EKOSTEL

Η καθημερινή αποδελτίωση του ημερησίου τύπου

3,765 posts in this topic

Εμένα πάντως δεν μου έκανε καμία εντύπωση το πού και ποιόν πήγε ν' ακούσει. Το βρήκα απολύτως φυσιολογικό. ’λλωστε, συμφωνώ πως ο Βέρτης είναι από τις καλές φωνές της νέας γενιάς. Το μόνο που μου έκανε εντύπωση ήταν πώς αντέχει, γιατί εγώ για παράδειγμα, κάθε φορά που πήγαινα στο Παλλάς*, την άλλη μέρα σερνόμουν. (αφού μέχρι να φτάσω σπίτι πήγαινε 1 η ώρα, και μέχρι να κάτσω να ηρεμίσω λίγο πήγαινε 2... κλπ. κλπ.) :lol: :):huh:

* να υπενθυμίσω ότι πήγε στον Βέρτη στις 14/1. Στις 13 ήταν η τελευταία παράσταση στο Παλλάς.

Στο καινούργιο Δίφωνο υπάρχει συνέντευξη του Κυριάκου Παπαδόπουλου και φωτογραφία του με το Γ.Νταλάρα.

Επίσης αναφορά στο βιβλίο του Τάσου Κουτσοθανάση και φωτογραφία του με τον Νταλάρα.(Απ'αυτές που καταχωρήθηκαν στο σχετικό με το βιβλίο Topic)

Yπάρχει επίσης άρθρο του Γιάννη Αλεξίου με τίτλο "Στιγμές αμηχανίας" στο οποίο μεταξύ άλλων αναφέρεται και στις παραστάσεις του Γ.Νταλάρα στο Παλλάς.Υπάρχει και φωτογραφία με τον Νταλάρα να τραγουδά στη φάση που από πίσω του ήταν τα αποδυτήρια.

Α, επιτέλους μια φωτογραφία επί σκηνής!

Θάνο, τι γίνεται μ' εκείνο το scanner? :):D:D

Αν και αφορά ευρύτερα το ελληνικό τραγούδι, το βάζω εδώ γιατί υπάρχει αναφορά και φωτογραφία για τον Νταλάρα :

"Έργα και ημέρες ενός παρ' ολίγον συνηθισμένου ανθρώπου", εξηγεί πως είναι η αυτοβιογραφία του, ο Χριστόφορος Πετροπουλέας(Chris Peters), την οποία και εξέδωσε πρόσφατα σε βιβλίο, από τις εκδόσεις "ΡΕΩ"(Αθήνα 2007), με τον τίτλο "Πρόσω ολοταχώς".

Ο Χριστόφορος Πετροπουλέας(γεννήθηκε στη Μεσσηνιακή Μάνη το 1920) είναι ένας από τους χιλιάδες Έλληνες μετανάστες που έγιναν επιτυχημένοι επιχειρηματίες στις ΗΠΑ.

Η ανοδική του δε αυτή επιχειρηματική πορεία κορυφώθηκε, όταν ανέλαβε χρέη αποκλειστικού εισαγωγέα στις ΗΠΑ των δίσκων της εταιρείας ΕΜΙ, ιδρύοντας, παράλληλα, την εταιρεία δίσκων "Peters International".

Κι όπως αναφέρει ο ίδιος : "αισθανόμουν πολύ κολακευτικό να γίνω ο άνθρωπος που θα έφερνε τη νέα ελληνική μουσική στα σπίτια της ομογένειας".

Λόγω λοιπόν των δραστηριοτήτων του αυτών γνώρισε τον Καζαντζίδη, τον Μπιθικώτση, τη Μαρινέλλα, τον Νταλάρα κ.ά.

Σήμερα, στα 88 του χρόνια, κατέγραψε την γεμάτη ζωή του, στο αυτοβιογραφικό βιβλίο του με τον αισιόδοξο και συνθηματικό τίτλο "Πρόσω ολοταχώς".

Στις σελίδες του βιβλίου πληροφορούμαστε πως η "Peters International" βοήθησε να έρθουν και να δώσουν συναυλίες στις ΗΠΑ πολλοί Έλληνες καλλιτέχνες. Μάλιστα, στη σελ. 331, δημοσιεύεται και μια φωτογραφία( μάλλον των μέσων της δεκαετίας του '80) του συγγραφέα με τον Γιώργο Νταλάρα!

