτερο cd περιέχει τα τραγούδια:

1)Bρέχει φωτιά στη στράτα μου

2)Τι σου φταίει το παιδί

3)Θα ρίξω ροδοζάχαρη

4)Του κόσμου το περίγελο

5)Πως δεν ραγίζουν τα βουνά

6)Τσιφτετέλι παιχνιδιάρικο

7)Αν είσαι φίλος με καρδιά

8)Μη μου θυμίζετε αγάπες ξεχασμένες

9)Έχω καρδιά μποέμισσα

10)Ο παλιατζής

11)Αγάπη μου επικίνδυνη

12)Ένας αητός γκρεμίστηκε

13)Θα πάρω χίλιες κλειδαριές

14)Με μπουζούκια θα σου τραγουδήσω

15)Γκρεμίσανε τα όνειρα

16)Αφιλότιμη

17)Ο μουσαφίρης

18)Τ'αγκάθια της καρδιάς σου

19)Ο δάσκαλος

20)Τα μελιτζανιά σου μάτια

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα με το Τηλέραμα το 3ο και 4ο cd της κασετίνας του Στράτου Διονυσίου.

3ο Cd

1)Να είχα το κουράγιο

2)Φέρτε το παιδί του χάρου

3)Εγώ καλά σου τά'λεγα

4)Χαρά σ'αυτόν που σ''έχει

5)Ήταν ψεύτικα

6)Στο σταθμό του Μονάχου

7)Καρδιά μου αλήτισσα

8)’στε με απόψε μοναχό

9)Ζήσαμε και δε ζήσαμε

10)Όπως φεύγουν τα καράβια

11)Μπαγλαμάδες και μπουζούκια

12)Στο κάτω κάτω σ'αγαπώ

13)Κάνε κουράγιο

14)Καρδιά μου είχες αγαπήσει

15)Το κιτρινισμένο γράμμα

16)Βάλε να πιούμε φίλε

17)Βραδιάζει

18)Σ'όποια χέρια

19)Αποκοιμήθηκα

20)Αν ξαναζούσα

4ο cd

1)Aργά, είναι πια αργά

2)Φιλοσοφία

3)Γυναίκες γυναίκες

4)Μινόρε παράπονο

5)Εγωιστής

6)Γιατί Θεέ μου η ζωή

7)Υποκρίνεσαι

8)Κάψε κάψε

9)Και πάλι μάγκας θά'σαι

10)Σφάλματα για κλάματα

11)Τα μάζεψα τα πράγματα

12)Θέλω να πω στον εαυτό μου

13)Και λέγε λέγε

14)Τα πήρες όλα

15)Γυναίκα της καταστροφής

16)Νά'σουνα εκείνη

17)Θυμήσου

18)Δεν τελειώνει

19)’κου βρε φίλε

20)Μια λιγότερη να λες

Share this post


Link to post
Share on other sites

cd 5

1)Της γυναίκας η καρδιά

2)Ο δικαστής

3)Που πας φωτιά

4)Γύρισε κοντά μου

5)Μόνο οι ερωτευμένοι

6)Εσύ δεν είσαι δεκαεννέα

7)Τρελοκοριτσο

8)Ποιος το είπε για τους μάγκες

9)Με λές αγάπη (με τη Λ.Διαμάντη)

10)Με σκότωσε γιατί την αγαπούσα

11)Ο Σαλονικιός

12)Ζητώ ακρόαση Θεού

13)Αλήτισσα

14)Ο ταξιτζής

15)Ο λαός τραγούδι θέλει

16)Τελειώσαμε

17)Εγώ ο ξένος

18)’νθρωπος είσαι και λυγάς

19)Και του λιμανιού και του σαλονιού

20)Κύριος ήρθα κύριος φεύγω

cd6

1)Eγώ να δεις

2)Λέγε με παλιόπαιδο

3)Ο φαντάρος

4)Νομίζεις

5)Καλύτερα μαζί σου και τρελός

6)Μας υποχρέωσες

7)Θέλω να πηγαίνω-να πηγαίνω

8)Ποιος άλλος

9)Ένα λεπτό περιπτερά

10)Τα λέω σε σένα

11)Και τότε μόνος

12)Το μαγαζί

13)Ας μη γυρίζουμε στα ίδια

14)Μη μ'αφήνεις μόνο μου

15)Κράτησέ με (με τη Μ.Βλαχάκη)

