Sign in to follow this  
Followers 0
kostasp

"Οι Μάηδες οι ήλιοι μου"

26 posts in this topic

Ο Νταλάρας στην καριέρα του έχει κάνει -σχετικά με άλλους-λίγους πολυσυλεκτικούς προσωπικούς δίσκους ("Μέτοικος", "Οι Μάηδες οι ήλιοι μου","Καλώς τους","Η άσφαλτος που τρέχει","Στα τραγούδια που σου γράφω"). Απ'αυτούς -προσωπικά- θεωρώ πως ο καλύτερος είναι το άλμπουμ "Οι Μάηδες οι ήλιοι μου". Ο Νταλάρας βρίσκεται σε πολύ καλή στιγμή ερμηνευτικά (ο διπλός δίσκος κυκλοφόρησε τον Σεπτέμβρη του 1978). Τα 26 τραγούδια είναι ένα κι ένα! Μετρήστε πόσα από αυτά έγιναν γνωστά στο ευρύ κοινό-όχι , δεν εννοώ τους Νταλαρικούς-"Τα μάρμαρα της Πόλης", "Να'μαι από καμιά μεριά", "Τα μαλάκια σου κυρά μου", "Μάνα μου αλλιώς μου τα'πες","Προσφυγάκι", "Σκορπίσανε οι φίλοι μου", "Στην αλάνα", "Πρώτη Δεκέμβρη", 'Αμα δε σε δω", "Αθήνα", "Δε φταίω","Μόνο η αγάπη μένει","Κόκκινο τριαντάφυλλο".....και ο κατάλογος τελειωμό δεν έχει!...Συνεργάστηκε με τον Γ.Σπανό, τον Αν.Βαρδή, τον Χρ.Γκάρτζο, τον Στ.Βαμβακάρη, τον Μ.Τερζή, τον Λ.Παπαδόπουλο, τη Σ.Τσώτου, τον Μ.Ελευθερίου, τον Κ.Κοφινιώτη , τραγούδησε στίχους της μεγάλης Ευτυχίας Παπαγιαννοπούλου....Θεωρώ πως είναι δίσκος υπόδειγμα επιλογής τραγουδιών, ερμηνείας, ενορχήστρωσης και παραγωγής (ακόμα και οι κασέτες εταιρείας που κυκλοφόρησαν εκείνη την εποχή ήταν μέσα σε μια καλαίσθητη θήκη!). Πιστεύω ότι είναι έναςαπό τους 5 καλύτερους δίσκους του Νταλάρα και που δύσκολα-λόγω συνθηκών και εποχής-θα επαναληφθεί τέτοιο αποτέλεσμα με τέτοιες παραμέτρους και από τον ίδιο-αυτό μας έχουν αποδείξει τα χρόνια που πέρασαν-αλλά και από άλλους τραγουδιστές αυτού του μεγέθους και βεληνεκούς! Όταν στην εκπομπή της Σεμίνας τραγούδησε μετά από πολλά χρόνια το¨"Κάτω από την κληματαριά" συγκινήθηκε και ο ίδιος αλλά κι εμείς όσοι λατρέψαμε αυτό το δίσκο και το Γιώργο αυτής της εποχής. Ήταν ένα δώρο που το αναμένουμε και στις ζωντανές εμφανίσεις του...πέρα από το αναμενόμενο ρεπερτόριο...

Θεωρώ πως είναι δίσκος υπόδειγμα επιλογής τραγουδιών, ερμηνείας, ενορχήστρωσης και παραγωγής (ακόμα και οι κασέτες εταιρείας που κυκλοφόρησαν εκείνη την εποχή ήταν μέσα σε μια καλαίσθητη θήκη!). Πιστεύω ότι είναι έναςαπό τους 5 καλύτερους δίσκους του Νταλάρα και που δύσκολα-λόγω συνθηκών και εποχής-θα επαναληφθεί τέτοιο αποτέλεσμα με τέτοιες παραμέτρους και από τον ίδιο-αυτό μας έχουν αποδείξει τα χρόνια που πέρασαν-αλλά και από άλλους τραγουδιστές αυτού του μεγέθους και βεληνεκούς!

