Sign in to follow this  
Followers 0
Tasos

Πικρός Καημός (Λουκά Νταράλα)

16 posts in this topic

Στο αφιέρωμα του περιοδικού Ciao στον Νταλάρα υπάρχει και η εξής πληροφορία :

"Γύρω στις αρχές του 1965 ή τέλη του 1964 ο Λουκάς Νταράλας...έχει σκεφτεί να ηχογραφήσει τον Γιώργο Νταλάρα και του έχει ετοιμάσει ένα δικό του τραγούδι που λέγεται "Πικρός Καημός". Ο Γιώργος είναι μόλις 15 χρονών και αυτή γίνεται η πιο σημαδιακή αλλά και η πιο έντονη στιγμή του. Στο στούντιο ηχογράφησης εκείνος τραγουδά και ο Λουκάς, ο πατέρας του, παίζει μπουζούκι."

Στο συγκεκριμένο δημοσίευμα αναφέρεται ότι το συγκεκριμένο τραγούδι ηχογραφήθηκε στο στούντιο. Στο διπλό δίσκο με τα 45άρια του Νταλάρα όμως δεν υπάρχει τίποτα σχετικό. Μήπως κάποιος γνωρίζει αν το τραγούδι αυτό κυκλοφόρησε σε 45άρι ή απλώς ήταν μια ηχογράφηση που δεν κυκλοφόρησε ποτέ;

Το τραγούδι δεν έχει κυκλοφορήσει σε 45άρι. Ο ίδιος ο Νταλάρας σε αφιέρωμα το είχε πρωτοπαρουσιάσει σε εκπομπή-αφιέρωμα με ιδιαίτερη συγκίνηση όπως ακούγεται να λέει....Το είχε βρει σε μια παλιά μαγνητοταινία -όπως καταθέτει ο ίδιος - ταλαιπωρημένη...Ωραίο τραγούδι , ωραίος κι ο Γιώργος!!

Το τραγούδι όντως ακούστηκε σε μια σειρά ημίωρων εκπομπών στο Β'Πρόγραμμα της Ελληνικής ραδιοφωνίας τον Ιανουάριο 1985.Οι εκπομπές είχαν τίτλο "Πρόβες και ηχογραφήσεις που δεν έγιναν ποτέ δίσκοι".

Απ'όσο γνωρίζω το συγκεκριμένο τραγούδι ηχογραφήθηκε από τον ΛΟΥΚΑ ΝΤΑΡΑΛΑ το 1975 για το δίσκο "ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ" (εταιρεία SONORA).Δε νομίζω ότι υπάρχει προγενέστερη ηχογράφηση.Στον ίδιο δίσκο επίσης εκτός από τον ΠΙΚΡΟ ΚΑΗΜΟ βρίσκονται και τα τραγούδια:

1)TO ΣΧΟΛΕΙΟ

2)Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ

3)ΣΚΑΛΙ ΣΚΑΛΙ

4)ΤΟ ΞΕΚΡΕΜΑΣΑ ΚΙ ΑΠΟΨΕ

5)Ο ΓΕΡΟΝΤΟΜΑΓΚΑΣ

6)ΜΟΥ'ΚΛΕΙΣΕΣ ΒΑΡΕΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ

7)ΜΙΑ ΜΑΝΑ ΕΙΧΑ ΣΤΗ ΖΩΗ

8)ΟΣΟ ΒΑΡΕΙΑ ΕΙΝ'ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ

9)ΣΑΝ ΑΝΕΜΟΜΥΛΟΣ

10)Ο ΑΠΟΚΛΗΡΟΣ

11)ΚΑΤΣΕ ΚΑΛΑ

Μια λοιπόν που έγινε αναφορά στο ΛΟΥΚΑ ΝΤΑΡΑΛΑ (πατέρα του ΓΙΩΡΓΟΥ) κι επειδή δεν ξέρω αν έχει ξαναγραφτεί στο site, να αναφέρω ότι γεννήθηκε το 1927 στην Αθήνα και πέθανε το 1977 στην Αθήνα επίσης.

Εκτός από τον παραπάνω δίσκο , το 1974 ηχογράφησε για την ίδια εταιρεία ,το δίσκο "ΕΝΑΣ ΡΕΜΠΕΤΗΣ" που περιέχει τα τραγούδια:

1)ΤΟ ΒΟΥΝΟ

2)ΤΟ ΠΛΟΥΣΙΟΠΑΙΔΟ

3)ΚΑΗΜΟ ΜΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΜΟΥ

4)Η ΑΤΑΚΤΗ

5)ΤΑ ΟΜΟΡΦΑ ΤΑ ΓΑΛΑΝΑ ΣΟΥ ΜΑΤΙΑ

6)ΤΟ ΦΤΩΧΟΜΠΟΥΖΟΥΚΟ

7)ΠΩΣ ΗΜΟΥΝΑ ΠΩΣ ΕΓΙΝΑ

8)ΝΥΧΤΕΡΙΔΑ

9)ΔΥΣΤΥΧΗΣΑ ΚΙ ΕΓΩ

10)ΕΝΑΣ ΑΛΗΤΗΣ ΠΕΘΑΝΕ

11)ΜΑΚΡΥΑ ΜΟΥ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ

12)ΣΚΑΛΟΠΑΤΙ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙ

Εκτός από τον παραπάνω δίσκο , το 1974 ηχογράφησε  για την ίδια εταιρεία ,το δίσκο "ΕΝΑΣ ΡΕΜΠΕΤΗΣ"