16)Στα ξενυχτάδικα της αγκαλιάς σου

17)Καρδιά μου δεν ξέρεις

18)’νθρωπος δε γίνεσαι

19)Ο ταξιτζής ο θάνατος

20)Έτσι ήμουνα περαστικός

Share this post


Link to post
Share on other sites

To άλλο Σάββατο 10/5 η εκπομπή "Η μηχανή του χρόνου" στον Alpha τις 14.30 θα είναι αφιερωμένη στο Στράτο Διονυσίου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό το Σάββατο τελικά, θα μεταδοθεί το αφιέρωμα στο Στράτο Διονυσίου στη "Μηχανή του χρόνου".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η σημερινή στήλη του Τάσου Κριτσιώλη στο Musiccorner είναι αφιερωμένη στο Στράτο Διονυσίου.

ΣΤΡΑΤΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ

«ΑΝ ΞΑΝΑΖΟΥΣΑ» (COLUMBIA 70840)

Μαζί με τα "Ορθόδοξα" ίσως είναι η καλύτερη ολοκληρωμένη δουλειά του Στράτου Διονυσίου την εποχή που ηχογραφούσε για την τότε Columbia. Κυκλοφόρησε το Νοέμβριο του 1977 και περιλαμβάνει πολύ καλά τραγούδια, τα περισσότερα εκ των οποίων όμως δεν ακούστηκαν λόγω του ότι εκείνη την περίοδο η άλλοτε κραταιά εταιρεία είχε φανερώσει τα πρώτα σημάδια αποσύνθεσης. Έπειτα, ήταν και η δικαστική περιπέτεια του τραγουδιστή και η φυλάκισή του ένα χρόνο πριν, κάτι που είχε δημιουργήσει καχυποψία στον κόσμο κι έτσι αυτός ο συνδυασμός οδήγησε στο να μη "πάει" εμπορικά ο δίσκος.

Στο συγκεκριμένο άλμπουμ υπάρχουν τα πρώτα τραγούδια που γράφει για τον Διονυσίου το "δίδυμο" Θανάσης Πολυκανδριώτης (μουσική) - Γιάννης Πάριος (στίχοι), μια συνεργασία που στα επόμενα χρόνια θα κορυφωθεί με τεράστιες επιτυχίες όπως "Γιατί Θεέ μου η ζωή", "Τα μάζεψα τα πράγματα", "Και λέγε-λέγε", "Τα πήρες όλα" κ.α. Εδώ, ξεχωρίζει το υπέροχο "Βραδιάζει" με τον Πάριο ν' ακούγεται στις δεύτερες φωνές.

Ωστόσο, η μεγάλη επιτυχία του δίσκου ήταν το μοναδικό "Αποκοιμήθηκα", ένα κομμάτι εντελώς διαφορετικού ύφους από αυτά που ερμήνευσε στην καριέρα του ο Στράτος. Του το έδωσε ο Τόλης Βοσκόπουλος, ο οποίος του συμπαραστάθηκε και τον βοήθησε πολύ μετά την περιπέτεια που είχε με τη φυλακή και μάλιστα εκείνη την εποχή δούλευαν στο ίδιο νυχτερινό κέντρο. Ίσως με μια πρώτη ματιά να ταίριαζε περισσότερο στη φωνή του Τόλη, όμως ο Διονυσίου το είπε καταπληκτικά και φυσικά το "σφράγισε" για πάντα. ’λλες καλές στιγμές του άλμπουμ είναι τα "Αν ξαναζούσα", "Τη ζωή εγώ τη βλέπω" "Και όλο κλαίω" και "’σε κάτω τις βαλίτσες".