Συμφωνώ απόλυτα!!

Και τι σύμπτωση: Σήμερα το απόγευμα - λίγες ώρες πριν διαβάσω το σχόλιο του kostap - μου ήρθε στο νου ακριβώς αυτός ο δίσκος και σκέφτηκα τους διάφορους συνθέτες και στιχουργούς του. Και συνειδητοποίησα ότι όλοι σχεδόν (!) έχουν εξαφανιστεί πια από τη δισκογραφία (οι περισσότεροι μάλιστα εδώ και χρόνια):

- Στ. Βαμβακάρης, Γκάρτζος (για μένα ένας από τους καλύτερους Έλληνες συνθέτες), Σπανός, Μ. Τερζής

- Ελευθερίου, Λ. Παπαδόπουλος, Τεάζης, Τσώτου

(Οι μόνοι που "επιβίωσαν" δισκογραφικά είναι ο Θεοδωράκης [ως ένα σημείο] και ο Βαρδής.)

:music: :music: :music:

Κοιτάξτε κάτι πραγματα. Και γω σημερα τον ιδιο δισκο σκεφτομουνα. Και συμφωνω απολυτως με τα σχολια του Κωστα και του Michael (κατι πραγματα , ε?). Υπεροχος δισκος, πραγματικα καταπληκτικος, και τυχεροι εμεις που ειμαστε αρκετα μεγαλοι για να τον εχουμε σε βινυλιο.

Πραγματικά δεν βρίσκω λόγια να γράψω γι'αυτόν τον καταπληκτικό δίσκο.Πιστεύω ότι είναι από τους δίσκους που κοσμούν την ελληνική δισκογραφία και τιμούν τον κάθε ακροατή.Ένα BEST OF από μόνος του.Και τυχεροί όσοι προλάβαμε και ακούσαμε και ζωντανά κάποια τραγούδια του (εκτός βέβαια από την ΑΛΑΝΑ , το ΚΟΚΚΙΝΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ και το ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΔΕΚΕΜΒΡΗ). :):music:

Oute ki egw exw na pros8esw polla. Aplws na anaferw duo tragoudakia - parapanw:

Σκορπίσανε οι φίλοι μου ...

kai

Μάνα μου αλλιώς μου τα 'πες..

A, ki ena tragoudi pou arese para polu ston filo mou ton Paulo (o filos me ton opoio moirasthkame thn idia karekla sth sunaulia tou Ntalara :) ):

Μακριά απ' τα ψέματα

Ki ena allo..Κάτω απ' την κληματαριά :music:

Me duo logia - kai gia na mhn anaferw ola ta upoloipa tragoudia - olos o diskos eina ena aristourghma!

Συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν παραπάνω για τον συγκεκριμένο δίσκο , και επαυξάνω.

Τον θεωρώ τον καλύτερο του Νταλάρα, ένας δίσκος που μονο επιτυχίες είχε , τι να πρωτοθυμηθώ τι να ξεχάσω. Τα διαμάντια του Βαμβακάρη, του Σπανού του Μίκη , του Γκάρτζου, το εξαιρετικό του Γερασιμίδη [O Mετανάστης ] όποτε τον ακούω κάτι με πιάνει. Είναι ουσιαστικά ο πρώτος δίσκος που ο Νταλάρας έχει την ευθύνη για την επιλογή όλων των τραγουδιών, φανερώνοντας της ανησυχίες του .

Όχι όπως είναι οι σημερινοί πολυσυλεκτικοι που ψάχνεις το καλό τραγούδι με το τουφέκι. ...... Μόνο η αγάπη μένει όλα τα άλλα είναι καπνός... Ποτέ δεν το έχει πει όπως και τόσα άλλοστε...

...Μόνο η αγάπη μένει όλα τ' άλλα είναι καπνός...

