Sign in to follow this  
Followers 0
Lynne Kleanthous

DALARAS AT OLYMPIA

66 posts in this topic

For information this is a re-recording on DVD of the old concert which was released on video years ago and if anyone hasn't got it it is well worth buying.

This is the concert in Olympia Stadium from 1983 and is a double DVD.

It costs 19.99 UK pounds plus postage from www.greekcity.co.uk.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:blink: :razz:

Propably you mean Olympic Stadium :D.

That looks interesting as it should have, i guess, quite better video quality than the copy-of-the-copied-copy tape that many of us have...

It's quite expensive,though, isn't it?

:razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I am very interested in this. But I'm concerned that it's just a piece of junk product produced by some amateur on his barely capable home PC. Then again, I'd probably buy it (wait, definitely) since I like very much watching Dalaras concerts :D

Has anyone actually seen this DVD? Is the site a good one to order from? Or is this DVD possibly going to be released soon officially and thus cause my hastily spent Christmas money to be a waste?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sorry I meant Olympic Stadium with Alexiou and Parios.

I have a copy and this is a produced by Greek city who have the copyright so it is a proper recording as they have their own studio. I didn't explain it very well as I was in a hurry.

If you visit the website you can see that they sell Greek films and CD's as well and are based in London.

It is run by a friend of mine Olympia and they also sell tickets for Greek singers in UK.

I am sure you will enjoy it if you buy it and the copy is very good although the sound doesn't have the perfection of today but this was recorded 20 years ago and it is live! :D:razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suggnomi alla as mou apantisei kapoios sta ellinika (giati ta agglika mou den einai kala kai den polukatalabaino) auta einai kapoia DVD pou kukloforoun se magazia kai mporoume na ta agorasoume; Syggnomi gia tin talaiporia kai endeomenos kai gia tin anoiti erotisi (afou profanos tha to exete anaferei idi) alla den exo kales sxeseis me ta agglika. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρόκειται για μια κυκλοφορία σε διπλό DVD της συναυλίας του Νταλάρα στο Ολυμπιακό στάδιο το 1983.Η συγκεκριμένη κυκλοφορία αναφέρεται στο Αγγλικό site:www.greeksity.co.uk και η παραγγελία γίνεται μέσω e-mail

Πάντως δεν υπάρχει στην Ελλάδα παρόμοια κυκλοφορία, γιαυτό υπάρχουν αμφιβολίες για το κατά πόσο αυτό το DVD είναι επίσημο, ή μήπως πρόκειται για απλή αντιγραφή-μεταφορά σε dvd.

Να θυμίσω πως στα μέσα τις δεκαετίας του '80 κυκλοφορησε κάποια στιγμή VHS (βιντεοκασέτα) της συναυλίας σε βιντεοκλάμπ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά , επειδή δεν έχω πολυκαταλάβει, μήπως μπορεί κάποιος απ'αυτούς που έχουν προμηθευτεί το dvd , να μας πει αν πρόκειται για επίσημη κυκλοφορία ή αν είναι απλώς ένα αντίγραφο με εξώφυλλο; :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

I just watched it, too, and i absolutely agree with Hristaki.

Although the sound isn't the best - well, it's from 1983!!! - the image quality is really nice, considering the age.

Also the production isn't really professional or expensive (no menus or correct chapters, printed-by-home-printer covers etc), i am still happy with it as the actual video is nice :D

I recommend it 100% :razz::razz:B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I'm ordering myself a hotcake as soon as I get back from the mall today. This has got to be the longest phone number I've ever seen, though: 0044208890186 ... and it's a little weird to give credit-card info over the phone ... but anything for Dalaras. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Antometrios, 00 is for international and 44 for the UK, and after that it's a perfectly ordinary number... and it works :D . And it's safer to give your number over the phone (if you know who you are talking to) than to write it in a ordinary email. Really.

If we all asked them very nicely, do you think they might release Orfeas too? The only risk they'd run would be to sell a lot more hotcakes.............