Η παραγωγή ήταν του Νίκου Κιάμου και η ηχογράφηση έγινε στα στούντιο της Columbia με ηχολήπτες τους Τάκη Φιλιππίδη και Γιώργο Τζάννες. Η ενορχήστρωση και η διεύθυνση ορχήστρας ήταν του Νίκου Ιγνατιάδη, ενώ αυτή την επιμέλεια είχε ο Μίμης Πλέσσας στα δικά του τραγούδια. Στο εσώφυλλο υπάρχει μια φωτογραφία του Διονυσίου ν' ανάβει τσιγάρο.

Τα τραγούδια του δίσκου

1) Αν ξαναζούσα (Ν. Ιγνατιάδη-Πυθαγόρα)

2) Κι όλο κλαίω (Θ. Πολυκανδριώτη-Γ. Πάριου)

3) Θα σε βρω όπου και να' σαι (Αν. Ρεπάνη)

4) Τη ζωή εγώ τη βλέπω (Μ. Πλέσσα-Θ. Σοφού)

5) Αφήστε με να ζω (Αν. Ρεπάνη-Μ. Τουτουντζή)

6) Σ' όποια χέρια (Μ. Πλέσσα-Θ. Σοφού)

7) ’στε με απόψε μοναχό μου (Αν. Ρεπάνη-Μ. Τουτουντζή)

8) Βραδιάζει (Θ. Πολυκανδριώτη-Γ. Πάριου)

9) ’σε κάτω τις βαλίτσες (Μ. Πλέσσα-Θ. Σοφού)

10) Αχ πόσοι καημοί (Μ. Πλέσσα-Θ. Σοφού)

11) Είναι κρίμα (Θ. Πολυκανδριώτη-Γ. Πάριου)

12) Χαμένο παιχνίδι (Αν. Ρεπάνη-Κ. Κατσίπη)

13) Αποκοιμήθηκα (Τ. Βοσκόπουλου-Μ. Θειόπουλου)

ΣΤΡΑΤΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ

«ΓΥΝΑΙΚΕΣ, ΓΥΝΑΙΚΕΣ» (COLUMBIA 70929)

O τελευταίος δίσκος που ηχογράφησε ο Στράτος Διονυσίου για λογαριασμό της Columbia κυκλοφόρησε στα μέσα του 1979, με τα τραγούδια του ν' αναδεικνύονται κυρίως στα επόμενα χρόνια όταν ο αξέχαστος λαϊκός βάρδος έκανε τον ένα πλατινένιο μετά τον άλλο στη MINOS. Με αυτό το άλμπουμ έκλεισε ένας κύκλος σχεδόν είκοσι χρόνων στην εν λόγω εταιρεία για τον Διονυσίου, γεμάτος μεγάλες επιτυχίες αλλά και περιόδους περιθωριοποίησής του.

Στη συγκεκριμένη περίοδο η Columbia έχει σχεδόν καταρρεύσει και περίπου όλοι οι μεγάλοι ερμηνευτές της έχουν φύγει για άλλες εταιρείες. Τότε ήρθε και η σειρά του Στράτου, ο οποίος πήγε στη MINOS κι από το 1980 μέχρι και το 1990 που έφυγε από τη ζωή δεν κατέβηκε ποτέ από το θρόνο του "βασιλιά" του λαϊκού τραγουδιού, ελλείψει βεβαίως Καζαντζίδη και Μπιθικώτση.

Αυτός ο δίσκος έβγαλε δύο πολύ μεγάλες επιτυχίες: Το ομότιτλο σε μουσική του Γιάννη Παλαιολόγου (που ήταν το βασικό μπουζούκι του Διονυσίου) και στίχους της σχεδόν πρωτοεμφανιζόμενης Σόφης Παππά, καθώς και το πασίγνωστο "Γιατί Θεέ μου η ζωή" που υπογράφουν οι Θανάσης Πολυκανδριώτης και Γιάννης Πάριος. Στο ίδιο "δίδυμο" ανήκει και το -κατά τη γνώμη μου- ωραιότερο κομμάτι του άλμπουμ, που είναι το "Μινόρε παράπονο" ("Η πόρτα σου είναι κλειστή") με τον Διονυσίου να δίνει ρεσιτάλ ερμηνείας.

