EKOSTEL

Η καθημερινή αποδελτίωση του ημερησίου τύπου

3,821 posts in this topic

Και στο χθεσινο μεσημεριανο δελτιο του Mega υπηρξε αρκετα μεγαλο ρεπορταζ απο την παρουσιαση του καινουργιου cd.

Στην Βραδυνή της Κυριακής, συνέντευξη του Γ.Νταλάρα στον Γ.Αλεξίου.

Ο Γιώργος Νταλάρας είπε δύο όμορφα λόγια σε σχετικό σποτάκι στο μεσημεριανό πρόγραμμα του Antenna, με αφορμή τον τηλεμαραθώνιο που οργανώνει το κανάλι την Τρίτη 12 Δεκεμβρίου για το παιδί. Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει πως θα είναι και μεταξύ των ανθρώπων που θα εμφανιστούν στην πολύωρη εκπομπή.

Από τη "Βιβλιοθήκη" της Ελευθεροτυπίας - Παρασκευή 1/12/2006 (τεύχος 431, σελ. 6).

Γιώργος Κοροπούλης - Νούμερο2... :) ...

http://img205.imageshack.us/img205/9891/3214ix4.jpg

Στα εβδομαδιαία περιοδικά ''Hello'', ''OK'', φωτογραφίες του ζεύγους Νταλάρα από τον γάμο της ηθοποιού Β.Παναγοπούλου με τον τηλεοπτικό παραγωγό Φ.Συναδινό(30-11-2006).

Από EKOSTEL.

Το "Βήμα" έχει φωτογραφία του Νταλάρα με τον Μ.Ανδρουλάκη από την παρουσίαση του νέου βιβλίου του δευτέρου που πραγματοποιήθηκε χθες.

Ο Γιώργος Νταλάρας είπε δύο όμορφα λόγια σε σχετικό σποτάκι στο μεσημεριανό πρόγραμμα του Antenna, με αφορμή τον τηλεμαραθώνιο που οργανώνει το κανάλι την Τρίτη 12 Δεκεμβρίου για το παιδί. Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει πως θα είναι και μεταξύ των ανθρώπων που θα εμφανιστούν στην πολύωρη εκπομπή.

"Δυστυχώς ακόμα και στις μέρες μας υπάρχουν παιδιά που έχουν ανάγκες, πολλαπλές ανάγκες, πολλές κατηγορίες παιδιών που ταλαιπωρούνται και θέλουν τη συμπαράστασή μας".

Η δήλωση του Γιώργου Νταλάρα στο συγκεκριμένο σποτάκι.

Στο Δ.Τηλέραμα, φωτορεπορτάζ από τον παραπάνω αναφερθέντα γάμο.

Δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη θέση για να το γράψω εδώ αλλά δεν ήξερα που αλλού αν το γράψω......

Στο περιοδικό "DownTown" No576 30/11-6/12-2006

Υπάρχει μια μίνι συνέντευξη του Γιώργου Θεοφάνους μεταξύ των οποίων λέει:

"Νοιώθω πάρα πολύ τυχερός γενικά. Υπάρχουν στιγμές που με κάνουν να νοιώθω ότι έχω κάνει πραγματικότητα τα πιο τρελά μου όνειρα. Στιγμές σαν και αυτή στο Αθηνών Αρένα με τη Μαρινέλλα να κάθεται πάνω στο πιάνο και να τραγουδάει την ώρα που παίζω πιάνο ή, λίγα χρόνια πριν, με την Χαρούλα να της παίζω στο σπίτι της στο πιάνο τραγούδια που της είχα πάει, με τον Γιώργο Νταλάρα όταν ετοιμάζαμε το ντουέτο που θα τραγουδούσαν με τον Αντώνη και αυτή την εποχή με τον Γιάννη Πάριο.

Διάβασα το άρθρο.. Αυτό που με προβλημάτισε λίγο, είναι η παιδική χορωδία που θα συνοδεύει στα τραγούδια της Ρωμιοσύνης.. Ελπίζω να μην ακουστεί πολύ... παιδικό το αποτέλεσμα.. Δεν πιστεύω ότι θα μου αρέσει πολύ! Να τραγουδάει δηλαδή ο Νταλάρας το ''Αυτά τα δέντρα'' και να τον συνοδεύουν 13χρονα, μου φαίνεται παράξενο...

http://www.ydt.gr/main/Article.jsp?ArticleID=150670

Το δελτίο τύπου του Υπ.Δημοσίας Τάξεως από την χτεσινή συνάντηση και οι σχετικές φωτογραφίες.

Και από την σελίδα της Ύπατης Αρμοστείας.

http://www.unhcr.gr/news.asp?newsID=400

Διάβασα το άρθρο.. Αυτό που με προβλημάτισε λίγο, είναι η παιδική χορωδία που θα συνοδεύει στα τραγούδια της Ρωμιοσύνης.. Ελπίζω να μην ακουστεί πολύ... παιδικό το αποτέλεσμα.. Δεν πιστεύω ότι θα μου αρέσει πολύ! Να τραγουδάει δηλαδή ο Νταλάρας το ''Αυτά τα δέντρα'' και να τον συνοδεύουν 13χρονα, μου φαίνεται παράξενο...
Φίλε Γιώργο, το αποτέλεσμα νομίζω είναι εξαιρετικό, στα σημεία που συνοδεύει η χορωδία (γιατί δεν είναι σε όλα φυσικά), από την εμπειρία της συναυλίας. Θα το διαπιστώσεις. :razz:

Ακούγοντας το cd δεν έχω παρά να συμφωνήσω απόλυτα με τη Δώρα.

Υπέροχο και καθόλου παιδικό. Εξάλλου, όλοι όσοι βρεθήκαμε στο ΜΜΑ δεν αποκομίσαμε καμμία τέτοια εντύπωση.