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν θα είναι δύσκολο νομίζω να παραγγειλεις Θανάσση - στο 0044208890186 απαντάνε στο τηλέφωνο και στα ελληνικά, και έχουν λογαριασμο στην τράπεζα Κύπρου για όσους δεν έχουν πιστοτική κάρτα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Αξίζει όμως παιδιά; Σε τι ποιότητα ήχου προσφέρεται; Είναι stereo ή mono; Και αναφερόμαστε μόνο στο Ολυμπιακό στάδιο ή μιλάμε και για τον Ορφέα; Please Let me know!!!! :razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο ήχος δεν είναι καλός, λόγω της "ηλικίας" του βίντεο. Πάντως εγώ το χάρηκα πολύ το DVD, επειδή πριν είχα την συναυλία σε βιντεοκασέτα και η διαφορά ειναι πραγματικά μεγάλη :razz:

Απο την άποψη της παραγωγής, του ήχου κλπ, σίγουρα δεν είναι και η καλύτερη δυνατή δουλειά. Παρ' όλα αυτά, όμως, είναι με διαφορά η καλύτερη "version" του βίντεο αυτής της συναυλίας που μπορούμε να έχουμε.

Η συναυλία είναι μόνο το Ολυμπιακό Στάδιο. Απλά λέγαμε ότι το GreekCity exei ta masters και του Ορφέα, και ελπίζουμε ότι ίσως το κυκλοφορήσουν σε DVD κι αυτό στο μέλλον.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποιο είπατε πως είναι το κόστος; Να το αγοράσουμε; Το σκεφτομαι-αν κ κολλάω γιατι δεν έχω κάνει αγορά μέσω Internet κ δεν πολυ-εμπιστεύομαι αυτού του είδους τις αγορές. Μηπως μπορεί κάποιος να μου κάνει αντιγραφο του dvd; Η μηπως να το αγοράσω; :)

Εχει οποιδήποτε ενθετο το dvd αυτό;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένθετο δεν έχει, μόνο εξώφυλλο. Απ' ό,τι ξέρω, πάντως, η αγορά μέσω internet είναι αξιόπιστη στη συγκεκριμένη περίπτωση :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

και το greekcity δεν είναι καμία multinational, δεν είναι το EMI - τους αξίζει (νομίζω) η υποστίριξή μας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ποιο είπατε πως είναι το κόστος; Να το αγοράσουμε; Το σκεφτομαι-αν κ κολλάω γιατι δεν έχω κάνει αγορά μέσω Internet κ δεν πολυ-εμπιστεύομαι αυτού του είδους τις αγορές. Μηπως μπορεί κάποιος να μου κάνει αντιγραφο του dvd; Η μηπως να το αγοράσω;  :blush:

Σου συστήνω να το αγοράσεις. (Και αυτό ισχύει άσχετα με το αν η εταιρεία είναι πολυεθνική ή όχι.)

Οι αγορές μέσω Internet είναι πολύ πρακτικές και τουλάχιστον εγώ μέχρι στιγμής (εδώ και 6 χρόνια περίπου παραγγέλνω από διάφορα καταστήματα) δεν είχα κανένα σοβαρό πρόβλημα. Μόνο πάντα πρόσεχε να μη στείλεις τα στοιχεία της πιστωτικής σου κάρτας μέσω e-mail ή μέσω ενός site το οποίο δεν είναι ασφαλές ως προς τη μετάδοση τέτοιων στοιχείων!! Εναλλακτικά ή να στείλεις τα στοιχεία μέσω φαξ ή μέσω τηλεφώνου ή να διαλέξεις άλλον τρόπο πληρωμής αρκεί να τον δεχτούν (έμβασμα, αντικαταβολή ....).

By the way: Lynne, many thanks that you told us about this DVD.:) I have already the video but I am sure that it is worth to have these concerts on DVD too. :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά κόστισε 31 euro συν την προμήθεια της τράπεζας η οποία ήταν άλλα 30 euro , αλλά επειδή το παραγγείλαμε 2 άτομα μειώθηκε στα 15.Σύνολο 46 euro.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τελικά κόστισε 31 euro συν την προμήθεια της τράπεζας η οποία ήταν άλλα 30 euro , αλλά επειδή το παραγγείλαμε 2 άτομα μειώθηκε στα 15.Σύνολο 46 euro.

:blink: :blink: :blink: 30 Ευρώ προμήθεια είναι εξωφρενικό ποσό.