Καταπληκτικό τραγούδι και σε στίχο και σε μουσική.

Το είπε πέρσι, τον Ιούνη του 2004, στο Μέγαρο Μουσικής, στην παράσταση με το Μιχάλη Χατζηγιάννη.

...Μόνο η αγάπη μένει όλα τ' άλλα είναι καπνός...

Καταπληκτικό τραγούδι και σε στίχο και σε μουσική.

Το είπε πέρσι, τον Ιούνη του 2004, στο Μέγαρο Μουσικής, στην παράσταση με το Μιχάλη Χατζηγιάννη.

"Βγες τη νύχτα στο μπαλκόνι,

μέτρα τα νεκρά τ'αστέρια,

είμαστε στον κόσμο μόνοι,

ειν' ο άγιος ουρανός,

η ζωή γυμνούς μας φέρνει,

και μας παίρνει μ'αδεια χέρια,

μόνο η αγάπη μένει,

όλα τ'άλλα είναι καπνός".

Τί ερμηνεία!!!!!

Ημουν εκεί.

-John

Οι στίχοι της μεγάλης Σώτιας Τσώτου είναι υπέροχα απλοί και σημαντικοί...Κι ο Νταλάρας είπε ένα από τα πιο ερωτικά του τραγούδια...Κάποτε πρέπει να κάνει συναυλία μόνο με τα τραγούδια αυτά!

"Βγες τη νύχτα στο μπαλκόνι,

με κατάνεκρα τ'αστέρια,

είμαστε στον κόσμο μόνοι,

ειν' ο άγιος ουρανός,

μα όμως λέει

΄

"μέτρα τα νεκρά τ' αστέρια

γύρω άδειος ουρανός"

Το συγκεκριμένο τραγούδι το έλεγε και στις εμφανίσεις στο θέατρο ΤΕΝΤΑ με την Χ.ΑΛΕΞΙΟΥ το 1984.

Ας γράψω κι εγώ με τη σειρά μου γι' αυτόν το δίσκο...

Ο δίσκος που τον είχαμε σε LP, ο δίσκος που θυμάμαι να ακούνε οι μεγαλύτεροι κι εγώ να μαθαίνω, ο δίσκος που κάποια στιγμή εδέησα να αγοράσω σε CD...(πρόσφατα..) και δεν έχω σταματήσει να τον ακούω. :rolleyes:

Μεγάλης αξίας... Μουσικά, στιχουργικά, ερμηνευτικά...

Μακάρι να ακούσουμε και ζωντανά κάποια από αυτά τα τραγούδια, γιατί το '84 που πήγαινα στις πρώτες μου συναυλίες, και να τα έλεγε, δύσκολο να τα θυμάμαι! :razz:

Στο δίσκο "Οι Μάηδες οι ήλιοι μου"(1978) συνεργάζεται για πρώτη φορά με τον Νταλάρα ο συνθέτης Μιχάλης Τερζής(με τα τραγούδια : "Στην Ανατολή στη Δύση" και "Μην ακούς" / και τα δυο σε στίχους του Λευτέρη Παπαδόπουλου).

Στα πλαίσια της πρόσφατης συνέντευξής του στο "ΜΕΤΡΟΝΟΜΟ" μας αφηγήθηκε την περιπέτεια αυτών των δύο τραγουδιών, η οποία ξεκινά το ... 1972!

Κι αυτό το κομμάτι της συνέντευξης έμεινε, λόγω χώρου, έξω από τη δημοσίευση στο περιοδικό ... οπότε δημοσιεύεται εδώ.

Αξίζει, νομίζω, αυτή η αφήγησή του, γιατί επιβεβαιώνει, αυτό που μας είχε πει, σε συνέντεύξη του ο Χρήστος Γκάρτζος, ότι δηλαδή : "τα τραγούδια, συνήθως, περνάνε από σαράντα κύματα!".