Να συμπληρώσω ότι το 2002 και οι δύο δίσκοι (όλα τα 24 τραγούδια) ξαναβγήκαν σε ένα CD που έχει τον τίτλο: "Λουκάς Νταράλας - Ένας ρεμπέτης". :D

Μιας κι έγινε αναφορά, να και οι στίχοι του τραγουδιου:

ΠΙΚΡΟΣ ΚΑΗΜΟΣ

Στίχοι-μουσική:Λουκάς Νταράλας

Δεν υπάρχει πιο πικρός

του χωρισμού ο πόνος

μάνα μου σαν συλλογιέμαι

απ' τον καημό μου λιώνω

Πικρός καημός ο χωρισμός

για πάντα με πικραίνει

και τη δόλια μου καρδιά

μερόνυχτα μαραίνει

Μ' ένα καράβι έφυγε

και χάθηκε στα ξένα

έφυγε και άφησε

πικρό καημό σε μένα

Να συμπληρώσω ότι το 2002 και οι δύο δίσκοι (όλα τα 24 τραγούδια) ξαναβγήκαν σε ένα CD που έχει τον τίτλο: "Λουκάς Νταράλας - Ένας ρεμπέτης". ;)

Ξέρετε αν κυκλοφορεί ακόμα αυτό το cd????

"Στην ουσία" προφανώς κυκλοφορεί. ;)

Να η λίγο περίπλοκη απάντηση:

Το αγόρασα μόνο πριν από 3-4 μήνες περίπου. Αλλά μόλις έριξα μια ματιά στην ιστοσελίδα greekbooks.gr (νομίζω εκεί το παρήγγειλα) και γράφουν "Έχει αποσυρθεί". :pity:

Βρήκα όμως κάτι άλλο:

Έχουν στον κατάλογο δύο άλλα CD του Νταράλα (του 2004) με τον λίγο παράξενο τίτλο "995" (επίσης της εταιρείας "Legend"). ’λλες λεπτομέρειες δεν αναφερόυν.

Στο musical.gr βρήκα τη λύση:

Το 2004 οι δύο δίσκοι προφανώς κυκλοφόρσηαν εκ νέου, αυτή τη φορά ως ξεχωριστά CD:

"Το βουνό" και "Η άτακτη" (και τα δύο με την ένδειξη "995" στα εξώφυλλα):

Να τα εξώφυλλα και άλλες λεπτομέρειες:

http://www.musical.gr/cddetails.scr?gui_la...de=2201153212-2

http://www.musical.gr/cddetails.scr?gui_la...de=2201153222-2

;)

(Τα τραγούδια δεν αναφέρονται αλλά πιθανότατα είναι τα ίδια με εκείνα στους παλιούς δίσκους LP.)

Kυκλοφορούν κανονικά , τόσο το διπλό, όσο και τα μονά CD .Ίσως βέβαια να μην υπάρχουν σε όλα τα κατασήματα , αλλά με λίγο ψάξιμο βρίσκονται. ;)

Θανάση, μήπως ξέρεις αν υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στις δύο εκδόσεις (το διπλό CD και τα δύο μονά);

Θανάση, μήπως ξέρεις αν υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στις δύο εκδόσεις (το διπλό CD και τα δύο μονά);

Έχω μόνο τους δίσκους βινυλίου.Τα cd δεν τα έχω , αλλά όπως τα είδα στα καταστήματα νομίζω ότι είναι τα ίδια.

Σ ευχαριστώ, Θανάση. Μάλλον περιττό λοιπόν να αποκτήσω και την έκδοση του 2004. :D Παράξενες καμιά φορά οι κινήσεις των δισκογραφικών εταιριών.

Ο «Πικρός καημός» του Λουκά Νταράλα με τον Γιώργο Νταλάρα…

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου
12/07/2013

Στο video που ακολουθεί: «Πικρός καημός» (Λουκά Νταράλα)
Παίζει κιθάρα και τραγουδά ο Γιώργος Νταλάρας, ενώ μπουζούκι παίζει ο Λουκάς Νταράλας, από ηχογράφηση του 1965. Μεταδόθηκε στην εκπομπή του Δευτέρου Προγράμματος Ελληνικής Ραδιοφωνίας «Πρόβες και ηχογραφήσεις που
δεν έγιναν ποτέ δίσκοι» την Πρωτοχρονιά του 1985, σε επιμέλεια Σοφίας Μιχαλίτση. (Αρχείο Θανάση Γιώγλου).
6 people like this

Συγκινητική συνύπαρξη και μοναδική!

2 people like this

ιστορική καταγραφή!! Ευχαριστώ πολύ Θανάση που το μοιράζεσαι μαζί μας από το προσωπικό αρχείο σου !

1 person likes this

Θαναση σε ευχαριστουμε!!!!!!!!

Πραγματικο διαμαντι!!!!!!

3 people like this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0