Αποδελτίωση light μορφής, λοιπόν...

Avanti(δισέλιδο από την βραδιά του Βέρτη) και Ciao(μια κάπως διαφορετική φωτογραφία πάλι από την βραδιά του Βέρτη).

Μην μου πείτε σηκωμένο φρύδι και τα ανάλογα

:):D

Υπάρχει και κάποιο αναλόγου υφής περιοδικό αλλά πρόκειται για ίδια φωτογραφία, οπότε γιατί να του κάνουμε τιράζ αγοράζοντάς το;

Αυτά για σήμερα.Εν αναμονή της αυριανής αποδελτίωσης.

Μάλιστα, στη σελ. 331, δημοσιεύεται και μια φωτογραφία( μάλλον των μέσων της δεκαετίας του '80) του συγγραφέα με τον Γιώργο Νταλάρα!

http://i63.photobucket.com/albums/h140/mar.../Dalaras/NY.jpg

To 1983 δεν είχε κάνει μια περιοδεία στην Αμερική; Ίσως είναι απο τότε... Η εμφάνιση του Νταλάρα θυμίζει εκείνη την εποχή, έτσι; 'Η κάνω λάθος..; :)

Δεν κάνεις λάθος, Μάρω. Ήταν η πρώτη, πολύ μεγάλη , οργανωμένη περιοδεία του Νταλάρα στις Η.Π.Α και γνώρισε τεράστια επιτυχία.

Στο πρωτοσέλιδο της Traffic: " Παρέλαση επωνύμων στο φινάλε του Βέρτη" με φωτό Νταλάρα-Βέρτη

:blink: :D:D :blink: Μιλάμε για το Νίκο Βέρτη;;; :lookaround::vlakas: :blink:

Δεν καταλαβα...τι εχει δηλαδη ο Βερτης; :) μια χαρα παιδι ειναι.Και ''τα λεει''και ωραια....

:blush: Eγώ πάντως την... αμαρτία μου θα την πω: Ποτέ δεν περίμενα να πάει ο Νταλάρας ν' ακούσει Βέρτη.... :blink: :confused:

Πολύ απογοητευτικό! Ελπίζω να πήγε εκεί για να μαζέψει ταλέντα όπως προανέφερε κάποιος και όχι για διασκέδαση. Υπάρχουν τόσα και τόσα σοβαρά σχήματα να πάει στην Αθήνα και αυτός πήγε στο Βέρτη???

Υποτίθεται πως ένας καλλιτέχνης είναι παράδειγμα προς μίμηση, δηλαδή ο Νταλάρας τι μας προτείνει να τρέχουμε και μεις στα σκυλλάδικα? Έπεσα απ' τα σύννεφα...

Πέτρο, διαφωνώ με όλα όσα είπες...

Ο Νταλάρας, δεν μπορεί να πάει κάπου μόνο για διασκέδαση, πόσο μάλλον όταν είναι με την οικογένειά του; "Πρέπει" όπου πηγαίνει να έχει συνέχεια στο μυαλό του τη μουσική και ποιά ταλέντα θα "ανακαλύψει";

Επίσης, ο Νταλάρας είναι παράδειγμα προς μίμιση για όλα όσα έχει κάνει και εξακολουθεί να κάνει όλα αυτά τα χρόνια ως μουσικός και ως πολίτης. Είναι παράδειγμα προς μίμιση και ως άνθρωπος για το ήθος του. Σκεφτόμουν όλα όσα έχουν ακουστεί κατά καιρούς για καλλιτέχνες που όλη την ώρα παντρεύονται και χωρίζουν, που έχουν παράλληλους δεσμούς, εξώγαμα ή έχουν μπλέξει με ναρκωτικά... Ο Νταλάρας είναι απ' τους λίγους που δεν έχει κάνει τίποτα τέτοιο, και συνεπώς όλα αυτά τα χρόνια δεν έχει ακουστεί τίποτα γι' αυτόν! Δεν μπορεί λοιπόν να αμφισβητούμε ότι είναι παράδειγμα προς μίμιση επειδή πήγε στον Βέρτη ή επειδή συνεργάστηκε με τον Ρέμο. (γιατί το "υποτίθεται" με το οποίο ξεκινάς την πρόταση, άθελά σου υποδηλώνει μια αμφισβήτιση)

Και τέλος, είναι λάθος να βλέπουμε κάθε κίνησή του ως μουσική πρόταση. Αν αρχίσουμε τέτοια, στο τέλος θα λέμε ότι μόλις βγαίνει απ' το σπίτι του είναι μουσική πρόταση(!)

