Sign in to follow this  
Followers 0
Lynne Kleanthous

DALARAS AT OLYMPIA

66 posts in this topic

Σου λέω έχεις απόλυτο δίκιο... Και εκπλήσσομαι που σου έστειλαν προβληματικά δισκάκια... απαράδεκτο! (το "γιατί τσατίζεσαι" δεν το έγραψα γιατί δε σε καταλαβαίνω, το έγραψα όπως θα έκανα και στο φίλο μου στο στυλ "ήρεμα αδερφε" :rolleyes::razz: )

Είναι λογικά ένα κλικ χειρότερο από την βιντεοκασέτα εκείνης της εποχής (μια και όταν περνάς μια βιντεοκασέτα σε dvd με ένα άπλό dvd-recorder όπως αυτοί, πάντα υπάρχει και μια μικρή απώλεια ποιότητας). Απλά είπα ότι δεν έχουμε εμείς καλύτερο :rolleyes: . Αν είχαμε το original εμείς, σίγουρα θα κάναμε καλύτερη δουλειά :razz:

:rolleyes:B)

Επειδή τα πήρα και εγώ τα dvd συμφωνώ απόλυτα με τον Θανάση.Και σε μένα τα dvd "κολλάνε" από τη μέση και μετά, ιδιαίτερα το δεύτερο.Και επισης δεν μπορώ να καταλάβω πως τα κυκλοφορούν μιας και δεν μου έδωσε την εντύπωση πως έχουν τα δικαιώματα.Τουλάχιστον αν ήταν φτηνότερα θα το καταλάβαινα, αλλά τέτοια τιμή έχουν οι κανονικές κυκλοφορίες.Νομίζω ότι κάποιοι κερδοσκοπούν στο όνομα του Νταλάρα :rolleyes::razz::razz:

Παιδιά αν έχει κάποιος το τηλέφωνο του τμήματος πωλήσεων της ΜΙΝΩΣ ας τηλεφωνήσει για να μάθουμε. Έχουν στο greekcity τα δικαιώματα της συγκεκριμένης συναυλίας και την κυκλοφορούν και την πωλούν σε DVD ή στηρίζουμε όλοι μας, αγοράζοντάς το, ένα DVD "μαϊμού" της "μαύρης αγοράς" και ενισχύουμε την μουσική πειρατεία;

Ειπώθηκε προηγουμένως, πάντως, πως το Greekcity έχει τα δικαιώματα για το ΟΑΚΑ και τον Ορφέα...

Λογικά, αληθεύει. Πάντως ναι, καλό θα ήταν να ρωτούσαμε, αν είναι εφικτό.

Καταρχάς δεν χρειάζονται ειδικές γνώσεις για να καταλάβεις μόλις πάρεις τα dvd στα χέρια σου πως πρόκειται για "πειρατικά".Το εξώφυλλο είναι μια απλή έγχρωμη φωτοτυπία της βιντεοκασέτας που κυκλοφόρησε στα βιντεοκλαμπ εκείνη την εποχή.Τα dvd είναι αντιγραφές από την vhs και έχουν ένα απλό αυτοκόλλητο που γράφει greekcity.Επίσης δεν έχει γίνει καμία επεξεργασία σε εικόνα και ήχο και τα χωρίσματα στα τραγούδια έχουν μπει όπου να'ναι, ακόμα και στη μέση των τραγουδιών.Πρόκειται για μια καθαρή απάτη, και απορρώ πως δεν επισημάνθηκε από όσους είχαν αποκτήσει μέχρι τώρα τα dvd.Μάλιστα κάποιος μας παρακίνησε να στηρίξουμε κιόλας την προσπάθεια του greekcity.Να στηρίξουμε τι; Την απάτη; Εγώ αν το γνώριζα δεν θα προχωρούσα στη συγκεκριμένη αγορά.Οπως έγραψα και παραπάνω κάποιοι κερδοσκοπούν στο όνομα του Νταλάρα.

Οπως μου είπε ο Θανάσης ο πολυμήχανος, επικοινώνησε με τη MINOS όπου δεν γνώριζαν τίποτα, του είπαν πως δεν έχουν παραχωρηθεί πουθενά δικαιώματα για κυκλοφορία dvd, και θα το ψάξουν το θέμα...

Προσωπικά πάντως, μου φαίνεται εντελώς τρελό ένα site όπως το Greekcity, που έχει χορηγούς, πουλά εισητήρια συναυλιών, που έχει δηλώσει ονόμα, διεύθυνση, τηλέφωνο, φαξ και όλα τα συναφή, να διαθέτει κάτι πειρατικά, χωρίς καμία νομική κάλυψη :blink: :blink: :blink:

Όντως έτσι είναι.Είναι πολύ περίεργο το να κυκλοφορούν έτσι ανοιχτά και απροκάλυπτα πειρατικά dvd's .Παρόλα αυτά στη ΜΙΝΟS δεν είχαν ιδέα γι'αυτή την κυκλοφορία.Το λάθος ήταν ότι η τηλεφωνική επικοινωνία έγινε μετά και όχι πριν την αγορά των dvd's.