Δεν είναι άλλωστε παιδική χωροδία, είναι νεανική χωριδία (από κάποιο γυνμάσιο αν θυμάμαι καλά).

Από το Λεόντειο Λύκειο Νέας Σμύρνης

Το βάζω εδώ, απλά, ως καταγραφή.

Κυκλοφόρησε στον Πειραιά το βιβλίο "Πειραϊκό πανόραμα"(εκδ. ΤΣΑΜΑΝΤΑΚΗ, Πειραιάς 2006), του Πειραιώτη, δοκιμιογράφου - μελετητή & κριτικού λογοτεχνίας, Γιώργου Μπαλούρδου.

Πρόκειται, ουσιαστικά, για ένα πνευματικό και καλλιτεχνικό χρονολόγιο του πειραϊκού χώρου, που καλύπτει ένα μεγάλο χρονικό διάστημα 221 ετών, από το 1784 ως το 2005.

Στο κεφάλαιο λοιπόν "Πνευματικό και καλλιτεχνικό χρονολόγιο του πειραϊκού χώρου" -όπου γίνεται μια συστηματική χρονολογική καταγραφή πνευματικών ανθρώπων και καλλιτεχνών του Πειραιά- στη χρονιά 1949(σελ.91) υπάρχει και η εξής αναφορά για τη γέννηση του Γιώργου Νταλάρα :

"ΝΤΑΛΑΡΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, Νίκαια 29 Σεπτεμβρίου

Τραγουδιστής.".

Επίσης, στο κεφάλαιο "Μουσικοί λαϊκού, ελαφρολαϊκού, σύγχρονου πενταγράμμου του πειραϊκού χώρου", υπάρχει, κι εκεί, αναφορά στον Γιώργο Νταλάρα(σελ. 274) :

"ΝΤΑΛΑΡΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, Νίκαια 29/9/1949

Τραγουδιστής. Πρωτοεμφανίζεται το 1967 στην "Προσμονή" του Β. Αρχιτεκτονίδη. Το 1968 ερμηνεύει τραγούδια του συνθέτη Μάνου Λοϊζου στο δίσκο "Ο Σταθμός".

Τέλος, στο κεφάλαιο "Τραγούδια λαϊκά, ελαφρολαϊκά, ρεμπέτικα που αναφέρονται στον πειραϊκό χώρο" καταγράφονται και τα παρακάτω τραγούδια(σε πρώτη εκτέλεση) από δίσκους του Γιώργου Νταλάρα(χωρίς, φυσικά, να έιναι μόνο αυτά) :

-Γράμμα στο Μάρκο Βαμβακάρη(σελ. 329)

-Η χοντρομπαλού(σελ. 330) / το τραγουδάει βέβαια η Δέσπω Διαμαντίδου, αλλά προέρχεται από τον δίσκο του Νταλάρα "ΤΑ ΚΑΤΑ ΜΑΡΚΟΝ".

-Ο ΚΑΛΔΑΡΑΣ(=ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΑΡΔΑΡΑΣ) / σελ. 332.

Την πρεμιέρα της παράστασης "2" του Δημήτρη Παπαϊωάννου παρακολούθησε, προ ημερών, ο Γιώργος Νταλάρας.

Η πληροφορία από το περιοδικό "ΒΗΜΑDONNA"(τεύχος 58/17-12-2006, σελ. 74) του σημερινού(17/12/2006) φύλλου της εφημερίδας "ΤΟ ΒΗΜΑ"(άνευ φωτό).

Δεν ξέρω αν το γνωρίζετε αλλά κυκλοφορεί στα περίπτερα ένα περιοδικό που περιλαμβάνει τις συναυλίες που έγιναν το 2006. Ανάμεσα λοιπόν στις άλλες συναυλίες έχει φωτογραφίες από τη συναυλία στο Βύρωνα του Γ. Νταλάρα με τη Dulce Pontes. Κοστίζει 6 ευρώ.

Δεν ξέρω αν το γνωρίζετε αλλά κυκλοφορεί στα περίπτερα ένα περιοδικό που περιλαμβάνει τις συναυλίες που έγιναν το 2006. Ανάμεσα λοιπόν στις άλλες συναυλίες έχει φωτογραφίες από τη συναυλία στο Βύρωνα του Γ. Νταλάρα με τη Dulce Pontes. Κοστίζει 6 ευρώ.

:D :blink: :razz: Μήπως ξέρεις πώς λέγεται το περιοδικό; :(:blush:

Σήμερα στην πρωινή εκπομπή της Μενεγάκη στον ALPHA είχε ένα ρεπορτάζ για τραγουδιστές που ξεκίνησαν φτωχοί και έγιναν πλούσιοι. Το ρεπορτάζ δεν ήταν ούτε ειρωνικό ούτε αρνητικό προς αυτούς τους τραγουδιστές. Ανάμεσα στους Γαρμπή, Βανδή, Πανταζή, Δημητρίου :D ... ήταν και ο Νταλάρας! Ήταν ο τελευταίος που ανέφεραν και κράτησε περίπου 3 λεπτά η αναφορά σ' αυτόν.

Και να φανταστείτε πως σπάνια ανοίγω τηλεόραση το πρωί...

Ήταν ο τελευταίος που ανέφεραν και κράτησε περίπου 3 λεπτά η αναφορά σ' αυτόν.

Και να φανταστείτε πως σπάνια ανοίγω τηλεόραση το πρωί...

Εμ, εσύ είσαι Γκαστόνε! Όχι σαν κάποιους άλλους, ονόματα δε λέμε...

http://www.dalaras.com/forum/index.php?s=7...22e8e25b50ea...

:D

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...