Αρχικά ήθελα να προτείνω έναν πολύ πιο οικονομικό τρόπο πληρωμής αλλά μόλις είδα ότι αυτός προϋποθέτει μια πληρωή σε ευρώ. :wacko:

(Να ένας σχετικός σύνδεσμος:

http://www.ecca.gr/el/index.php?option=con...id=50&Itemid=39 )

Πάντως μπροστά σε μια προμήθεια 30 ευρώ, προτιμότερη μου φαίνεται η πληρωμή είτε μέσω πιστωτικής κάρτας ή λ.χ. μέσω Western Union. (Δεν ξέρω αν το εν λόγω κατάστημα δέχεται και πληρωμές με αυτούς τους τρόπους.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά όσοι δεν το'χετε πάρει ακόμα και σκέφτεστε να το παραγγείλετε ,ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ. :blink: Τα DVD ήρθαν. ΚΑΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ...

Κατ'αρχήν ξεκινώντας από το εξώφυλλο , πρόκειται για μια απλή έγχρωμη φωτοτυπία από την βιντεοκασέτα που κυκλοφόρησε στα videoclubs.Oύτε ένθετο , ούτε τίποτα.

Πάμε τώρα στο κυρίως περιεχόμενο.Πρόκειται για ένα απλό αντίγραφο από τη βιντεοκασέτα , απ΄'αυτά που μπορεί να κάνει ο καθένας που έχει ένα dvd εγγραφής. Η εικόνα είναι πολύ καλή , ο ήχος μέτριος ,όπως και η βιντεοκασέτα.Ένα άλλο αρνητικό είναι τα χωρίσματα από τα τραγούδια (η αλλαγή των tracks). Τα τραγούδια χωρίζονται τυχαία , μες στη μέση του τραγουδιoύ , όπως να'ναι.

Μέχρι εδώ καλά.Ας πούμε ότι αυτό το περιμέναμε.Το χειρότερο απ'όλα είναι ότι και τα δύο dvd από τη μέση της συναυλίας και μετά ΚΟΛΛΑΝΕ.Και επειδή τα δοκίμασα σε τρία μηχανήματα (για να βεβαιωθώ ότι δεν φταίει το μηχάνημα) συμβαίνει το εξής. Στα δύο μηχανήματα τα οποία είναι πολύ καλά τα dvd έχουν πρόβλημα. Στο τρίτο μηχάνημα το οποίο είναι από τα φτηνά τα dvd παίζουν.Κι επειδή τα dvd τα παραγγείλαμε δύο φορές μ'έναν φίλο , το ίδιο συμβαίνει και στα δύο αντίτυπα.Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει με τις τεχνικές λεπτομέρειες και τα λογισμικά κι όλα αυτά .Κι επειδή έχω πάρει πολλά dvd και από εφημερίδες αλλά και 2-3 αντιγραμμένα έχουν πέσει στα χέρια μου, πρώτη φορά μου συνέβη αυτό.Κι αυτό που συμπέρανα είναι ότι πρόκειται για μια φτηνή προχειροδουλειά , για μια "αρπαχτή "δηλαδή κι απορώ πως άφησε η MINOS ή ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ (άν έχει πέσει στην αντίληψή τους )να κυκλοφορήσει έτσι αυτή η μεγαλειώδης συναυλία.Και δεν είναι και λίγα 46 euro μαζί με την προμήθεια της τράπεζας έτσι;

Τι να πω... ΚΡΙΜΑ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρε Θανάση, γιατί τσατίζεσαι? :rolleyes::razz:

Τα περί εξωφύλλου, ενθέτου, ήχου και chapters τα είχαμε πει ήδη... τώρα όντως έχεις κάθε δίκιο να διαμαρτύρεσαι αν κολλάνε... έχεις 100% δίκιο... πάντως σε εμένα δεν κόλλησε κανένα απ τα 2.

Η παραγωγή είναι κάκιστη, το λέμε και το ξαναλέμε. Απλά το θετικό απ' ολη αυτή την ιστορία είναι ότι είναι το καλύτερο αντίγραφο - απο ποιότητα εικόνας - της συναυλίας που μπορούμε αυτή τη στιγμή να έχουμε :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε Τι θα πει γιατί τσατίζομαι. Eσύ άν περίμενες να τα δεις και τελικά δεν μπορούσες χωρίς να φταίει το μηχάνημά σου δεν θα τσατιζόσουνα;Τζάμπα τα πήραμε στο κάτω κάτω;Ή μήπως έχω άδικο για το ότι είναι φτηνοπαραγωγή.

Όσο για το ότι είναι το καλύτερο αντίγραφο , ε δεν έχει και καμιά ιδιαίτερη διαφορά από την βιντεοκασέτα εκείνης της εποχής. :razz: Αυτά... :razz::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0