Τι να κάνουμε , ας προσέχαμε... :pity:

Are sure that you contacted the right person at Minos ?

It seems rather surprising that Greek City would sell a "pirated" dvd so openly as you say. They aren't knew to the business.

My dvds also have defects, I have informed Greek City about this problem. They said to try it on different devices or computers (I play them on my computer) and if they still didn't work they would refund the money.

I tried the dvds on 4 different computers with similar results.

My dvds also have defects, I have informed Greek City about this problem. They said to try it on different devices or computers (I play them on my computer) and if they still didn't work they would refund the money.

I tried the dvds on 4 different computers with similar results.

We also had the problem with these DVDs. The paper pasted on the DVD make the disk too heavy. Movement of that non-standard disk is eccentric and DVD player cannot read it. We remove the paper and both disks are OK :pity:

That is interesting :pity:

But how did you manage to remove the paper without damaging the dvds ?

Regarding the copyright :

I got in touch with Greek City today.

They say that they do have the copyrights and a contract to prove it.

But how did you manage to remove the paper without damaging the dvds ?

It is terrible work, my husband spent one hour by this. First he carefully removed upper layer of paper and than he used same organic cleanser for the remnant of the paper and glue.

Try to contact Greek City may be they have same DVDs without this paper.

Παιδιά το "κόλπο" με το αυτοκόλλητο το έκανα κι εγώ κι έπιασε. Βέβαια μέχρι να βγουν τα αυτοκόλλητα "είδα κι έπαθα" , αλλά τελικά τα dvd έπαιξαν. Το πρώτο dvd από την πάνω πλευρά έγινε σαν παγοδρόμιο :blink: γιατί για να ξεκολλήσει το αυτοκόλλητο χρησιμοποίσα σύρμα κουζίνας:D:wacko::D αλλά δεν πειράζει , καλύτερα έτσι. :)

Annemarie, I have checked with my friend at Greekcity and they have discovered that the labels are the problem so just contact her and she will send you new dvds. This applies to anyone else as well.

This is why they have withdrawn it from sales so they could check out the problem and solve it. It seems that it depends on the player, on mine it works fine, but not on others.

There is also a problem as it needs to be played on a player that has multiregion as they have been produced in the UK. They have had problems with a Vissi dvd issued by Sony as well due to the multiregion problem and they are all being returned in the UK as they are not playing so the big boys still have trouble too!!!!!

Thank you Lynne :D

When she informed me that they would withdraw the dvds from their sales, Mrs.Olympia also suggested I should send the dvds back and they would refund the money.

I would much prefer to have a dvd that plays properly as you can well imagine !

I'll get in touch with her again then. Thank you for the information.

Sta Ellhnika (kai en ...perilhpsh):

Ena e-mail pou elabe o Hristaki apo to/thn Olympia tou Greek City:

Opoios 8elei na antikatasthsei to anaferomeno DVD 8a prepei na to epistrepsei entos mias ebdomados sto Greek City.

An to gurisei argotera tote 8a tou epistrafoun mono ta xrhmata (dixws antikatastash). H Olympia den 8a xanasunanastrafei me me tous 8aumastes tou Ntalara!!!

De 8a mpei se leptomereies (o H.) gia to ti peissotera tou egrapsan sto mail, dioti sokaristhke!

Ena omws mas leei:

Sxediazoun na "katastrepsoun" ka8e au8entiko binteo (tou Ntalara) pou exoun sthn katoxh tous!!! (kai auto pragmatika enoxlhse ton H.)

Otan lene "binteo" enooun tis au8entikes sunaulies sto Olumpiako Stadio kai ston Orfea... kai mallon pote de 8a ta doume se DVD... Teleia kai paula.

Kati pou den katalaba omws egw (o Panos): Nomiza oti to Greek City htan ston Kanada. Ti sxesh exei to H. B (UK) sthn istoria?

Shmeiwsh: Zhtw sugnwmh an h metafrash mou den einai polu akribhs, alla den parakolou8ousa leptomerws to 8ema.

PANO ευχαριστούμε πολύ.Τώρα όσον αφορά το ότι θα καταστρέψουν τα αυθεντικά Video ας τα καταστρέψουν.Τέτοια αυθεντικά video έχουν κι άλλοι και μάλιστα από τότε που πρωτοκυκλοφόρησαν.Απλά με το dvd ελπίζαμε σε κάτι καλύτερο και ποιοτικότερο , κάτι που δυστυχώς δεν πραγματοποιήθηκε.