Και κάτι ακόμα, προσωπικά δεν θεωρώ τον Βέρτη "σκυλάδικο". Ίσως "μπουζούκια", αλλά όχι σκυλάδικο. Υπάρχουνε Γονίδηδες, Μαζωνάκηδες, Καρβέλες, Μακρόπουλοι εκεί έξω... :D

Αυτά, χωρίς καμία διάθεση παρεξήγησης, έτσι; Συζήτηση κάνουμε, απόψεις λέμε.

Αν και νομίζω πως συζητήσαμε αυτό το θέμα περισσότερο απ' όσο χρειαζόταν...

:)

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες... απλά ξέρεις άμα έχεις έναν άνθρωπο τόσο ψηλά και το νιώθεις δίπλα σου καμιά φορά σε ξενίζουν κάποιες πράξεις του, ίσως.

Βέβαια εννοείται ότι δεν παύω στιγμήν να αμφισβητώ οτιδήποτε και ο Νταλάρας θα συνεχίσει να είναι για μένα να είναι ότι ήταν πάντα :lol:, δηλαδή ότι σημαντικότερο έχουμε στη μουσική!

Προς θεού, δεν παρεξηγούμαι απλά με ξένισε κάπως το όλο θέμα. Βέβαια ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει και συμφωνώ ότι να διασκεδάσεις στα μπουζούκια δεν είναι και τόσο μεμπτό (όλοι το χουμε κάνει κάποια στιγμή).

Βέβαια από την άλλη εε... Ρέμος και Βέρτης δεν είναι και το ίδιο πράγμα :P

και λέγομαι Δημήτρης :) αλλά δεν πειράζει γιατί είμαι σχετικά καινούριος.

Και στο "Ζάπινγκ" φωτογραφία από το κέντρο που τραγουδούσε ο Βέρτης

Kαι στον ΤΗΛΕΘΕΑΤΗ!

Δική μου επιθυμία πάντως είναι μια μέρα ο Β-έρτ-ης να συνεργαστεί με τον Τσ-έρτ-ο... :blink:

και χορηγός επικοινωνίας να είναι η ΕΡΤ :)

C:Makis :lol:

Ένας από τους λόγους που πήγε ο Νταλάρας στον Βέρτη , είναι και το γεγονός ότι ο Βέρτης έχει στην ορχήστρα του Τούρκους μουσικούς , και ο Νταλάρας ήθελε να τους ακούσει.

Ένας από τους λόγους που πήγε ο Νταλάρας στον Βέρτη , είναι και το γεγονός ότι ο Βέρτης έχει στην ορχήστρα του Τούρκους μουσικούς , και ο Νταλάρας ήθελε να τους ακούσει.

Tελικά πιστεύω πως αυτός είναι και ο πιο σοβαρός και ουσιαστικός λόγος απ'όσους έχουν αναφερθεί παραπάνω και κατά τη γνώμη μου καταρρίπτει όσα υπόλοιπα γράφτηκαν σχετικά με την παρουσία του εκεί... :rolleyes:

Γιάννη μόλις γλίτωσες την EΚOSTEL απο εγκεφαλικό. :D:D:D:razz::razz::rolleyes::huh::D

Θοδωρή, εγώ μια χαρά είμαι και θεωρώ φυσιολογικό να επιλέξει κάποια στιγμή να πάει και στον Βέρτη ή όπου αλλού και για όποιους λόγους έχει να πάει οπουδήποτε. Σιγά μην ζητήσει και την άδεια ο άνθρωπος για τις ιδιωτικές του εξόδους!