Ο Τερζής μπήκε στη δισκογραφία το 1976 με τον δίσκο : "Ύμνος και θρήνος για την Κύπρο"(ΜΙΝΩΣ 1976), σε ποίηση των Κωστή Παλαμά και Γιάννη Ρίτσου και με ερμηνευτές τους Γιώργο Ζωγράφο κι ’ννα Βίσση(σε ένα τραγούδι).

Η πρώτη του όμως απόπειρα είχε γίνει το 1972. Η αφήγηση του Μιχάλη Τερζή :

"Είχα πάει στα "Νέα" και βρήκα τον Λευτέρη Παπαδόπουλο.

- "Κύριε Λευτέρη, ξέρετε, παίζω πιάνο ... γράφω ...".

- "Λέγε αγόρι μου, τι θέλεις ; ".

- "Στίχους", του λέω.

Μου λέει : "Δώσε μου να ακούσω κάτι δικό σου".

Του πάω την άλλη μέρα δυο τραγούδια μου με δικούς μου και τους στίχους.

- "Τέλεια είναι", μου λέει. "Θα σε στείλω στη "Μίνως". Νομίζω "πάνε" τα τραγούδια αυτά πολύ στον Νταλάρα. Θα σου δώσω κι εγώ μετά στίχους, αφού τώρα γράφω με τον Σπανό και τον Μπιθικώτση.".

Πήγα. Η απάντηση αρνητική. Μου λέει ο Μάτσας : "Ο Γιώργος Νταλάρας γράφει με τον Απόστολο Καλδάρα τώρα. Ας τα για αργότερα ...".

Το "αργότερα" ήταν το 1978, όταν τα δυο αυτά τραγούδια, σε στίχους, πλέον, του Λευτέρη Παπαδόπουλου, μπήκαν στο δίσκο "Οι Μάηδες οι ήλιοι μου".

Ειναι πραγματικα απ τους αγαπημενους μου δισκους.Τα χει ολα.Ρεμπετικα,Κουγιουμτζικα,πολιτικα.Γενικα ,οπως γραφει και στο σημειωμα,ειναι ενας δισκος που εχει ολων των ειδων τα τραγουδια που ειχε πει ο αρχηγος ως τοτε.Αυτον το δισκο τον αγορασα για ενα τραγουδι.Το Αθηνα.Πιθανον να ειναι και το πρωτο που θυμαμαι.Απ τα πρωτα σιγουρα.Μαζι με την Αλανα.Ο συγκεκριμενος δισκος μαζι με τα 50 χρονια ρεμπετικο,και οποιοδηποτε του μεγαλου Σταυρου,θα μπορουσαν να με συντροφευουν παντου.Μακρια απ τα ψεμματα,Μην ακους ,Δε φταιω και τοσα αλλα.Ολα τα αλλα δηλαδη ,ενα προς ενα,ειναι τραγουδαρες.Μακαρι να πει καποιο,στο Παλλας.Οταν ακουω καποιο τραγουδι,απ αυτο το δισκο,γινομαι 6-7 ετων οταν αρχες 80, τα εβαζε η μανα μου κυριως ,στο σπιτι ολη μερα.Μνημες...

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=14&ct=...1&artid=1400219

Λογοκρισία

ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: 22 Σεπτεμβρίου 2008

1978: «Νέο κατόρθωμα της ΕΡΤ, μετά την απαγόρευση των τραγουδιών του Μίκη Θεοδωράκη (φωτό): Η επιτροπή λογοκρισίας της, που έχει... αναλάβει να προστατεύει τον Ελληνικό λαό από τα... εθνοφόρα άσματα, έκοψε επτά τραγούδια (!)- σημαίνει ότι απαγορεύει τη μετάδοσή τους ακόμη και σε πληρωμένες διαφημιστικές εκπομπές- από τον δίσκο του Γιώργου Νταλάρα, που κυκλοφόρησε χθες. Παραθέτουμε πιο κάτω τους στίχους των τραγουδιών που κόπηκαν... Θυμήσου. Οι δρόμοι μας φτωχοί σαν τη ζωή μας, μπαινόβγαινε στα σπίτια ο θάνατος, ματώσανε των ανθρώπων οι πληγές. Θυμήσου. Κι εκεί στη γειτονιά, στη σκοτεινιά, τ΄ αδέλφια μας αλλάζουν τουφεκιές χωρίς να φταίνε...». («ΤΑ ΝΕΑ»)

Να έγραφαν και τα υπόλοιπα έξη τραγούδια...