Η παραγωγή ήταν του Νίκου Κιάμου και η ηχογράφηση έγινε στα στούντιο της Columbia με ηχολήπτη τον Τάκη Φιλιππίδη και βοηθούς τους Γιάννη Παπαϊωάννου και Μίμη Καννή. Την ενορχήστρωση και τη διεύθυνση ορχήστρας επιμελήθηκε ο Σπύρος Παπαβασιλείου. Στο εσώφυλλο υπάρχει ένα φωτογραφικό πορτραίτο του Διονυσίου.

Τα τραγούδια του δίσκου

1) Γυναίκες-γυναίκες (Γ. Παλαιολόγου-Σ. Παππά)

2) Το τέλος είναι θάνατος (Αν. Ρεπάνη-Γ. Ρουβέλα)

3) Μινόρε παράπονο (Θ. Πολυκανδριώτη-Γ. Πάριου)

4) Κι είχα μια πίκρα (Αν. Ρεπάνη-Γ. Ρουβέλα)

5) Εγωιστής (Γ. Παλαιολόγου-Σ. Παππά)

6) Να' σαι καλά (Σπ. Παπαβασιλείου-Μ. Κουφιανάκη)

7) Γιατί Θεέ μου η ζωή (Θ. Πολυκανδριώτη-Γ. Πάριου)

8) Στην καρδιά μου ένα μαχαίρι (Θ. Πολυκανδριώτη-Γ. Πάριου)

9) Αγάπη όμορφη (Αν. Ρεπάνη)

10) Το δικό μου το δράμα (Αν. Ρεπάνη-Μ. Τουτουντζή)

11) Φτάνει πια (Σπ. Παπαβασιλείου-Τ. Οικονόμου)

12) Μα εγώ ελπίζω (Σπ. Παπαβασιλείου-Τ. Οικονόμου)

ΣΤΡΑΤΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ - ΤΑΚΗΣ ΜΟΥΣΑΦΙΡΗΣ

«ΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ» (MINOS MSM 855)

Ο δίσκος κυκλοφόρησε τον Ιούνιο του 1990, περίπου ένα μήνα μετά το θάνατο του Στράτου Διονυσίου κι όπως ήταν φυσικό σημείωσε τεράστιες πωλήσεις, ξεπερνώντας τις 120.000 αντίτυπα. Έτσι κι αλλιώς όλες οι δουλειές του τραγουδιστή στη δεκαετία του '80 πουλούσαν πολύ, αλλά η συγκεκριμένη είχε κι ένα λόγο παραπάνω να πάει καλά εμπορικά, μια και περιλάμβανε τα τελευταία εννιά τραγούδια που πρόλαβε να ηχογραφήσει ο Στράτος πριν φύγει

Ακούγοντάς τα, είναι ολοφάνερη η "υγρασία" και η κόπωση στη φωνή του, δείγμα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με την υγεία του. Η άλλοτε στιβαρή και στεντόρεια χροιά του είχε υποστεί σημαντική φθορά κι αυτό γίνεται αντιληπτό από τις πρώτες νότες που ξεστομίζει. Παρόλα ταύτα, υπάρχουν στιγμές που θυμίζει τον παλιό καλό Διονυσίου.

Πάντως, ο δίσκος έβγαλε αρκετές μεγάλες επιτυχίες τουλάχιστον εκείνη την εποχή: Το "προφητικό" "Ένα λεπτό περιπτερά", το ομότιτλο, το "Τα λέω σε σένα", το "Ας μη γυρίζουμε στα ίδια" και φυσικά το "Και τότε μόνος" που ακούστηκε πολύ τη συγκεκριμένη περίοδο. Επίσης, πολύ καλή στιγμή του άλμπουμ είναι το "Μη μ' αφήνεις μόνο μου". Ένα τραγούδι ερμηνεύει η Κική Λουκά, τελευταία παρτενέρ του Στράτου στην πίστα και στο στούντιο μετά την πολύχρονη συνεργασία του με τη Μαρίνα Βλαχάκη.