Ένας   από  τους  λόγους  που  πήγε  ο  Νταλάρας  στον     Βέρτη ,  είναι   και  το  γεγονός  ότι  ο  Βέρτης   έχει   στην  ορχήστρα  του  Τούρκους  μουσικούς  ,  και ο  Νταλάρας   ήθελε  να  τους  ακούσει.

Tελικά πιστεύω πως αυτός είναι και ο πιο σοβαρός και ουσιαστικός λόγος απ'όσους έχουν αναφερθεί παραπάνω και κατά τη γνώμη μου καταρρίπτει όσα υπόλοιπα γράφτηκαν σχετικά με την παρουσία του εκεί... :rolleyes:

... Το ένα δεν αναιρεί το άλλο ... απλά, για παράδειγμα, αναφέρω ότι στο πρόγραμμα του Βέρτη, που παρακολούθησε ο Νταλάρας, συμμετέχει ο τραγουδιστής Στάθης Ραφτόπουλος, ο οποίος έχει ήδη επιλεγεί από τον Νταλάρα και του κάνει φωνητικά στο τραγούδι "Το φίλτρο".

Συγγνώμη αλλά μήπως να λήξουμε το συγκεκριμένο θέμα γιατί έχουμε παρξεφύγει από το θέμα του topic;

Συμφωνω με την Νεφελη...ανατολικο ζητημα το καναμε.... :huh:

Ενα τελευταιο μονο....και περσι ειχε παει στον Βερτη...(ποιος εμφανιζοταν μαζι με τον Νικολακη περσι ειπαμε; :rolleyes: )

Εσείς βρε κορίτσια γιατί "στενοχωριόσαστε" ; ... φόρουμ συζητήσεων δεν είναι; ... ή έχουμε πρόβλημα χώρου ; :huh:

Τώρα, για το άσχετο της συζήτησης, αυτό συμβαίνει σχεδόν, σε κάθε τόπικ...

Το ρεζουμέ, για μένα, και σταματώ, οριστικά, εδώ, είναι πως ο Νταλάρας συνδυάζει, δηλ. διασκεδάζει και ακούει, κι αυτό φαίνεται και θα φανεί και στο μέλλον ... :D:rolleyes::D

Εσείς βρε κορίτσια γιατί "στενοχωριόσαστε" ; ... φόρουμ συζητήσεων δεν είναι; ... ή έχουμε πρόβλημα χώρου ; :

Ακόμα κι εδώ μέσα φα΄΄ινεται ότι οι γυναίκες είμαστε πιο γκρινιάρες!!!! :rolleyes::huh::D

Ρε αφήστε τον άνθρωπο να πάει όπου γουστάρει ρε!!!

Θα ζητήσει και την άδεια;

Ή μήπως έχει δηλώσει πως θέλει να αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση;

Λοιπόν όποιος θέλει να τον μιμηθεί, ας πίνει ό,τι πινει κι ο Νταλάρας, ας τρώει ό,τι τρώει κι ο Νταλάρας, ας φοράει, ό,τι φοράει κι ο Νταλάρας κι ας τον ρωτήσει και τι μάρκα σώβρακο φοράει...

Νομίζω περιττό είναι να γίνονται τέτοια πράγματα αντικείμενο συζήτησης.

Νομίζετε ότι αν τα δει καμιά ώρα, δεν θα αρχίσει να ρίχνει μούτζες;

Ζητώ συγγνώμη αν είμαι λίγο απότομος, αλλά ας σκεφτούμε πως δεν έχουμε το δικαίωμα να βάζουμε χέρι στον κάθε χριστιανό, που του τη βάρεσε να πάει όπου του γουστάρει. Και λογαριασμό δεν θα δώσει στον καθένα...

Και μη μου πει κανείς πως δεν του βάζετε χέρι αυτή τη στιγμή...

Συγγνώμη και πάλι για τον τρόπο μου... Σέβομαι όλα τα μέλη του φόρουμ ανεξαιρέτως Απλά εκφράζω -ίσως με λίγο έντονο τρόπο- τη διαφωνία μου.

Καπετάνιε μου συμφωνώ απολύτως μαζί σου.Οι δρόμοι είναι ελεύθεροι και τα σκυλιά δεμένα.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...