Πολύ θα το ήθελα κι εγώ. Μπορούμε να υποθέσουμε, βέβαια, ποια μπορεί να τους ενοχλούσαν αλλά μόνο να υποθέσουμε. Γιατί μέσα στο μυαλό τους δεν μπορούμε να διεισδύσουμε κι ευτυχώς δηλαδή...

Aπό τη στήλη του Τάσου Κριτσιώλη στο Μusic Corner:

«ΟΙ ΜΑΗΔΕΣ ΟΙ ΗΛΙΟΙ ΜΟΥ» (MINOS MSM 328-329)

"Επετειακό" διπλό άλμπουμ του Γιώργου Νταλάρα, με την ευκαιρία της συμπλήρωσης δέκα χρόνων στο τραγούδι. Κυκλοφόρησε τον Σεπτέμβριο του 1978 και ξεπέρασε σε πωλήσεις τις 100.000 αντίτυπα. Μέσα από αυτό, ο σπουδαίος καλλιτέχνης επιχειρεί μία σύνθεση των ειδών τραγουδιού που είχε ερμηνεύσει ως τότε κι αυτό είναι ευδιάκριτο. Ουσιαστικά, πρόκειται για τρεις «ενότητες» που έχουν να κάνουν με το λαϊκορεμπέτικο, το πολιτικό και το έντεχνο είδος που τον είχαν αναδείξει σε μια ξεχωριστή μορφή στα μουσικά μας πράγματα.

Την πρώτη «ενότητα» ανέλαβε σχεδόν κατ' αποκλειστικότητα ο Στέλιος Βαμβακάρης, γιος του αξέχαστου Μάρκου, που εδώ κάνει την πρώτη του παρουσία με τραγούδια που θυμίζουν κατά πολύ το στυλ του πατέρα του και γενικότερα τους συνθέτες της προπολεμικής περιόδου. Όσον αφορά τα πολιτικά, το κύριο βάρος σηκώνουν οι επίσης πρωτοεμφανιζόμενοι Χρήστος Γκάρτζος και Μιχάλης Τερζής, ενώ τα έντεχνα ανήκουν κατά βάση στον Αντώνη Βαρδή.

Υπάρχει όμως και η μοναδική δισκογραφική συνεργασία του Νταλάρα με τον Γιάννη Σπανό, ο οποίος του έδωσε ένα από τα πιο διαχρονικά τραγούδια της καριέρας του: Την πασίγνωστη «Αλάνα», που είχε γραφτεί το 1973 αλλά λόγω της δικτατορίας έμεινε στο συρτάρι. Μάλιστα, ο Λευτέρης Παπαδόπουλος αναφέρει ότι η Βίκυ Μοσχολιού μέσω των γνωριμιών της είχε προσπαθήσει τότε να το περάσει από την πανίσχυρη λογοκρισία, αλλά παραλίγο να βρει το μπελά της από τα όργανα της χούντας. Απαγορευμένο ήταν και το «Σκορπίσανε οι φίλοι μου» της Ευτυχίας Παπαγιαννοπούλου που ακούστηκε αρκετά.

Πάντως, η μέγγενη της λογοκρισίας εξακολουθούσε να υπάρχει και το 1978, καθώς με την κυκλοφορία του διπλού δίσκου απαγορεύτηκε από τα αποκλειστικά κρατικά τότε ΜΜΕ η μετάδοση των επτά από τα 26 τραγούδια που περιλαμβάνει. Αυτών δηλαδή που είχαν καθαρή πολιτική χροιά και με σκληρά λόγια τα πιο πολλά μιλούσαν για εποχές και γεγονότα που ενοχλούσαν αρκετούς...