Αρκετά πια.Φτάνει το "παραεμπόριο " με το υλικό του Νταλάρα.Έχουν μάθει όλοι οι επιτήδειοι (δισκάδες, παραγωγοί, παλιατζήδες) που έτυχε να έχουν στην κατοχή τους παλιούς δίσκους , video, ηχογραφήσεις , περιοδικά, φωτογραφίες να τα μοσχοπουλάνε και να θησαυρίζουν στις πλάτες μας.Θα μου πείτε , μας ανάγκασε κανείς να τα πάρουμε; Όχι βέβαια.Αλλά θέλω να ξέρω δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να επιβάλλει κάποιο όριο στην τιμολόγηση αυτών των προιόντων;Όλα ανεξέλεγκτα είναι;

Τελικά η μόνη λύση είναι να κυκλοφορήσει ο Νταλάρας ότι ανέκδοτο υλικό έχει στην κατοχή του (όπως έγινε με το ΓΙΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΚΙ ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ που την άλλη μέρα οι τιμές από τα 45άρια έπεσαν κατακόρυφα)για να σταματήσει πια αυτή η ιστορία.

Πάντως αυτά που γράφει ο Hristaki μου φαίνονται εντελώς παράλογα! Δε μπορεί, δηλαδή, το συγκεκριμένο site να εκφράζεται με τόσο προκλητικό ύφος, τη στιγμή που οι ίδιοι έχουν εκτεθεί ανεπανόρθωτα από την πατάτα που έκαναν (τώρα τι μου φταίνε οι καημένες οι πατάτες...)! Η υπόθεση σηκώνει διευκρίνιση... Θα τρελαθούμε πια!

Ας συναναστρέφονται οι κύριοι αυτοί θαυμαστές καλλιτεχνών που τρώνε κουτόχορτο.Εμείς δεν ανήκουμε σε αυτήν την κατηγορία.Προφανώς η ΜΙΝΟΣ κινήθηκε αποτελεσματικά μετά και από τις παρεμβάσεις-επισημάνσεις μελών του Forum.Μπράβο σε όλους!!Θανάση,έχεις απόλυτο δίκιο για το λεγόμενο παρεμπόριο.Έχουν φτάσει ορισμένα είδη που σχετίζονται με τον Νταλάρα σε εξωφρενικές τιμές.Ούτε η λεγόμενη αγορά ρεφενέ δεν σώζει.Το μόνο λειτουργικό είναι να εκδόσει επιτέλους ο Νταλάρας όλο το ανέκδοτο υλικό.Θα είναι διασφαλισμένο και όχι προχειροδουλειά.Αν αυτοί οι κύριοι δεν θέλουν παρε-δώσε με θαυμαστές του Νταλάρα,εμείς δεν τους έχουμε σε καμία υπόληψη πλέον.’ντε,αρκετά!! :D:razz::razz::razz: Να μάθουν να σέβονται!! :razz::blush::vlakas:

Παιδιά εγώ πάντως συνεχίζω να είμαι επιφυλακτικός σχετικά με το τι έχει "παιχτεί" σ' αυτή την υπόθεση. Υπενθυμίζω πως οι κύριοι αυτοί ισχυρίζονται πως έχουν όλα τα νόμιμα δικαιώματα για την πώληση αυτού του βίντεο και πως το e-mail που είδαμε παραπάνω φαίνεται εντελώς παράλογο! Δεν είναι, νομίζω, σωστό να αρχίζουμε τώρα να αναθεματίζουμε ομαδικώς, εφ' όσον δεν ξέρουμε επισήμως σχεδόν τίποτα. Καλό θα ήταν να το ψάξουμε πιο λεπτομερώς το θέμα (Αν μπορεί κάποιος να επικοινωνήσει με τη δισκογραφική ξανά, ας το κάνει). Ήδη έστειλα κι εγώ e-mail στο GreekCity - να δούμε τι θα μου πουν... :D

:razz::razz::razz:

Μπορεί να έχουν δικαιώματα για το video,όχι όμως και για το dvd.Από όσο ξέρω σχετικά με την πνευματική ιδιοκτησία και τους οριοθετιμένους νόμους(υπάρχει φοβερό έλλειμα σε σχέση με τη νομοθεσία),θα έπρεπε να ζητήσουν άδεια για τα δικαιώματα προς αναπαραγωγή του dvd.Όχι από την βιντεοκασσέτα να αντιγράφουν σε dvd.Είναι άλλο μέσο ήχου και εικόνας.Για να πάρουν άδεια όμως θα έπρεπε να πληρώσουν έξτρα χρήματα.Βιώνουμε παραπλήσια προβλήματα στα δικαστήρια με τους οργανισμούς συλλογικής διαχείρισης δικαιωμάτων των καλλιτεχνών.Ενώ ο νόμος τους δικαιώνει,υπάρχουν δικαστές που δεν εφαρμόζουν τους νόμους.Λυπούνται τους νέγρους για την κασσετοπειρατεία,λυπούνται τους καταστηματάρχες ή τους ξενοδόχους.Μόνο τους καλλιτέχνες δεν λυπούνται,γιατί -λέει-αυτοί έχουν λεφτά.Δεν αμφισβητείται μόνο το περιουσιακό αλλά και το ηθικό δικαίωμα.Αυτό βέβαια είναι ένα ευρύτερο ζήτημα που έχει να κάνει και με το μονοπώλιο της ΑΕΠΙ και το ρόλο της.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0