Σύμφωνα με μαρτυρία του Τάκη Μουσαφίρη, το τελευταίο τραγούδι που ηχογράφησε ο Διονυσίου το απόγευμα της 10ης Μαΐου ήταν το "Και η ώρα ήταν επτά", ενώ τον τίτλο του δίσκου διάλεξε ο ίδιος ο τραγουδιστής. Επίσης, πληροφορίες της εποχής ανέφεραν ότι τα δυο-τρία κομμάτια που είχαν απομείνει για να ολοκληρωθεί η δουλειά επρόκειτο να ερμηνεύσει ο γιος του Στράτου ’γγελος, κάτι το οποίο δεν έγινε ποτέ.

Στο εσώφυλλο του άλμπουμ υπάρχουν φωτογραφίες των συντελεστών (μεταξύ αυτών και η τελευταία που έβγαλε ο Στράτος στο στούντιο με τον συνθέτη και τον Αχιλλέα Θεοφίλου) και σημείωμα του Τάκη Μουσαφίρη. Παραγωγός ήταν ο Αχιλλέας Θεοφίλου και η ηχογράφηση έγινε στο στούντιο Polysound με ηχολήπτη τον Γιάννη Σμυρναίο. Στις δεύτερες φωνές η Κική Λουκά και ο Θανάσης Κομνηνός.

Τα τραγούδια του δίσκου

1) Ένα λεπτό περιπτερά (Στίχοι: Μαριανίνα Κριεζή)

2) Ποιος άλλος

3) Τα λέω σε σένα

4) Ας μη γυρίζουμε στα ίδια

5) Και η ώρα ήταν επτά

6) Και τότε μόνος

7) Το μαγαζί

8) Μη μ' αφήνεις μόνο μου

9) Όταν μια γυναίκα ξενυχτάει (Κική Λουκά)

10) Ολόγυμνος έρωτας

http://www.musiccorner.gr/extras/record/index.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ενα αφιερωμα στον Στρατο Διονυσιου εχει αυτη την ωρα ο Στελιος Χατζημιχαηλ στον Alpha 98.9 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στράτος Διονυσίου στα Δειλινά;;

Εποχή συνεργασιας με τον Νταλάρα;;

(τα στολιδια στο φοντο με κανουν να το υποθετω

το λεω λογω της φωτο με τον Νταλαρα που υπαρχει στο 2πλο

live του ΟΡΦΕΑ..(οποιος εχει διαθεση ας ανατρεξει και θα καταλαβει τι

λεω..)

Παντω ο μουσικος πισω απο τον Στρατο (στο 2.14 για π.χ με την καραφλιτσα)ειναι ο ιδιος σε ενα αλλο video που χα βρει με την Αμπαβη-Νταλαρα (Εχασα το δαχτυλιδι)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στράτος Διονυσίου στα Δειλινά;;

Εποχή συνεργασιας με τον Νταλάρα;;

(τα στολιδια στο φοντο με κανουν να το υποθετω

το λεω λογω της φωτο με τον Νταλαρα που υπαρχει στο 2πλο

live του ΟΡΦΕΑ..(οποιος εχει διαθεση ας ανατρεξει και θα καταλαβει τι

λεω..)

Παντω ο μουσικος πισω απο τον Στρατο (στο 2.14 για π.χ με την καραφλιτσα)ειναι ο ιδιος σε ενα αλλο video που χα βρει με την Αμπαβη-Νταλαρα (Εχασα το δαχτυλιδι)

Για 1972 κάνεις την υπόθεση, ε;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παντω ο μουσικος πισω απο τον Στρατο (στο 2.14 για π.χ με την καραφλιτσα)ειναι ο ιδιος σε ενα αλλο video που χα βρει με την Αμπαβη-Νταλαρα (Εχασα το δαχτυλιδι)

Νομίζω πως είναι ο κιθαρίστας και τραγουδιστής Γιάννης Παπαδόπουλος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

καπου εκει το εθεσα και εγω constantin (1971 με 72)

Thanks Θανο!

:):)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...