Πέρα από τα προαναφερόμενα, ξεχώρισαν κι έγιναν γνωστά τα «Πρώτη του Δεκέμβρη» (διαχρονικό κομμάτι), «Κάτω απ' την κληματαριά» και «Αθήνα», ενώ εξαιρετικά είναι τα λαϊκά τραγούδια του Βαμβακάρη και τα «Όποιος μαθαίνει να χτυπά», «Στην Ανατολή στη Δύση» και «Δε φταίω». Επίσης, περιλαμβάνεται το «Κόκκινο τριαντάφυλλο» του Μίκη Θεοδωράκη που γράφτηκε το Μάιο του 1976 για το θάνατο του Αλέκου Παναγούλη και κυκλοφόρησε τότε σε δίσκο 45 στροφών.

Στο εσώφυλλο του άλμπουμ υπάρχει εκτενές σημείωμα του Νταλάρα για το σκοπό και τους στόχους της έκδοσης και η αναφορά όλων των μουσικών που παίζουν. Παραγωγός ήταν ο Αχιλλέας Θεοφίλου και η ηχογράφηση έγινε στα στούντιο της Columbia με ηχολήπτη τον Στέλιο Γιαννακόπουλο και βοηθούς τους Μίμη Καννή, Μανώλη Ψαρρά και Γιώργο Τζάννες. Η ενορχήστρωση και η διεύθυνση ορχήστρας είναι του Νίκου Λαβράνου, εκτός από την πλευρά του Στέλιου Βαμβακάρη που όπως αναφέρει στο σημείωμά του ο Γιώργος Νταλάρας, ηχογραφήθηκε χωρίς ιδιαίτερη ενορχήστρωση.

Τα τραγούδια του δίσκου

Πλευρά Στέλιου Βαμβακάρη (επτά τραγούδια)

1) Ξεκινάει τ' αρχοντολόι (Λ. Παπαδόπουλου)

2) Πέθανε ο Αριστείδης (Κ. Κοφινιώτη)

3) Τα μάρμαρα της Πόλης (Παραδοσιακοί στίχοι)

4) Να' μια από καμιά μεριά (Λ. Παπαδόπουλου)

5) Τα μαλλάκια σου κυρά μου (Λ. Παπαδόπουλου)

6) Μάνα μου αλλιώς μου τα 'πες (Λ. Παπαδόπουλου)

7) Τα βυζαντινά σου μάτια (Λ. Παπαδόπουλου)

8) Προσφυγάκι (Χρ. Γκάρτζου-Λ. Τεάζη)

9) Σκορπίσανε οι φίλοι μου (Γ. Σπανού-Ευτ. Παπαγιαννοπούλου)

10) Η φτώχεια μου καθρέφτης (Χρ. Γκάρτζου-Λ. Τεάζη)

11) Στην αλάνα (Γ. Σπανού-Λ. Παπαδόπουλου)

12) Όποιος μαθαίνει να χτυπά (Χρ. Γκάρτζου-Λ. Τεάζη)

13) Πρώτη του Δεκέμβρη (Γ. Σπανού-Μ. Ελευθερίου)

14) ’μα δε σε δω (Αντ. Βαρδή-Δ. Τζεφρώνη)

15) Αθήνα (Χρ. Γκάρτζου-Σ. Τσώτου)

16) Στην Ανατολή στη Δύση (Μ. Τερζή-Λ. Παπαδόπουλου)

17) ’ει μωρέ παιδιά (Χρ. Γκάρτζου-Λ. Τεάζη)

18) Μην ακούς (Μ. Τερζή-Λ. Παπαδόπουλου)

19) Μετανάστης (Γ. Γερασιμίδη-Γ. Καλατζόπουλου)

20) Μακριά απ' τα ψέματα (Ν. Λαβράνου-Μ. Ελευθερίου)

21) Κάτω απ' την κληματαριά (Αντ. Βαρδή-Αν. Αγγελάκη)

22) Χελιδονάκι (Αντ. Βαρδή-Λ. Παπαδόπουλου)

23) Δε φταίω (Γ. Σπανού-Λ. Παπαδόπουλου)

24) Μόνο η αγάπη μένει (Χρ. Γκάρτζου-Σ. Τσώτου)

25) Θυμήσου (Αντ. Βαρδή-Αν. Αγγελάκη)

26) Κόκκινο τριαντάφυλλο (Μ. Θεοδωράκη)

http://www.musiccorner.gr/extras/record/index.html

Για την ιστορια αναφερω τα τραγουδια του δισκου ΟΙ ΜΑΗΔΕΣ ΟΙ ΗΛΙΟΙ ΜΟΥ που τοτε ειχαν κοπει απο την λογοκρισια :

1. ΞΕΚΙΝΑΕΙ Τ'ΑΡΧΟΝΤΟΛΟΙ

2. ΘΥΜΗΣΟΥ

3.ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ

4.ΑΕΙ ΜΩΡΕ ΠΑΙΔΙΑ

5.ΜΑΚΡΙΑ ΑΠ'ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ

6.ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ

7.ΚΟΚΚΙΝΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ

Μαζί με τους δίσκους του Κουγιουμτζή,είναι ο αγαπημένος μου του Νταλάρα.Πλήρης,καλύπτει ηχητικά,μεγάλο κομμάτι του ελληνικού τραγουδιού(αν και πάντα σκέφτομαι,πως θα ήταν,αν είχε και μερικά τραγούδια του Κουγιουμτζή,χμμμ).Κρίμα που τότε,ο Νταλάρας δεν συνεργάστηκε ξανά με τον Σπανό,θα είχαμε και άλλα υπέροχα τραγούδια.

Οι Μάηδες οι ήλιοι μου είναι μια παλιά ιστορία και συγχρόνως μεγάλος μου καημός... Τον θεωρώ μακράν από τους κορυφαίους δίσκους του Νταλάρα και απόλυτα αντιπροσωπευτικό της πορείας του των πρώτων δέκα ετών στο τραγούδι. Το παράπονό μου (και όχι μόνο δικό μου) είναι ότι έχει αδικηθεί τουλάχιστον στα live του. Υπάρχει ένα τραγούδι-σταθμός, η Αλάνα, και πολλά μεγάλα τραγούδια (Θυμήσου, Μακριά απ 'τα ψέμματα, Τα μάρμαρα της πόλης, Πρώτη του Δεκέμβρη κ.α.), που επισκιάστηκαν και δεν προβλήθηκαν, τουλάχιστον στις μετά το 1982-83 εμφανίσεις του (δεν έχω άποψη πόσο τραγουδήθηκε την εποχή που κυκλοφόρησε). Παρόμοια αδικημένω θεωρώ τον Βυζαντινό Εσπερινό με μεγάλα τραγούδια και ιδιαίτερα χαρακτηριστικό ηχόχρωμα. 'Οσοι από τους φίλους του forum έχουν δυνατότητα, λόγω άμεσης σε πρώτο πρόσωπο επαφής, να προτείνουν ή να επηρεάσουν ας το κρατήσουν στο μυαλό τους!!

Να πω 2 λογια για το αλμπουμ ΟΙ ΜΑΗΔΕΣ ΟΙ ΗΛΙΟΙ ΜΟΥ : στο ραδιοφωνο τοτε ειχε προβληθει πολυ, στην ημιωρη καθημερινη εκπομπη της ΜΙΝΩΣ. Ο Νταλαρας στην ΔΙΑΓΩΝΙΟ ελεγε την ΑΘΗΝΑ, το ΚΟΚΚΙΝΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ, ΣΤΗΝ ΑΛΑΝΑ , ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ,1Η ΤΟΥ ΔΕΚΕΜΒΡΗ, ΜΑΚΡΙΑ ΑΠ'ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ, κυριως αυτα τα 6. Το επομενο Πασχα απο την κυκλοφορια του δισκου , στο αναστασιμο εορταστικο προγραμμα της ΕΡΤ, ειχε παιχτει για 1η και μοναδικη φορα το ΚΑΤΩ ΑΠ'ΤΗΝ ΚΛΗΜΑΤΑΡΙΑ , ασπρομαυρο και ο Νταλαρας τραγουδουσε play-back μιας και ηταν μια αρχεγονη μορφη βιντεοκλιπ...αυτο που παιζοταν συχνα τοτε στα ραδιοφωνα ηταν το Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ και επισης το ΧΕΛΙΔΟΝΑΚΙ και ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ και βεβαια Η ΑΛΑΝΑ...Το τραγουδι ΜΟΝΟ Η ΑΓΑΠΗ ΜΕΝΕΙ ακουστηκε το 1983 στην ΤΕΝΤΑ.

Εκεινο που μου εχει μεινει και γελαω οταν το θυμαμαι, ειναι πριν 3-4 χρονια που η εκπομπη ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ ειχα αφιερωμα στην Ευτυχια Παπαγιαννοπουλου, ενας καλεσμενος με στομφο ειπε καποια στιγμη : "θα σας διαβασω ενα ανεκδοτο ποιημα της Ευτυχιας" και αρχισε να διαβαζει το ΣΚΟΡΠΙΣΑΝΕ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ...μου ειχε κανει εντυπωση που αγνοουσε οτι 30 χρονια πριν το ειχε μελοποιησει ο Σπανος και το ειχε τραγουδησει ο Νταλαρας, δεδομενου οτι ο συγκεκριμενος θεωρειται ανθρωπος του τραγουδιου...τραγουδια που δεν ακουστηκαν καθολου (η δεν ετυχε να τα ακουσω εγω ποτε στα ραδιοφωνα) εκεινα τα χρονια ησαν το ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΔΥΣΗ, ΝΑΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ ΜΕΡΙΑ , ΤΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ ΣΟΥ ΜΑΤΙΑ, ΞΕΚΙΝΑΕΙ Τ'ΑΡΧΟΝΤΟΛΟΙ , ΑΕΙ ΜΩΡΕ ΠΑΙΔΙΑ....Να σημειωσω πως (αντιθετα με το σχετικο σημειωμα της εποχης που υπαρχει εδω ποσταρισμενο) , το τραγουδι ΣΚΟΡΠΙΣΑΝΕ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ δεν ειχε κοπει απο την λογοκρισια, καθε αλλο, προβληθηκε πολυ, αλλα επισκιαστηκε απο την ΑΛΑΝΑ που αρχικα ειχε "κοπει"...

Γενικα ο δισκος αυτος νομιζω ειναι ο πιο πληρης οχι μονο του Νταλαρα, αλλα γενικα της ελληνικης δισκογραφιας , δεδομενου οτι καλυπτει και στιχουργικα και μουσικα ολα τα ρευματα του ελληνικου λαικου τραγουδιου.

Εκεινο που μου εχει μεινει και γελαω οταν το θυμαμαι, ειναι πριν 3-4 χρονια που η εκπομπη ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ ειχα αφιερωμα στην Ευτυχια Παπαγιαννοπουλου, ενας καλεσμενος με στομφο ειπε καποια στιγμη : "θα σας διαβασω ενα ανεκδοτο ποιημα της Ευτυχιας" και αρχισε να διαβαζει το ΣΚΟΡΠΙΣΑΝΕ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ...μου ειχε κανει εντυπωση που αγνοουσε οτι 30 χρονια πριν το ειχε μελοποιησει ο Σπανος και το ειχε τραγουδησει ο Νταλαρας, δεδομενου οτι ο συγκεκριμενος θεωρειται ανθρωπος του τραγουδιου...

http://www.dalaras.com/forum/index.php?s=&...=12&t=3037&st=0

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0